Mówi się często, że betonowe skocznie w Lahti nie grzeszą urodą i sprawiają wrażenie dość siermiężnych. To jednak od wielu lat niezmiennie najważniejszy ośrodek skoków narciarskich w Finlandii i nieodzowne skojarzenie dla fanów pierwszej wersji gry Deluxe Ski Jumping. Zdjęcie obiektów stanowiło tło menu kultowej gry.
Lahti Ski Games
Najstarsza obok Holmenkollen Ski Festival impreza w narciarstwie klasycznym, obejmująca wszystkie trzy jego konkurencje - Lahti Ski Games, w ubiegłym roku obchodziła setną rocznicę swojego istnienia. Nawet Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym i Zimowe Igrzyska Olimpijskie mają krótszą historię. Igrzyska Narciarskie w Lahti, na które składają się konkursy skoków narciarskich, biegów i kombinacji norweskiej, rozgrywane są od 1923 roku. Tylko czterokrotnie od tego czasu nie doszły do skutku. W 1930 roku zawody odwołano z uwagi na zbyt wysokie temperatury, w latach 1940 i 1942 przeszkodą były działania wojenne, w 2008 roku na przeszkodzie znów stanęła natura. W latach, gdy fińskie miasto organizowało mistrzostwa świata, na Lahti Ski Games składały się zmagania o medale światowego czempionatu. Od 1980 roku impreza corocznie odbywa się w ramach Pucharu Świata. Rekordzistą pod względem indywidualnych podiów wywalczonych podczas Lahti Ski Games jest Matti Nykaenen, który stawał tam na pudle aż 14 razy, a osiem razy zwyciężał. W czołówce plasuje się też Adam Małysz z ośmioma miejscami w czołowej trójce zawodów (4-3-1). Czterokrotnie na podium stawał Kamil Stoch (3-0-1), dwukrotnie Piotr Żyła (0-0-2) i raz Stanisław Marusarz (0-1-0) oraz Tadeusz Pawlusiak (0-0-1). W konkursach drużynowych biało-czerwoni sześciokrotnie okupowali podium, nigdzie nie zdarzyło się to częściej.
Kuriozalne początki Salpausselki
Pierwsza skocznia w okolicy dzisiejszej Salpausselki powstała w 1922 roku. Pod koniec lat 60. rozpoczęto przebudowę stadionu narciarskiego do dzisiejszego kształtu. Zgodnie z planami z 1967 roku skocznia miała zostać ukończona w 1970 roku za półtora miliona marek fińskich (około 2,5 miliona euro w dzisiejszej walucie). Ostatecznie pochłonęła 4,7 miliona marek, czyli ponad 6 milionów euro. Nawet w tak przyjaznej dla sportu miejscowości jak Lahti dla niektórych była to kwota nieakceptowalna. Lokalna prasa z uwagi na drastycznie rosnące koszty zaczęła porównywać budowę skoczni do pomników egipskich faraonów. Mówimy tu tylko o największej ze skoczni, bowiem dwie kolejne tworzące dziś charakterystyczny „tercet” powstały kilka lat później. Otwarcie skoczni o punkcie konstrukcyjnym K-90 (dziś K-116) przesunęło się o dwa lata. Jeszcze przed oficjalną ceremonią doszło do małego skandalu, bowiem bez pozwolenia władz ośrodka sportowego ktoś potajemnie wkradł się na obiekt i oddał na nim pierwszy skok. Świadczyły o tym ślady nart na zeskoku. Oficjalne skoki oddano 23 lutego 1972 roku. Najdalej poszybował wówczas Heimo Tamminen, uzyskując 111 metrów. 5 marca zorganizowano uroczystość otwarcia skoczni. Nie udało się wówczas wszystko, co tylko mogło się nie udać. Długie przemówienia wygłosili burmistrz Lahti Teemu Hiltunen i prezydent Finlandii Urho Kekkonen. Obaj mieli zamiar przekonać publiczność co do tego, że nakłady finansowe zainwestowane w budowę obiektu były sensownym posunięciem. Problem polegał na tym, że nagłośnienie było fatalnej jakości. Głośniki to trzeszczały, to milkły, w efekcie publiczność nie była w stanie nic zrozumieć z werbalnych wysiłków prelegentów, a im z kolei nikt nie śmiał przerywać, by poinformować, że ich wysiłki są nadaremne. Ale to nie był koniec absurdów tego dnia. Konkurs skoków, który miał uświetnić ceremonię otwarcia nowej areny, co chwilę musiał być przerywany z powodu silnego wiatru, aż… został ostatecznie przeniesiony na starą drewnianą skocznię zlokalizowaną w innej części stadionu. Zdegustowana takim obrotem spraw spora część publiczności zwyczajnie opuściła trybuny.
Siedem mistrzostw świata
Lahti jest na razie jedynym pretendentem do organizacji Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym w 2029 roku. Impreza ta gościła tam jak dotąd siedem razy. Żadne inne miasto nie zostało obdarzone przez FIS tak hojnie imprezą tej rangi. W 1926 roku Finowie gościli drugą edycję imprezy, kolejną zorganizowali w 1938 roku, a nam kojarzy się ona głównie z kontrowersyjnym werdyktem jury, które pozbawiło złotego medalu Stanisława Marusarza. Szczegółowo pisaliśmy o tym >>>TUTAJ<<<. Edycja z 1958 roku była najlepszą dla gospodarzy. Był to czas kiedy skończyła się już norweska hegemonia na skoczniach świata, co wykorzystali Finowie, którzy zajęli dwa pierwsze miejsca. Zmagania skoczków wygrał Juhani Kaerkinen, przed swoim rodakiem Ensio Hyytią. Dla obu Finów był to największy sukces w karierze. Kolejne mistrzostwa odbyły się w Lahti w 1978 roku, a następne 11 lat później. PO raz pierwszy w historii o tytule najlepszego skoczka świata decydował tylko jeden skok. Mimo ogromnej determinacji organizatorów i kilku podejść finałowej rundy nie udało się przeprowadzić. W tej sytuacji mistrzem świata został Weissflog (89 m.), wicemistrzem Nikola (87,5 m.), a brązowym medalistą Heinz Kuttin (87,5 m.). Kolejne edycje, rozegrane już w XXI wieku, w 2001 i 2017 roku, były szczególnie pamiętne dla kibiców znad Wisły z uwagi na medale Adama Małysza, Piotra Żyły i złoto polskiej drużyny,
Zamach na skoczni w Lahti?
Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym, Lahti 1978. Reprezentant Austrii Klaus Tuchscherer po świetnych treningach na skoczni normalnej przystępuje do konkursu z myślą walki o medale. Nadzieje rozwiewają się bardzo szybko, bo podczas pierwszego skoku odpina mu się narta, a zawodnik spada na 66 metr. Dzięki świetnemu przygotowaniu fizycznemu udaje mu się zminimalizować skutki swoja drogą i tak fatalnie wyglądającego upadku. Klaus przystąpił nawet do drugiej serii, ale w końcowej klasyfikacji konkursu znalazł się na przedostatnim, 54. miejscu. Wyprzedził tylko startującego w barwach Kanady Polaka, Sławomira Kardasia. Złoty medal zdobywa reprezentant Wschodnich NIemiec, Mathias Buse. Tuchscherer nie był w stanie szybko pozbierać się mentalnie i fizycznie po tym konkursie. Miał problemy z kręgosłupem i liczne potłuczenia. W zawodach na dużej skoczni finiszował dopiero jako 29. Sam Klaus nie ma dziś większych wątpliwości, że miał być to zamach na jego życie lub zdrowie, za którym stała Stasi, czyli tajna służba bezpieczeństwa komunistycznej Niemieckiej Republiki Demokratycznej. Według skoczka to na jej polecenie ktoś mógł poluzować wiązanie przy jego narcie. - Narty były przechowywane w pomieszczeniach, których nie zamykano na klucz i dostęp do nich był całkiem prosty. Oczywiście nie mam na to dowodów, ale biorąc po uwagę wszystko, co dziś wiemy, uważam to za bardzo prawdopodobne - przekonuje. Całą historię szczegółowo opisaliśmy >>>TUTAJ<<<.
Schmitt i Ahonen i inni
Lahti zapisało się w wyjątkowy sposób w karierze niemal każdego z wybitnych skoczków. I tak na przykład Matti Nykaenen odniósł tu największą liczbę wygranych spośród swoich 46 triumfów. Na najwyższym stopniu podium stawał tu aż osiem razy. Adam Małysz wywalczył w Finlandii swoje pierwsze medale imprezy rangi mistrzowskiej, Kamil Stoch w 2018 roku wygrał konkurs z największą przewagą w historii Pucharu Świata w erze przeliczników. Obywatel Lahti, czyli Janne Ahonen w tych samych zawodach zanotował swój ostatni w karierze start w konkursie najwyższej rangi, zajmując 37 miejsce. Martin Schmitt w 2002 roku po raz ostatni w swojej karierze wygrał tu konkurs Pucharu Świata, wyprzedzając Małysza i Roberta Kranjca. I choć potem jeszcze przez 12 lat startował w zawodach PŚ, to nigdy już do pierwszego miejsca nie doskoczył.
-
Arturion profesor
@marro
Fajnie, że kluby podajesz.
U nas by było:
- Kamil Stoch (Eve-nement Zakopane)
itd... ;-) -
Arturion profesor
@Xenkus
"atrakcyjny wygląd zwyciężył"
Akurat. To betonowy potwór. Atrakcyjny - może - dla miłośników potworów.
A wiatr tam hula, bardziej niż na dworcu w Kielcach*... ;-)
*) - tym starym. :-) -
-
marro profesor
Niemcy:
- Karl Geiger (SC Oberstdorf)
- Stephan Leyhe (SC Willingen)
- Pius Paschke (SC Kiefersfelden)
- Philipp Raimund (SC Oberstdorf)
- Constantin Schmid (WSV Oberaudorf)
- Andreas Wellinger (SC Ruhpolding) -
rkskfbl stały bywalec
@kwak11234@wp.pl
Podobno chce się skupić na lotach i zdobyć MKK, więc sobie robi odpoczynek przed Raw Air. W tej nowej formule trzeba mocno uważać, żeby jakimś sposobem nie wylecieć z finału w Vikersund, a w przypadku Zajca w tym sezonie zdarzały się mocne wpadki na skoczniach dużych czy dsq.
-
-
obeznany pan bywalec
Skład kadry Norwegii na zawody Pucharu Świata w Lahti:
Johann Andre Forfang
Marius Lindvik
Halvor Egner Granerud
Kristoffer Eriksen Sundal
Robert Johansson
Fredrik Villumstad
Słowenia też podała skład tutaj jedna zmiana Maksim Bartolj zastąpi Timiego Zajca
-
ASJ_212 doświadczony
Skład kadry Szwajcarii 🇨🇭 na zawody Pucharu Świata w #Lahti 🇫🇮
Gregor #Deschwanden
Killian #Peier
Yanick #Wasser
Felix #Trunz (debiut) -
Xenkus profesor
@Robert Johansson252
Oslo to ładna skocznia, ale w gruncie rzeczy beznadziejna. Bardzo loteryjna można powiedzieć atrakcyjny wygląd zwyciężył kosztem odbywania się tam sprawiedliwych zawodów.
-
Robert Johansson252 profesor
Oslo to super skocznia, ale ucierpiała po przybliżeniu kamery bodaj w 2020 r. Teraz dalekie skoki faktycznie nie wyglądają tam imponująco, choc w Lilehammer chyba jest z tym gorzej
-
IngemarMayr początkujący
mówisz - Lahti, myślę - Stoch 2014 i bolesny telemark na 134,5...
mimo zachwiania i tak były dwudziestki -
fraki doświadczony
W artykule brakuje informacji o rekordzie skoczni.
-
Tomek88 profesor
Nietypowy ale jak dla mnie bardzo przyjemny obiekt. Lubię jak tu skaczą. Dodatkowo samo słowo Lahti, to się po prostu kojarzy ze skokami, ze sportami zimowymi. Magiczne miejsce.
-
Arturion profesor
@Cinu
"Dlatego zdecydowanie wolę skocznię w Lahti."
Ja też. Choć, jak wynika z artykułu, inauguracja wyglądała wypisz, wymaluj, jak skoki na nowej Holmenkollen...
Skakali ostatecznie na starej skoczni w innej części kompleksu. ;-)
I to w obecności prezydenta, którego przemówienia nie dało się usłyszeć. ;-) -
Fan_ekipy_pod_narty weteran
@Cinu
O ile w wielu rzeczach się nie zgadzamy tak w tym wypadku zgadzam się.
Oslo hs 134 to dla mnie porażka.
Loty za hs nie robią wrażenia te metalowe cześci koło rozbiegu mnie wkurzają.
Plus loteryjność i przepis na słaby obiekt. -
Cinu profesor
@Deschwinchenkocki
Jak dla mnie Oslo po przebudowie i po MŚ 2011 straciło swoją magię. O ile na mistrzostwach trybuny były pełne i atmosfera świetna, tak później obiekt był omijany szerokim łukiem przez zakochanych w biegówkach Norwegów. Ostatnio z Holmenkollen kojarzą mi się pustawe trybuny (gdyby nie Polacy na emigracji to nie wiem czy pies z kulawą nogą by przyszedł) i hulającym w niecce wiatrem.
Natomiast Finowie mimo głębokiej, trwającej latami zapaści wciąż dość licznie przychodzą na Salpausselkę, do tego skocznia ma nietypowe wymiary pamiętające złoto Małysza. Dlatego zdecydowanie wolę skocznię w Lahti. -
Deschwinchenkocki bywalec
Jakichkolwiek wrażeń estetycznych nie sprawiałaby Salpausselka, ten obiekt obok Oslo ma w sobie coś kultowego, tak, że skoczkowie na sam dźwięk słowa "Lahti" czują coś wyjątkowego. To samo w przypadku "Holmenkollen" w Oslo. I nie mówię o tym w ten sposób tylko dlatego, że to jedna z ulubionych skoczni Kamila Stocha.
Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl
Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl
- Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
- Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
- Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
- Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
- Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
- Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
- Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
- Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
- Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
- Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
- Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
- Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
- Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
- Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
- Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
- W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
- W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).
Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu
Zaloguj się