Strona główna • Skocznie Narciarskie

Raport z Malinki - przygotowania do wielkiego otwarcia

27 września huczne otwarcie budowanej przez 4 lata skoczni w Wiśle. Będzie to druga - obok Wielkiej Krokwi - skocznia duża w naszym kraju. Wszystko wskazuje na to, że budowniczy i organizatorzy wygrali wyścig z czasem. Za trzy tygodnie skocznia rozpocznie swój sportowy żywot. Jej patronem zostanie Adam Małysz.

Budowa ciągnęła się niemal cztery lata. Półtoraroczną przerwę spowodowało osunięcie się ziemi w sierpniu 2006 roku. Prace wznowiono tej wiosny i są właśnie na ukończeniu. W tej chwili na skoczni trwa jeszcze układanie igelitu, prace brukarskie, montaż ogrodzenia i ogólne prace wykończeniowe. Trzeba jeszcze zawiesić krzesełka na wyciągu dla skoczków. "Można juz otwarcie powiedzieć - udało się" - tiumfuje Zbigniew Łagosz, dyrektor szczyrkowskiego COS. "Skocznia będzie gotowa na czas. 15 września, czyli za tydzień skończą się prace, zaczną się odbiory techniczne. Chłopaki z Zakopanego układający igelit pracują 24 godziny na dobę. Obiecują, że skończą swoją pracę w piątek."

Kolejną dobrą informacją jest to, że podczas sobotnich zawodów w skokach narciarskich połączonych z ceremonią otwarcia skoczni nie trzeba będzie zamykać drogi. Droga wojewódzka nr 942, łącząca Wisłę ze Szczyrkiem, będzie tylko zwężona do jednego pasa. Ruch odbywał się będzie tylko prawą stroną drogi w sposób wahadłowy. Ruchem będą kierować policjanci. Kibice zmotoryzowani będą mogli skorzystać z parkingów w pobliżu skoczni - na terenach prywatnych i udostępnionych przez Nadleśnictwo Wisła. Miejsca te będą oznakowane a służby porządkowe będą kierowały kibiców w ich kierunku.

Specjalne autobusy, które będą dowozić kibiców z centrum Wisły w kierunku skoczni, będą się zatrzymywać na skrzyżowaniu Wisła Czarne-Wisła Malinka, gdzie będzie rozpoczynać się zwężenie drogi. Dalej fani skoków pójdą pieszo w kierunku obiektu trasą oznakowaną taśmami i płotkami. Do przejazdu autobusem uprawnia bilet na zawody.

Bilety można kupować w Internecie (www.kupbilet.pl/) lub w Wiślańskim Centrum Kultury. Sprzedaż internetowa potrwa do 23 wrzesnia. Wejściówki kosztują w zależności od sektora - 80, 60 i 30 złotych. Do dystrybucji łącznie trafiło 9000 wejściówek. 1281 miejsc siedzących znajduje się na budynku głównym. Rozlokowane są w 6 sektorach po bokach przeciwstoku i na najwyższej kondygnacji - po trzy sektory z każdej strony. Dla pozostałych 8 tysięcy osób przewidziano miejsca stojące na placu po obu stronach budynku.

Ceremonia otwarcia skoczni i nadania jej imienia odbędzie się na umieszczonym na igelicie dywanie, między zeskokiem i przeciwstokiem. Kierownik budowy Jerzy Hammer wykluczył możliwość postawienia w tym miejscu sceny. Nastąpi ona w sobotę. Po ceremonii odbędą się Otwarte Mistrzostwa Polski w skokach narciarskich na igelicie. Dzień wcześniej na skoczni rozegrany zostanie konkurs kombinacji norweskiej. W niedzielę - konkurs drużynowy.

"Na zawody zaprosiliśmy znanych zagranicznych skoczków" - powiedział Andrzej Wąsowicz, prezes Beskidzko-Śląskiego Związku Narciarskiego."W tej chwili mamy już potwierdzenie przybycia od Thomasa Morgensterna. Czekamy na potwierdzenia od Gregora Schlierenzauera, Simona Ammana, Andreasa Küttela i Jakuba Jandy. Zaprosiliśmy ich z nartami, jeśli zechcą - wezmą udział w zawodach. Oczekujemy około 70 uczestników, więc w piątek rozegramy eliminacje."

Skocznia kosztowała 45 milionów złotych. Ma służyć przede wszystkim do treningów i zawodów krajowych. Jednak już tej zimy zorganizowany zostanie na niej konkurs Pucharu Kontynentalnego. W przyszłości możliwe będzie organizowanie zawodów Pucharu Świata - jeśli zostanie rozwiązany problem braku trybun.

W naszej galerii można obejrzeć najświeższe zdjęcia z końcowego etapu budowy.

Przypominamy program zawodów:

PROGRAM ZAWODÓW:

26.09.2008 - Piątek - wstęp wolny

10:00 - skoki do kombinacji norweskiej - skocznia Wisła Malinka

15:00 - bieg do kombinacji norweskiej - Wisła Czarne - Stecówka

18:00 - kwalifikacje do konkursu indywidualnego - skocznia Wisła Malinka

19:00 - Wisła Rynek - otwarcie Alei Gwiazd Sportu z udziałem Adama Małysza

19:30 - Uroczyste wręczenie numerów startowych zawodnikom - Wisła - amfiteatr w Parku Kopczyńskiego.

27.09.2008 - Sobota

skocznia narciarska Wisła-Malinka - bilety wstępu

16:45 - oficjalne otwarcie skoczni narciarskiej Wisła-Malinka i nadanie jej imienia Adama Małysza

17:15 - I seria konkursu indywidualnego

18:15 - seria finałowa

28.09.2008 - Niedziela

skocznia narciarska Wisła-Malinka - bilety wstępu

12:00 - I seria konkursu drużynowego

13:00 - seria finałowa