Służba wojskowa Nousiainena

  • 2019-10-28 10:14

W sezonie 2018/19 czterech Finów wywalczyło punkty Pucharu Świata. Jednym z nich był Eetu Nousiainen, który uplasował się na 67. miejscu w klasyfikacji generalnej zimowego cyklu. Jak się jednak okazuje, ostatnie miesiące 22-letni skoczek poświęcił nie tylko na przygotowania do kolejnej kampanii.

15 kwietnia, a więc niespełna miesiąc po zawodach w Planicy, Nousiainen rozpoczął służbę wojskową. Podopieczny trenera Lauriego Hakoli uczęszcza obecnie do szkoły oficerskiej dla rezerwistów. Fin, reprezentujący na co dzień barwy klubu Puijon Hiihtoseura, nie był przygotowany na taki przebieg wydarzeń od samego początku. - Myślałem, że nie będę zmuszony do pozostania dłużej niż to faktycznie konieczne - przyznał.

Ostatecznie Nousiaianen spędził dziewięć tygodni w szkole dla sportowców i dziesięć na szkoleniu podoficerskim, po czym został oddelegowany do grupy oficerów rezerwistów. Gdy ją opuści, do zakończenia służby wojskowej pozostaną mu dwa miesiące. W najbardziej wysuniętym na wschód kraju nordyckim jest ona ustawowym obowiązkiem każdego mężczyzny.

Należy jednak wspomnieć, że według przepisów można odłożyć ją nawet do 30. roku życia. Co zatem popchnęło Nousiaianena do podjęcia takie decyzji? - Pomyślałem, że umiejętności przywódcze mogą mi się przydać w przyszłości.

Pomimo nowej sytuacji, w życiu Fina nie brakuje miejsca na skoki. Jego kształcenie w szkole oficerskiej, choć stwarza pewne wyzwania, nie przeszkadza w aktywnym udziale w przygotowaniach do zimy. - W przypadku obozów dostaję tyle czasu, ile potrzebuję. Oczywiście potem muszę nadrobić zaległości - tłumaczy urodzony w Kuopio skoczek.

Eetu Nousiainen znajduje się w kadrze narodowej swojego kraju na sezon 2019/20. Jak dotychczas, tylko dwukrotnie udało mu się zameldować w czołowej „30” konkursu Pucharu Świata. Czy jest szansa na poprawę tego bilansu w najbliższych miesiącach?  - Najważniejsze to przyspieszyć proces rozwoju. Jeśli to pójdzie zgodnie z planem, powinienem zacząć regularnie punktować - zakończył Fin.

Finowie z punktami Pucharu Świata 2018/19
Zawodnik Punkty Miejsce Najlepszy wynik w sezonie
AALTO Antti 288 25 6. miejsce (Niżny Tagił)
NOUSIAINEN Eetu 4 67 27. miejsce (Oberstdorf)
ALAMOMMO Andreas 2 73 29. miejsce (Lahti)
MAATTA Jarkko 2 73 29. miejsce (Ruka)

Michał Grzela, źródło: iltalehti.fi
oglądalność: (6608) komentarze: (7)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • Luk profesor
    @Gerwazy

    Racja. Dlatego Matti pierwszą część sezonu 2002/03 miał bardzo przeciętną.
    Ale nie ma co porównywać Nousiainena do Hautamaekiego, to zupełnie inna klasa sportowa.

  • Gerwazy doświadczony
    Hautamaeki

    Z tego co pamiętam, Matti Hautamaeki przed sezonem 2002/03 odbywał też służbę wojskową. Potem zdobył srebro na MŚ :)

  • Bajlandopl doświadczony
    @Luk

    Sugeruj się dalej starymi mapkami z Wikipedii. :) W ogóle ostatnio Wiki zeszła strasznie na psy, wiele rzeczy które tam czytam, to kompletne bzdury, materiały nieaktualne itd. A wiele ludzi, w tym co gorsza media, korzysta z tego jak z wyroczni. A propos służby wojskowej, to aktualne jest to, co napisałem - te cztery kraje UE mają obowiązkową służbę, ale w każdym można ją zamienić na dłuższą służbę cywilną.

  • Luk profesor
    @Bajlandopl

    Mogła mnie zmylić poniższa mapka, gdzie na czerwono zaznaczona jest tylko Finlandia.
    Kolor ciemnoniebieski faktycznie oznacza służbę poborową. ALE obejmuje mniej niż 20% odpowiedniej grupy wiekowej.

    https://pl.wikipedia[***]wiki/S%C5%82u%C5%BCba_wojskowa#/media/Plik:Conscription_map_of_the_world.svg

    pl.wikipedia[***]wiki/S%C5%82u%C5%BCba_wojskowa#/media/Plik:Conscription_map_of_the_world.svg

    PS. Zamiast gwiazdek wpiszcie "org".

  • Bajlandopl doświadczony
    @Luk

    Tja. Służba wojskowa jest obowiązkowa np. w Austrii dla wszystkich mężczyzn w wieku do 35 lat, trwa 6 miesięcy. Kto odmawia służby wojskowej, może zamienić ją na służbę cywilną, która trwa 9 miesięcy. Na Cyprze obowiązkowa służba wojskowa jest dla mężczyzn w wieku 17-50 lat. Zasadnicza trwa 14 miesięcy, a osoby jej odmawiające muszą odsłużyć w służbie cywilnej 38 miesięcy. W Grecji służba jest obowiązkowa dla mężczyzn i trwa 9 miesięcy w armii i 12 miesięcy dla marynarki wojennej i sił powietrznych. Alternatywna służba cywilna trwa 15 miesięcy.

    Faktycznie, tylko w Finlandii. :) I również tam wojsko można zamienić na służbę cywilną trwającą 12 miesięcy.

  • Luk profesor

    Finlandia jest jedynym krajem UE, w którym poborowa służba wojskowa jest obowiązkiem.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl