Informacje

Historia Skijumping.pl

"To dlaczego wy nie założyliście strony o żeglarstwie?" - słyszymy często od naszych rozmówców, kiedy ci dowiedzą Szata serwisu w roku 2000 i 2001się, że część redakcji portalu, ta stanowiąca jej trzon, pochodzi z Pomorza. - To bardzo częste pytanie i trochę mnie, prawdę mówiąc, dziwi – tłumaczył redaktor naczelny Tadeusz Mieczyński w jednym z wywiadów, dodając - Żyjemy w czasach telewizji, Internetu i zainteresowanie sportami ma mały związek z miejscem zamieszkania. Pasja do oglądania skoków to co innego niż ich uprawianie. Poza tym z reguły najbardziej nas pociąga to, czego nie mamy na co dzień, na wyciągnięcie ręki. Skokami „zaraziłem się”, ponieważ często oglądał je ojciec. Na nartach też jeździłem odkąd miałem kilka lat. Do dziś pamiętam, że babcia kiedyś uszyła mi nawet plastron startowy i często skakałem z małych usypanych skoczni czy pni w gdyńskich lasach. To właśnie w mieście portowym Gdynia latem 2000 roku Tadeusz Mieczyński oraz Andrzej Dąbrowski postanowili spróbować swoich sił w niełatwej wtedy sztuce tworzenia strony internetowej. Pierwszy wybór tematyki padł na piłkę nożną.

Ostatecznie jednak obaj zdecydowali, że w tym zakresie w sieci panuje już przesyt, a jednocześnie brakuje w polskim internecie strony o tematyce skoków narciarskich z prawdziwego zdarzenia. Była to wówczas z jednej strony nieco niszowa, ale już w wtedy i tak prawdopodobnie najpopularniejsza zimowa dyscyplina w naszym kraju. Dzięki pomocy i wsparciu ze strony Pana Dariusza Benerta, z firmy GD.PL serwis od początku mógł poszczycić się profesjonalnym serwerem i chwytliwym adresem (wówczas www.skoki.inf.pl). Pierwsza wersja strony, wykonana w nowoczesnej, jak na owe czasy, technologii flash, znalazła się w internecie na początku listopada 2000 roku. Początek pierwszego po powstaniu serwisu sezonu zimowego w żaden sposób nie zapowiadał boomu, jaki wkrótce miał ogarnąć całą Polskę, pod wpływem sukcesów Adama Małysza. Nadszedł jednak wygrany przez wiślanina Turniej Czterech Skoczni 2000/01, kraj ogarnęła małyszomania, a założyciele portalu mogli sobie pogratulować pomysłu, który okazał się strzałem w dziesiątkę.

Od początku istnienia nasz serwis starał się wprowadzać nowatorskie rozwiązania i pomysły. W 2001 roku, dzięki współpracy z panią Iwoną Ząbecką (wówczas sędzią skoków narciarskich w Zakopanem), podpisaliśmy umowę o współpracę z Polskim Związkiem Narciarskim oraz Tatrzańskim Związkiem Narciarskim, czego owocem była strona TZN-u prowadzona przez naszych redaktorów oraz serwis poświęcony polskiej kadrze skoczków – www.skoki.pzn.pl. W kwietniu 2002 roku portal zyskał nową nazwę – Skijumping.pl pod tym właśnie szyldem funkcjonuje do dziś. Początkowo serwis stanowił hobbystyczną zabawę dla pasjonatów Szata serwisu w roku 2003skoków. Tamten okres obfitował w wiele zarwanych nocy, niezaliczonych egzaminów i kolokwiów na studiach, które często kolidowały z konkursami skoków. Nie łatwo było utrzymywać wysoki poziom i nieustannie pracować na rzecz rozwoju portalu. Przełomem był rok 2005, kiedy to serwis pozyskał pierwszego poważnego sponsora – firmę Elopak, właściciela marki “Doskonałe Mleko”. Portal często zmieniał i nadal zmienia swoją szatę graficzną, by stać się coraz bardziej przystępny dla czytelników, stale też ewoluował w kierunku coraz większej multimedialności.

Od 2009 roku prezentujemy wywiady z zawodów w tak lubianej przez czytelników formie wideo. Skijumping.pl stanowi dziś niezwykle szerokie kompendium wiedzy dla każdego fana i sympatyka skoków. Relacjonujemy nie tylko zawody najwyższej rangi, ale także te, w których skaczą zawodnicy z zaplecza Pucharu Świata (Puchar Kontynentalny, Fis Cup), informujemy zimą i latem o zawodach kobiet, dzieci, juniorów, amatorów, a nawet weteranów. Nasz portal to teżSzata serwisu w roku 2002 przepastna skarbnica wiedzy historycznej, od początku prezentujemy liczne artykuły i opracowania dotyczące ciekawych zagadnień z przeszłości dyscypliny. Publikujemy unikatowe statystyki oraz biografie osób ze świata skoków. Dziennikarze serwisu byli jak dotąd obecni na sześciu mistrzostwach świata w narciarstwie klasycznym, dwóch igrzyskach olimpijskich oraz niezliczonej liczbie zawodów Pucharu Świata, Letniego Grand Prix i innych krajowych i zagranicznych konkursów.

Skijumping.pl to dziś nie tylko portal internetowy, ale także profile na wszystkich najważniejszych portalach społecznościowych oraz cieszący się ogromnym zainteresowaniem internautów kanał na Youtube. Redaktorzy serwisu są autorami czterech albumów o skokach narciarskich dokumentujących przebieg sezonów 2006/07, 2016/17, 2017/18, 2018/19, pojawiali się jako eksperci w studiu telewizyjnym podczas konkursu skoków, ściśle współpracowali też swego czasu z miesięcznikiem traktującym o sportach zimowych – V Magazyn. Duże rotacje następowały w składzie grona redakcyjnego. Można śmiało powiedzieć, iż przez serwis, na całej przestrzeni jego istnienia przewinęło się w różnym charakterze co najmniej kilkadziesiąt osób. Dziś jedynym członkiem redakcji pamiętającym czasy raczkowania portalu jest Tadeusz Mieczyński.

 

SERWIS SKIJUMPING.PL w 2020 roku:
Szata serwisu w roku 2020