Nowy rekord świata w Planicy? Wieści ze świata skoczni narciarskich #15
- 2024-04-11 18:14
Po zakończonym sezonie zimowym wracamy do przeglądu wiadomości związanych z tym co dzieje się lub będzie się działo na skoczniach narciarskich, zarówno tych najbardziej popularnych jak i nieco mniej znanych.
Niemiecka miejscowość Berchtesgaden jest dobrze znana miłośnikom historii. To tutaj swoją rezydencję posiadał Adolf Hitler i tam właśnie zapadały strategiczne decyzje dotyczące przebiegu II Wojny Światowej. W poniedziałek pod tamtejszą skocznię Kalberstein, która dokładnie w tym roku obchodzi jubileusz stulecia swojego istnienia, podjechaył koparki i inny ciężki sprzęt. Obiekt o punkcie konstrukcyjnym 90 m i rekordzie 103 m (Ben Bayer, 2011 rok) zostanie rozebrany, a w jego miejscu powstanie taki o najnowocześniejszych parametrach. Berchtesgaden jest ważnym punktem na skokowej mapie Niemiec. Między innymi tutaj do swojego najlepszego od lat sezonu 2023/24 przygotowywał się Andreas Wellinger, Kalberstein często gości też zawodników w ramach zawodów o Puchar Niemiec. Na skoczni trenował regularnie reprezentant Japonii, Naoki Nakamura, który przez większą część roku pomieszkuje w pobliskim Reichenhall. 90 procent kosztów budowy pokryją lokalne samorządy, ale 10 procent wartości inwestycji dorzuci gmina, co nie wzbudziło entuzjazmu większości jej mieszkańców. W niedzielę, 7 kwietnia, na skoczni rozegrano ostatni przed przebudową konkurs. W kategorii OPEN zwyciężył Austriak Jani Reisenauer po skokach na 97 i 96 metrów. Drugie miejsce zajął reprezentant gospodarzy Moritz Baer, a trzecie rodak zwycięzcy, Paul Weindl. Pod skocznią zjawił się wspomniany Nakamura, ale nie mógł wziąć udziału w zmaganiach ze względu na kontuzję, przez którą przedwcześnie zakończył sezon.
***
W tym roku rozpocznie się pierwszy etap przebudowy kompleksu skoczni Villach Alpenarena. - Renowacja musi być przeprowadzona, by skocznia została dostosowana do najnowszych wymogów Międzynarodowej Federacji Narciarskiej - mówi dyrektor zarządzający, Franz Smoliner. - W tym roku odnowimy skocznię normalną, za mniejsze obiekty zabierzemy się w przyszłym roku - dodaje. W latach 1995-2007 w Villach siedmiokrotnie rozegrano zawody Pucharu Świata. Konkursy z 2001 roku na dobre zapadły w pamięci polskim kibicom z uwagi na przekonującą wygraną Adama Małysz i pierwsze w historii podium polskiej drużyny. Podczas dwóch ostatnich sezonów obiekt gościł zawody Pucharu Świata pań.
***
Zawody Pucharu Świata po raz ostatni gościły we Francji 26 lat temu. 5. i 6. Grudnia 1998 roku skoczkowie rywalizowali w Chamonix. Od tego czasu w kraju nad Loarą konkursy najwyższej rangi panów organizowane są tylko latem. W 2018 roku z kolei w Premanon rozegrano jeden weekend PŚ pań. Istnieją w tej chwili plany, by od 2026 roku do kalendarza PŚ kobiet włączyć obiekt w Chaux-Neuve o nieco nietypowym punkcie konstrukcyjnym K-106, który do tej pory częściej służył kombinatorom norweskim. - Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, by w 2026 roku zorganizować Puchar Świata kobiet w skokach narciarskich. Byłoby to coś wyjątkowego dla Joséphine Pagnier (siódma zawodniczka PŚ pań w sezonie 2023/24 - przyp. red.), a przy okazji w ten sposób uczcilibyśmy trzydziestą rocznicę pierwszych zawodów Pucharu Świata w kombinacji norweskiej rozegranych na naszej skoczni - tłumaczy działacz, Stéphane Invernizzi. Jeśli Francja otrzyma prawa organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich, na co wszystko wskazuje, zgodnie z regułą w 2029 roku w Courchevel powinny zostać rozegrane zawody Pucharu Świata mężczyzn.
***
Na skoczni Bergisel, corocznej arenie trzeciej odsłony Turnieju Czterech Skoczni, od 29 lutego do 30 kwietnia trwa wymiana nawierzchni igelitowej. Nowe maty, firmy CE Lindgren AB z Finlandii, układane są na powierzchni około 4420 m². Połowa starej nawierzchni poddawana jest recyklingowi przez odpowiedzialną za to firmę, reszta zostaje przekazywana bezpłatnie państwowym stowarzyszeniom narciarskim i klubom skokowym lub, jeśli to konieczne, utylizowana w profesjonalny sposób.
***
- Prawdopodobnie już późną wiosną przyjmiemy zmianę zasad, która umożliwiłaby rozbudowę największych skoczni - mówił niedawno szef Pucharu Świata, Sandro Pertile. - Obecnie dopuszczalna różnica wysokości między progiem a zeskokiem wynosi 135 metrów, chcemy powiększyć ten parametr do 140 metrów. Oznaczałoby to, że moglibyśmy oczekiwać na ustanowienie nowego rekordu świata, co obecnie z pewnością nie jest możliwe - wyjaśniał włoski działacz. Na reakcję Słoweńców nie trzeba było długo czekać. Już kilka dni później Jelko Gros z tamtejszej federacji zapowiedział, że już w 2026 roku skoczkowie będą mogli latać na Letalnicy o 10-15 metrów dalej i zbliżyć się do granicy 270 metrów.
-
grindavik stały bywalec
@Arturion
Niekoniecznie sie da pobić. Schlierenzauer przecież leciał w Planicy 253,5 m ale nie ustał. Może Huber przy swoim płaskim locie i wyjątkowo silnych nogach by to ustał, ale nie można tego brać za pewnik.
-
Arturion profesor
@Dominn
Była o tym dyskusja nie tak dawno. Wychodzi, że nie jest tak. Kwestia konstrukcji skoczni. Można tak zrobić, żeby prędkości nie były szalone. I, co za tym idzie, przeciążenia.
-
Dominn początkujący
Powiększenie skoczni w Planicy
Moim zdaniem 260 metrów powinno być maksymalną odległością po ewentualnej przebudowie i modyfikacji progu . Takie odległości dla czołówki są bardzo niebezpieczne i mogą stanowić powikłania mięśniowe po sezonie . Oczywiście fajnie , że będą dalej latać ale zdrowie zawodników też jest ważne .
-
Lataj profesor
W końcu będą dalsze skoki w Planicy. Rekord Krafta ma już 7 lat i nie zanosiło się na to, że zostanie poprawiony przy doktrynie Pertile zwanej "safety first". Co ciekawe, nadal planują zawody w 2025 roku, chociaż na przebudowanej skoczni dalsze skoki mają oddawać już w 2026.
Co ciekawe, rekord Bayera zapisze się w historii starej skoczni w Berchtesgaden nie tylko dlatego, że miał wtedy 7 lat, ale także dlatego, że nikt go nie pokonał. Ponadto w ostatnich zawodach brał udział Baer, który zakończył przygodę z nartami.
Oczywiście nie miałbym nic przeciwko również skoczni dużej w Villach, ale chętnie bym zobaczył normalną zamiast Hinzenbach w LGP. -
Kolos profesor
No i pytanie co w takim razie co z Vikersund? Bo plany Planicy są, wprawdzie dopiero za 2 lata będzie powiększony obiekt ale będzie. Ale o Vikersund nie słychać. Powiększą?
-
Kolos profesor
@Mluki
Dało się 7-9 lat temu kiedy najlepsi bili się na 240-metrowe odległości, a do tego były pojedyncze skoki na ponad 250 metrów. Dałoby się i dziś.
Ale skoro wg. Pertile przekroczenie HS jest śmiertelnie niebezpieczne to mamy co mamy.
Powiększenie skoczni wg. nowodopuszczonych kryteriów przywróci tylko stan z lat 2015-2017. W skoki w granicach 270 metrów nie wierzę.
No chyba, że zwiększenie różnicy wysokości do 140 m pozwoli wyścinąć z tego skocznię HS 255, to wtedy kto wie. -
Arturion profesor
@Mluki
W dobrych warunkach i bezpiecznych wiatrach jest prosto. Wystarczy nie obniżać np. Huberowi zanadto. :-)
Zapewne @dervish zaproponowałby od początku belkę niszczącą widowisko. Ale problem nie tu, ale w zbytnim obniżaniem dla najlepszych. -
Mluki bywalec
@Arturion
Owszem, teoretycznie się da, ale skoki narciarskie to nie apteka. Ciężko jest tak dobrać belkę, żeby z jednej strony mógł paść rekord, a z drugiej nikogo nie wgniotło w zeskok, zwłaszcza gdy między jednym a drugim scenariuszem jest jakieś 5m różnicy w odległości.
-
Arturion profesor
@Mluki
Co nie znaczy, że obecnie rekordu nie da się pobić w bezpiecznych warunkach. Da się. I można było.
-
Mluki bywalec
@Arturion
Tylko że z uwagi na obecne ograniczenia (135m różnicy wysokości) te skocznie mamucie wydają się być kształtowane mocno na limicie, co niestety negatywnie odbija się na bezpieczeństwie.
Chodzi o to, że (o ile mi wiadomo) nie ma sztywnych wytycznych dotyczących promienia "wypłaszczenia" za linią HS. W związku z tym organizatorzy maksymalizują odcinek prosty zeskoku (aby "powiększyć" skocznię), a zmniejszają promień wypłaszczenia, żeby nie przekroczyć limitu różnicy wysokości. W efekcie zeskok jest kilka metrów dłuższy co pozwala uzyskać nieco większe odległości, ale z drugiej strony po przekroczeniu pewnej odległości dużo szybciej robi się płasko, co sprawia że pomiędzy lotem np. na 250m a 255m jest kolosalna różnica w przeciążeniach na jakie skoczek jest narażony. I prawdopodobnie tego boją się "belkowi".
Zwiększenie limitu do 140m pozwoli nie tylko zauważalnie zwiększyć skocznie do lotów, ale zrobić to bezpiecznie, tzn. przewidzieć jeszcze zapas na odpowiednio łagodne przejście z zeskoku na "płaskie".
-
atalanta weteran
@ms_
Ano były, w sezonie 1998/99. Na podium w obu konkursach stało tylko trzech skoczków: Schmitt (1, 3), Ahonen (2, 1) i Funaki (3, 2). Oglądałam, pamiętam.
-
Arturion profesor
Sandro: "moglibyśmy oczekiwać na ustanowienie nowego rekordu świata, co obecnie z pewnością nie jest możliwe".
Ależ i teraz jest możliwe, tylko "belkowi" nie mają jaj.
Oczywiście, jak są dobre warunki i skocznia właściwie przygotowana. W Planicy (w niedzielę) mógł zostać pobity. -
Skokownik weteran
@Pavel
Akurat w Vikersund ostatnio nastąpił pewien progres. 247,5m Hubera w tym roku to był najdłuższy ustany skok na tej skoczni od czasu przebudowy, czyli od zawodów w 2018 roku włącznie. W tym samym konkursie Kraft skoczył 244,5m, co również jest odległością niczego sobie. Ale szansa na powiększenie mamutów mnie nie martwi. Po tym, jak nastąpił progres rekordu świata po ostatnim okresie renowacji skoczni do lotów(z 239m Romoerena do 253,5m Krafta, było jeszcze nieustane 254m Wasiljewa) mamy kilkuletnią stagnację, co oznacza, że przydałoby się dać skoczkom perspektywy do bicia rekordów na większych obiektach.
-
-
Fan_ekipy_pod_narty weteran
Co do pś w Francji to duży błąd bo ostatni pś w Francji był 26 lat temu w Chamonix a pań 6 lat temu w Premanon.
-
-
Kaczka Dziwaczka Kwak Kwak weteran
Jeśli dojdzie do powiększenia Letalnicy to pierwszymi zawodami rozegranymi na niej powinien być PŚ Pań. Kobiety po latach dyskryminacji zasłużyły na to by jako pierwsze przekroczyły kolejną barierę odległości.
-
Pavel profesor
Przebudowa mamutów to świetna informacja, od jakiegoś czasu miałem wrażenie, że cofamy się z wynikami szczególnie w Vikersund, modyfikacja przepisów pozwoli znowu cieszyć się rekordami. Oby tylko się z tego nie wycofali.
-
ms_ weteran
Błąd w tekścoe
Napisał Pan, że ostatni raz zawody Pucharu Świata we Francji były 31 lat temu. Tutaj mały błąd, bo później były jeszcze zawody w Chamonix.
Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl
Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl
- Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
- Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
- Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
- Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
- Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
- Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
- Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
- Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
- Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
- Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
- Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
- Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
- Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
- Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
- Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
- W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
- W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).
Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu
Zaloguj się