Strona główna • Fińskie Skoki Narciarskie

Veli-Matti Lindstroem vs czytelnicy Skijumping.pl - cz.I

Poniżej prezentujemy pierwszą część wywiadu z Veli-Matti Lindstroemem przeprowadzonego przez naszych czytelników za pośrednictwem serwisu Skijumping.pl. Odpowiedzi na wasze pytania pojawiły się z dużym opóźnieniem ze wzgledu na napięty kalendarz "Vellu".

W związku z naprawdę dużą liczbą pytań, niektóre z nich musiały zostać pominięte, staraliśmy się jednak wybrać te najciekawsze. Serdecznie zapraszamy do lektury.

Włoszka: Jak podobają Ci się zawody o Puchar Doskonałego Mleka w Zakopanem? Z chęcią tu przyjeżdżacie? Czy dla Ciebie Zakopane to też miejsce bardzo magiczne, gdzie na konkursach skoków panuje tak niepowtarzalna atmosfera?

Veli-Matti Lindstroem: Tak, ja też lubię zawody w Zakopanem, i atmosferę, która tu panuje, jest jedyna w swoim rodzaju. Z pewnością jest to jedno z moich ulubionych miejsc, w których rozgrywane są zawody.

owca: Ponieważ jadę do Finlandii, chciałabym się spytać co według Ciebie jest godne odwiedzenia?

V-M.L.: Lahti - moje rodzinne miasto jest z pewnością ciekawym miejsce. Być może w fińskiej części Laponii znajdziesz coś interesującego dla siebie.

PolskiKibic: Czy masz coś za złe Tommiemu Nikunenowi? Jeśli tak, to co w jego metodach treningowych ci się nie podoba?

V-M.L.: Nie jestem zły na niego, i nie chciałbym się więcej wypowiadać w tym temacie.

Magda: Mam jedno pytanie, co byś zrobił gdybyś złapał złota rybkę? Zostawiłbyś sobie ją czy puścił na wolność?

V-M.L.: Wypuściłbym. Co ja bym robił ze złotą rybką? ;-)

donia: Zawsze mnie to zastanawia ..skakanie jest wielkim obciążeniem fizycznym dla stawów nie boisz się, że może się to odbić poważnie na twoim zdrowiu? Przecież lądujecie na nogi z ogromnej wysokości ciągle nabawiacie się kontuzji? Czy naprawdę warto?

V-M.L.: Miałem kilka poważnych upadków a skaczę już prawie 20 lat. Nie sądzę, że to jest niebezpieczny sport, jeśli wiesz jak go uprawiać. Z pewnością jest ryzykowny, ale w innych dziedzinach życia także ryzykujemy.

Longina: Masz na pewno takie dni jak każdy, że nic nie wychodzi jesteś roztargniony i tak dalej.......zdarza Ci się coś takiego na skoczni? Co wtedy robisz rezygnujesz ze skoku? Czy potrafisz tak się zmobilizować, że udaje Ci się skoncentrować?

V-M.L.: Jeżeli zdarza się to sporadycznie, to lepiej nie iść na trening. Żeby skoczyć dobrze, musisz być pobudzony i zrelaksowany.

mili: Co działa na Ciebie motywująco w skokach (ale też w codziennym życiu) i sprawia że chcesz dalej się doskonalić - sukces czy świadomość tego że ciągle jest coś co warto poprawić lub czegoś się nauczyć?

V-M.L: Może obie te rzeczy jednocześnie. Chciałbym odnosić sukcesy w sporcie, jeszcze mam sporo do udowodnienia jako skoczek.

mili: Walter Hofer i Miran Tepes są bardzo często oskarżani przez opinię publiczną o powodowanie nieuczciwych warunków na skoczniach, faworyzowanie tych a nie innych uczestników, przeprowadzanie konkursów w warunkach niebezpiecznych dla zawodników.

Jaka jest Twoja opinia w tej kwestii, jako skoczka? Czy wśród zawodników można usłyszeć podobne opinie? Czy taka jest już po prostu specyfika ich pracy i każdy na tym stanowisku prędzej czy później poddany by był takim oskarżeniom?

V-M.L.: Walter Hofer nie ma wpływu na warunki wietrzne w czasie konkursu i ja mu ufam. W ciągu ostatnich sezonów można było zauważyć, że zawodnicy skaczący pod koniec serii są mniej narażeni na niekorzystne warunki. Chodzi mi o to, że ludzie odpowiedzialni za puszczanie skoczków są ostrożniejsi przy puszczaniu zawodników, skaczących na końcu.

Asiunia: Mam nadzieję, że nie weźmiesz tego za wazeliniarstwo, ale jesteś pierwszym moim skoczkiem - idolem! ;) Ale moje pytanie jest takie: teraz zdajesz egzaminy, uczysz się. Dlatego gdybyś nie skakał to był byś... ? Czy zdarza Ci się myśleć, że skoki to w twoim życiu pomyłka?

V-M.L: Nie uważam, aby skoki narciarskie były pomyłką, ponieważ nie jest zbyt pilnym studentem. Wierzę, że w sporcie mogę więcej osiągnąć niż w nauce.

Saga: Czy dostajesz wiele listów od kibiców? Z jakich krajów najczęściej?

V-M.L.: Nie za dużo. Najwięcej przychodzi listów z Niemiec i Polski. Staram się na nie odpowiadać, jeśli zawierają w środku znaczek.

Saga: Którego ze sportowców, niekoniecznie skoczków, najbardziej podziwiasz?

V-M.L.: Roger Federer jest w tym momencie bardzo dobrym sportowcem. Oglądanie jego gry sprawia przyjemność.

Saga: Co sądzisz o realizowanym przez Hannu Lepistoe pomyśle, wprowadzenia do kadry A młodych, polskich skoczków?

V-M.L.: Z jednej strony jest to dobry pomysł, zwłaszcza jeśli chodzi o młodych skoczków, ale z drugiej, ci starsi, którzy nie znaleźli się w kadrze A, mogą stracić pewność siebie.

Ania: Lubisz Polskę, prawda? Co najbardziej podziwiasz w tym kraju?

V-M.L.: Trudno powiedzieć co jest najlepsze. To, co ja lubię to sposób przyjmowania sportowców przez kibiców, w Finlandii ludzie nie są tacy otwarci.....

...część druga już w najbliższą środę. Zapraszamy