Fortuna w Górach Świętokrzyskich czyli opowieść o skoczni narciarskiej w Kielcach
- 2011-10-20 11:33
Kontynuując urozmaicanie kibicom skoków oczekiwanie na sezon zimowy przedstawiamy kolejny artykuł. Dziś interesująca historia nieistniejącej już i nieco zapomnianej skoczni narciarskiej w Kielcach.
Pierścienica to szczyt w Górach Świętokrzyskich, w Paśmie Posłowickim, o wysokości 367 m n.p.m. Rozpościera się stąd szeroka panorama na miasto Kielce. Właśnie tam już w latach 30-tych ubiegłego stulecia powstała pierwsza, prowizoryczna skocznia narciarska, na której oddawano pierwsze skoki. Pierwsza profesjonalna skocznia w Kielcach stanęła w 1954 roku. Inicjatorem jej budowy był Włodzimierz Wójcikiewicz, który pełnił wówczas funkcję sekretarza Okręgowego Związku Narciarskiego. Był to obiekt o drewnianej konstrukcji. Na inauguracyjne zawody, rozegrane 14 lutego, zjechało w Góry Świętokrzyskie wielu znanych skoczków z południa Polski. Konkurs wygrał zakopiańczyk Stefan Przybyła przed Józefem Przybyłą z Bystrej oraz reprezentantem gospodarzy, skoczkiem z Kielc, Janem Starzyńskim. Starzyński i Józef Przybyła zostali pierwszymi rekordzistami skoczni oddając w konkursie skoki na odległość 24 metrów. Skocznia istniała do końca lat 60. Potem ją rozebrano.
W 1970 roku drewnianą konstrukcję zastąpiła betonowa, zaprojektowana przez inżyniera Jerzego Muniaka.
- To największa sztuczna skocznia w kraju pod względem konstrukcji, od połowy zeskoku w górę wszystko jest sztuczne - mówił autor skoczni, inżynier Jerzy Muniak, który był też projektantem Wielkiej Krokwi w Zakopanem, skoczni w Karpaczu, Wiśle-Malince, Krynicy i... obiektów tego typu w Bułgarii.
- Kieleckie zawody cieszyły się dużym zainteresowaniem. Pod skocznią było kilka tysięcy ludzi. Uruchomiona została specjalna linia autobusowa, która dowoziła kibiców z centrum Kielc na Stadion – wspomina Adam Jóźwik, znany trener lekkiej atletyki.
Pierwszy konkurs na przebudowanej Pierścienicy rozegrano 11 stycznia 1970 roku, a zmagania narciarzy obserwowało pod skocznią kilkanaście tysięcy widzów! W zawodach udział wzięło 31 zawodników, wśród nich goście z południa Polski, którzy nie mieli sobie równych. Wygrał zakopiańczyk, Józef Zubek po skokach na 42 i 43 metry. Dalej od Zubka, bo na odległość 44,5 i 44 metrów skakał późniejszy Mistrz Olimpijski, Wojciech Fortuna, jednak jego skoki zostały nisko ocenione przez sędziów i ostatecznie przegrał z Zubkiem o zaledwie 0,1 pkt. Po konkursie podjęto próbę walki o rekord skoczni. Najdłuższym skokiem, na odległość 45 metrów, popisał się Stanisław Janik z Wisły-Gwardii Zakopane.
- Pamiętam te zawody z 1970 roku – wspominał po latach Mistrz Olimpijski, Wojciech Fortuna - Przed startem razem z kilkoma zawodnikami profilowaliśmy próg. Atmosfera była bardzo fajna. Mnie jednak nie skakało się najlepiej. Przyznam, że do Kielc i do Warszawy, na obiekt na Mokotowie, jeździłem "na siłę". Budowanie skoczni narciarskich z dala od gór jest bez sensu. Ale takie były czasy. W stolicy musiałem skakać, bo tak chcieli pierwsi sekretarze.
W 1976 roku Fortuna po raz drugi stanął na rozbiegu Pierścienicy. Zawody odbyły się 8 lutego, dobrze pamięta je Zenon Obara, były kielecki skoczek, a później trener.
- Nyską pojechałem po Wojtka i innych skoczków z Wisły-Gwardii Zakopane. Nasz mistrz powiedział, że przyjedzie, ale musimy mu zapewnić telewizor. Wtedy akurat odbywały się igrzyska w Innsbrucku. Wziąłem z domu neptuna i zawiozłem na skocznię. Jak skończyły się nasze zawody, to rozpoczęła się transmisja z igrzysk. Wojtek oglądał ją w domku góralskim. Wtedy właśnie tracił tytuł mistrza olimpijskiego - wspomina Obara.
Na zawodach w Kielcach Fortuna zajął trzecie miejsce, znowu przegrał z Józefem Zubkiem i klubowym kolegą Andrzejem Janikiem. Rok później nasz mistrz olimpijski zakończył sportową karierę.
16 stycznia 1977 rozegrany został jeszcze konkurs młodzików o Puchar Gór Świętokrzyskich, w którym triumfował Janusz Chabik z Budowlanych Kielce. Łączne na skoczni rozegrano jedynie około 10 konkursów, bowiem krążyła opinia, że przy projektowaniu obiektu został popełniony błąd, którego skutki mogły być niebezpieczne dla zawodników.
Skocznia zaczęła następnie popadać w ruinę. Rozkradziono i poniszczono schody prowadzące na górę, obiekt zaczął stwarzać niebezpieczeństwo dla nierozważnych. Doszło tu do kilku groźnych wypadków, gdy niezbyt rozsądni spacerowicze próbowali dostać się na szczyt skoczni. Miała nawet miejsce sytuacja, w której pracownicy pobliskiego wyciągu musieli siłą ściągać pijanego rowerzystę, który postanowił zjechać sobie ze szczytu rozbiegu. W końcu wejście na rozbieg zabezpieczono zasiekami z drutu kolczastego.
Mniej więcej dziesięć lat temu pojawiła się inicjatywa, by stworzyć w miejscu skoczni taras widokowy i ściankę do wspinaczki. Pomysł upadł, bo okazał się za drogi. Niespodziewanie jednak w 2003 roku pojawił się cień szansy na reaktywację obiektu i przywrócenie go do stanu używalności. Skocznię obejrzał wówczas prezydent Kielc, Wojciech Lubawski, który stwierdził, że wbrew temu, co się mówi nie znajduje się ona w stanie kwalifikującym ją tylko do zburzenia. Badania techniczne wykazały, że sam szkielet jest w całkiem dobrym stanie. Zaczęto snuć plany dostosowania skoczni do dzisiejszych standardów, zmiany kąta nachylenia zeskoku, zamontowania windy w miejsce schodów, wycięcia części lasu, który wyrósł na zeskoku. Po takich deklaracjach ze strony prezydenta pojawił się projekt stworzenia w Kielcach klubu narciarskiego “Ślad” posiadającego sekcję skoków. Jego inicjatorem był wspomniany już, jeden z najlepszych niegdyś kieleckich skoczków, Zenon Obara, który w latach 50-tych z powodzeniem startował na Wielkiej Krokwi.
Jednak przeprowadzona w 2006 roku profesjonalna ekspertyza naukowców z Politechniki Świętokrzyskiej wykazała, że tylko żelbetonowe słupy, na których skocznia jest osadzona są w stanie nadającym się do wykorzystania. Pozostała część obiektu nie kwalifikuje się do odbudowy. 19 września zakończyła się historia tego obiektu. Tego dnia skocznia została zburzona.
- Myślę, że można ją było uratować. Niestety, władze miasta nigdy się nią nie interesowały – nie ukrywał Zenon Obara - Mam o to żal szczególnie do poprzedniego prezydenta Włodzimierza Stępnia, którego wielokrotnie próbowaliśmy zainteresować tym tematem. Może jeszcze parę lat temu udałoby się uratować skocznię. To miejsce ma niesamowitą historię. Skakali tu najlepsi polscy skoczkowie - na czele z Wojciechem Fortuną. Pamiętam, kiedy ją budowano, jak wiele wysiłku w to włożono...
Inne zdanie na ten temat miał Włodzimierz Wójcikiewicz, jeden z inicjatorów budowy skoczni:
- Skocznia byłaby potrzebna, jeśli byłoby zaplecze narciarskie. Niestety, zaplecza narciarskiego w Kielcach nie ma. Ten obiekt był tylko antyreklamą miasta.
Dziś po skoczni nie ma już śladu, a na Pierścienicy znajduje się obecnie narciarska trasa zjazdowa o długości 500 m, przeznaczona dla początkujących narciarzy. Stok jest oświetlony, naśnieżany i ratrakowany. Na górę można wjechać podwójnym wyciągiem orczykowym.
Warto jeszcze wspomnieć, że Pierścienica nie była jedyną skocznią w Górach Świętokrzyskich. Pierwsza skocznia narciarska w podkieleckim Tumlinie o punkcie K-25 stanęła w 1952 roku na Górze Grodowej. W inauguracyjnych zawodach triumfował Zbigniew Kozerski, który uzyskał 18 metrów. Rekord obiektu należał do Jana Starzewskiego i wynosił 32 metry. Rok później rozpoczęto budowę drugiej, większej skoczni, a na miejsce jej lokalizacji wybrano Górę Łajscową. Było to olbrzymie przedsięwzięcie, budowa pochłonęła 270 981 ówczesnych złotych. Obiekt powstawał przez trzy lata. Był bardzo nowoczesny jak na tamte czasy, przyjeżdżali tu na treningi i zawody skoczkowie z Zakopanego i Poronina. Jego punkt K wynosił 45 metrów i do czasu powstania kieleckiej "sześćdziesiątki" była to największa polska skocznia zlokalizowana poza pasmem gór wysokich (Sudety, Karpaty). Pierwszy konkurs na nowo powstałej skoczni miał miejsce w 1956 roku. Zawody wygrał Czesław Nawara. Rekordzistą obiektu był znakomity polski skoczek lat powojennych, Antoni Wieczorek, uzyskał on tutaj 56 metrów. Kilka lat temu skocznia została reaktywowana przez amatorów, którzy postanowili kontynuować tradycję skoków narciarskich w Górach Świętokrzyskich.
Wyburzenie skoczni w Kielcach
Więcej o polskich skoczniach narciarskich przeczytasz tu
Źródła:
Marek Michniak, Antoni Pawłowski: Świętokrzyski Leksykon Sportowy. Kielce: Słowo Kibica, 2002, s. 191–192.
Dorota Kułaga: Po skoczni narciarskiej na kieleckim Stadionie zostały wspomnienia, echodnia.eu
Antoni Pawłowski „Fruwający narciarze”, Gazeta Wyborcza Kielce, 3.01.2004.
Artykuł „Skocznia narciarska do rozbiórki”, Gazeta Wyborcza, 6.12.2005.
wikipedia.pl
Informacje własne
-
Davidsson doświadczony
www.skoczkowiezlodzi.pl
nie mialoby sensu odbudowywać skoczni o takim K. jak już to lepiej by było ją zburzyć i dać jakieś dwie mniejsze.
-
Boy profesor
@Lestek
Niech będzie, w każdym bądź razie to znacznie więcej niż obecnie przychodzi kibiców na LGP w Zakopanem. -
Boy profesor
@pavel
Ale mówimy o młodych zawodnikach, o najmłodszych, przecież te skocznie byłyby właśnie dla nich. Dzisiaj zawodnicy z czołówki danego kraju nie biorą udziału w konkursach na tak małych skoczniach jak kiedyś. A dla młodych zawody można zorganizować zawsze. -
anonim
@boy
Wiesz czemu nie? A no dlatego, ze kolo 20 marca kończy się sezon zimowy i każdy człowiek chce sobie po robocie odpocząć, tak samo skoczkowie maja "wakacje", właśnie kolo końcówki marca i kwietnia.
-
Boy profesor
Wtedy takie skocznie mogłyby funkcjonować głównie jako igelitowe, wcześniej niż w górach dałoby się na nich skakać, toteż zawody przyciągałyby zawodników z różnych rejonów Polski z tego właśnie względu. Zawody w skokach na igelicie pod koniec marca, czemu nie.
-
anonim
Ej ludki, wy nie pomyśleliście, ze w Polsce północnej mamy nieco inny klimat niz w górach? Dni ze śniegiem mamy tam zdecydowanie mniej. A więc mielibyśmy skocznie bez śniegu.I w tym momencie porównanie do Finlandi staje sie głupie, bo tam dni ze śniegiem jest więcej i gór nie potrzeba.
-
anonim
fortuna
"Budowanie skoczni narciarskich z dala od gór jest bez sensu."
Góry Świętokrzyskie to nie góry?
W Finlandii jest raczej płasko a skocznia skocznią skocznię pogania:)
Chyba dziadek fortuna nie wie co mówi... -
Boy profesor
@Lestek
Może powiesz, że kilkanaście tysięcy kibiców to mało, biorąc pod uwagę miejsce rozgrywania zawodów? -
Boy profesor
Wielkim błędem było wyburzenie tej skoczni. Była szansa na jej reaktywację, więc powinno się zrobić wszystko by właśnie tak się stało. Jak czytamy w przeszłości zawody na niej to było wielkie wydarzenie i wielkie święto. Najlepsi polscy zawodnicy oraz kibice w ogromnej ilości. Odbudowa tego obiektu nie musiała wcale kosztować grubych milionów. No ale niestety ją wyburzono, a o budowie nowej nie ma nawet o czym mówić. Skoczni warszawskiej także już niestety nie ma...
-
piotr186 profesor
HKS
Nie, ale jakby takie skcoznie w centlanje iw polnocjnej Polsce byly objete pod zarząd PZn-u to by byl z nich pozytek np. cikawe zgruopwanai dla mlodych skoczków. Zmaist ciagle te same Wisła -Szczyrk-Zakopane to mogliby pojechać do takich Kielc,Warszawy czy Gdańska... Siec takich małych skoczni dobrze utrzymanych i dofinansowanych mógłby dać bardzo wiele no i zawsze to większa grupa skoczków by była z której wybierano by najlepszych. Zamiast 5 klubów 20...
Naprawdę boli mnie to ze przed wojną było w Polsce więcej skoczni niż dziś a pociągi wówczas jeździły szybciej niż dziś... -
HKS profesor
@fan Małysza
Ilość nie zawsze przechodzi w jakość. -
fan Małysza stały bywalec
I to jest właśnie Polska
Po co ma stać w jakimś innym miejscu skocznia?Lepiej to zburzyć, zniszczyć, niech zarośnie dzikim lasem,a co?
Dlatego tak naprawdę w tej dyscyplinie jaką są skoki narciarskie nie odnosimy sukcesów na MŚ,IO czy MŚL.
A przecież w Polsce gór ci dostatek.Mamy Sudety,mamy Karpaty i mamy Góry Świętokrzyskie.Wybudować chociaż w każdym miejcu te kilka skoczni k-15 dla 8 czy 10 letnich kajtków,stworzyć prawdziwy system szkolenia a nie wirtualny.A kasa na trenerów dla młodzieży, by się znalazła gdyby w tym kraju nie rządziła korupcja. -
czarnylis profesor
Nie sądziłem, że to kiedyś powiem ale chyba dobrze iż wyburzono skocznię w Kielcach. Niestety sama skocznia bez trenerów, bez zapaleńców nie ma racji bytu. Powinni ją odbudować ale chociażby w Łodzi, tam gdzie jest zapał i są chęci, zaś na Pierścienicy dobrze, że jest wyciąg. To na pewno bardziej przyda się mieszkańcom niż szkielet umarłej skoczni.
-
wojtas92_ początkujący
Pamiętam tę skocznię, niestety zarośniętą lasem i pamiętam jak ją niestety wyburzano...
-
anonim
:)
Hmm bardzo ciekawy artykuł. Skocznie po za górami trochę to dziwnie brzmi.
Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl
Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl
- Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
- Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
- Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
- Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
- Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
- Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
- Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
- Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
- Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
- Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
- Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
- Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
- Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
- Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
- Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
- W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
- W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).
Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu
Zaloguj się