MŚJ w Lake Placid: Niemki ze złotym medalem

  • 2025-02-15 01:37

Reprezentantki Niemiec wygrały konkurs drużynowy kobiet na Mistrzostwach Świata Juniorów w Lake Placid (HS100). Srebrne medale wywalczyły Słowenki, a brązowe Japonki. Polki nie startowały.

14.02.2025 - Reprezentantki Japonii14.02.2025 - Reprezentantki Japonii
fot. Antoni Cichy/FIS

Po pierwszej serii na prowadzeniu znajdowały się Norweżki, które zaczęły rywalizację od piątej pozycji po próbie Nory Helene Evans (71,5 m). Występy Ingrid Graesli (83 m) i Ingrid Laate (85,5 m) pozwoliły jednak poprawić lokatę, zaś lot Ingvild Synnoeve Midtskogen (96 m) wysunął Skandynawki na prowadzenie.

Drugie miejsce na półmetku zajmowali Niemki. Lia Boehme (84,5 m), Anna-Fay Scharfenberg (88 m), Julina Kreibich (90 m) i Kim Amy Duschek (78,5 m) traciły jednak zaledwie 0,4 punktu do liderujących Norweżek.

Na trzeciej pozycji sklasyfikowane zostały Japonki. Kikka Sakamoto (77 m), Riko Iwasaki (87 m), Yu Saito (82,5 m) i Yuzuki Sato (86,5 m) traciły 5,6 pkt. do prowadzących Norweżek i miały przewagąę 10,3 pkt. nad czwartymi Słowenkami.

Awans do finału wywalczyły również zespoły Finlandii, Austrii, Stanów Zjednoczonych i Szwajcarii. Na pierwszej serii udział w zawodach zakończyły Kazaszki.

Pierwszą serię konkursową rozegrano z 24. (gr. 1 i 4), 26. (gr. 2) i 25. (gr. 3) belki startowej.

Runda finałowa należała już do reprezentantek Niemiec. Drużyna naszych zachodnich sąsiadów prowadziła po próbach Lii Boehme (93 m), Anny-Fay Scharfenberg (86,5 m) oraz Juliny Kreibich (91 m). Zwycięstwo w konkursie drużynowym przypieczętowała z kolei Kim Amy Duschek (87 m).

Srebrne medale wywalczyły ostatecznie Słowenki. Lucija Jurgec (80 m), Tinkara Komar (89 m), Tina Erzar (95,5 m) i Taja Bodlaj (91,5 m) straciły zaledwie dwa punkty do zwycięskich Niemek.

Brąz powędrował z kolei do reprezentantek Japonii - Kikki Sakamoto (81,5 m), Riki Iwasaki (87 m), Yu Saito (90 m) oraz Yuzuki Sato (91,5 m). Azjatki pokonały o 29,7 punktu prowadzące na półmetku Norweżki, które po nieudanej rundzie finałowej spadły na czwartą pozycję.

Piąte miejsce zajęły Finki, szóste były Austriaczki, siódme Amerykanki, z kolei ósme Szwajcarki.

Rundę finałową przeprowadzono z 27. (gr. 1, 2, 3) i 25. (gr. 4) platformy. Ingvild Synnoeve Midtskogen na życzenie trenera ruszała z 22. belki (3 platformy niżej), ale nie uzyskała wymaganej odległości, aby otrzymać bonifikatę punktową.

W nieoficjalnej klasyfikacji indywidualnej konkursu najlepsza okazała się Ingvild Synnoeve Midtskogen (96 m i 86,5 m) przed Yuzuki Sato (86,5 m i 91,5 m) oraz Ingrid Laate (85,5 m i 94 m).

W sobotę odbędzie się sesja treningowa przed niedzielnym konkursem drużyn mieszanych, zamykającym rywalizację na MŚ Juniorów w Lake Placid. Początek treningu pań o 20:00 czasu polskiego.

.WYNIKI KONKURSU:
Zobacz wyniki I serii konkursu >>>
Zobacz końcowe wyniki konkursu i nieoficjalną klasyfikację indywidualną >>>
Zobacz protokół FIS z wynikami konkursu >>>

ZAPIS TRANSMISJI:


Adam Bucholz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (3697) komentarze: (10)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • sheef profesor
    Statystyki konkursu

    59 medal MŚJ w historii Niemców (17 złoty):

    a) 2 medal MŚJ w karierze Boehme (1 złoty),
    b) 5 medal MŚJ w karierze Scharfenberg (1 złoty),
    c) 1 medal MŚJ w karierze Kreibich (1 złoty),
    d) 2 medal MŚJ w karierze Duschek (1 złoty).

    61 medal MŚJ w historii Słoweńców (24 srebrny):

    a) 1 medal MŚJ w karierze Jurgec (1 srebrny),
    b) 1 medal MŚJ w karierze T. Komar (1 srebrny),
    c) 4 medal MŚJ w karierze Erzar (2 srebrny),
    d) 9 medal MŚJ w karierze Bodlaj (5 srebrny).

    25 medal MŚJ w historii Japończyków (8 brązowy):

    a) 1 medal MŚJ w karierze Sakamoto (1 brązowy),
    b) 2 medal MŚJ w karierze Iwasaki (2 brązowy),
    c) 1 medal MŚJ w karierze Saito (1 brązowy),
    d) 3 medal MŚJ w karierze Y. Sato (1 brązowy).

  • ms_ weteran
    @Bernat__Sola

    Dodam jeszcze, że w piątek wstałem o 6 rano bo musiałem iść do pracy ;)

  • ms_ weteran
    @Bernat__Sola

    Tak, Evans lepiej biega niż skacze, więc raczej przejście do skoków się w jej przypadku nie wydarzy. Ale takim kandydatem, który może niedługo przejść na skoki jest Eemeli Kurttila. Młody Fin wczoraj ładnie skakał w drużynie skoczków, zwłaszcza w drugiej serii. A on akurat dużo lepiej skacze niż biega, w Ruce w tym sezonie zadebiutował w PŚ i skoczył ponad 130 metrów, za to pobiegł bardzo słabo, więc myślę, że może jeszcze nie teraz, ale pewnie za jakieś jeden dwa sezony możemy zobaczyć go w skokach bo tu ma szanse na lepsze rezultaty.

    Ja za to oglądałem całą drużynówkę mężczyzn i kobiet i rano trochę żałowałem, dałem radę wstać na Sapporo o 7 ale pomógł mi budzik i przez jakieś pół godziny po wstaniu byłem taki półprzytomny xd a jeszcze dodam, że w nocy z czwartku na piątek poszedłem spać jakoś sporo po 1 w nocy bo jeszcze oglądałem wtedy sprinty drużynowe w kombinacji na tych MŚJ. Dzisiaj też będzie wyzwanie, żeby wytrwać do nocnego konkursu w Sapporo, ale dam radę, raz w roku taki konkurs się zdarza. Myślałem rano, że po dzisiejszym konkursie w Sapporo zrobię sobie drzemkę po zawodach na jakiś czas, ale jakoś odechciało mi się spać xd

  • Bernat__Sola profesor

    Ciekawostka - po raz 4. z rzędu na podium żeńskiej drużynówki MŚJ stanęły te same zespoły.

    2022: 1. Słowenia, 2. Japonia, 3. Niemcy
    2023: 1. Japonia, 2. Słowenia, 3. Niemcy
    2024: 1. Słowenia, 2. Japonia, 3. Niemcy
    2025: 1. Niemcy, 2. Słowenia, 3. Japonia

    W każdej ze słoweńskich drużyn skakała Taja Bodlaj, a w każdej z niemieckich Anna-Fay Scharfenberg.

    Te 3 reprezentacje stanęły na podium też w roku 2012 (tam 1. Japonia, 2. Niemcy, 3. Słowenia), a zatem te same 3 kadry zdobywały medale w 36% rozegranych dotąd konkursów drużynowych kobiet na MŚJ (5/14) :).

  • Bernat__Sola profesor
    @ms_

    Gdyby z tamtej belki doleciała do 95. metra, to byłoby na styk, o brązie zadecydowałyby noty. Tu akurat manewr był zrozumiały, trzeba było zagrać va banque.
    Zresztą i tak był ścisk, podium zawarło się w 4,6 punktu... Myślałem, że Słowenki zdobędą złoto, ale Jurgec wypadła kiepsko (Niemki nr 1/2/3 słabsze od Słowenek na tych pozycjach i tylko niemiecka nr 4 - Duschek - pokonała swoją słoweńską odpowiedniczkę xd), a i Erzar nie popisała się w 1. skoku. Ja się na chwilę "wyłączyłem" po konkursie chłopaków i tutaj obejrzałem właściwie tylko końcówkę II serii, ale trochę żałuję :).
    Z Kjersti złoto byłoby właściwie pewne, bo wystarczyłby do niego wynik punktowy na poziomie Sakamoto. Z ciekawości, bo na pewno wiesz - Evans lepiej biega?

    Tak, okazywanie radości na MŚJ rzeczywiście jest chyba jeszcze większe. Cóż, młodość :P. Swoją drogą, coś na skoczni się chyba popsuło pod koniec, bo Niemki długo czekały na wyświetlenie wyników końcowych, kiedy już dawno były znane.

  • ms_ weteran
    @Bernat__Sola

    Ale niestety nie wykombinowała z tak mocno obniżonej belki 95 metrów ;) ale nawet jeśli by się udało to mogłoby to nie wystarczyć do medalu, ale pewnie gdyby nie kontuzja Graesli to Norweżki miałyby złoto, a tak skończyły bez medalu. A sama walka o medal ciekawa, bardzo małe różnice między trzema pierwszymi drużynami i nawet się cieszę, że to Niemki wygrały, a nie Słowenki, w ogóle mam wrażenie, że u juniorek i juniorów (zwłaszcza słoweńskich) te medale juniorskie dają im więcej radości niż podczas seniorskich MŚ i igrzysk tym bardziej utytułowanym zawodnikom.

  • Bernat__Sola profesor
    @ms_

    A i ona jest byłą kombinatorką :D.

  • ms_ weteran

    Ciekawe czy Norwegia zgarnie złoto mając w składzie trzy kombinatorki (no Graesli to tak trochę jak Kapustik, zarówno skoki uprawia jak i kombinację). Ale jedyną Norweżką, która uprawia tylko skoki w tym składzie jest dzisiaj Midtskogen.

  • ms_ weteran

    Szkoda, że kamerzysta po skoku Johnson zapomniał pokazać skok Midtskogen xd ale za to piękną próbę Copenhaver na odległość 45 metrów pokazał xd

  • ms_ weteran

    Kto ogląda?

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl