Bokloev Jan
To z pewnością jedna z najbardziej tajemniczych postaci światowych skoków. Szwed Jan Bokloev był fenomenem w skali swojego kraju. Do czasów obecnych jest najwybitniejszym skoczkiem w dziejach Szwecji. Nigdy przed nim (z naprawdę nielicznymi wyjątkami w latach międzywojennych), ani przez ostatnie kilkanaście lat po zakończeniu przez niego kariery sportowej żaden ze Szwedów praktycznie (z wyjątkiem Jaafsa, ale to także pojedyncze sukcesy) nie liczył się w stawce najlepszych. A do tego wszystkiego Bokloev jest oficjalnym twórcą aktualnego stylu skakania - tzw. "stylu V".
Jan Bokloev urodził się14 kwietnia 1966 roku w miejscowości Koskullskulle, położonej niedaleko Gaellivare (znanej nam bardzo dobrze, w związku z przedsezonowymi - listopadowymi - przygotowaniami światowej czołówki skoczków). Reprezentował barwy klubu Koskullskulle AIF. Do 19 roku życia nic nie zapowiadało wielkiej kariery tego zawodnika - w swoim kraju był niepokonany, ale w międzynarodowej rywalizacji nie odgrywał znaczącej roli. Sytuacja zmieniła się diametralnie w roku 1985. Wtedy to w trakcie treningu na skoczni w Falun, podczas wykonywania skoku, przypadkowo odchyliły mu się narty i ku zdumieniu wszystkich, zamiast ratować się przed upadkiem - poszybował daleko. Od tamtej pory postanowił skakać już wyłącznie tą techniką - nazwaną później "stylem V" (nazwa pochodzi od ułożenia nart skoczka w czasie lotu).
Przez następne dwa lata Bokloev używał swojej techniki (między innymi podczas swojego debiutu w zawodach Pucharu Świata w 1986 roku oraz jedynego startu olimpijskiego w Calgary - 1988), ale nie miało to znacznego przełożenia na wyniki - sędziowie nie byli wówczas przekonani, co do słuszności posługiwania się "stylem V". I dopiero od początku sezonu 1988/1989 zaczęli zmieniać zdanie (chociaż i tak w zasadzie dopiero rok później zaczęli poważnie traktować ten styl). Albowiem w grudniu Jan Bokloev sensacyjnie wygrał zawody Pucharu Świata - i to pomimo jeszcze zaniżonych not za styl skoku! Od tamtego momentu styl V podbił światowe skocznie do tego stopnia, że na IO w Albertville w 1992 roku liczyli się już właściwie tylko ci, którzy porzucili styl klasyczny na rzecz nowej techniki skakania. Sezon 1988/1989 był najlepszym w karierze Jana Bokloeva. Wówczas zajmował dziesiąte miejsce na MŚ w Lahti na średnim obiekcie (wtedy jeszcze K 70), piąte miejsce w klasyfikacji łącznej Turnieju Czterech Skoczni, a także - i to największe osiągnięcie Szweda w karierze - zwyciężył w cyklu Pucharu Świata. Ten wyczyn nobilituje fakt, że sędziowie dawali Bokloevovi praktycznie regularnie oceny w granicach zaledwie 14 punktów.
Być może w następnych latach Bokloev poprawiłby jeszcze swoje najlepsze wyniki, jednakże na przeszkodzie stanęła pechowa kontuzja kolana, która dotknęła go po jednym z treningowych skoków w kolejnym sezonie. I tak niestety zakończyła się kariera jednego z "najważniejszych" dla rozwoju skoków narciarskich zawodnika. Później próbował jeszcze walczyć z najlepszymi, jednak bez sukcesów i oficjalnie zakończył starty w 1993 roku. W swojej karierze Jan Bokloev wywalczył 8 tytułów mistrza Szwecji, a w pojedynczych konkursach Pucharu Świata triumfował pięciokrotnie. Obecnie, wraz z małżonką i dziećmi, mieszka w Luksemburgu.
autor: Krzysztof Szujecki, źródło: Informacja własna weź udział w dyskusji: 0