fot. Sebastian Formela
MORGENSTERN Thomas - 214.5 m
(2008-01-18)
b.d.
b.d.
b.d.
Opis skoczni
Pierwsza "nieamatorska" skocznia stanęła w Czechach w 1920 roku, w Harrachovie - 2 lata później (na górze Ptačinec). Bardziej nowoczesny obiekt powstał tu w 1956.
Čertak istnieje od 1980 roku i już 3 lata później gościł pierwsze MŚ w lotach narciarskich. Wtedy to, jeden jedyny raz w Harrachovie, padł rekord świata w długości skoku - 181 m Pavla Ploca. Jest to o tyle ważne, że Čertak, mimo iż ma zbliżony punkt konstrukcyjny do będącej skarbnicą światowych rekordów skoczni w Planicy, posiada inny profil, nie dający możliwości oddawania tak dalekich skoków jak na Velikanki.
Pierwszym, który w oficjalnym konkursie na Čertaku przekroczył magiczną granicę 200 m, był Andreas Goldberger (204 m). Austriak dokonał tego 9 marca 1996 roku. Odbywające się tu konkursy PŚ nazywane są "Turniejem Czech".
To tutaj pierwszy raz po 14 latach został poprawiony rekord Polski w długości skoku (194 m z 1987 r. Piotra Fijasa) najpierw w serii próbnej przez Roberta Mateję (201,5 m), a następnie w konkursie przez Adama Małysza (206,5 m), który poprawił swój wyczyn następnego dnia (212 m). Skocznia w Harrachovie jest uważana za jeden z najtrudniejszych mamutów. Skoczkowie i trenerzy narzekają na fakt, iż pierwsza faza lotu, zaraz po wyjściu z progu, jest bardzo wysoka, w skutek czego następuje nagłe, silne uderzenie powietrza.
Pewną lecz niedoskonałą ochronę przed niekorzystnymi podmuchami powietrza stanowi 120 - metrowa zasłona od wiatrów zachodnich, która kosztowała 6 milionów koron czeskich. Problemem doskwierającym skoczkom jest dość silny, często zmieniający kierunek wiatr. Obiekt jest mało lubiany przez skoczków, którzy w przeszłości często bojkotowali odbywające się tu konkursy PŚ. W 2002 roku miały tutaj miejsce MŚ w lotach narciarskich, a zwycięzcą został Sven Hannawald. W serii próbnej przed zawodami Matti Hautamaeki uzyskał na tym obiekcie 214,5 m i odległość ta do dnia dzisiejszego pozostaje rekordem skoczni. Po tych mistrzostwach na skoczni mamuciej przez sześć nie odbyły się już żadne zawody.
W sezonie 2007/08 na mamucią skocznię powróciły po siedmiu latach zawody PŚ w skokach narciarskich. Już podczas pierwszych treningów Thomas Morgenstern wyrównał rekord skoczni skokiem na odległość 214,5 m.
W 2014 roku ponownie rozegrano w Harrachovie mistrzostwa świata w lotach narciarskich. Warunki atmosferyczne pozwoliły na rozegranie tylko dwóch serii konkursowych, zaś złotym medalistą został Niemiec Severin Freund. Zawody drużynowe zostały odwołane.
Po mistrzostwach świata w 2014 roku Čertak nie był już użytkowany i popadł w ruinę. Pojawiały się kilkukrotnie próby reanimacji obiektu oraz zbiórki na przywrócenie areny do życia, ale na chwilę obecną żadna z nich nie przyniosła pozytywnych rezultatów.
Lokalizacja skoczni
Miejscowość w Czechach uchodząca za jeden z najbardziej znanych ośrodków turystycznych, położona w zachodniej cześci Karkonoszy, na południe od Gór Izerskich bardzo blisko polskiej granicy (w czeskiej części Sudetów na północ od Pragi). Miasto to zamieszkuje ok. 1780 mieszkańców. Harrachov to typowo turystyczne miasteczko, nastawione na wypoczynek zimowy. Znajduje się tam sporo tras narciarskich oraz 8 skoczni w tym najbardziej znana skocznia mamucia - Čertak HS205. Skocznia położona jest na zboczu Góry Certowa Chora na którą prowadzą dwa wyciągi krzesełkowe. W Harrachovie warto zobaczyć Muzeum Narciarstwa, Muzeum Szkła wraz z Hutą Szkła oraz oddalony jakieś pół godziny na wschód od centrum przepiękny Wodospad Mumlavy. Panują tutaj idealne warunki do aktywnego wypoczynku zarówno zimą, jak i latem.
Aktualna pogoda
Dane Kontaktowe Klubu
TJ Jiskra Harrachov adres email: areal@harrachov.cz strona www: www.skiflying-harrachov.cz |