Zbyt wysokie temperatury, za mało śniegu, ulewne deszcze - te komunikaty sieją grozę wśród organizatorów zimowych zawodów sportowych. Dobrze znamy to między innymi z zeszłorocznej edycji Pucharu Świata w skokach narciarskich.
Organizatorzy zawodów na skoczniach w Trondheim i Garmisch-Partenkirchen postanowili uwolnić się od tego typu zagrożeń, inwestując w nowatorski system rozbiegu skoczni. Idea, którą opracował i opatentował inżynier Peter Riedel, dzięki kooperacji z firmą REHAU przybrała obecną postać systemu Ski-Line®.
Do tej pory całoroczne skocznie narciarskie wymagały czasochłonnej przebudowy na czas zawodów zimowych. Rozbieg skoczni pokrywany był na całej szerokości specjalną siatką zatrzymującą śnieg. Następnie przygotowywano około 25-centymetrową pokrywę śnieżną, w której wytyczano tor zimowy rozbiegu. Aby nie być zależnym od kaprysów pogody, niektóre skocznie stosowały system przewodów chłodzących, który jednak każdorazowo musiał być usuwany przed sezonem letnim.
Jak działa Ski-Line®?
Wyjątkowość Ski-Line® polega na połączeniu chłodzonego toru zimowego i toru letniego w jednym module montażowym. Moduł ten składa się z dwóch rynien wypełnionych zimą śniegiem i równoległych do nich rynien toru letniego, z umieszczonymi w nich elementami ślizgowymi REHAU. Dzięki temu unikamy pracochłonnej przebudowy toru przy zmianie sezonu. Wybór używanego toru, szczególnie przy nagłych zmianach pogody, może nastąpić w wyjątkowo krótkim czasie.
W sezonie zimowym wypełnia się chłodzone rynny prowadzące ok. 7-centymetrową warstwą śniegu. Przygotowanie 100-metrowego rozbiegu skoczni wymaga zatem użycia zaledwie dwóch metrów sześciennych śniegu. Dla porównania, stosując dotychczasową technologię preparowania rozbiegu zużywa się ponad 60 metrów sześciennych śniegu. Zintegrowany system rur chłodzących dostarcza zimno dokładnie tam, gdzie jest ono potrzebne - pod oba tory zimowe, utrzymując pożądaną temperaturę nawet przy nagłym ociepleniu.
Gdy skocznia nie jest używana, tory przykrywa się specjalną pokrywą izolującą, która chroni śnieg przed nadmiernym nasłonecznieniem i zbyt wysokimi temperaturami powietrza. Gwarantuje to wydłużenie zimowego sezonu treningowego, ułatwiając skoczkom przygotowanie do współzawodnictwa sportowego.
Nowoczesna technika pomiarowa na skoczni
System Ski-Line® umożliwia montaż w elementach rozbiegu skoczni specjalnych urządzeń pomiarowych. Na około 15-metrowym odcinku przed progiem skoczni można dokonać dokładnych pomiarów zachowania skoczka. Możliwy jest odczyt takich parametrów jak siła odbicia, prędkość i czas reakcji - dla każdej nogi oddzielnie. Dzięki tym precyzyjnym danym trenerzy mogą poznać mocne i słabe strony swoich zawodników.
Zalety systemu w skrócie:
• Połączenie toru letniego i zimowego, bez konieczności czasochłonnej przebudowy skoczni.
• Równe warunki rozbiegu dla wszystkich skoczków.
• Wydłużenie sezonu treningowego.
• Mniejsze zużycie śniegu, niezbędnego do przygotowania rozbiegu skoczni.
ICE-ROBOT na skoczni
Uzupełnieniem do innowacyjnego systemu rozbiegu skoczni jest wspólne dzieło inżynierów Petera Riedel i Bernarda Freud - kompaktowy robot, który zastępuje obecnie stosowane frezarki do torów. ICE-ROBOT połączony bezpośrednio z modularnym systemem rozbiegu, pracowicie przygotowuje trasę dla skoczków. Z dokładnością do +/- 1 mm czyści, wygładza i przygotowuje odpowiednią strukturę toru, poruszając się przy tym z prędkością do 30 km/h.
Światowa premiera systemu Ski-Line®
Światowa premiera innowacyjnego systemu rozbiegu skoczni miała miejsce podczas tegorocznych zawodów Pucharu Świata w Trondheim w Norwegii. Również nowa skocznia w Garmisch-Partenkirchen, na której odbywa się noworoczny konkurs w ramach Turnieju Czterech Skoczni, została wyposażona w nowatorski system rozbiegu SKI-LINE®.
REHAU to wiodąca na rynkach międzynarodowych marka premium, dostarczająca oparte na polimerach innowacje i rozwiązania systemowe dla budownictwa, motoryzacji i przemysłu. O sukces i rozwój firmy troszczy się ponad 15 000 wysoko kwalifikowanych pracowników na całym świecie, tworząc kreatywne i zorientowane na potrzeby klienta produkty i kompleksowe systemy.
Wspaniałe innowacje, najnowocześniejsze technologie produkcji i doskonała logistyka sprawiają, że istniejące od ponad 50 lat niezależne przedsiębiorstwo rodzinne jest dla wielu gałęzi gospodarki godnym zaufania i przyszłościowym partnerem z bogatą wiedzą i doświadczeniem oraz zapleczem technologicznym. Firma posiada swoje oddziały w ponad 50 krajach na całym świecie. W Polsce REHAU działa od 1993 roku i reprezentowane jest przez cztery Biura Handlowo-Techniczne oraz Zakład Produkcyjny.
Inżynier Peter Riedel pochodzi ze znanej sportowej rodziny, specjalizującej się w sportach zimowych. Jego ojciec Eberhard Riedel był w latach 60-tych wschodnioniemiecką gwiazdą narciarstwa alpejskiego. Peter Riedel posiada wieloletnie doświadczenie w dziedzinie budownictwa sportowego i dysponuje specjalistyczną wiedzą w zakresie technologii śniegu, utrzymania pokrywy śnieżnej i naśnieżania. Oprócz kierowania projektem Ski-Line® uczestniczy on także aktywnie w projekcie obejmującym budowę tunelu śnieżnego w Oberhof w Turyngii. Jest też właścicielem firmy "Spezialbau Riedel", zajmującej się wykonawstwem w dziedzinie budownictwa lądowego.
-
anonim
BARDZO DOBRY POMYSŁ!
-
harry weteran
Mysle Usia ,ze to jest mozliwe jedynie na skoczniach gdzie najazd jest zrobiony z konstrukcji stalowych.. Z nasza Krokwia bylby problem.
Ja jako budowlaniec przyjrzalem sie w Ga-Pa dwa dni przed konkursem jak to wygląda od dolu . Kunszt konstruktorski. Jeszcze tylko wyciagu brakuje. -
Usia profesor
Bardzo ciekawa sprawa, czyli tak jak kiedyś przypuszczałam tory ułożone naprzemiennie (zimowe z letnimi).
Miejmy nadzieję, że takie tory to niedługo będzie standard na wszystkich skoczniach gdzie odbywaja sie zawody PŚ, MŚ i IO. -
polka bywalec
wow
ten nowy rozbieg w garmisch-partenkirchen robi mega fajne wrazenie ! bardzo mi sie to podoba . co nie ?
-
vero92 profesor
Fajna rzecz. Gdyby tak na Wielkiej Krowki takie były.
-
sledzik16 profesor
Tory w Trondheim wygladały naprawde dobrze dlatego bo cały rozbiego był pokryty sniegiem a w GA-PA to rozbieg był nie pokryty i wygladało to tak jak gdyby skakali na igielicie
-
Anika profesor
Moim zdaniem należałoby pomyśleć o takich torach na Krokwi, Malince, w Szczyrku...
-
skladak stały bywalec
@Maciek
dobrze schlodzone tory - zlodowaciale a opady sniegu i silny wiatr, jakie byly w Ga-Pa to dwie inne bajki!
-
miel_ec doświadczony
Moim zdaniem bardzo ciekawe rozwiązanie. Ciekawy artykuł. Szanowna Redakcjo - oby takich więcej.
-
Luk profesor
A w ogóle po co to coś? Lepiej potrzebne rzeczy żeby skoki się ustrzymały to:
zabudowany rozbieg (nie będzie zasypywany przez śnieg)
częściowa zabudowa skoczni (wiatr prawie przez to nie będzie lub bardzo wyoskie wiatrochłonny wszędzie dookoła -
Luk profesor
Tych torów nie ma w Innsbbrucku Maciek, są tylko w GaPa i w Trondheim.
-
Maciek bywalec
Nowoczesna technika jest dobra jednak słyszałem, że skoczkowie na ten rozbieg narzekają. Jednak nawet nowoczesna technika nie pomogła w kwalifikacjach które trzeba było odwołać na kolejny dzień.
Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl
Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl
- Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
- Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
- Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
- Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
- Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
- Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
- Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
- Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
- Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
- Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
- Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
- Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
- Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
- Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
- Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
- W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
- W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).
Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu
Zaloguj się