Znamy pełny program skoków narciarskich na ZIO Mediolan-Cortina 2026

  • 2025-04-28 15:50

Nieco ponad dziewięć miesięcy pozostało do ceremonii otwarcia XXV Zimowych Igrzysk Olimpijskich Mediolan-Cortina 2026. W ramach najważniejszej imprezy czterolecia, skoczkowie narciarscy rywalizować będą na modernizowanych skoczniach w Predazzo. Prezentujemy pełny program zmagań na kompleksie Trampolino Dal Ben.

Skocznie w PredazzoSkocznie w Predazzo
fot. Sandro Pertile

Po raz pierwszy w XXI wieku w trakcie zimowych igrzysk olimpijskich nie zostaną przeprowadzone kwalifikacje. Wszystko za sprawą decyzji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, który ustalił limit 50 miejsc w skokach narciarskich zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Dodatkowo u panów zmniejszono maksymalną kwotę krajową z 5 do 4 miejsc. Tym samym każdy zawodnik powołany na igrzyska w Mediolanie i Cortinie d'Ampezzo będzie pewny udziału w olimpijskich zawodach indywidualnych.

Tradycyjnie zmagania skoczków na igrzyskach olimpijskich rozpoczną się na normalnym obiekcie (HS109). Pierwsze sesje treningowe kobiet i mężczyzn odbędą się dzień przed ceremonią otwarcia ZIO 2026 - w czwartek, 5 lutego. Dzień później, na kilka godzin przed rozpoczęciem uroczystości na San Siro, na obiekt w Predazzo powrócą treningowo panie.

W sobotę, 7 lutego czeka nas pierwsza walka o medale w konkursie indywidualnym kobiet na normalnej skoczni. Na niedzielę zaplanowano dzień treningowy. Dla pań będzie to ostatnia szansa na walkę o miejsce w składzie na zawody drużyn mieszanych. Z kolei dla panów będzie to dopiero druga sesja treningowa, przeprowadzona po trzech dniach przerwy.

Rywalizację na normalnej skoczni zakończy poniedziałkowy (9 lutego) konkurs indywidualny mężczyzn oraz wtorkowa (10 lutego) rywalizacja mikstów.

W czwartek, 12 lutego olimpijskie zmagania w Predazzo przeniosą się na dużą skocznię (HS143). Tego dnia odbędą się sesje treningowe kobiet i mężczyzn. Panowie powrócą na Trampolino Dal Ben kolejnego dnia, aby po raz ostatni przetestować obiekt przed walką o medale.

Sobotni poranek (14 lutego) będzie stał pod znakiem sesji treningowej kobiet. Z kolei wieczorem przeprowadzony zostanie konkurs indywidualny mężczyzn na dużej skoczni. W niedzielę (15 lutego) odbędzie się trening panów oraz - premierowe na igrzyskach - zawody indywidualne pań na dużym obiekcie. Na zakończenie olimpijskiej rywalizacji skoczków, w poniedziałek (16 lutego) przeprowadzone zostaną po raz pierwszy na ZIO zmagania duetów mężczyzn.

W 2022 roku w Pekinie indywidualne tytuły mistrzów olimpijskich wywalczyli Ursa Bogataj (normalna skocznia kobiet), Ryoyu Kobayashi (normalna skocznia mężczyzn) i Marius Lindvik (duża skocznia mężczyzn). Konkurs drużynowy panów wygrali Austriacy, z kolei w mikście najlepsza była reprezentacja Słowenii.

XXV Zimowe Igrzyska Olimpijskie Mediolan-Cortina 2026
Godzina Wydarzenie Skocznia
Czwartek, 05.02.2026
11:00 Odprawa techniczna kobiet HS109
12:00 Odprawa techniczna mężczyzn HS109
17:00 Oficjalny trening kobiet (3 serie) HS109
20:00 Oficjalny trening mężczyzn (3 serie) HS109
Piątek, 06.02.2026
17:00 Oficjalny trening kobiet (3 serie) HS109
Sobota, 07.02.2026
17:45 Seria próbna kobiet HS109
18:45 Konkurs indywidualny kobiet HS109
Niedziela, 08.02.2026
16:30 Oficjalny trening kobiet (2 serie) HS109
19:00 Oficjalny trening mężczyzn (3 serie) HS109
Poniedziałek, 09.02.2026
18:00 Seria próbna mężczyzn HS109
19:00 Konkurs indywidualny mężczyzn HS109
Wtorek, 10.02.2026
17:30 Seria próbna drużyn mieszanych HS109
18:45 Konkurs drużyn mieszanych HS109
Czwartek, 12.02.2026
11:00 Odprawa techniczna kobiet HS143
12:00 Odprawa techniczna mężczyzn HS143
17:00 Oficjalny trening kobiet (3 serie) HS143
20:00 Oficjalny trening mężczyzn (3 serie) HS143
Piątek, 13.02.2026
18:30 Oficjalny trening mężczyzn (3 serie) HS143
Sobota, 14.02.2026
9:00 Oficjalny trening kobiet (3 serie) HS143
17:30 Seria próbna mężczyzn HS143
18:45 Konkurs indywidualny mężczyzn HS143
Niedziela, 15.02.2026
11:30 Oficjalny trening mężczyzn (2 serie) HS143
17:30 Seria próbna kobiet HS143
18:45 Konkurs indywidualny kobiet HS143
Poniedziałek, 16.02.2026
18:00 Seria próbna mężczyzn HS143
19:00 Konkurs duetów mężczyzn HS143

Adam Bucholz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (9867) komentarze: (27)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • Blanco początkujący
    Bilety

    A orientuje sie ktos moze jak wyglada sytuacja z biletami na zawody?
    Patrzac obecnie to na oficjalnej stronie sa jedynie bilety za 230e, tych za 120 nie ma i tu pytanie, czy ich nie ma bo juz wyprzedane czy dopiero sie pojawia?

  • Karban początkujący
    @Luk

    W środku nocymoże i nie, ale wiele dyscyplin halowych (kosz, siatka, snooker, boks) gra w prime time - czyli w Polsce 19.30, przynajmniej do niedawna🙂 Wiadomo byłby problem logistyczny dla kibiców o tej porze, ale z drugiej strony, może właśnie wtedy byłoby ich więcej?

  • Polska2025 początkujący
    @Pavel

    Czyli pierwsza drużynówka zostanie rozegrana dopiero w 2052 roku. Trochę trzeba będzie poczekać. To tak a propo pisania farmazonów.

    Duety są o tyle mniej korzystne dla nas, że inni też będą mieli łatwiej uciułać dwóch dobrych skoczków. I może się zdarzyć sytuacja że przy jednym słabszym skoku skończymy za Szwajcaria, USA czy Finlandią. A tłumaczenie że duety są bo obcięto limity nasuwa jedno ważne pytanie: to po co obcinano limity?

  • Mucha125 profesor
    @Lataj

    Chodzi by zmniejszyć oglądalność i usunąć skoki z IO

  • Luk profesor
    @Pavel

    Bezwietrzne warunki najczęściej występują późnym wieczorem, nocą oraz o poranku - zwłaszcza podczas stabilnej sytuacji barycznej. Tylko, że nikt nie zorganizuje zawodów w środku nocy z wiadomych powodów.

  • dervish profesor
    @Pavel "Limity w skokach zmniejszone"

    No bo trzeba było znaleźć miejsce dla dyscyplin typu: plucie na odległość, artystyczne żucie gumy na mrozie, grę w pchełki na lodzie i takie tam. I może nie byłoby problemu gdyby wszystkich tych nowych dyscyplin nie trzeba było liczyc x2 bo przecież dla każdej płci osobno bez względu na to, czy popularność takiej dyscypliny w danej płci jest na tyle duża by był sens prezentowania jej na IO. ;)

  • Lataj profesor

    Indywidualny kobiet na NH w sobotę, a mężczyzn zamiast w niedzielę, to w poniedziałek. Czyli panie są bardziej uprzywilejowane. Rozumiem, że kobiety miały gorzej, wolno było mniej, ale teraz czegoś podobnego doświadczą sami faceci. To ta sprawiedliwość dziejowa? A trening kobiet przed mikstem poprzedzony dniem przerwy dla nich. Dziwne. Ogólnie przed konkursem drużyn mieszanych faceci też mają mniej serii nieocenianych (K-10, M-8). Za to mężczyznom oddano dwie serie, przy czym mają o jeden konkurs więcej.

  • Lataj profesor
    @Rawianek

    Bardziej zawiedziony jestem limitami, które poniekąd wymusiły decyzję o duetach. Równość≠sprawiedliwość.

  • DomenPrevcFan stały bywalec

    Tymczasem znamy już kadry Słowenii na przyszły sezon:
    Kadra A:
    Anze Lanisek
    Domen Prevc
    Timi Zajc
    Lovro Kos
    Zak Mogel
    Ziga Jancar*

    *po decyzji waskiej grupy ekspertów
    Kadra B:
    Ziga Jelar
    Rok Oblak
    Rok Masle
    Maksim Bartolj
    Taj Ekart
    Nejc Toporis
    Matija Vidic
    Jaka Drinovec

    Juniorzy:
    Nik Bergant Smerajc
    Enej Faletic
    Nejc Ingolic
    Jaka Kramer
    Urban Simnic
    Mai Zakelsek

  • Pavel profesor
    @TheDriger

    Nie wiem po co go poprawiasz i to na jakieś farmazony, dobrze pisze. Zmniejszono limity na IO i część ekip będzie mogła zabrać tylko 3 zawodników, a co za tym idzie drużynówki straciły rację bytu. Liczba medali jest tu bez znaczenia, chodzi o ogólną liczbę zawodników na IO.

  • Mixolo weteran

    Mi się podoba oprócz tych duetów godziny odpowiadają.

  • TheDriger weteran
    @Mucha125

    No duety były tworzone dla MKOLu, żeby mniej medali rozdawać za drużynówki. Pytanie dla kogo były te miksty tworzone. Bo to twór, który nie ma żadnych zalet i korzyści. Lepiej by było wywalić ten mikst z IO i po prostu duety kobiet wstawić.

  • Arturion profesor
    @Mucha125

    Niby tak, ale im więcej zawodników, tym większa dominacja AUT.
    Wyobraźmy sobie drużyny sześcioosobowe... ;-)

    A miksty na IO i MŚ mi nie przeszkadzają. Ale tylko tam.

  • Mucha125 profesor
    @EddieKoteł

    Duety są tylko po to by dalej ciąć limity zawodników po nic więcej. Po to były stworzone

  • kibicsportu profesor
    @Pavel

    No niestety, ale konkursy w marcu powinny być gdzieś około godz 14, albo bliżej 18. Inaczej ma to miejsce w listopadzie czy grudniu, bo wtedy szybko się robi ciemno. W każdym razie te godziny konkursów na IO są idealne. Raczej wiatr nie powinien rozdawać kart, bo jednak tam jest z reguły spokojnie.

  • Pavel profesor
    @kibicsportu

    Ogólnie tendencja jest taka, że im później w tym wiatr słabszy. Najgorszy moment to zachód słońca bo wtedy zaczyna kręcić, widzieliśmy to pod koniec tego sezonu.

  • kibicsportu profesor
    @Kaczka Dziwaczka Kwak Kwak

    Pewnie będzie wiało mocno w plecy, jak to ma miejsce tam. Z drugiej strony, wiatr w plecy jest bardziej stabilniejszy i sprawiedliwszy.

  • Mucha125 profesor

    Terminarz wygląda jak jeden wielki cyrk. Myślałem że zawody dadzą w weekend bo przecież kwalifikacji nie ma. A tutaj jakis totalny przekładaniec byle jak.

  • Kaczka Dziwaczka Kwak Kwak profesor
    @kibicsportu

    Dokładnie w dodatku dla mnie są to dużo lepsze godziny niż te typowe, monotonne godz6 z pucharu świata (około 16). Nie powinno być cyrków z zmiennym wiatrem który występuje przy zachodzie słońca.

  • kibicsportu profesor

    W końcu normalne godziny rozgrywania konkursów Igrzysk dla naszego czasu. Wiadomo, że poprzednie Igrzyska były w Azji w Pekinie i Pjongczang, więc ciężko, żeby było później, ale teraz nareszcie Europa. Fajnie będzie sobie usiąść do konkursów, kiedy będzie ciemno za oknem.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl