Alpy Francuskie 2030, Salt Lake City 2034 - MKOl ogłosił organizatorów zimowych igrzysk

  • 2024-07-24 10:32

Już oficjalnie - znamy organizatorów zimowych igrzysk olimpijskich zaplanowanych na 2030 i 2034 rok! W środę podczas 142. Sesji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego w Paryżu zatwierdzone zostały kandydatury Francji i Stanów Zjednoczonych. Za 6 lat skoczkowie narciarscy powalczą o medale w Courchevel, z kolei za 10 lat - na obiektach w Park City.

Skocznie w CourchevelSkocznie w Courchevel
fot. Tadeusz Mieczyński
Alpy Francuskie 2030 - mapa olimpijskich arenAlpy Francuskie 2030 - mapa olimpijskich aren
fot. raport MKOl
Skocznie w Park CitySkocznie w Park City
fot. Michael Jiroch / Wikimedia Commons
Salt Lake City 2034 - mapa olimpijskich arenSalt Lake City 2034 - mapa olimpijskich aren
fot. raport MKOl

Droga do wyboru kolejnych gospodarzy zimowych igrzysk olimpijskich była dłuższa niż zazwyczaj. Pierwotnie organizator imprezy zaplanowanej na 2030 rok miał zostać ogłoszony przed dwunastoma miesiącami. Kandydaci jednak stopniowo się wycofywali, zaś MKOl sam rozpoczął poszukiwania chętnych do przyjęcia najważniejszego wydarzenia czterolecia dla sportów zimowych. Włodarze prowadzili rozmowy między innymi z Francuskim i Szwedzkim Komitetem Olimpijskim.

Ostatecznie w listopadzie 2023 roku MKOl znalazł trzy kandydatury w postaci Alp Francuskich, amerykańskiego Salt Lake City oraz szwajcarskiej oferty. Początkowo pojawiały się głosy, iż dojdzie do bezprecedensowej sytuacji i włodarze komitetu zdecydują się na jednoczesne wyłonienie organizatorów trzech kolejnych zimowych igrzysk olimpijskich. Ostatecznie postawiono na dwa najbliższe terminy - 2030 i 2034 rok.

W czerwcu Zarząd MKOl dokonał wyboru i rekomendował Francuskie Alpy do organizacji XXVI Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2030 roku oraz Salt Lake City do goszczenia XXVII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2034 roku. Jednocześnie ogłoszono kontynuację zaawansowanych rozmów z kandydaturą Szwajcarii, która stała się w oczach wielu faworytem do przyjęcia ZIO w 2038 roku.

Zaplanowane na 24 lipca głosowanie ratyfikacyjne MKOl było zatem formalnością. Tym samym, rok później niż pierwotnie zakładano, poznaliśmy organizatorów zimowych igrzysk olimpijskich w 2030 i 2034 roku. Francuska kandydatura została jednak wybrana pod warunkiem dostarczenia gwarancji rządowych do końca terminu wyznaczonego przez Zarząd MKOl. Te mają zostać wręczone najpóźniej do 1 października 2024 roku i zostać ratyfikowane przez francuski parlament najpóźniej do 1 marca 2025 roku.

W głosowaniu ratyfikacyjnym w sprawie organizatora zimowych igrzysk olimpijskich w 2030 roku wzięło udział 88 z grona 95 uprawnionych osób. 84 głosy były za, zaś 4 przeciwko francuskiej kandydaturze.

Francja po raz czwarty w historii została gospodarzem zimowych igrzysk olimpijskich. W 1924 roku w Chamonix rozegrano Tydzień Sportów Zimowych, który rok później został oficjalnie uznany za pierwsze w historii ZIO. Następnie najważniejsza impreza dla sportów zimowych gościła w Grenoble (1968) oraz Albertville (1992).

Zgodnie z planami organizatorów, zimowe igrzyska w Alpach Francuskich mają zostać rozegrane w czterech strefach - Górnej Sabaudii (biegi narciarskie, biathlon), Sabaudii (skoki narciarskie, kombinacja norweska, narciarstwo alpejskie, saneczkarstwo, skeleton, bobsleje), Briancon (narciarstwo dowolne, snowboard) i Nicei (hokej na lodzie, łyżwiarstwo figurowe, short track i curling). Łyżwiarstwo szybkie ma zostać rozegrane na jeszcze nieustalonej arenie poza granicami Francji. Ceremonia zamknięcia odbędzie się w Nicei, z kolei wciąż nieznana jest arena, na której przeprowadzona zostanie ceremonia otwarcia.

Areną zmagań skoczków narciarskich będą obiekty Tremplin du Praz w Courchevel, które gościły już zimowe igrzyska olimpijskie w 1992 roku. Wówczas mistrzami olimpijskimi zostali Austriak Ernst Vettori (normalna skocznia), Fin Toni Nieminen (duża skocznia) oraz reprezentacja Finlandii. Obecnie te francuskie skocznie są najczęściej kojarzone z corocznymi zawodami Letniego Grand Prix. Obiekty przed rozpoczęciem igrzysk przejdą modernizację. Wiadomo również, iż z uwagi na bliską odległość z areną narciarstwa alpejskiego, organizatorzy podjęli już decyzję o układzie olimpijskich dni rywalizacji - zawody w narciarstwie alpejskim w Courchevel będą organizowane w godzinach przedpołudniowych, z kolei konkursy skoków narciarskich - wieczorem, przy sztucznym oświetleniu.

Planowany termin przeprowadzenia XXVI Zimowych Igrzysk Olimpijskich to 1-17 lutego 2030 roku.

W głosowaniu ratyfikacyjnym dotyczącym wyboru organizatora zimowych igrzysk olimpijskich w 2034 roku wzięło udział 89 z grona 95 uprawnionych osób. 83 głosy były za, zaś 6 przeciwko amerykańskiej ofercie.

Amerykanie również posiadają doświadczenie w organizacji zimowych igrzysk olimpijskich. USA będzie gościć tę imprezę już po raz piąty. Wcześniej zawody przeprowadzono dwukrotnie w Lake Placid (1932 i 1980) oraz w Squaw Valley (1960) i Salt Lake City (2002), które po raz drugi dostąpi zaszczytu organizacji ZIO.

Jak wynika z raportów przygotowanych przez komitet Salt Lake City-Utah 2034, w planach świeżo upieczonych gospodarzy igrzysk jest przede wszystkim wykorzystanie olimpijskich aren z 2002 roku. Konkurencje zostaną podzielone na dwa okręgi. W miejskiej strefie Salt Lake City przeprowadzona zostanie rywalizacja w hokeju na lodzie, curlingu, łyżwiarstwie figurowym, łyżwiarstwie szybkim, short tracku oraz narciarsko-snowboardowe zmagania Big Air. W położonej w Górach Skalistych strefie Wasatch Back odbędą się zawody w skokach narciarskich, kombinacji norweskiej, biegach narciarskich, snowboardzie, narciarstwie dowolnym, saneczkarstwie, skeletonie i bobslejach. Osobnymi arenami spoza tych regionów będą ośrodek narciarski Snowbasin (narciarstwo alpejskie) oraz Peaks Ice Arena w Provo (hokej na lodzie). Podobnie jak w 2002 roku, ceremonie otwarcia i zamknięcia igrzysk przeprowadzone zostaną na Rice-Eccles Stadium.

Skoczkowie narciarscy o medale olimpijskie w 2034 roku powalczą na obiektach Utah Olympic Park w Park City. Wspomniane skocznie gościły już igrzyska w 2002 roku, kiedy to dwukrotnym mistrzem olimpijskim został Szwajcar Simon Ammann, z kolei pierwsze od 30 lat medale dla Polski na zimowych igrzyskach (srebrny i brązowy) wywalczył Adam Małysz. To również tutaj rozegrany został pamiętny konkurs drużynowy, w którym reprezentacja Niemiec okazała się lepsza od Finów o zaledwie 0,1 punktu. Obecnie duża skocznia w Park City nie posiada homologacji FIS, zaś certyfikat normalnego obiektu wygasa w 2027 roku. Olimpijskie areny czeka zatem modernizacja, która ma kosztować 9 milionów dolarów.

XXVII Zimowe Igrzyska Olimpijskie mają zostać rozegrane w dniach 10-26 lutego 2034 roku.

Najbliższe zimowe igrzyska olimpijskie, zaplanowane na 2026 rok, gościć będą we Włoszech. Po raz pierwszy w historii głównymi gospodarzami imprezy będą dwie miejscowości - Mediolan i Cortina d'Ampezzo. Skoczkowie narciarscy o medale powalczą na obecnie modernizowanych skoczniach w Predazzo. Ceremonia otwarcia odbędzie się 6 lutego 2026 roku na San Siro.


Adam Bucholz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (6613) komentarze: (42)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • Arturion profesor
    @ASJ_212

    Łukaszczyk drugi. "Wyprzedził go tylko Vagul."
    A to wstyd.

  • sledzik16 profesor
    @Lataj

    Jeżeli powiększa to na pewno nie więcej jak na HS140. Teraz to taki standard większość skoczni dąży do tych okolic.
    A czy Franzuzi 🇫🇷 wystartują ciezko powiedzieć. Jak by nie patrzeć do 2030 jest jeszcze kupa czasu mają spór juniorów ale czy obiecujących to ciężko powiedzieć.
    Na pewno będą robic wszystko by tak było a i może o wystawienie jakiejś dwójki do duetow. Bo przecież juz teraz w 2026 w Itali 🇮🇹 na IO nie będzie konkursu drużynowego. Więc będą mieli łatwiej zdobyć dwójkę niż czwórkę do normalnego konkursu

  • sledzik16 profesor
    @Lataj

    Jeżeli by tak naprawdę chcieli utrzymać te 3 obiekty Amerykanie 🇺🇸 trzeba by było zrobić jakiś amerykański turniej może na wzór naszego PolSkiego Turnieju 🇵🇱 który był w poprzednim sezonie.
    Lake Placid+Salt Lake City+Ironwood.
    Do tego dołożyć jakąś konkretną nagrodę za zwycięstwo żeby zachęcić skoczkowie do przyjazdu. Jeden rok by można było spróbować z czymś takim ale to plany bardzo odległe 😀

  • Lataj profesor

    Jak myślicie? O ile zostanie powiększona Tremplin du Praz? Fajny byłby HS142 albo większy. HS137/138 też spoko, taki niestandardowy. Pagnier już się ucieszy, że będą u niej IO, a czy ktokolwiek z obecnie skaczących panów z prawem startu w PŚ dotrwa do domowej imprezy?

  • Lataj profesor
    @sledzik16

    Mogliby się wymieniać, ale jakby pojawiało się Ironwood, to zarówno LP, jak i PC by skradło show. Chyba, że Amerykanie by się postarali o tourneé, ale raczej wątpię, że będą więcej niż dwie lokalizacje w Ameryce w tym samym sezonie.

    W Iron Mountain zresztą już organizowali zawody PK zimą. No i wątpię, że NH w Park City będzie przed modernizacją w PŚ.

  • sledzik16 profesor
    @ASJ_212

    Czyli po raz kolejny LGP można powiedzieć że będzie druga liga skoków narciarskich.
    Znają życie to większość reprezentacji odpuści COURCHEVEL 🇫🇷 albo WISLE 🇵🇱.

  • ASJ_212 doświadczony
    @sledzik16

    No Ryoyu pewnie tradycyjnie wystartuje tylko w Hinzenbach i Klingenthal

  • sledzik16 profesor
    @ASJ_212

    To Ryoyu Kobayashi 🇯🇵 odpuszcza LGP. ?
    Zresztą cała kadra widzę w mocno rezerwowym składzie.

  • ASJ_212 doświadczony

    Skład Japończyków na LGP w Courchevel i Wiśle:
    -Naoki Nakamura
    -Junshiro Kobayashi
    -Sakutaro Kobayashi

  • sledzik16 profesor
    @kibicsportu

    Miejmy nadzieję że w tym roku coś z tym zrobią i da się jakoś to LGP obejrzeć w telewizji. Bo na prawdę męczyło to oko

  • ASJ_212 doświadczony

    Wczoraj polscy juniorzy wystartowali w krajowych niemieckich zawodach w Oberstdorfie i nie znam jeszcze dokładnych wyników ale wiem, że Łukaszczyk był drugi w swojej kategorii. Wyprzedził go tylko Vagul.

  • kibicsportu profesor
    @sledzik16

    Nawet ta kamera z lat 13-17 też ujdzie. Natomiast to co jest od 2018 roku, to jest parodia. Jeszcze jakby nie kombinowali z zoomem, to też dałoby się jakoś oglądać, ale czasami robią takie zbliżenia, że ledwo co widać.
    Skoki w telewizji muszą być relacjonowane z boku skoczni, bo inaczej się ciężko to ogląda.

  • Arturion profesor
    @sledzik16

    Jeśli piszemy o 2042 r., to wszystko jest możliwe. Także i brak Igrzysk. Może za dużo zostawiają "śladu węglowego"...

  • sledzik16 profesor
    @Arturion

    To by musieli na Igrzyska wybudować kompleks aż trzech skoczni normalna dużą i giganta do dekoracji na kolejne lata najwyżej na Puchar Świata.
    Bo na tyle to nawet do 2042 roku FIS nie zmieni wszystkiego by na gigancie odbywał się konkurs Igrzysk Olimpijskich 😀 ale zawsze można marzyć

  • Arturion profesor
    @sledzik16

    Nowy kompleks - mam nadzieję, że z Gigantem w składzie. :-)

  • sledzik16 profesor

    Kolejna sprawa jeżeli już się tak rozmarzylismy to kolejne Igrzyska Olimpijskie w 2042 roku 😀 tak wiem to tylko plany i plotki ale warto rozmawiać o ciekawych rzeczach miały by się odbyć w Azji.
    Najbardziej realna kandydatura z tego kontynenty wydaje się Japonia 🇯🇵. Już nawet plotki w internecie pojawiły się ze kraj kwitnącej wiśni byłby dobry kandydatem.
    I tutaj po raz kolejny pytanie jakie lokalizację wchodziły by w grę. Najbardziej prawdopodobne wydaje się Sapporo 🇯🇵 albo Hakuba 🇯🇵.
    Chyba ze do tamtego czasu znając japońska fantazje i ich pieniądze powstanie całkowicie nowy kompleks który zaskoczy wszystkich.

  • sledzik16 profesor
    @Arturion

    Jeszcze nawet oficjalnej kandydatury nie złożyli. Z tego co się orientuję to mogli by w 2027 roku oficjalnie to zrobić.
    Jeżeli lokalizacja była by w Engelbergu 🇨🇭 to zapomniałem bo skocznia normalna jest w Kandersteg ... Ale czy tak by to wyglądało.
    Według mnie chyba postarali by się wybudować coś w Engelbergu 🇨🇭 i mieć to wszystko w jednym mieście.

  • Arturion profesor
    @sledzik16

    Jest tyle czasu, że mogą zbudować coś zupełnie nowego. Ale jeszcze Igrzysk nie dostali.

  • sledzik16 profesor

    Teraz pytanie jeżeli Szwajcaria 🇨🇭 to jaka lokalizacja. Biorą tylko pod uwagę skoki narciarskie to okolice Engelbergu jeśli chodzi o skocznie duza. Jeżeli chodzi o skocznie normalna to jaka lokalizacja wchodzi w grę czy w Engelbergu budowa nowej K90 czy tam K95 choć do tamtego czasu i skocznia normalna może się rozrosnąć do większych rozmiarów

  • sledzik16 profesor
    @Arturion

    Jeżeli nie Szwajcaria 🇨🇭 to z drugiej strony kto ?
    Żeby niebawem nie było tak jak teraz z organizacją Mistrzostw Świata że nie ma chętnych i po raz kolejny wciska się z sentymentu juz chyba Lahti 🇫🇮

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl