PŚ w Oberstdorfie: Anders Jacobsen wygrywa, Adam Małysz 6.

  • 2010-01-31 15:50

Anders Jacobsen wygrał konkurs lotów w Oberstdorfie, Norweg skoczył 213,5 i 201 metrów i o ponad 8 punktów wyprzedził Roberta Kranjca (202,5; 214 metrów).

Na najniższym stopniu podium stanął Johan Remen Evensen, który osiągnął dziś 217,5 oraz 200,5 metra. Tuż za czołową trójką uplasował się lider klasyfikacji PŚ, Simon Ammann oddał dziś skoki na odległość 203,5 oraz 210,5 metra. W "szóstce" nie zabrakło też miejsca dla Martina Kocha (200; 209,5 metra) oraz Adama Małysza. Polak był nawet trzeci na półmetku zawodów (skoczył 206,5 metra), ale w finale 197,5 metra wystarczyło tylko na 6. pozycję.

Na dalszych pozycjach znaleźli się Gregor Schlierenzauer (197; 192,5m), Antonin Hajek (209,5; 204m) oraz Michael Uhrmann.

Pozostali Polacy spisali się słabo i nie awansowali do finału. Jakub Kot osiągnął 182,5 metra i był 35., a Łukasz Rutkowski po skoku na 171,5 metra zajął dopiero 37. pozycję.

WYNIKI I KLASYFIKACJE:
Zobacz wyniki po I serii konkursu »
Zobacz końcowe wyniki konkursu »
Zobacz aktualną klasyfikację generalną Puchar Świata »
Zobacz aktualny ranking WRL »

Anders JacobsenAnders Jacobsen
fot. Tadeusz Mieczyński

FOTORELACJA


Paweł Guzik, źródło: Informacja własna
oglądalność: (26686) komentarze: (535)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • anonim
    do malysztomistrz

    ,,precz z benkovicami ,urbancami , i innymi fuksiarzami
    niech zyje nowy system
    niech zyje schleri który swoim puk puk w głowe wyeliminował oszustwa w skokach''

    bardzo fajnie o tym napisałeś.Też uważam,że ten system jest bardziej sprawiedliwy dla wszystkich,bo co to za sprawiedliwość jak 20 skoczków skacze przy tylnim wiaterku,3 skoczków w całkowitej ciszy,6 ma tornado pod narty,a dla pozostałych robimy przerwę i czekamy na tornado.A jak skoczek z Austrii skok popsuje to zaczynamy od nowa zabawę.
    Cieszę się,że tej parodii już nie będzie.

  • pawel bywalec

    ladnie jacobsen i evensen
    jacobsen ma zloto na igrzyskach a evensen moze medal no i wq dru|nce mo|e zloto
    a schlierenzauer juz sie pozegnal z medale na igrzyskach

  • daszma2 bywalec

    Nowy system według mnie jest dobry chociaż na mamutach powinno być więcej punktów pomiarowych. Według mnie wątpliwości wzbudza zmienianie belki jest to zbyt częste i właśnie przez to później żle się ogląda skoki bo zawodnik z 210 jest za 195, Zmiany belek powinny być maksymalnie o jedną a nie o 8 jak w ostanim konkursie. Wtedy nie było by takich dysproparcji a skoki byłyby sprawiedliwsze
    @Barnaba ma rację, że uśrednianie wiatru nie wytarczy trzeba przyjąć inne czynniki

  • anonim
    .....................................

    Czosnek nie musisz mnie poprawiać k90 tez są więc myślałam co innego więc ta poprawa nie była konieczna...........co do Adama ja oglądam już wiele lat skoki i wiem kiedy go stać na wygrane a kiedy nie więc jestem pewna że na IO będzie stać go na złoto Pzdr.

  • Radek weteran

    Dla mnie system jest niedopracowany przynajamniej z 2 powodów:
    1. Wzory wcale nie są skomplikowane - tyle że dla każdej skoczni określone są współczynniki. Wiatr jest uśredniany do jakiejs wartości ale co jeżeli w 3 punktach będzie 2m pod narty a w 2 innych pubnktach ciszą albo w plecy? Konkretnie chodzi o odchylenie od tej średniej. Ma to olbrzymie znacznie nie tylko na progu skoczni. Dalej - jeżeli jest różnica 1m/s wiatru na mamucie to czy zawodnik poleciałby tylko 8-10m dalej? Nie sądzę. Jak mówił trener - nadal lepiej jest skoczyc daleko przy dobrych warunkach bo wcale tak dużo punktó nie zostanie odjęte. no chyba że ktoś obniży...

    2. ... belkę. Żonglerka belkami to jakiś skandal. powinno byc ograniczenie jakies w serii co do ilosci zmian i długosci tej zmiany. Czy Adam jadąc z 23 belki skoczyłby 206,5m + 28pkt (czyli jakies23m) czyli 230m? Nie! Nawet pomijam kwestię ustania tego skoku. A słabsi? Poza tym belka belce nie równa i ze zbyt niskiej belki (pomijając bardzo mocny wiatr np 4m/s) nie da się skoczyc do punktu K. Zatem róznica między belką 3 a 5 to nie to samo co róznica między 10 a 12. Do tego na każdej skoczni orzedział belek z których da się skoczyc do punku K w określnoych warunkach, jest inny.

    To nie takie proste.

  • anonim
    system

    Ten system jest niesprawiedliwy w sprawie belek startowych.Mozna to bylo zauwazyc jak rzaglowali w powietrzu belka i za 2 na minusie sie dostawalo 6.9pkt.W drugiej serii zauwazylem ze gdy znow o 2 belki startowe zmniejszyli zawodnicy otrzymywali 7.2pkt.To jest uczciwe zdaniem Hofera i jury?Mysleli ze nikt tego nie zauwazy?Znow cos kombinuja...

  • anonim
    @Agatka 19

    Nie K-90, tylko K-95 (HS-106) i nie K-120, tylko K-125 (HS-140). Na średniej Małysz ma największe szanse na medal, jeśli konkurs nie będzie aż tak wyrównany jak w Pragelato w 2006.

  • anonim
    :)

    Moje typy na IO K90
    1.Adam
    2.Amman
    3.Morgenstern lub może Jacobsen
    4.Schlirenzauer

    K120
    1.Amman
    2.Adam
    3.nie wiem

  • Barnaba doświadczony
    Z wiatrem w zawody (1)

    Nowy system oceny skoków sprawiedliwy, czy tylko sprawiedliwszy? Co to znaczy sprawiedliwszy? To bardzo subiektywne odczucie. Niestety, jednak NIESPRAWIEDLIWY, gdyż do końca niedopracowany. Bogu niech będą dzięki, że nie odebrał rozumu funkcjonariuszom FIS, zatem na skutek tej łaski, dzisiaj jeszcze tylko gilotyny w gestii sędziów nie użyje się na ZIO.
    Ostatnio zawody na mamucie pokazały jego niedoskonałość. Niemniej testowanie innowacji należało kontynuować i to nie może obciążać pomysłodawców projektu i generalnego organizatora..
    Sędziowie natomiast bawili się setnie. 12 zmian poziomów belki w jednych konkursie, to światowy ewenement, chyba kpiący z rangi PŚ. Zamiast skoczków rywalizujących o najlepsze miejsca we współzawodnictwie , poszli sami z wiatrem w zawody. Jedyna korzyść nie było restartów i jałowych minut w telewizji, to wszystkie pieniądze z tego spektaklu, czyli pod względem sportowym niewiele.
    Młokosowaty gest Gregora Schlierenzauera zbulwersował wielu. Mnie natomiast w ogóle NIE! Co nie oznacza mojej pochwały dla tego zachowania. Ale nie święci garnki lepią. Kto wie, czy mając metrykę wystarczająca na kilka życiorysów Gregora, sytuacji, gdzie ewidentnie nie szanuje się zawodnika pokazałbym sędziom gest bardziej znaczący?. Kto wie? Chyba tym poruszyłem dyżurnych wychowawców. Otrzymałbym zapewne też różne oceny emocjonalne, zależne od personalnych sympatii, nie zawsze racjonalnie zasadne, balansujące często między uznaniem i mobilizującym wezwaniem : do boju (z sędziami) i wulgarnym potępieniem do gnoju. To z naszego z forum.

    Konkurs indywidualny na mamucie, przebiegał nieco spokojniej ,ale nie idealnie. Raz jeszcze potwierdził, co nie jest absolutnie moim odkryciem, iż testowany system nie jest czytelny. Być może, jego autorzy wzorując się na sprawdzonych systemach funkcjonujących powszechnie w innych dziedzinach, chociażby w wojskach artyleryjskich., gdzie balistyka i jej praktyczne zastosowanie w strzelaninach do celów naziemnych i powietrznych ma szczególne umocowanie w rozpoznawaniu także uwarunkowań zewnętrznych (cała aerodynamika i nie tylko) wpływających na skuteczność działania - poszli nieco na skróty.

  • anonim

    W Klingenthal to nie wiadomo, czy Adam nie będzie walczył o zwycięstwo... o ile się nie myle, to już nawet wygrywał tutaj, a jak na mamucie potrafił wejść do 6-stki, to widać, że forma zwyżkuje, na dużej może być tylko lepiej, inna sprawa, że bardziej liczę na podium, niż na zwycięstwo, bo szans na złoto na olimpiadzie upatruje na średniej skoczni bardziej. I oczywiście życzę złotego medalu mistrzostw świata w lotach dla Roberta Kranjca, Jacobsen wczoraj wygrał, bo nie popełniał błędów, jakie mu się nie raz zdarzają, w drużynówce w 1 serii też mu się zdarzyły, myślę, że mógłby nawet koło rekordu skoczyć wtedy, oczywiście gratulacje dla Andersa, bo skakał pięknie, ale na mamutach wyżej cenię Kranjca :).

  • anonim

    Ładniutko Andersik, śliczniutko Robi. Byłoby piękniutko, gdyby na 3. stopniu podium był Adam, jak po pierwszej serii. Ale i tak nie jest źle - 6. miejsce to przecież czołówka konkursu.

  • Kira początkujący

    Schleri pożegnał się z złotem na vancouver... Ciekawe, jeden gorszy występ ma przekreślać jego szanse na złoto? Doprawdy śmieszne.
    Co do Jacobsena to cieszę się że wygrał, należało mu się.
    Trochę smutno że Adam za podium, było już naprawde blisko :(
    Dużym zaskoczeniem jest brak Ammanna i Gregora na podium, ale w Klingenthal pewnie znowu walka o pierwsze miejsce będzie się toczyła między nimi.

  • anonim

    Shiri pozegnał sie z złotym medalem w vancover !

  • anonim
    @Fanka

    Czy można po to podciagnąć Adama?

  • anonim
    -

    Jak już mówiłam system do końca jeszcze nie dopracowany.
    Ale po dwóch dniach oglądania zawodów i przyglądania się szczególnie tej grafice pokazywanej na ekranie przy każdym skoku, już na starcie widać jaki kto ma wiatr i czy coś zyska czy też straci.
    To nie jest aż tak skomplikowane.
    Natomiast szczególnie na takim obiekcie jak mamut powinno być więcej tych punktów pomiarowych bo 5 to stanowczo za mało bo są różne podmuchy wiatru w trakcie lotu skoczka.
    I nie podobało mi się tak częste zmiany belek, zbyt nawet częste czasami tu się można pogubić, ale jesli pokażą tak jak to miało miejsce na ekranie TV, ile jest pkt za taką zmianę, to może być.
    Jedynym pozytywnym punktem tego wszystkiego jest to, że nie wygra przypadkowy zawodnik, któremu nagle podwieje i nie wygrają ci, którzy latali na przednich wiatrach pod narty, co miało własnie miejsce w skokach.
    Widzieliśmy dokładnie wczoraj kto najbardziej wykorzystywał zawsze świetne warunki aby odlecieć,lecz niestety wczoraj i przed wczoraj było paru takich, którzy wyraźnie jak nie mają tego wiatru, to nie odlatują.
    Wygrywają zawodnicy, którzy są aktualnie w doskonałej formie a często przepadali z powodu wiatru.

    *** Komentarz zmodyfikowany przez Moderatora(8171), 2010-03-27 16:19:28 ***

  • anonim

    Zastanawia mnie... czy kiedy Austriakow nie ma na podium to nie robi sie konferencji prasowej?

  • jozek_sibek profesor
    Polacy w Oberstdorfie - loty

    1.A.Małysz ------ 6 = 40 pkt PŚ
    2.J.Kot --------- 35
    3.Ł.Rutkowski - 37
    4.M.Bachleda-- 41 - odpadł w kwalifikacjach (40 wchodzi)

    Dla porównania wyniki Polaków w lotach narciarskich w Bad Mitterndorf (Kulm);

    Miejsca Polaków w 2 konkursach PŚ w Bad Mitterndorf:

    1.A.Małysz ------ 7 -- 8 -= 68 pkt
    2.Ł.Rutkowski - 13 - 25 = 26
    3.K.Mietus ----- 28 - 27 -= 7
    4.S.Hula ------- 31 - 29 -= 2
    5.M.Bachleda-- 34 - 30 -= 1
    6.K.Stoch------ 42 ------- odpadł w kwalifikacjach

  • jozek_sibek profesor
    Podsumowanie ostatnich 10 sezonów Polaków w PŚ

    Punktacja PŚ za ostatnie 10 sezonów(od 1999/2000 do 2008/2009) + pkt sezonu 2009/2010:

    1.A.Małysz ---- 9571 + 462
    2.K.Stoch ------ 538 + 145
    3.R.Mateja ----- 335
    4.W.Skupień --- 203
    5.M.Bachleda --- 141 + 32
    6.S.Hula -------- 106 + 15
    7.P.Żyła ---------- 61
    8.R.Sliż ---------- 48
    9.T.Pochwała ---- 42
    10.Ł.Rutkowski -- 29 + 75
    11.Ł.Kruczek ---- 26
    12.T.Tajner ------ 22
    13.M.Rutkowski - 17
    14.W.Tajner ------ 9
    14.K.Miętus ------- 9 + 60
    16.K.Długopolski - 3

  • jozek_sibek profesor
    Polacy w PŚ - od sezonu 1999/2000

    PŚ 1999/2000r.
    28.A.Małysz ---- 214 pkt
    38.W.Skupień --- 86
    44.R.Mateja ----- 52
    63.Ł.Kruczek ---- 18

    PŚ 2000/2001r.
    1.A.Małysz ---- 1531 pkt
    31.R.Mateja ---- 133
    42.W.Skupień --- 89
    76.Ł.Kruczek ----- 3

    PŚ 2001/2002r.
    1.A.Małysz ---- 1475 pkt
    49.R.Mateja ----- 50
    53.T.Pochwała -- 38
    55.M.Bachleda -- 26
    73.T.Tajner ------- 7
    77.Ł.Kruczek ----- 5
    84.W.Skupień ---- 4

    PŚ 2002/2003r.
    1.A.Małysz ---- 1357 pkt
    42.M.Bachleda -- 77
    68.T.Tajner ----- 15
    76.R.Mateja ------ 5
    79.T.Pochwała --- 4

    PŚ 2003/2004r.
    12.A.Małysz ---- 525 pkt
    52.M.Bachleda -- 27
    54.W.Skupień --- 24
    58.M.Rutkowski - 17
    69.W.Tajner ------ 9

    PŚ 2004/2005r.
    4.A.Małysz ---- 1201 pkt
    38.R.Mateja ----- 87
    53.K.Stoch ------ 36
    85.M.Bachleda --- 3
    85.Długopolski --- 3

    PŚ 2005/2006r.
    9.A.Małysz ----- 634 pkt
    45.K.Stoch ------ 41
    51.P.Żyła ------- 23
    54.S.Hula ------- 19
    60.R.Sliż -------- 15
    79.R.Mateja ------ 4

    PŚ 2006/2007r.
    1.A.Małysz ---- 1453 pkt
    30.K.Stoch ----- 168
    55.P.Zyła -------- 34
    60.S.Hula -------- 26
    80.R.Mateja ------ 4

    PŚ 2007/2008r.
    12.A.Małysz ---- 632 pkt
    30.K.Stoch ----- 157
    72.S.Hula -------- 10
    78.M.Bachleda --- 5

    PŚ 2008/2009
    13.A.Małysz ---- 549
    30.K.Stoch ----- 136
    44.S.Hula -------- 51
    49.R.Sliż --------- 33
    50.Ł.Rutkowski -- 29
    71.K.Miętus ------- 9
    81.P.Żyła --------- 4
    82.M.Bachleda --- 3

    PŚ 2009/2010 ------ po 17 konkursach
    7.A.Małysz ----- 462
    26.K.Stoch ----- 145
    36.Ł.Rutkowski - 75
    39.K.Miętus ----- 60
    52.M.Bachleda -- 32
    63.S.Hula ------- 15

  • jozek_sibek profesor
    Najwiecej wygranych w jednym sezonie - w XXI wieku.

    1.G.Schlierenzauer - 13 (2008/2009) - 27 konkursów
    2.J.Ahonen ---------- 12 (2004/2005) - 28
    3.A.Małysz ----------- 11 (2000/2001) - 21
    4.T.Morgenstern ---- 10 (2007/2008) - 27
    5.A.Małysz ------------ 9 (2006/2007) - 24
    6.A.Małysz ------------ 7 (2001/2002) - 22
    6.R.Ljoekelsoey ------ 7 (2003/2004) - 23 - w PŚ był 2 za J.Ahonenem

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl