Szczyrk: Puchar Beskidów przełożony
Oficjalne otwarcie nowo wybudowanej skoczni "Skalite" przesunięto z 19 na 27 stycznia z powodu braku śniegu. Pomimo poprawy pogody w Beskidach organizatorzy nie zdążą przygotować skoczni na czas.
Obiekt jest już prawie gotowy. Trwa jeszcze tylko montaż tymczasowej wieży sędziowskiej i składanych trybun. Jednak organizatorzy nie zdążą naśnieżyć rozbiegu i zeskoku. Podjęto więc decyzję o przesunięciu terminu zawodów na 27 stycznia, dzień po drugim konkursie Pucharu Świata w Zakopanem.
W lutym na skoczni Skalite mają być rozegrane konkursy Mistrzostw Świata Juniorów w narciarstwie klasycznym. Impreza rozpocznie się 3 lutego, a pierwszy z konkursów zaplanowano na 7 lutego. FIS oficjalnie potwierdził już, że zawody odbędą się na zmodernizowanej skoczni w Szczyrku Skalite. Puchar Beskidów ma być generalną próbą obiektu. -
"Zaczęliśmy już naśnieżanie, ale nie ma odpowiedniej temperatury. Zwozimy też śnieg z wyższych partii gór, z Białego Krzyża. Tak naprawdę okazuje się, że wozimy wodę za pieniądze. Dwa razy zrzuciliśmy śnieg i od razu stopniał" - powiedział Zbigniew Łagosz, dyrektor Centralnego Ośrodka Sportu w Szczyrku, który jest właścicielem obiektu.
Jak wyjaśnił rzecznik narciarskich MŚ juniorów Tomasz Furtak, prognozy na koniec stycznia są optymistyczne. Organizatorzy uważają, że temperatury będą na tyle niskie, że pozwolą na nocne naśnieżania skoczni co przy jednoczesnym nawiezieniu śniegu z wysokich partii gór pozwoli na przeprowadzenie zawodów. Zarówno organizatorzy mistrzostw jak i właściciel obiektu - COS zapewniają, że mistrzostwa nie są zagrożone.
Pierwsze zawody na skoczni Skalite K85 rozegrano w 1937 roku. Na przełomie lat 40-tych i 50-tych obiekt został zmodernizowany. Rekord skoczni - 93,5 m należy od 1999 roku do Krystiana Długopolskiego. W 2005 roku identyczną odległość uzyskał Adam Małysz. Zakończona już modernizacja Skalite to pierwszy element przebudowy obiektu. W drugim, do 2009 roku, tuż obok istniejącego, powstaną dodatkowo dwie mniejsze skocznie - K70 i K40.
autor: Marcin Hetnał, źródło: Sportowe Fakty weź udział w dyskusji: 13