Strona główna • Fińskie Skoki Narciarskie

Mika Kojonkoski odpowiedział fanom - cz.1

Jak informowaliśmy ponad tydzień temu, każdy fan skoków mógł zadać pytanie Mice Kojonkoskiemu poprzez norweski serwis Wintersport.as. Liczba pytań przerosła oczekiwania organizatorów - a ogromna ich większość pochodzi od miłośników skoków z Polski...

Mika Kojonkoski nie zdołał odpowiedzieć na wszystkie zadane przez was pytania, których było łącznie około 60. Jednak ci, którym Mika na razie nie odpowiedział - niech się nie martwią - trener Norwegów będzie odpowiadał na resztę pytań do końca tego weekendu.

Anna Nina: Jaki jest twój stosunek do Sigurda Pettersena? Jaką jest osobą? Czy możesz porównać jego osobowość do Janne Ahonena?

- Mika Kojonkoski: Każdy z nich jest zupełnie inny i moje stosunki z nimi różnią się. Jako trener staram się wspierać ich osobowości poprzez zrozumienie ich. Zarówno Sigurd jak i Janne, mimo iż bardzo się różnią, są wielkimi osobowościami. Janne jest silny psychicznie, pewny siebie i wyciszony, natomiast Sigurd jest towarzyski, wrażliwy oraz inteligentny. Obaj są wielkimi talentami i jest to dla mnie przyjemność, iż mogłem z nimi pracować.

Tine: Co sądzisz o nowym trenerze Finów - Tommim Nikunenie? Mnie wydaje się za młody by trenować tak szeroką kadrę...

-Tommi Nikunen jest młodym i niedoświadczonym, ale jednocześnie bardzo mądrym i posiadającym ogromną wiedzę i motywację szkoleniowcem. Posiada też odpowiednie podejście do trenowania takich indywidualności, jakimi są zawodnicy kadry fińskiej. Było dla mnie sporą niespodzianką jak dobrze spisywała się fińska ekipa w poprzednim sezonie. Tak więc raz jeszcze - wielkie gratulacje dla Tommiego oraz całej drużyny.

Olga: Czy masz dość czasu dla rodziny? Gdzie lubisz spędzać urlop?

- Nie mam dość czasu dla rodziny - sczególnie dla dzieci. Każdy zawód ma swoje dobre i złe strony - a to są właśnie wady mojego. Co do odpoczynku -to lubimy jeździć do Laponii.

Alexandra: Czy skończyłeś już pisać swoją pracę? Jaka jest jej tematyka? Co zamierzasz robić po skończeniu kariery trenerskiej?

- Nie skończyłem jeszcze jej pisać. Tematem ogólnie mówiąc jest lepsze zrozumienie mechanizmu działania centralnego układu nerwowego u sportowców.

A co będę robił po karierze trenerskiej? Szczerze mówiąc na razie nie wiem. Ale jest sporo możliwośći w tym np. kariera polityka.

Anka: Czy podobało Ci się w Zakopanem? Czy chciałbyś zostać trenerem polskiej kadry? Kto jest najlepszym skoczkiem obecnie?

- W Zakopanem było świetnie! Atmosfera jest tam lepsza niż gdziekolwiek indziej, a polscy kibice - szczególnie dziewczęta są naprawde wspaniałe.

W ostatnich latach wygrywał niemal wszystko Adam Małysz, ale pracujemy nad tym by mu to nieco utrudnić ;).

YO: Fińska drużyna nie spisuje się wcale źle, odkąd odszedłeś. Jednak bardzo źle idzie ostatnio Risto Jussilainenowi. Mówi się, iż za bardzo polegał właśnie na Tobie. Co o tym sądzisz?

- To trudne pytanie. Wielu sportowców jest bardzo zależnych od swoich trenerów i i darzy ich bardzo dużym zaufaniem. Z drugie j jednak strony najlepsi powinni być pewni siebie i samodzielni. Jednym z głównych celów trenerów jest, aby stać się niepotrzebnym ich wychowankom.

Iga: Co uważasz za swój największy sukces w karierze?

- Mam trzy największe sukcesy w swej karierze. Pierwszy z nich - to poprawa wyników osiąganych przez Austriaków oraz Finów no i obecnie Norwegów. Jeden dobry wynik zawsze może się zdarzyć, ale trwały postęp w skokach danej drużyny to prawdziwe wyzwanie dla trenera!

M&A: Jesteś bardzo popularnym i przystojnym trenerem. Czy otrzymujesz duże listów oraz emaili od wielbicielek, dziewczyn które piszą że Cie kochają?

- Dziękuję za dobre słowa. Dostaje troche maili oraz listów tygodniowo - więcej zimą. Niestety nie mam czasu na odpowiadanie na wszystkie. Przychodzą głównie z Polski, Austrii oraz Niemiec.

Asik: Co sądzisz o młodych talentach, którzy pokazali się w ubiegłym sezonie? Kto wydaje ci się najbardziej obiecujący?

- Młodzi Austriacy pokazli się naprawdę z dobrej strony i na pewno są na dobrej drodze do sukcesów. Jednak w skokach wszystko szybko się zmienia i wkrótce możemy zobaczyć wielu nowych zawodników.

Lil: Czy według Ciebie pieniądze mają duże znaczenie w sporcie - czy talent wystarczy? Czy skoczkowie z mnieszych, biedniejszych krajów mają szansę na sukcesy? Co jest składnikami dobrych wyników - trening, mocna psychika, sprzęt, czy coś może jeszcze innnego?

- Pieniądze nie grają w skokach aż tak istotnej roli jak w wielu innych sportach. Wszyscy skoczkowie z Pucharu Świata, mają właściwie dostęp do takiego samego sprzętu. Są spore różnice pomiędzy federacjami - jak wspierają trening, ale i tak talent i motywacja są najważniejsze by odnieść sukces.

Skoczkowie z mniejszych krajów muszą trenowaći dużo sami. Co prawda trening z kolegami z drużyny jest bardziej efektywny i przyjemniejszy, ale to nie zawsze możliwe. Także producenci nart coraz lepiej wspierają skoczków, co jest istotne dla biedniejszych federacji

Aby osiągnąć dobre wyniki - musi się znaleźć wiele elementów na właściwym miejscu. Ważny jest talent, odpowiednie podejście do treningu, możliwości fizyczne no i motywacja i siła psychiczna..

Alexandra: Co sądzisz o takich młodych polskich skoczkach jak Tomasz Pochwała, czy Marcin Bachleda? Mają szansę na osiągnięcie sukcesów na miarę Małysza czy Hannawalda?

- Za mało o nich wiem by odpowiedzieć. Wydaje mi się jednak że mają talent i są na dobrej drodze by czynić postępy.

Eveline: Jak sądzisz kto wygra PŚ w następnym sezonie?

- Myślę, że Adam, Sven oraz Jane będą groźni. Także Andreas Widhoelzl nie pokazał jeszcze wszystkich swych kart. Młodzi Austriacy są głodni sukcesu, podobnie jak Finowie. Widzę też wielki entuzjazm i chęć do rozwoju wśród Norwegów.