Skoki narciarskie – krótki przewodnik kibica

  • 2015-02-21 15:48

Skoki narciarskie są dyscypliną sportową, która rozgrywa się na skoczniach narciarskich już od połowy XIX wieku. W Europie, również w Polsce, cieszy się ogromną, niesłabnącą popularnością. Sukcesy naszych kolejnych skoczków skutecznie zwiększają rzeszę kibiców przed telewizorami. Co prawda najbardziej znany narodowy skoczek Adam Małysz zmienił branżę na motoryzacyjną, ale pojawiają się jego godni następcy.

Maciej KotMaciej Kot
fot. Tadeusz Mieczyński
Jan ZiobroJan Ziobro
fot. Tadeusz Mieczyński
Klemens MurańkaKlemens Murańka
fot. Tadeusz Mieczyński

Każdy z nas wie, że skoki narciarskie wygrywa osoba, która odda najdłuższy i najlepszy skok, który może wynieść nawet 200 metrów. Rekordzistą świata pod względem długości skoku jest Norweg Anders Fannemel, który zaledwie kilka dni temu oddał skok na odległość 251,5 m na największej skoczni mamuciej Vickersundbakken w Vikersund.

Jeśli lubicie oglądać skoki narciarskie i zdarzało wam się zastanawiać nad tym, dlaczego stroje skoczków narciarskich wyglądają tak, a nie inaczej, czy wszystkie skocznie są takie same i na czym polega ocenianie skoczków, zapraszamy do lektury!

O czym wiedzą wszyscy?

Wszyscy z nas wiedzą o tym, czym są skoki narciarskie, przynajmniej ogólnie rzecz biorąc. Naoglądaliśmy się również skoczków narciarskich, dlatego wiemy kim są i jakie są ich ambicje zawodowe. Skoczkowie skaczą na skoczniach narciarskich rozsianych po całym świecie w wielu oficjalnych zawodach odbywających się każdego roku. Oczywiście największymi zawodami jest odbywający się co roku Puchar Świata w skokach narciarskich prowadzony przez Międzynarodową Federację Narciarską – FIS, trwający od listopada do marca.

Najpierw był skoczek

Wiadomą sprawą jest to, że skoków narciarskich nie byłoby bez zawodników, którzy trenują latami, aby dostać się na podium. Aby skoczek narciarski mógł skakać musi mieć:

- Buty wykonane ze skóry, które są elastyczne, dzięki czemu dopasowują się do stopy.

- Gogle, które zapewniają idealną widoczność podczas lotów.

- Kombinezon, który jest technologicznie zaawansowanym ubiorem mającym na celu poprawienie dynamiki lotu. Jego grubość wynosi maksymalnie 5 mm. Kombinezony narciarskie zatrzymują powietrze poprawiając tym samym nośność skoczka. Rozmiary kombinezonów są uregulowane odpowiednimi przepisami, choć faktem jest to, że im większy kombinezon, tym można dalej polecieć.

- Narty, które należą do najdłuższych i najszerszych wśród wszystkich modeli. Narty mają zwiększać nośność skoczka, jednak ich rozmiary również są regulowane odpowiednimi przepisami.

- Wiązania, które powinny automatycznie odpinać się w czasie upadku, aby zmniejszyć ryzyko kontuzji.

Potem była skocznia

Aby skoczkowie mogli osiągać niesamowite odległości i odbierać kolejne tytuły niezbędna jest im skocznia. Każda skocznia jest inna, jednak można wśród nich dostrzec specyficzną logikę, którą warto poznać.

- Zawodnik przed startem siedzi na belce startowej. Startuje z niej po sygnale od trenera. Im wyżej położona belka tym skoczek może rozwinąć większą prędkość wydłużając odległość skoku.

- Skoczek po odepchnięciu się od belki przejeżdża pewną odległość i odbija się od progu skoczni w powietrze.

- Od miejsca nazywanego bulą zaczyna się skok; jest to inaczej grzbiet skoczni. Zawodnicy lądują natomiast na tzw. zeskoku.

- Punkt konstrukcyjny to linia, od której nalicza się punkty za skok. Drugą linią na skoczni jest linia bezpieczeństwa, którą trzeba przekroczyć, aby nie spowodować zbyt dużych obciążeń.

- Miejsce skoku ocenia się do szpaleru choinek. Jeśli skoczek przewróci się lub potknie już przy nim, nie odejmuje mu się punktów za skok.

- Zawodnicy kończą skok hamując w dojeździe, w którym wypinają narty, zdejmują kask i czekają na notę sędziów.

Skocznie narciarskie różnią się wielkościami, dlatego wyróżniamy skocznie małe, średnie, normalne, duże i mamucie.

- Małe skocznie mają wielkość od 20 do 49 metrów. Ich punkt konstrukcyjny wynosi od 20 do 44 metrów. W Polsce istnieje 12 małych skoczni.

- Średnie skocznie posiadają wielkość od 50 do 84 metrów. Ich punkt konstrukcyjny wynosi od 45 do 74 metrów. W Polsce istnieją 4 średnie skocznie.

- Normalne skocznie narciarskie są często mylone ze średnimi skoczniami. Ich punkt konstrukcyjny wynosi od 75 do 100 metrów.

- Duże skocznie narciarskie posiadają punkt konstrukcyjny między 100 a 169 metrem. W Polsce istnieją 2 duże skocznie.

- Mamucie skocznie narciarskie posiadają punkt konstrukcyjny powyżej 170 metra zeskoku. Na całym świecie jest na ten moment czynnych 5 skoczni mamuci.

A na końcu były wyniki

Gdy skoczek skoczy ze skoczni kończy się to na ogół wiwatem wśród tłumów. Nie jest to jednak wszystko, przecież skoczkowie dostają jeszcze specjalne punktowanie zależne od wielu czynników. Jakich?

- Punkty za odległość – za osiągnięcie punktu kalkulacyjnego zawodnik otrzymuje 60 lub 120 punktów, w zależności od wielkości skoczni. Za każdy dodatkowy metr dodaje się punkty. Długość skoku narciarskiego mierzy się od progu skoczni do pięty tylnego buta skoczka gdy narta zetknie się z podłożem na całej długości.

- Noty za styl – przyznaje je pięciu sędziów; najwyższej i najniższej nie bierze się pod uwagę. Reszta ocen jest sumowana. Sędziowie oceniają skoki w skali od 1 do 20 punktów.

- Bonusowe punkty – dodatnie lub ujemne przyznaje się ze względu na wiatr lub zmianę platformy startowej.

- Suma stanowi końcową ocenę skoku. Nawet jeśli z punktów wynika, że nota jest ujemna, najniższą przyznawaną oceną jest 0.

Skoki narciarskie na szczycie

Skoki narciarskie to dyscyplina, która przyciąga rzesze widzów w wielu krajach, którzy z zapartym tchem obserwują poczynania swoich rodaków. Po przeczytaniu tekstu każdy z nas będzie od tej pory rozumiał skąd biorą się oceny skoków, czym różnią się skocznie oraz dlaczego strój skoczka wygląda tak, a nie inaczej. Podstawowa wiedza o skokach zawsze jest przydatna, zwłaszcza wśród osób, które uwielbiają oglądać je razem z bliskimi.

4f życzy wam emocjonujących skoków narciarskich!

Przewodnik po skokach narciarskich


Redakcja, źródło: artykuł sponsorowany
oglądalność: (23851) komentarze: (28)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • anonim

    moim zdaniem wiedza dla laików jest czasem potrzebna, nie każdy kto interesuje się skokami wie "wszystko", być może czasem warto sprawdzić swoją wiedzę lub nauczyć się czegoś nowego:)

  • Stinger profesor

    Nie wiem po co piszecie że wy to wiecie...
    To jest news dla tych którzy jeszcze nie wiedzą, dla nowych kibiców.
    Nawet ostatnio ktoś pisał że dzisiaj w Falun skaczą na skoczni średniej... jak widać nie wszyscy wszystko wiedzą.

  • Rafał bywalec
    A ile punktów za 1 metr?

    Warto dodać, że za każdy 1 metr powyżej punktu konstrukcyjnego, otrzymuje się 1,2 pkt na mamucie lub 1,8 pkt na dużej skoczni i 2 pkt na normalnej. Myślę, że się nie mylę.Nie wiem jak to jest z pozostałymi skoczniami (małą i średnią).

  • anonim

    I co wam dadzą wpisy, że wy to wiecie?chcecie się popisać czy jak?90% komentarzy tutaj to spam, a już najlepsi są durnie którzy nie odróżniają HS od K a zgrywają wielkich znawców

  • anonim

    Dokładnie, tak jak przedmówcy mówią, artykuł i grafika dla zupełnych laików, mam wrażenie że grafika nawet bardziej dla dzieci...

  • anonim

    Zapytam jak niegdyś pan redaktor Miklas - Skoro jest skocznia normalna, to która jest nienormalna?

  • xyz stały bywalec
    skalite

    Szczyrk-skalite nie jest skocznia dużą bo jej punkt K jest usytuowany na 95 metrze a skocznie duze muszą miec punkt K na conajmniej 100 metrze

  • asd weteran

    "Drugą linią na skoczni jest linia bezpieczeństwa, którą trzeba przekroczyć, aby nie spowodować zbyt dużych obciążeń" - chyba raczej powinno byc na odwrot - jej przekroczenie moze spowodowac zbyt duze obciazenia.

  • anonim

    Artykuł wyraźnie skierowany do ludzi, którzy nie siedzą na forum skoków narciarskich i komentują każdego skoku w PK jak wy to macie w zwyczaju, więc darujecie sobie ten spam i nie zgrywajcie oświeconych znawców.

  • jakledw12 weteran

    @yyy

    Ach... Już zażartować nie można.

  • asd weteran

    "Każdy z nas wie, że skoki narciarskie wygrywa osoba, która odda najdłuższy i najlepszy skok" - tak to moze bylo do czasu punktow za wiatr i zonglerki belkami.

  • yyy profesor
    jakledw12

    A ty jesteś jednym z tych którzy nie wiedzą gdzie jest bula

  • jakledw12 weteran

    @Saymon19

    Niektórzy na skocznię normalną mówią średnia.

  • Saymon19 profesor

    Przynajmniej się dowiedzieliście czym się różni skocznia mała od normalnej...

  • anonim
    Po co to?

    News sponsorowany, widać to z daleka i czuć zapach śmierdzących dolarów.

  • jakledw12 weteran

    Podpowiedź dla niezbyt obytych w skokach fanów tej pięknej dyscypliny. Bula jest tam, gdzie zazwyczaj ląduje Kubacki.

  • Saymon19 profesor
    @yyy

    No to mnie ubiegłeś bo to samo chciałem pisać :D

  • yyy profesor

    Niektórzy powinni dokładnie przeanalizować gdzie jest bula, bo w co drugim słowie, komentując odległość, używają słowa bula.

  • anonim
    błąd

    Z tego co wynika z opisu w Polsce są trzy skocznie duże;) Szczyrk Skalite rozmiar 77 i 106. :) A skoro powyżej 100 są duże skocznie, to mamy 3 duże skocznie w Polsce. ;)

  • Kalim początkujący

    Artykuł dla Januszy :)

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl