Czy zastanawialiście się nad przyczyną fali powrotów znanych zawodników na skocznie, która ma miejsce w ostatnim czasie? Oprócz Janne Ahonena i Alexandra Herra na trasach biegowych i skoczniach narciarskich pojawi się znów specjalista od kombinacji norweskiej, Felix Gottwald, dwukrotny Mistrz Olimpijski z Turynu. Powodów, jakie skłaniały do myśli o powrocie tych ponad trzydziestoletnich już zawodników było na pewno dużo, kto wie czy sensacyjna postawa weterana japońskich skoków, Takanobu Okabe nie była jednym z nich.
Zawodnik klubu Snow Brand w minionych sezonach obalił mit, że skoki to dyscyplina tylko dla ludzi młodych, pokazał, że można odnosić sukcesy nawet zbliżając się do czterdziestego roku życia. Być może natchnął w ten sposób wyżej wymienionych skoczków, którzy obserwując dalekie loty Japończyka dostrzegli swoją szansę na dołączenie do kolekcji kolejnych laurów. Ahonen zapowiedział, że na pewno nie wraca na jeden sezon, a Herr za główny cel stawia sobie dobry występ podczas Igrzysk Olimpijskich w Soczi w 2014 roku. 33-letni Gottwald również zapewne nie wraca po to, by w przyszłym roku ponownie zawiesić narty na haku.
Takanobu Okabe, jak sam mówił, przed sezonem wcale nie był pewien czy uda mu się jeszcze osiągnąć formę pozwalającą na występy w Pucharze Świata. Sezon rozpoczął późno, bo w połowie stycznia, ale za to jak rozpoczął! Zwyciężył w konkursie Pucharu Kontynentalnego w Sapporo na Miyanomori. Znokautował swoich rywali, pokonując drugiego, Jona Aaraasa aż o 23 punkty. Sukces powtórzył na dużej skoczni, gdzie po skokach na 141 i 139 metrów wyprzedził rodaka, Funakiego o blisko 37 punktów.
Tak dobre rezultaty nie mogły ujść uwadze trenera Kariego Yliantilli. Okabe rozpoczął regularne występy w Pucharze Świata, pojechał też na Mistrzostwa Świata do Liberca. Zapamiętaliśmy go jako tego, który zabrał nam miejsce na podium podczas konkursu drużynowego na tej imprezie. Oddał dwa znakomite skoki na 127 i 135 metrów, czym zapewnił drużynie Japonii brązowy medal. Wreszcie 10 marca podczas konkursu Pucharu Świata w Kuopio odniósł zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata stając się ich najstarszym triumfatorem. Miał wtedy dokładnie 38 lat, 4 miesiące i 12 dni. Było to jego pierwsze podium PŚ od trzech lat. Kiedy mowa o Takanobu Okabe automatycznie przywołuje mi się skojarzenie z karierą kameruńskiego piłkarza, Rogera Milli, który stał się najstarszym uczestnikiem finałów Mistrzostw Świata. W 1990 roku podczas Mundialu we Włoszech miał 38 lat, strzelił cztery bramki, w tym dwie w dogrywce meczu z Kolumbią, które dały jego reprezentacji awans do ćwierćfinału. Cztery lata później na mistrzostwach w USA jako 42-latek zdobył honorowego gola w meczu z Rosją. Międzynarodowy poziom osiągnął w wieku, w którym większość jego kolegów po fachu rozstaje się z profesjonalnym futbolem. Między tymi dwoma sportowcami dostrzec można liczne analogie.
Ale Okabe to nieodosobniony przypadek. Japończycy w ostatnim czasie przyzwyczaili nas do tego, że ich kariery trwają zdecydowanie dłużej niż ich kolegów ze Starego Kontynentu. Przypomnijmy, że Masahiko Harada startując na igrzyskach w Turynie liczył sobie prawie 38 lat. Niestety został zdyskwalifikowany za nieprzepisową długość nart. Broni nie składa w dalszym ciągu 36-letni Noriaki Kasai, który we wspomnianym zestawieniu najstarszych triumfatorów konkursów PŚ znajduje się na drugiej pozycji. Kiedy 28 lutego 2004 roku wygrywał zawody w Salt Lake City liczył sobie 31 lat, 8 miesięcy i 22 dni. W dalszym ciągu prezentuje wysoki poziom sportowy. W minionym sezonie udało mu się znaleźć na podium pucharowych zmagań w Willingen, zajął trzecie miejsce, był też w składzie brązowej drużyny z mistrzostw w Libercu. Ostatniej zimy po dłuższej nieobecności kibicom przypomniał o sobie 34-letni, bardzo utytułowany skoczek, Kazuyoshi Funaki. Zajął drugie miejsce w konkursie COC, zdobył też pierwsze po kilku latach przerwy punkty Pucharu Świata. W najbliższych miesiącach prawdopodobnie będzie walczył o stałe miejsce w pierwszej reprezentacji swojego kraju.
Ale nawet Japończykom za niedościgniony wzór może służyć skoczek znad Wisły. Jedną z najdłuższych karier w historii skoków narciarskich może się pochwalić zakopiańczyk, Stanisław Marusarz. Jego pierwsze skoki na Krokwi datuje się na 1925 rok, kiedy to polski zawodnik miał dwanaście lat. Karierę zakończył w 1957 roku, zajmując czwartą lokatę na Mistrzostwach Polski. Miał wtedy 44 lata. Na nartach skakał przez ponad 30 lat swojego życia. Ktoś dokonał obliczeń, że Marusarz oddał łącznie około 10 tysięcy skoków i przeleciał w powietrzu w sumie 650 kilometrów.
W 1955 r. norweski, legendarny skoczek Birger Ruud, w jednym z wywiadów oświadczył: „Stanisław Marusarz stanowi fenomen zwycięstwa tężyzny fizycznej nad czasem – czterdzieści parę lat życia i ponad dwadzieścia lat na skoczniach świata i wciąż nie utracone miejsce w światowej czołówce. Nie znam podobnego faktu w historii światowego narciarstwa.”
W 1966 roku mając 53 lata raz jeszcze przypiął narty i wystąpił jako przedskoczek podczas konkursu Turnieju Czterech Skoczni w Garmisch-Partenkirchen. Marusarz nie skakał na nartach przez 9 lat i decyzja o wykonaniu takiego skoku spotkała się ze sporym zdziwieniem sędziów. „Dziadek” po latach tak opisał tę sytuację w swojej książce autobiograficznej „Na skoczniach Polski i świata”: „Na trybunie sędziowskiej poruszenie. Medytacje i targi trwały prawie kwadrans. Wreszcie nie tylko zgodzono się na skok, ale organizatorzy podali jeszcze przez megafony esencję mojego życiorysu poczynając od 1927 roku. Publiczność przyjęła mnie gorąco, a gdy spiker dodał istotny szczegół z mojej metryki, że mam 54 lata, na trybunach wybuchł prawdziwy entuzjazm. Później nastąpiła absolutna cisza. Zdawałem sobie sprawę, że muszę oddać skok poprawny stylowo i nie tyle długi, co ładnie wykończony. Za żadną cenę nie wolno mi upaść! Z chwilą przypięcia nart odeszła wszelka trema. Doskonale mi się jechało do progu, odbiłem się lekko i trzymając ręce przy tułowiu wylądowałem pewnie i miękko. Robiąc już na wybiegu ostatnią ewolucję śmignąłem obok pierwszych rzędów trybun. Widzowie ujrzeli skoczka w wizytowym garniturze, pod krawatem. Ale chyba nie to wywołało ów grzmot braw i donośne - Hurra! Ludzie szaleli. Później powiedziano mi jakoby w tych zawodach nikt nie miał tak pewnego lądowania. Skoczyłem 66 metrów!”.
Może się zdarzyć, że niezmordowany i uparty Takanobu Okabe wraz z kolegami z reprezentacji zapoczątkuje nowy trend i znacznie przesunie górną granicę wieku skoczków występujących w Pucharze Świata. Nie miałbym nic przeciwko żeby w ów trend wpisał się Adam Małysz i wzorem zawodników japońskich oraz swojego wielkiego poprzednika z Zakopanego nie spieszył się z zakończeniem sportowej kariery.
opracowano na podstawie:
fis-ski.com
wikipedia.pl
Wojciech Szatkowski, Jacek Włodyga, Rafał Gucia: multimedialna "Encyklopedia Skoków Narciarskich 2004"
Stanisław Marusarz: „Na skoczniach Polski i świata”.
-
patrycja381 weteran
ja, szczerzer mowiac (czyt. piszac), nie zastanawiałam się nad tym fenomenem. jednak cieszę się, że na skoczniach pojawiają się nie tylko ci młodzi zawodnicy, ale tez ci starsi i bardziej doswiadczeni skoczkowie.
-
Don Chris początkujący
Dokładnie :) każdy nowy sezon ma zupełnie nowy, niepowtarzalny scenariusz
-
anonim
No właśnie skoro on sam tego chce i sprawia mu to ogromną radośc i jest skoczkiem niewypalonym, wciąz stawia sobie nowe cele to tylko się chwali.
Po tylu latach i tylu zdobyczach w tym sporcie on wciąż stawia sobie nowe cele, młodzi powinni brać z niego przykład.
Ja mogę go oglądać w nieskończoność :) Nigdy mi się nie znudzi. -
Don Chris początkujący
I gdzie się miałoby Adamowi spieszyć? :)
-
Don Chris początkujący
Oczywiście, a pocóżby Adam miał kończyć karierę? To by było niedorzeczne :) Jest jeszcze tyle do osiągnięcia. Dublowania sukcesów. Innych skoro ma po 4, może mieć po 5 :) Bo i cóż mu szkodzi zostać dłużej?
-
Emu doświadczony
Szkoda, że nie wspomniano o skokach weteranów. To oczywiście nie jest poziom PŚ, ale poza Polską z reguły na lokalnych zawodach są kategorie dla starszych zawodników. Wielka Brytania ma nawet drużynę oldboyów (niedawno można było o niej przeczytać w artykule o skokach w krajach "egzotycznych" skokowo), organizuje się MŚ Weteranów... Kilka lat temu na MŚ w Zaku startował Norweg lat bodajże 91, skakał na Maleńkiej Krokwi. (Inna sprawa, że rozmawiałam w zeszłym roku z pewnym niemieckim trenerem, również startującym w zawodach weteranów, i mówił mi, że ów Norweg już skakał tak, że dziwne, że go dopuścili: wszedł na belkę z pomocą z zewnątrz, nie ustał skoku... Tym niemniej większość ludzi w jego wieku już nie żyje, a on jeszcze jest w stanie jakoś tam uprawiać sport.)
Jeżeli chodzi o trend dłuższego skakania w Japonii, taka sama tendecja zarysowuje się w skokach kobiet. Oczywiście w skokach kobiet, jako konkurencji od niedawna oficjalnie uznanej, na razie dominują zawodniczki zdecydowanie młodsze, niż w męskim PŚ czy nawet COC - nierzadko zaczyna się międzynarodowe starty w wieku 13-14 lat, 18-latki to już z reguły doświadczone zawodniczki. Ale Izumi Yamada bodaj w zeszłym roku skończyła 30 lat i spoko, dalej skacze, dobrze jej idzie... -
Anika profesor
@nielot
Drogi @nielocie!
To nie młodzież jest mało zdolna. To trenerzy nie są najwyższych lotów, a cały system szkolenia należałoby zmienić. Zwłaszcza jeżeli chodzi o wiek skoczków między Lotos Cup, a kadrami. Oni gdzieś tam znikają bezpowrotnie. -
nielot bywalec
Prawda jest taka ze starzy mistrzowie moga sobie pozwolic na rozwlekanie karier i powroty bo mlodziez jest malo zdolna
-
Gall stały bywalec
Ktoś wspomniał o rankingu najlepszych polskich skoczków w historii. A ja właśnie dwa dni temu, zainspirowany rankingiem piłkarzy z Futbol.pl zacząłem wertować biografie naszych zawodników i tworzyć taki ranking :) Z tym że nie dziesięciu, a 30-40 zawodników.
-
anonim
@ alfons6669
Przecież w jakimś celu Adam udawał się do Japonii, o czym donosiły różne portale skokowe całkiem niedawno. To było chyba 1. kwietnia.
A tak na serio - nie miałabym nic przeciwko temu, żeby skakał przynajmniej do Soczi :-). -
fff doświadczony
Dziadek Marusarz założył narty jeszcze później, bodajże w jakimś filmie. Ale to były już chyba lata 70!
-
Snoflaxe weteran
"Broni nie składa w dalszym ciągu 36-letni Noriaki Kasai" - Kasai skończył już 37 lat :)
"Nie miałbym nic przeciwko żeby w ów trend wpisał się Adam Małysz i wzorem zawodników japońskich oraz swojego wielkiego poprzednika z Zakopanego nie spieszył się z zakończeniem sportowej kariery. " - kilka lat temu gdy mówiono że Adam może skończyć w 2010 roku, to mówiłem nic dziwnego, tak szybko to zleciało i nie wyobrażam sobie aby Adama za rok mogło już nie być na skoczniach, więc mam nadzieję że poskacze jeszcze dłużej :) -
Adrian D. redaktor
@SKI
Bardzo dobry pomysł na pewno godny uwagi. W ostatnim czasie miesięcznik "Futbol" opublikował ranking stu najlepszych polskich piłkarzy w historii wraz z opisem każdego z nich. Myślę, że faktycznie dobrą odpowiedzią na takie zestawienie byłby ranking 10 najlepszych polskich skoczków. Chyba w takim razie będę miał co robić w najbliższym czasie :) A tak na serio to myślę, że jest to wyzwanie, którego powinien się podjąć pan Wojciech Szatkowski.
-
TAMM profesor
A więc Marusarz skakał średnio około 65 metrów.
Kolejny ciekawy artykuł, choć dużo krótszy od poprzednich.
Ciekawe ile jeszcze Okabe pociągnie na skoczniach. ;) -
anonim
Kolejny dobry artykuł z cyklu historycznego.
Mam propozycję, by Redakcja opracowała artykuł przedstawiający co najmniej pierwszą dziesiątkę polskich skoczków w ujęciu historycznym. Jest on bardzo potrzebny, gdyż wśród fanów skoków (nie tylko tych najmłodszych), a także (co mnie zdumiewa) części redaktorów pokutuje pogląd, że Robert Mateja w historii polskich skoków zajmuje drugą lokatę. Nie jest to zgodne z prawdą, o wiele lepszym zawodnikiem był np. Piotr Fijas.
Zdaję sobie sprawę, że stworzenie takiego rzetelnego rankingu może nastręczać pewne trudności- część zawodników może być 'poszkodowana' lub zbyt uprzywilejowana- mam tu na myśli zawody PŚ, które są rozgrywane od sezonu 1979/1980, a także fakt, iż w przeszłości zdarzało się, że mistrz olimpijski automatycznie stawał się mistrzem świata. Sądzę jednak, że zacięcie Redaktorów do twórczej oraz żmudnej, benedyktyńskiej pracy przyczyni się do powstania obiektywnego rankingu. -
Czuowiek-Guma bywalec
Ten był fajny, jednak troche krótki xd Ale Marusarz musiał kiedyś wymiatać xd
-
kamka weteran
Ostatni bardzo ciekawe tamaty są tu dodawane fajnie
-
Adrian D. redaktor
Oczywiście Marusarz przeleciał w powietrzu w ciągu swojej kariery 650 kilometrów, tak jak jest teraz w tekście. 650 tysięcy to nawet dla tak fantastycznego skoczka jakim "Dziadek" wynik nieosiągalny :)
-
krwisty weteran
"Marusarz oddał łącznie około 10 tysięcy skoków i przeleciał w powietrzu w sumie 650 tysięcy kilometrów." Zaraz to ile liczył średnio jego kazdy pojedynczy skok?
Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl
Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl
- Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
- Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
- Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
- Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
- Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
- Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
- Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
- Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
- Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
- Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
- Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
- Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
- Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
- Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
- Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
- W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
- W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).
Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu
Zaloguj się