Strona główna • Polskie Skoki Narciarskie

100-lecie urodzin Bronisława Czecha

Wczoraj w stolicy polskich Tatr miała miejsce uroczystość upamiętniająca znakomitego polskiego narciarza - Bronisława Czecha. W środę odbyło się spotkanie sportowców i trenerów, które zostało zorganizowane z okazji setnej rocznicy urodzin tego wspaniałego Polaka.

Nie zabrakło tam oczywiście Adama Małysza, który niedawno został mieszkańcem Zakopanego - "Dla tego miasta to wielka radość, że ma tak dużo znakomitych sportowców i trenerów, a dla mnie - że dziś spotykamy się tu wszyscy razem. Trenerom oraz koleżankom i kolegom gratuluję osiągnięć w minionym sezonie" - powiedział "Orzeł z Wisły".

Czterokrotny zdobywca Kryształowej Kuli nawiązał także do decyzji Międzynarodowej Federacji Narciarskiej dotyczącej organizacji MŚ w narciarstwie klasycznym w 2013 roku - "Trochę na pewno jest nam żal, że nie zdobyliśmy tych mistrzostw, ale mam nadzieję, że będziemy dalej walczyć o to, żeby te mistrzostwa świata tu się odbyły. Wtedy ja - może już nie jako sportowiec, ale jako widz a może i współorganizator - będę mógł przeżyć to wielkie sportowe widowisko właśnie w Zakopanem" - dodał Małysz.

Setną rocznicę Bronisława Czecha uczczono również w Krakowie. W byłej stolicy Polski otwarto między innymi wystawę pt. "Bronisław Czech - człowiek wielkich pasji".

Bronisław Czech był pierwszym polskim narciarzem należącym do ścisłej światowej czołówki. Bardzo wszechstronnym, gdyż uprawiał nie tylko konkurencje klasyczne, ale również zajmował się narciarstwem alpejskim. Aż trzykrotnie reprezentował nasz kraj na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich. Dwukrotny rekordzista Krokwi pięknie latał stylowo.

W swojej sportowej karierze odnosił wiele sukcesów. Warto dodać, że Czech przywiązywał ogromną wagę do estetycznego i schludnego wyglądu na skoczni. Reprezentował barwy klubu SN PTT Zakopane i to właśnie dla niego zdobywał najwyższe sportowe laury. W 1936 roku był trenerem polskich zawodników przygotowujących się do Igrzysk w Garmisch-Partenkirchen.

Ostatnim ważnym startem Bronisława Czecha były Mistrzostwa Świata rozegrane w 1939 r. w Zakopanem. W okresie wojennym został aresztowany i przewieziony do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, gdzie w czerwcu 1944 r. zmarł. Na cześć tego wspaniałego narciarza już od 1946 r. odbywa się Memoriał im. Heleny Marusarzówny i Bronisława Czecha. Bronek był i jest symbolem pewnej epoki polskiego narciarstwa.