Strona główna • Polskie Skoki Narciarskie

Nowy trener: Fijas czy Kruczek?

W kwestii nowego trenera prawie wszystko już wiadomo. PZN nawet nie podjął rozmów z trenerami zagranicznymi. Wszytko wskazuje na to, że nowym szkoleniowcem polskiej kadry będzie Polak. Jednak jego rola ma być mocno ograniczona, polskimi skoczkami ma się zajmować kilkuosobowa grupa - jak za czasów największych sukcesów Adama Małysza.

Taką koncepcję prezentuje prezes PZN Apolonusz Tajner. Do współpracy z kadrą ma wrócić fizjolog - prof. Żołądź, a także psycholog. Wygląda na to, że najważniejsze decyzje już zapadły. Domysły te potwierdza wiceprezes PZN Andrzej Wąsowicz: "W Planicy nie rozmawialiśmy z żadnymi trenerami zagranicznymi. Rozmawialiśmy długo i serdecznie z Tommim Nikunenem, ale tylko na tematy towarzyskie, nie zawodowe."

"Decyzja zostanie ogłoszona 28 marca i ja jestem zdecydowanym zwolennikiem zatrudnienia polskiego trenera. I chyba ta koncepcja zwycięży" - przyznaje Wąsowicz. Grono kandydatów jest wąskie i w tej chwili ogranicza się już właściwie do dwóch osób - dotychczasowego asystenta trenera kadry A lub trenera kadry B. Na pytanie, czy nowym trenerem zostanie Łukasz Kruczek, czy Piotr Fijas, prezes nie chciał jednak odpowiedzieć: "Mam swojego faworyta, ale nie wymienię - byłoby to nie w porządku wobec obu panów a także moich kolegów ze Związku."

***

Łukasz Kruczek urodził się 1 listopada 1975 w Buczkowicach, koło Szczyrku. Jest absolwentem wydziału nauczycielsko-trenerskiego katowickiej AWF. Swoją przygodę ze sportem rozpoczął w wieku 6 lat. Reprezentował klub LKS Klimczok Bystra Śląska (od 1982) potem AZS - AWF Katowice. Jako junior zaczynał od kombinacji norweskiej zdobywając nawet tytuł mistrza Polski (1993). Potem specjalizował się już tylko w skokach. Stawiali na niego trenerzy kadry - Pavel Mikeska i Apoloniusz Tajner. Brał udział w Olimpiadach w Nagano (1998) i Salt Lake City (2002) Czterokrotnie był wicemistrzem Polski. Czterokrotny złoty medalista Uniwersjady.

W 2003 roku postanowił zakończyć karierę i został zatrudniony przez PZN jako pomocnik trenera Kuttina w polskiej kadrze B. Następnie był jego asystentem w kadrze A. Gdy Austriak został zwolniony dwa lata temu, ku zdziwieniu niektórych, asystent nie podzielił losu szefa. Został asystentem kolejnego trenera - Hannu Lepistö. Po decyzji PZN o nieprzedłużaniu umowy z fińskim szkoleniowcem, przejął obowiązki pierwszego trenera w trakcie ostatnich konkursów tego sezonu, w Planicy. I ponownie - choć PZN nie ukrywa, że nie jest zadowolony z wyników kadry i pracy trenera, to jednak krytyka skrupia się na pierwszym trenerze, asystenci nie są obarczani odpowiedzialnością za błędy.

Kruczek nie ma żadnego doświadczenia samodzielnej pracy trenerskiej. Ma za to bardzo dobrą opinię swego byłego pryncypała. Hannu Lepistö już rok temu wyrażał się o nim bardzo ciepło. Twierdził, że ma zadatki na dobrego trenera i gdy wygaśnie jego kontrakt z PZN, Łukasz będzie gotowy, by przejąć po nim kadrę narodową.

Łukasz Kruczek jest żonaty, ma troje dzieci. Zna biegle trzy języki: angielski, niemiecki i rosyjski.

***

Piotr Fijas urodził się 27 czerwca 1958 w Bielsku-Białej. Karierę skoczka rozpoczynał w BBTS Bielsko-Biała. W wieku 18 lat został reprezentantem Polski. Pierwszą ważną imprezą międzynarodową były dla niego Mistrzostwa Świata w fińskim Lahti w 1978, gdzie na dużej skoczni był 18., a na średniej 47. Największym osiągnięciem było zdobycie brązowego medalu podczas Mistrzostw Świata w lotach narciarskich w Planicy w 1979. 14 marca 1987 r. ustanowił na "Velikance" rekord świata - 194 m, niepobity przez następne 7 lat.

13 razy zdobył złoty medal mistrzostw Polski. Wygrał 3 konkursy Pucharu Świata. Trzykrotnie reprezentował Polskę na igrzyskach olimpijskich: Lake Placid (1980) Sarajewo (1984) i Calgary (1988) Po tej ostatniej olimpiadzie zmuszony został zakończyć karierę z powodu kontuzji.

Po zakończeniu kariery skoczka ukończył kurs instruktora skoków narciarskich i został trenerem. Od 1995 był asystentem Pavla Mikeski, po jego zwolnieniu przez kilka miesięcy pełnił obowiązki pierwszego trenera reprezentacji Polski. Od 1999 do 2004 był asystentem Apoloniusza Tajnera. Był więc częścią zespołu trenerskiego, która doprowadziła Adama Małysza do największych sukcesów w historii polskiego narciarstwa. W tej chwili trenuje kadrę młodzieżową.

Jest bardziej doświadczony od Łukasza Kruczka, ale wyniki osiągane przez jego podopiecznych przez ostatnie dwa lata nie napawają optymizmem. Piotr Fijas był jednym z trenerów przygotowujących zawodników do Pucharu Kontynentalnego. O ile w czasach, gdy trenerami kadry B byli Heinz Kuttin czy Stefan Horngacher, Polska odnosiła w "drugiej lidze" umiarkowane sukcesy, o tyle przez ostatnie dwa lata nastąpił ich deficyt. Polscy skoczkowie przestali wskakiwać na podium tych zawodów a słabe wyniki oraz nieskoordynowana polityka startowa sprawiły, że nasz limit wystawiania skoczków do zawodów spadł z 6 miejsc do 4.