Elektroniczny pomiar zawodników już od letniego sezonu - decyzje majowego zebrania komisji FIS
- 2023-05-05 20:55
W piątek w Dubrowniku odbyło się posiedzenie komisji skoków narciarskich Międzynarodowej Federacji Narciarskiej i Snowboardowej (FIS). Uczestnicy zebrania, na czele z przewodniczącym Miką Kojonkoskim oraz dyrektorami Pucharu Świata - Chiką Yoshidą i Sandro Pertile - podsumowali ubiegły sezon oraz rozpatrzyli kwietniowe propozycje komisji technicznych.
Elektroniczny pomiar ciała zawodników i zakaz stosowania fluoru
Komisja wyraziła zgodę na rozpoczęcie elektronicznych pomiarów ciała zawodników przy użyciu skanera laserowego już tego lata. Nowa metoda ma zapobiec dyskusjom, które w ostatnich latach dotyczyły tradycyjnych sposób mierzenia skoczków.
Ponadto od 1 lipca wchodzi w życie zakaz stosowania fluoru w wosku narciarskim. Prace nad tym przepisem trwały od dłuższego czasu, ale dotychczasowe pomiary kontrolne nie były w stanie podać wyników w wymaganym czasie oraz jakości. Kwestia sprawdzania zawartości fluoru została jednak rozwiązania, zaś testy wykrywania będą miały miejsce podczas Igrzysk Europejskich oraz Letniego Grand Prix. Z kolei od zimy, w przypadku korzystania zakazanej substancji, na federacje będą czekały odpowiednie kary.
Zawody hybrydowe możliwe również w trakcie sezonu
Po przeprowadzeniu inauguracji ostatniego sezonu Pucharu Świata w Wiśle w warunkach hybrydowych, komisja skoków narciarskich FIS wyraziła zgodę na rozgrywanie zawodów w tym formacie w wyjątkowych okolicznościach również w środku sezonu. Odpowiedni zapis w tej sprawie został dodany do przepisów. Zgodę na przeprowadzenie takich konkursów będą musieli jednak wyrazić: przewodniczący komisji skoków, przewodniczący komisji kalendarzowej oraz dyrektor Pucharu Świata.
- W nadchodzącym sezonie nie mamy zaplanowanych zawodów w warunkach hybrydowych, ale musimy stawić czoła rzeczywistości i być gotowi na każdą sytuację. Konkursy hybrydowe niekoniecznie są tym, czego chcemy, ale z pewnością są lepsze niż odwołanie rywalizacji - tłumaczy dyrektor PŚ, Sandro Pertile.
Dodatkowo FIS będzie wymagała od organizatorów listopadowych i grudniowych zawodów Pucharu Świata zmagazynowania śniegu w ilości wymaganej do przeprowadzenia konkursów.
Loty narciarskie kobiet włączone do Pucharu Świata
Po udanym debiucie rywalizacji kobiet w lotach narciarskich, w sezonie 2023/2024 panie po raz pierwszy wezmą udział w tych zawodach w ramach Pucharu Świata. Zaplanowane zostały dwa konkursy w norweskim Vikersund. Wbrew wcześniejszym planom, zawodniczki nie wezmą udziału w zmaganiach w niemieckim Oberstdorfie.
W konkursach Pucharu Świata w lotach narciarskich wystąpi maksymalnie 20 zawodniczek. Zapewniony udział w zawodach będzie miała czołowa "15" klasyfikacji generalnej PŚ. Dodatkowo do występu dopuszczonych zostanie 5 dodatkowych skoczkiń, które otrzymają specjalną zgodę na start. Kryteria w tej sprawie FIS ma ogłosić jesienią.
Konkursy lotów narciarskich będą miały rekordową pulę nagród w kobiecych skokach, wynoszącą 66.300 franków szwajcarskich. Zwyciężczyni zawodów uzyska 10.000 CHF, zaś dwudziesta zawodniczka - 1.100 CHF.
Puchar Interkontynentalny kobiet
Komisja skoków narciarskich FIS wprowadziła nowy cykl zawodów drugiego szczebla u pań. Puchar Interkontynentalny kobiet powstanie w wyniku połączenia dotychczasowego Pucharu Kontynentalnego oraz FIS Cupu.
Zmiany w sprzęcie zawodników
Komisja FIS zdecydowała się również na pewne dostosowania przepisów dotyczących sprzętu. Obowiązkowy stanie się tzw. pasek bezpieczeństwa, który w przypadku problemów z wiązaniem pozwoli zawodnikowi nie stracić pełnej kontroli nad nartą i bezpiecznie wylądować.
W nowym sezonie zimowym obowiązkowym elementem sprzętu skoczka zostaną również ski-stopery, które mają zapobiegać niekontrolowanemu poruszaniu się nart z dużą prędkością wzdłuż zeskoku w przypadku upadku zawodnika, stwarzając tym samym ryzyko dodatkowych obrażeń u skoczka lub innych osób.
-
Wojciechowski profesor
@Kolos
No nie było wyjątku dla inauguracji, tylko był wyjątek bez względu na moment sezonu, mógł się trafić – zgodnie z regulaminem PŚ – w Wiśle, Sapporo czy innym Lake Placid. Przecież cytowałem, w naiwnej wierze, że cytat Ci wystarczy (a jak wiemy dobrze czasem nawet i 20 cytatów Ci nie wystarczy).
Ty sobie sam wymyśliłeś, że był jakiś wyjątek tylko dla Wisły/inauguracji, z palca wprost wyssany.
„Po za tym wcześniej zawody hybrydowe nie były uregulowane w regulaminie” i „wcześniej był wyjątek dla inaugracji” to bzdury, których trzymasz się kurczowo i nie możesz się chyba pogodzić z tym, że to wykazałem. Po co, nie wiem. -
Kolos profesor
@Wojciechowski
Raczej ty jesteś uparty i dzielisz włos na czworo.
Tymczasem nawet przedszkolak by Ci powiedział czym różniły się konkursy w Wiśle od każdego innego konkursu PŚ. I dlaczego te nowe zapisy regulaminowe mają sens (wcześniej był wyjątek dla inaugracji, teraz regularny zapis dla każdego ew. dowolnego konkursu PŚ).
Mówiąc w skrócie: wcześniej była zgoda tylko na hybrydową inagurację sezonu, teraz jest warunkowa zgoda (pod odpowiednimi warunkami, też innymi niż te na podstawie których zorganizowano zawody w Wiśle) na hybrydowe zawody w każdym innym terminie kalendarza PŚ. -
Jellycrusher bywalec
Szkoda, że nic nie zrobiono z patologią, jaką są noty sędziowskie
Zamiast enigmatycznych not "za styl" wystarczyłaby sama ocena za lądowanie niezależna od długości skoku.
-
Tommy 97 bywalec
A się ktoś kiedy będą zaktualizowane kalendarze Pucharu Kontynentalnego i FIS CUP i tego nowego Pucharu Interkontynentalnego kobiet który zastąpi COC I FIS CUP oraz FIS New Start Trophy te zawody dla dzieci i młodzieży.
-
Wojciechowski profesor
@Kolos
Tyle że właśnie takie zawody jak w Wiśle... były już ujęte w regulaminie PŚ w zeszłym sezonie, dlatego po prostu nie wiem, na czym polega zmiana. Naprawdę jesteś czasem tak uparty, że gdyby stanął przed Tobą sam Boski Sandro i przytoczył słowo w słowo dokładnie ten sam zapis z sezonu 2022/2023, to i tak byś mu nie uwierzył.
Zobaczymy, jak FIS opublikuje nowe wersje przepisów, bo być może chodzi o to, że są też ujęte w Narciarskim Regulaminie Sportowym (a tam faktycznie ich nie było). Jeśli nie, to być może chodzi o jakieś nieporozumienie. W każdym razie wychodzi tak czy tak, że FIS takie rozwiązanie uznał za słuszne na przyszłość. -
Kolos profesor
@Wojciechowski
Po prostu nie trzeba dzielić włosa na czworo - bo każdy rozumie różnicę między hybrydowymi zawodami we Wiśle a resztą regularnego sezonu PŚ.
Po za tym wcześniej zawody hybrydowe nie były uregulowane w regulaminie (zawody w Wiśle były na zasadzie wyjątku).
Teraz odpowiednie zapisy dodano, i tyle. Nie trzeba podawać chyba definicji każdego słowa użytego w regulaminie FIS... -
Mucha125 profesor
@Skokownik
Zaraz z męskim turem się tak stanie bo Fis cupów coraz mniej w zimie. W lecie super się rozwijają.
-
Mucha125 profesor
@Wojciechowski
Nie chodzi może o inne ligi jak to było we wcześniejszym artykule(kiedy pisali że dotyczy to zawodów niższej ligi w przypadku jak się nie będzie dało przygotować zeskoku)
-
Wojciechowski profesor
@Kolos
Mam się nie odnosić do regulaminów FIS, kiedy sam artykuł odnosi się do... zmian w przepisach FIS czy jak? :)
-
SkoZu początkujący
Niby ten pomiar elektroniczny spoko, ale i tak pewne nacje mają na to rozwiązanie. Fajnie, że powstanie puchar interkontynentalny, bo kobietom nie potrzeba więcej zawodów niż właśnie to i PŚ. No i dobrze, że coś tam dbają o bezpieczeństwo zawodników, nikt raczej nie chce żeby powtórzyła się sytuacja z np. Peterem. A co z tymi limitami?
-
Fan Tkaczenki i Aalto profesor
@Oczy Aignera
Rozumiem, że traktujemy to tylko czysto hipotetycznie bo w TN nie ma igielitu
-
Kolos profesor
@Wojciechowski
Tak jakby w FIS-e mało było podejścia, zasad, i rozwiązań "na słowo" a nie zapisane w regulaminach...
Generalnie każdy wie o co chodzi gdy mowa o "w trakcie" sezonu.
Dodam, że zawody hybrydowe w Wiśle były traktowane jako zawody specjalne, na zasadzie wyjątku, nie jako po za regularnym kalendarzem PŚ, choć wliczane do tego PŚ.
Oczywiście możesz twierdzić, że tego nie ma w regulaminach. Ale tak to mniej więcej wygląda. -
majkiel doświadczony
@Oreo
Takie same skistopy jak w nartach zjazdowych. Tylko tutaj pewnie powiązane z przednim wiązaniem - jak but się wypnie, to wysuwają się "stopki" hamujące nartę.
-
dervish profesor
Skistopery - oby tylko nie stały się przyczyną tragicznych wypadków w przypadku jakiejś awarii i niechcianego zadziałania.
Skany ciała na potrzeby kontroli kombinezonów - już o tym było kilka tygodni wczesniej. Podobno pic na wodę, czołowe nacje już maja opracowane sposoby na oszukiwanie przy tej nowej metodzie zapobiegania nadużyciom. -
-
-
Oczy Aignera profesor
@Wojciechowski
Przykład - zawody w Titisee-Neustadt z grudnia 2018 roku (czwarty weekend sezonu) zostały odwołane tydzień przed terminem rozegrania. Przy nowych przepisach odbyłyby się planowo.
-
Wojciechowski profesor
@Oreo
Chodzi najpewniej o to:
https://www.skijumping.pl/wiadomosci/31812/wiazania-ze-spadochronem-przyszloscia-skokow-fis-zainteresowana-systemem-ski-stopper/ -
Wojciechowski profesor
@Kolos
Każdy konkurs jest „w trakcie sezonu” – pierwszy, piąty, trzynasty i dwudziesty ósmy. Nie róbmy sobie jaj. :)
Tak czy tak czekam na konkretne brzmienie tego rzekomego nowego zapisu, bo nie widzę różnicy. Dotychczasowy zakładał zasadniczo dokładnie to samo: „World Cup competitions should be organized on a snow surface. However, in exceptional cases, events can also be organized on ice/ snow tracks using a plastic surface in the landing area”.
Nie było tu nic ani o listopadzie, ani o inauguracji, ani o środku sezonu, ani nic innego w tym stylu. „Stricte zimowe miesiące” też nie istnieją w przepisach FIS. Jest za to inny przepis ogólny – zawody na igelicie mogą odbywać się między 15 czerwca a 15 października. -
Oreo profesor
jak mają działać te ski stopery? jak to ma wyglądać? Jak może to zabezpieczyć przed poruszaniem się narty bez przeszkadzania przy lądowaniu - mój rozumek jakoś nie może sobie tego zwizualizować.
Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl
Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl
- Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
- Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
- Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
- Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
- Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
- Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
- Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
- Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
- Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
- Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
- Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
- Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
- Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
- Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
- Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
- W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
- W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).
Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu
Zaloguj się