Elektroniczny pomiar zawodników już od letniego sezonu - decyzje majowego zebrania komisji FIS

  • 2023-05-05 20:55

W piątek w Dubrowniku odbyło się posiedzenie komisji skoków narciarskich Międzynarodowej Federacji Narciarskiej i Snowboardowej (FIS). Uczestnicy zebrania, na czele z przewodniczącym Miką Kojonkoskim oraz dyrektorami Pucharu Świata - Chiką Yoshidą i Sandro Pertile - podsumowali ubiegły sezon oraz rozpatrzyli kwietniowe propozycje komisji technicznych.

Elektroniczny pomiar ciała zawodników i zakaz stosowania fluoru

Komisja wyraziła zgodę na rozpoczęcie elektronicznych pomiarów ciała zawodników przy użyciu skanera laserowego już tego lata. Nowa metoda ma zapobiec dyskusjom, które w ostatnich latach dotyczyły tradycyjnych sposób mierzenia skoczków.

Ponadto od 1 lipca wchodzi w życie zakaz stosowania fluoru w wosku narciarskim. Prace nad tym przepisem trwały od dłuższego czasu, ale dotychczasowe pomiary kontrolne nie były w stanie podać wyników w wymaganym czasie oraz jakości. Kwestia sprawdzania zawartości fluoru została jednak rozwiązania, zaś testy wykrywania będą miały miejsce podczas Igrzysk Europejskich oraz Letniego Grand Prix. Z kolei od zimy, w przypadku korzystania zakazanej substancji, na federacje będą czekały odpowiednie kary.

Zawody hybrydowe możliwe również w trakcie sezonu

Po przeprowadzeniu inauguracji ostatniego sezonu Pucharu Świata w Wiśle w warunkach hybrydowych, komisja skoków narciarskich FIS wyraziła zgodę na rozgrywanie zawodów w tym formacie w wyjątkowych okolicznościach również w środku sezonu. Odpowiedni zapis w tej sprawie został dodany do przepisów. Zgodę na przeprowadzenie takich konkursów będą musieli jednak wyrazić: przewodniczący komisji skoków, przewodniczący komisji kalendarzowej oraz dyrektor Pucharu Świata.

- W nadchodzącym sezonie nie mamy zaplanowanych zawodów w warunkach hybrydowych, ale musimy stawić czoła rzeczywistości i być gotowi na każdą sytuację. Konkursy hybrydowe niekoniecznie są tym, czego chcemy, ale z pewnością są lepsze niż odwołanie rywalizacji - tłumaczy dyrektor PŚ, Sandro Pertile.

Dodatkowo FIS będzie wymagała od organizatorów listopadowych i grudniowych zawodów Pucharu Świata zmagazynowania śniegu w ilości wymaganej do przeprowadzenia konkursów.

Loty narciarskie kobiet włączone do Pucharu Świata

Po udanym debiucie rywalizacji kobiet w lotach narciarskich, w sezonie 2023/2024 panie po raz pierwszy wezmą udział w tych zawodach w ramach Pucharu Świata. Zaplanowane zostały dwa konkursy w norweskim Vikersund. Wbrew wcześniejszym planom, zawodniczki nie wezmą udziału w zmaganiach w niemieckim Oberstdorfie.

W konkursach Pucharu Świata w lotach narciarskich wystąpi maksymalnie 20 zawodniczek. Zapewniony udział w zawodach będzie miała czołowa "15" klasyfikacji generalnej PŚ. Dodatkowo do występu dopuszczonych zostanie 5 dodatkowych skoczkiń, które otrzymają specjalną zgodę na start. Kryteria w tej sprawie FIS ma ogłosić jesienią.

Konkursy lotów narciarskich będą miały rekordową pulę nagród w kobiecych skokach, wynoszącą 66.300 franków szwajcarskich. Zwyciężczyni zawodów uzyska 10.000 CHF, zaś dwudziesta zawodniczka - 1.100 CHF.

Puchar Interkontynentalny kobiet

Komisja skoków narciarskich FIS wprowadziła nowy cykl zawodów drugiego szczebla u pań. Puchar Interkontynentalny kobiet powstanie w wyniku połączenia dotychczasowego Pucharu Kontynentalnego oraz FIS Cupu.

Zmiany w sprzęcie zawodników

Komisja FIS zdecydowała się również na pewne dostosowania przepisów dotyczących sprzętu. Obowiązkowy stanie się tzw. pasek bezpieczeństwa, który w przypadku problemów z wiązaniem pozwoli zawodnikowi nie stracić pełnej kontroli nad nartą i bezpiecznie wylądować.

W nowym sezonie zimowym obowiązkowym elementem sprzętu skoczka zostaną również ski-stopery, które mają zapobiegać niekontrolowanemu poruszaniu się nart z dużą prędkością wzdłuż zeskoku w przypadku upadku zawodnika, stwarzając tym samym ryzyko dodatkowych obrażeń u skoczka lub innych osób.


Adam Bucholz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (14957) komentarze: (26)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • Wojciechowski profesor
    @Kolos

    No nie było wyjątku dla inauguracji, tylko był wyjątek bez względu na moment sezonu, mógł się trafić – zgodnie z regulaminem PŚ – w Wiśle, Sapporo czy innym Lake Placid. Przecież cytowałem, w naiwnej wierze, że cytat Ci wystarczy (a jak wiemy dobrze czasem nawet i 20 cytatów Ci nie wystarczy).

    Ty sobie sam wymyśliłeś, że był jakiś wyjątek tylko dla Wisły/inauguracji, z palca wprost wyssany.

    „Po za tym wcześniej zawody hybrydowe nie były uregulowane w regulaminie” i „wcześniej był wyjątek dla inaugracji” to bzdury, których trzymasz się kurczowo i nie możesz się chyba pogodzić z tym, że to wykazałem. Po co, nie wiem.

  • Kolos profesor
    @Wojciechowski

    Raczej ty jesteś uparty i dzielisz włos na czworo.

    Tymczasem nawet przedszkolak by Ci powiedział czym różniły się konkursy w Wiśle od każdego innego konkursu PŚ. I dlaczego te nowe zapisy regulaminowe mają sens (wcześniej był wyjątek dla inaugracji, teraz regularny zapis dla każdego ew. dowolnego konkursu PŚ).

    Mówiąc w skrócie: wcześniej była zgoda tylko na hybrydową inagurację sezonu, teraz jest warunkowa zgoda (pod odpowiednimi warunkami, też innymi niż te na podstawie których zorganizowano zawody w Wiśle) na hybrydowe zawody w każdym innym terminie kalendarza PŚ.

  • Jellycrusher bywalec
    Szkoda, że nic nie zrobiono z patologią, jaką są noty sędziowskie

    Zamiast enigmatycznych not "za styl" wystarczyłaby sama ocena za lądowanie niezależna od długości skoku.

  • Tommy 97 bywalec

    A się ktoś kiedy będą zaktualizowane kalendarze Pucharu Kontynentalnego i FIS CUP i tego nowego Pucharu Interkontynentalnego kobiet który zastąpi COC I FIS CUP oraz FIS New Start Trophy te zawody dla dzieci i młodzieży.

  • Wojciechowski profesor
    @Kolos

    Tyle że właśnie takie zawody jak w Wiśle... były już ujęte w regulaminie PŚ w zeszłym sezonie, dlatego po prostu nie wiem, na czym polega zmiana. Naprawdę jesteś czasem tak uparty, że gdyby stanął przed Tobą sam Boski Sandro i przytoczył słowo w słowo dokładnie ten sam zapis z sezonu 2022/2023, to i tak byś mu nie uwierzył.

    Zobaczymy, jak FIS opublikuje nowe wersje przepisów, bo być może chodzi o to, że są też ujęte w Narciarskim Regulaminie Sportowym (a tam faktycznie ich nie było). Jeśli nie, to być może chodzi o jakieś nieporozumienie. W każdym razie wychodzi tak czy tak, że FIS takie rozwiązanie uznał za słuszne na przyszłość.

  • Kolos profesor
    @Wojciechowski

    Po prostu nie trzeba dzielić włosa na czworo - bo każdy rozumie różnicę między hybrydowymi zawodami we Wiśle a resztą regularnego sezonu PŚ.

    Po za tym wcześniej zawody hybrydowe nie były uregulowane w regulaminie (zawody w Wiśle były na zasadzie wyjątku).

    Teraz odpowiednie zapisy dodano, i tyle. Nie trzeba podawać chyba definicji każdego słowa użytego w regulaminie FIS...

  • Mucha125 profesor
    @Skokownik

    Zaraz z męskim turem się tak stanie bo Fis cupów coraz mniej w zimie. W lecie super się rozwijają.

  • Mucha125 profesor
    @Wojciechowski

    Nie chodzi może o inne ligi jak to było we wcześniejszym artykule(kiedy pisali że dotyczy to zawodów niższej ligi w przypadku jak się nie będzie dało przygotować zeskoku)

  • Wojciechowski profesor
    @Kolos

    Mam się nie odnosić do regulaminów FIS, kiedy sam artykuł odnosi się do... zmian w przepisach FIS czy jak? :)

  • SkoZu początkujący

    Niby ten pomiar elektroniczny spoko, ale i tak pewne nacje mają na to rozwiązanie. Fajnie, że powstanie puchar interkontynentalny, bo kobietom nie potrzeba więcej zawodów niż właśnie to i PŚ. No i dobrze, że coś tam dbają o bezpieczeństwo zawodników, nikt raczej nie chce żeby powtórzyła się sytuacja z np. Peterem. A co z tymi limitami?

  • Fan Tkaczenki i Aalto profesor
    @Oczy Aignera

    Rozumiem, że traktujemy to tylko czysto hipotetycznie bo w TN nie ma igielitu

  • Kolos profesor
    @Wojciechowski

    Tak jakby w FIS-e mało było podejścia, zasad, i rozwiązań "na słowo" a nie zapisane w regulaminach...

    Generalnie każdy wie o co chodzi gdy mowa o "w trakcie" sezonu.

    Dodam, że zawody hybrydowe w Wiśle były traktowane jako zawody specjalne, na zasadzie wyjątku, nie jako po za regularnym kalendarzem PŚ, choć wliczane do tego PŚ.

    Oczywiście możesz twierdzić, że tego nie ma w regulaminach. Ale tak to mniej więcej wygląda.

  • majkiel doświadczony
    @Oreo

    Takie same skistopy jak w nartach zjazdowych. Tylko tutaj pewnie powiązane z przednim wiązaniem - jak but się wypnie, to wysuwają się "stopki" hamujące nartę.

  • dervish profesor

    Skistopery - oby tylko nie stały się przyczyną tragicznych wypadków w przypadku jakiejś awarii i niechcianego zadziałania.

    Skany ciała na potrzeby kontroli kombinezonów - już o tym było kilka tygodni wczesniej. Podobno pic na wodę, czołowe nacje już maja opracowane sposoby na oszukiwanie przy tej nowej metodzie zapobiegania nadużyciom.

  • Oczy Aignera profesor
    @Skokownik

    Masz rację. Uznajmy to więc za sytuację hipotetyczną.

  • Skokownik weteran
    @Oczy Aignera

    Akurat nie, bo Hochfirstschanze nie jest wyposażona w igelit.

  • Oczy Aignera profesor
    @Wojciechowski

    Przykład - zawody w Titisee-Neustadt z grudnia 2018 roku (czwarty weekend sezonu) zostały odwołane tydzień przed terminem rozegrania. Przy nowych przepisach odbyłyby się planowo.

  • Wojciechowski profesor
    @Oreo

    Chodzi najpewniej o to:
    https://www.skijumping.pl/wiadomosci/31812/wiazania-ze-spadochronem-przyszloscia-skokow-fis-zainteresowana-systemem-ski-stopper/

  • Wojciechowski profesor
    @Kolos

    Każdy konkurs jest „w trakcie sezonu” – pierwszy, piąty, trzynasty i dwudziesty ósmy. Nie róbmy sobie jaj. :)

    Tak czy tak czekam na konkretne brzmienie tego rzekomego nowego zapisu, bo nie widzę różnicy. Dotychczasowy zakładał zasadniczo dokładnie to samo: „World Cup competitions should be organized on a snow surface. However, in exceptional cases, events can also be organized on ice/ snow tracks using a plastic surface in the landing area”.

    Nie było tu nic ani o listopadzie, ani o inauguracji, ani o środku sezonu, ani nic innego w tym stylu. „Stricte zimowe miesiące” też nie istnieją w przepisach FIS. Jest za to inny przepis ogólny – zawody na igelicie mogą odbywać się między 15 czerwca a 15 października.

  • Oreo profesor

    jak mają działać te ski stopery? jak to ma wyglądać? Jak może to zabezpieczyć przed poruszaniem się narty bez przeszkadzania przy lądowaniu - mój rozumek jakoś nie może sobie tego zwizualizować.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl