Siatka ochornna na Bergisel
W 56-letniej historii Turnieju Czterech Skoczni zdarzyło się tylko raz, że organizatorzy zmuszeni byli odwołać konkurs z powodu zbyt silnego wiatru. Miało to miejsce na skoczni Bergisel w styczniu 2008 roku. Na reakcję ze strony komitetu organizacyjnego długo nie trzeba było czekać.
Podczas zawodów 4 stycznia 2009 roku po raz pierwszy zostanie zainstalowana ruchoma siatka ochronna na skoczni w Innsbrucku. "Szukaliśmy innowacyjnego rozwiązania. Podjęliśmy współpracę z firmą Alpina - Systemy ochronne. Firma ta zaangażowana jest w różne projekty, nie tylko zajmuje się ochroną tras zjazdowych w narciarstwie alpejskim, ale także jej systemy użyte są w formule 1" - wyjaśnił na konferencji prasowej Klaus Leistner, sekretarz generalny Austriackiego Związku Narciarskiego.
W okolicach progu wybudowano 18-metrowe maszty, na których zainstalowana zostanie kurtyna chroniąca przed wiatrem. Powierzchnia takiej zasłony to 1200 m2. "Mamy bardzo ciekawe doświadczenia zebrane podczas wyścigów formuły 1" - powiedział Ingo Hopfgartner z firmy Alpina. "Zainstalujemy siatkę ochronną ukośnie, tak jak spoilery w autach formuły 1. Wiatr nie zostanie zatrzymany, lecz skierowany do góry na wysokość ok. 15 metrów, powyżej progu. Siatka ochronna powinna wytrzymać napór wiatru do 20m/s (tj 72km/h)" - dodał Hopfgartner. "Zgodnie z regulaminem FIS, skoczek może skoczyć gdy wiatr maksymalnie dochodzi do 5m/s, rok temu wiatr miał prędkość 16m/s" - wspomina Alfons Schranz, szef komitetu organizacyjnego.
Miran Tepes zwrócił się do organizatorów konkursów w Oberstdorfie, Garmisch-Partenkirchen oraz w Innsbrucku, aby zainstalowali siatki ochronne, ponieważ w tych miejscowościach dość często występują problemy z wiatrem. "Teraz zawody będą bardziej fair" - uważa Tonni Innauer.
Kolejnych pięć miast organizujących zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich zastanawia się nad instalacją tego typu siatek. FIS nie wyklucza, że w najbliższym czasie wprowadzi wymóg, aby każda skocznia starająca się o organizację konkursów pucharowych, miała takie siatki.
Nie chciano zdradzić na konferencji ile kosztował montaż takiej kurtyny ochronnej w Innsbrucku. "Jest to pilotażowy projekt. Szacujemy, że koszty wyniosły od 30.000 do 130.000 euro. Całość pokrył Austriacki Związek Narciarski jako organizator" - powiedział Leistner.