Strona główna • Puchar Świata

Zakopane przygotowuje się na przyjęcie skoczków (informacje dla kibiców)

Już w ten weekend elita światowych skoczków zmagać się bedzie w zimowej stolicy Polski. Komitet Organizacyjny chucha i dmucha na mozolnie przygotowywaną skocznię. Ekipy, powoli zjeżdżają się w Tatry, kibice pakują do plecaków szaliki i flagi, a właściciele pensjonatów i barów zacierają ręce. Zakopane szykuje się na naważniejsze wydarzenie sportowe w roku.

We wtorek nastąpiło znaczne ochłodzenie i padał śnieg. Zdaniem organizatorów, nie ma zagrożenia dla przeprowadzenia zawodów. "Śnieg jest nawożony i ubijany, a według sprawdzanych przez nas wielokrotnie prognoz, temperatura ma spadać. Ma się też uspokoić wiejący z przerwami od ponad tygodnia wiatr halny" - zapewniał w poniedziałek zastępca dyrektora komitetu wykonawczego Pucharu Świata w Zakopanem, Wojciech Gumny.

Do startu w zawodach wstępnie zgłosiło się aż 18 ekip: Austria, Czechy, Finlandia, Francja, Japonia, Kanada, Kazachstan, Korea Płd., Niemcy, Norwegia, Rosja, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Szwajcaria, Ukraina, Włochy oraz oczywiście Polska. Start Japonczyków stoi jednak pod dużym znakiem zapytania, gdyż ta ekipa tradycyjnie już opuszcza konkursy w Zakopanem, by przygotowywać się do zawodów w swoim kraju, które zwykle w kalendarzu zaplanowane są niedługo po Zakopanem. Mało prawdopodobny jest także przyjazd Koreańczyków. Natomiast niemal na pewno w Tatrach pojawią się skoczkowie z Kanady.

Poniżej, specjalnie dla wszytkich kibiców wybierających się na Puchar Świata do Zakopanego, publikujemy rady i zalecenia oragnizatorów:

Bilety

W tym roku Konkursy PŚ odbywać się będą w piątek i sobotę 25 i 26 stycznia. Bilety jak co roku niezmiennie kosztują 50 zł i 60 zł, w zależności od sektora, a wejściówki na kwalifikacje, które odbędą się 24 stycznia kosztują 20 złotych. Nic nie zmieniło się także, jeśli chodzi o dystrybucje biletów. Wejściówki będzie można kupić w biurach Orbisu, Centrum Informacji Turystycznej, Biurze Turystycznym "TERESA", Biurze Turystycznym "POLSKIE TATRY", na stronie PZN-u i SPORTDATA. Bilety są zabezpieczone hologramem oraz kodem kreskowym. Każdy bilet będzie dokładnie sprawdzony przy wejściu, gdzie odczytywany będzie kod paskowy przez zamontowane czytniki laserowe, jak również każdy bilet zostanie przedziurawiony kolejarskim dziurkaczem. Kontrola biletów przeprowadzana będzie dużo wcześniej, widzowie dochodzący do skoczni wpuszczani będą dwoma wejściami głównymi od ul. Żeromskiego i ul. Piłsudskiego. VIP-y będą wchodzić bramą główną.

Dla kibiców

Podobnie jak w zeszłym roku zamontowane będą dwa duże telebimy i pięć tablic świetlnych z wynikami i notami sędziowskimi. Trybuny będą oznaczone lepiej niż w latach poprzednich, będzie również więcej ludzi do pomocy, którzy będą odpowiednio kierować widzów.

Sprawy porządkowe

Nie wolno wnosić na stadion ostrych narzędzi, petard, rac, pochodni i alkoholu. Nie wolno też wnosić szklanych opakowań, groźnych przedmiotów (kije baseballowe, rurki metalowe, noże itp.) UWAGA! Musimy również uważać, na to aby nasze twarze nie były zbytnio pomalowane (nawet jeżeli chodzi o barwy narodowe), gdyż ochrona może poprosić o zmycie makijażu. Warto wziąć ze sobą dowód osobisty (chociaż nie jest to wymagane), gdyż może się zdażyć, że ochrona pomyli nas z jakąś osobą z tzw. "czarnej listy " i pomimo tego iż posiadamy ważny bilet wstępu po prostu nas nie wpuści.

Dojazd

Autobus lub samochód mający białą kartkę A-4 za szybą będzie kierowany w stronę parkingu. Osoby, które mają wykupione pobyty w domach w okolicy skoczni, powinny posiadać fax lub jakiś inny dokument potwierdzajacy. Jest uzgodnione z policją ruchu drogowego, że na podstawie takiego dokumentu będą wpuszczani na zamknięte dla ruchu ulice.

Zawody

Na Wielkiej Krokwi w czwartek odbędą się kwalifikacje, a w piątek i sobotę konkursy. Zarówno seria kwalifikacyjna jak i obydwa konkursy odbywać się będą przy sztucznym oświetleniu.

Koszty

Zawody kosztują dwa miliony złotych. Zyski liczyć się będzie po zakończeniu zawodów, jeśli wszystko, co zaplanowane, uda się przeprowadzić.

Organizatorzy

W skład Komitetu Organizacyjnego wchodzą cztery organizacje społeczne - Miasto Zakopane, Powiat Tatrzański, Tatrzański Związek Narciarski i Polski Związek Narciarski.

Dodatkowe informacje dla kierowców:

DROGI ZAMKNIĘTE DLA RUCHU:

Ul. Bronisława Czecha - na całej długości.

Ul. Piłsudskiego - od ul. Makuszyńskiego do skoczni

Od czwartku 24 stycznia 2008 r. do soboty 26 stycznia 2008 r. (do zakończenia imprezy) obowiązywać będzie następująca organizacja ruchu:

ULICE JEDNOKIERUNKOWE:

Ul. Droga na Bystre - od Ronda w kierunku Imperialu,

Ul. Broniewskiego - od ul. Droga na Olczę do ul. Chałubińskiego ,

Ul. Droga do Olczy - od Imperialu do Ustupu (droga krajowa nr 47),

UL. Karłowicza - od ul. Przewodników Tatrzańskich do Balzera (mieszkańcy ul. Karłowicza będą mogli dojechać od ul. Przewodników Tatrzańskich),

Ul. Przewodników Tatrzańskich - na odcinku od Ronda do ul. Karłowicza.

PARKINGI:

Ul. Powstańców Śląskich (rejon Hotelu Kasprowy) - na obu kierunkach prawy, skrajny pas ruchu (nie dotyczy wiaduktu!),

Ul. Droga do Olczy - parking dla autobusów, a na terenie prywatnych posesji dla samochodów osobowych

Pardałówka - droga do cmentarza,

oraz na parkingach istniejących na terenie Zakopanego

BEZWZGLĘDNY ZAKAZ ZATRZYMYWANIA:

Na ul. Piłsudskiego, w dniach 24 - 26 stycznia obowiązywał będzie całkowity zakaz zatrzymywania pojazdów.

UWAGA:

Pozostawienie pojazdów w miejscach zabronionych będzie skutkowało odholowaniem pojazdu na koszt właściciela !

Informacji o odholowanych pojazdach udzielał będzie dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Zakopanem, ul. Jagiellońska 32, tel. (0/18) 20-23-404.

DOJAZD I POWRÓT Z ZAKOPANEGO

W związku z przewidywanym znaczącym wzrostem natężenia ruchu drogowego na drogach dojazdowych i wyjazdowych z Zakopanego w okresie Pucharu Świata kierujący powinni korzystać oprócz "zakopianki" również z dróg alternatywnych, szczególnie, jeżeli ze względu na cel podróży nie muszą kierować się bezpośrednio na Kraków.

W przypadku znacznego pogorszenia warunków atmosferycznych, związanego z intensywnymi opadami śniegu, oblodzeniami, itp. proponuje się korzystać z dróg o najwyższym standardzie utrzymania - przede wszystkim dróg krajowych, w tym głównie z "zakopianki".

DOJAZD DO ZAKOPANEGO

(warianty z uwzględnieniem dróg alternatywnych)

WARIANT I - TRASA GŁÓWNA

Ciągi dróg krajowych 7 i 47 - Kraków - Myślenice - Nowy Targ - Zakopane

WARIANT II - Trasa alternatywna

Kraków (droga krajowa nr 7) - Myślenice (droga krajowa nr 7)- Rabka (droga krajowa nr 47) - Nowy Targ (droga wojewódzka nr 957) - Czarny Dunajec (droga wojewódzka nr 958) - Kościelisko - wjazd do Zakopanego od strony południowej

WARIANT III- Trasa alternatywna

Kraków (droga krajowa 7) - Myślenice (droga krajowa nr 7) - Rabka (skrzyżowanie drogi krajowej nr 7) - Jabłonka (droga wojewódzka dr 957) - Czarny Dunajec (droga wojewódzka nr 958) - Kościelisko (droga wojewódzka nr 958) - wjazd do Zakopanego od strony południowej.

WARIANT IV

Kraków - Wieliczka - Dobczyce (droga wojewódzka nr 964) - Kasina Wielka - Mszana Dolna (droga krajowa nr 28) - Skomielna Biała - droga krajowa nr 7 lub droga krajowa nr 47.

WARIANT V - Trasa alternatywna - strona wschodnia województwa

Tarnów (droga krajowa nr 4) - Brzesko -Droga krajowa nr 75 - Nowy Sącz (droga krajowa nr 87) - Stary Sącz (droga wojewódzka nr 969) - Krościenko n/ Dunajcem (droga wojewódzka nr 969) - Bukowina Tatrzańska (droga krajowa nr 49) - Głodówka (droga powiatowa) - wjazd do Zakopanego-Jaszczurówki od strony wschodniej.

WARIANT VI - tzw. " dojazd z Warszawy od strony zachodniej"

Autostrada A-4 - Chrzanów (droga wojewódzka nr 933) - Oświęcim (droga krajowa 44) - Zator (droga krajowa nr 28) - Wadowice - Sucha Beskidzka - Skomielna Biała - droga krajowa nr 7 lub droga krajowa nr 47.

WARIANT VII

Droga wojewódzka nr 946 ( kierunek od Żywca ) - Sucha Beskidzka (droga krajowa nr 28) - Jordanów - Skomielna Biała droga krajowa nr 7 lub droga krajowa nr 47.

POWRÓT Z ZAKOPANEGO

(warianty z uwzględnieniem dróg alternatywnych)

ODWROTNOŚĆ WARIANTÓW WJAZDOWYCH

DODATKOWO:

WARIANT VIII - Trasa alternatywna

Skomielna Biała (droga krajowa nr 28) - Jordanów (droga krajowa nr 28) - Maków Podhalański (droga krajowa nr 28) - Wadowice (droga krajowa nr 52)- Głogoczów (droga krajowa nr 7) - Kraków.

WARIANT IX - Trasa alternatywna - kierunek zachodni Warszawa

Skomielna Biała (droga krajowa nr 28) - Jordanów (droga krajowa nr 28) - Maków Podhalański - Wadowice (droga krajowa nr 28) - Zator (droga krajowa nr 44) - Oświęcim (droga wojewódzka nr 933) -

Chrzanów (autostrada A-4) - kierunek Warszawa

WARIANT X - Trasa alternatywna

Skomielna Biała (droga krajowa nr 28) - Rabka (droga krajowa nr 28) - Mszana Dolna (droga krajowa nr 28) - Kasina Wielka (droga wojewódzka nr 964) - Wiśniowa (droga wojewódzka nr 964) - Dobczyce (droga wojewódzka nr 964) - Wieliczka (droga wojewódzka nr 964) - Kraków.

WARIANT XI - Trasa alternatywna - tzw. "duży objazd do Warszawy" - kierunek wschodni

Odwrotność wariantu nr V - Brzesko (droga krajowa nr 4) - Tarnów (droga krajowa nr 73) - Szczucin (droga krajowa nr 73) - teren woj. świętokrzyskiego

UWAGI:

Dojeżdżając do Krakowa radzimy nie wjeżdżać w centrum miasta, a korzystać z obejścia autostradowego miasta.

W przypadku znacznego pogorszenia warunków atmosferycznych, związanego z intensywnymi opadami śniegu, oblodzeniami, itp. proponuje się korzystać z dróg o najwyższym standardzie utrzymania - przede wszystkim dróg krajowych, w tym głównie z "zakopianki".

Zapraszamy wszystkich czytelników Skijumping do wykorzystania forum POD TYM ARTYKUŁEM do dzielenia się wszelkimi użytecznymi informacjami na temat zawodów, umawiania się na wspólną podróż czy spotkania w Zakopanem. Wszystkim udającym się do Zakopanego kibicom, redakcja Skijumping.pl życzy szczęśliwej podróży oraz niezapomnianych wrażeń pod skocznią. DO ZOBACZENIA W ZAKOPANEM!