Henriette Smeby: Anoreksja z powodu BMI
Pod koniec ubiegłego roku Henriette Smeby zgłosiła się do lekarza, podejrzewała lekkie przeziębienie. Jednak diagnoza była inna - doktor stwierdził, że cierpi na jadłowstręt*. W tym czasie Smeby ważyła 39 kg, często miała zawroty głowy oraz bez powodu mdlała.
"Na kilka dni przed świętami Bożego Narodzenia, miałam w szkole zapaść. Moja skóra była tak cienka, że mogłam widzieć swoje żebra, wtedy już wiedziałam, że jestem chora, ale musiałam usłyszeć to od lekarza" wyjawiła Henriette w wywiadzie dla norweskiego dziennika >Dagbladet
Henriette Smeby (13.11.1986), jest młodą, utalentowaną sportsmenką. Uczęszcza do gimnazjum sportowego (NTG) i wraz z Anette Sagen, Line Jahr i Mari Backe należy do kadry narodowej Norwegii w skokach narciarskich.
W najtrudniejszym okresie swojej choroby, Smeby potrafiła na śniadanie zjeść kromkę chrupiącego chleba, na obiad dwie kromki chleba a na kolację odrobinę spaghetti. Nikt, ani w szkole ani w reprezentacji, nie zauważył jak poważnie jest chora 19-letnia zawodniczka.
"Zawsze byłam szczęśliwą dziewczyną nawet wtedy, gdy mi nie szło zbyt dobrze. Poza tym miałam drobną budowę ciała. Nic nie wskazywało na to, że cierpię na jadłowstręt. Tylko trener w szkole zauważył, że mam chyba problemy z jedzeniem. Byłam zła na niego. Nie odważyłam się wtedy, opowiedzieć o swoim problemie" opowiada Smeby.
Przez wiele lat Henriette spotykała ludzi, którzy mieli zaburzenia w jedzeniu. Teraz ją spotkał ten sam problem. "Zawsze pytałam ludzi, którzy mieli tego typu problemy, jak do tego doszło. Ja z dnia na dzień straciłam wiarę w siebie. Jadłowstręt jest obecnie tematem tabu. Jestem zadowolona, że u mnie wykryto chorobę tak wczesnie" zwierza się Henriette.
Jeżeli choroba zostałaby wykryta miesiąc później, konsekwencje jej mogłyby być poważniejsze. W lipcu 2004 roku Henriette ważyła 44 kg. Był to czas, kiedy FIS wprowadził nowy przepis dotyczący wagi - BMI (Body Mass Index). W świetle tej zasady, zawodnicy mają charakteryzować się współczynnikiem, BMI powyżej 18,5 (w butach i kombinezonie). Przepis miał na celu zastopowanie tendencji do nadmiernego odchudzania sportowców. Henriette Smeby musiała przytyć 5 kg, aby móc wystartować w zawodach. Jednak po pewnym czasie zapadła decyzja, że ten przepis nie powinien obowiązywać zawodniczek trenujących skoki narciarskie.
"Gdy się dowiedziałam, że nie muszę spełniać nowych wymogów dotyczących masy ciała, chciałam powrócić do swojej dawnej masy. Jednak, nie mogłam tego procesu powstrzymać. Ograniczenia wagowe doprowadziły do tego, że zachorowałam" dodała Henriette.
Po pewnym czasie FIS zdecydował o wprowadzeniu reguł dotyczących masy ciała także dla kobiet. W tym momencie Smeby waży 46 kg, to o 3 kg za mało, aby móc wziąć udział w zawodach.
Podobnie jak Sigurd Pettersen, Henriette jest zwolenniczką pomiaru poziomu tkanki tłuszczowej. "Według mnie sędziowie powinni mierzyć nasz poziom tkanki tłuszczowej. Jest przecież wielu sportowców, którzy są zdrowi, a znajdują się poniżej granicy wyznaczonej przez FIS. Przed paroma tygodniami byliśmy w Zakopanem. Skakałam lepiej niż przed trzema laty. Szkoda, że nie mogę wystartować w zawodach" powiedziała Smeby.
Smeby trenuje od lat, w tym momencie jest zdrowa, ale ciągle jest obserwowana przez trenerów. "Fizycznie jestem zdrowa, ale potrzebuję odpowiednije diety i pomocy psychologa. Chciałabym pomóc innym, dlatego opowiedziałam o swoim problemie. Jest bardzo ważne, aby przyznać się do tego, że jest się chorym. Najgorszym było powiedzenie rodzicom o chorobie. Oboje bardzo się o mnie bali." wyjaśnia Henriette.
*Jadłowstręt psychiczny (anoreksja) jest chorobą o wieloczynnikowej etiopatogenezie, a następstwem tego jest niedożywienie oraz wyniszczenie organizmu z poważnymi zaburzeniami. Taki długotrwały stan wpływa niekorzystnie na cały organizm.
Inną równie groźną chorobą jest - bulimia. Osobom z zewnątrz trudno rozpoznać jej oznaki. Chory, choć zdaje sobie sprawę, że jego zachowanie nie mieści się w normie, to jednak nie jest w stanie sam sobie pomóc i fakt objadania się i wymiotów ukrywa przed otoczeniem.
autor: Anna Szczepankiewicz, źródło: skispringen-norwegen weź udział w dyskusji: 20