Cele drużyny szwajcarskiej na nadchodzący sezon
Ostatni sezon należał do niezwykle udanego w wykonaniu drużyny szwajcarskiej. Andreas Kuettel stanął na podium, aż 16 razy plasował się w najlepszej „15" konkursów. Obok Kuettela, także Simon Ammann oraz Michael Moellinger regularnie zdobywali punkty zawodów pucharowych. W nowym sezonie drużyna będzie wzmocniona przez Guido Landerta, który zdecydował się „porzucić" kombinację norweską na rzecz skoków narciarskich. Gary Furrer, dyrektor szwajcarskich skoków, oczekuje od swoich zawodników miejsc w pierwszej „dziesiątce" w czasie konkursów pucharowych oraz na Olimpiadzie we włoskim Turynie.
Michael Moellinger, który do niedawno znajdował się w kadrze B, awansował do ekipy narodowej. Mieszkaniec Einsideln, w ostatnim sezonie 14 razy punktował w Pucharze Świata. Jego solidna postawa w ostatnim roku, zapewniła mu status członka kadry narodowej, obok Simona Ammanna oraz Andreas Kuettela.
Uzupełnieniem dla kadry narodowej są: Guido Landert (kadra B) dotychczasowy kombinator norweski, Marco Steinauer (dotychczasowa kadra B)m niestety w tym sezonie znajduje się poza kadrami. Jednak zawodnik dalej trenuje w ośrodku Einsiedeln i będzie starał się zaistnieć na nowo w zawodach pucharowych.
Na stanowisku głównego szkoleniowca nie zaszły żadne zmiany. Berni Schoedlerowi w pracy pomagać będzie Roger Kamber, do niego należy odpowiednie przygotowanie sprzętu do zawodów. Marc Voelz (fizjoterapeuta) odpowiedzialny jest za regenerację zawodników po treningach i konkursach.
Zawodnicy z kadry B oraz C, przygotowują się do startów w różnych ośrodkach sportowych. Przygotowaniem skoczków do startów w Pucharze Kontynentalnym zajmuje się Michale Angermann, do startów w FIS-Cup Martin Kuenzle oraz do konkursów Alpen-Cup Florian Cuendet.
Dzięki otwarciu w lipcu skoczni w Einsiedeln skoczkowie pierwszy raz mogli się skupić na treningach w kraju. Wreszcie zawodnicy nie musieli wyjeżdżać na długie zagraniczne zgrupowania, mogli spokojnie dojeżdżać na treningi z domów. "Dużo zyskaliśmy poprzez wybudowanie kompleksu w Einsiedeln" uważa Gary Furrer.
Uzupełnieniem treningu w kraju były zagraniczne zgrupowania. Między innymi zawodnicy szwajcarscy skakali na olimpijskiej skoczni w Pragelato, na dużych skoczniach w Kuopio oraz Kuusamo. Nie zabrakło w ich przygotowaniach także wizyty w Emmen, gdzie pracowali w kanale powietrznym. W Neuss natomiast testowali nowy sprzęt. Przed rozpoczęciem Pucharu Świata planowali treningi na śniegu - w St.Moritz lub Lillehammer, jednak z powodu braku białego puchu w całej Europie, postanowili skakać na skoczni pokrytej igielitem w Einsiedeln.
Gary Furrer oczekuje od swoich skoczków - miejsc w pierwszej „dziesiątce zawodów oraz trzech skoczków powinno znaleźć się w najlepszej „50 klasyfikacji końcowej. Podczas Olimpiady w Turynie chciałby zobaczyć Szwajcarów pośród najlepszej „10 a w konkursie drużynowym zadowolony będzie z miejsca punktowanego. "Simon Ammann jest obrońcą tytułu na obu skoczniach, mam nadzieję że dobry duch z Salt Lake City doda mu skrzydeł w Turynie."
W lutym przekonamy się czy Simon Ammann będzie w stanie stanąć na najwyższym stopniu podium.