Średnia Krokiew będzie zmodernizowana

  • 2010-10-13 14:01

Jak informuje portal dziennik.kraków.pl rada Tatrzańskiego Parku Narodowego wyraziła zgodę na modernizację Średniej Krokwi. Nie wiadomo jednak na razie kiedy dokładnie ruszy inwestycja.

„Dawniej była to wymiarowa skocznia, jednak obecnie, aby móc na niej organizować międzynarodowe zawody, należy dostosować ją do panujących wymogów. Poza tym obiekt aż prosi się o modernizację, ponieważ nie był remontowany od lat” – tłumaczy Piotr Dudzik, rzecznik prasowy Centralnego Ośrodka Sportu w Zakopanem.

Modernizacja będzie polegała przede wszystkim na zmianie profilu skoczni, co wiąże się z koniecznością przesunięcia progu. „Nie jest to jednak skomplikowane przedsięwzięcie - cofnięty próg umieszczony zostanie prawdopodobnie na specjalnych stelażach” – mówi Dudzik.

Prace mają się rozpocząć po zakończeniu budowy hotelu Centralnego Ośrodka Sportu, zakończone powinny zostać do 2015 roku. Zakopiański COS będzie w przyszłym roku zabiegał o środki na dofinansowanie przedsięwzięcia w ramach Narodowego Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. Jest ono również uwzględnione w strategii rozwoju COS Zakopane na lata 2008 - 2015.

***

Powstanie Średniej Krokwi związane było z przyznaniem Zakopanemu prawa organizacji Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym w 1962 roku. Władze FIS zażądały wybudowania oddzielnej skoczni do konkursów kombinacji norweskiej. Autorem projektu skoczni był inżynier Mieczysław Samka. Komitet organizacyjny mistrzostw miał sporo problemów ze znalezieniem wykonawcy projektu. Termin oddania skoczni zbliżał się nieubłaganie, a żadne z miejscowych przedsiębiorstw budowlanych nie chciało podjąć się realizacji projektu. Ostatecznie obiekt powstał na czas dzięki mobilizacji okolicznych sympatyków narciarstwa. Nadzór nad budową objął sam Stanisław Marusarz. Koniec końców powstały obiekt K-70 posłużył nie tylko do rozegrania rzeczonych zawodów w kombinacji. To właśnie podczas zakopiańskiego FIS-u w 1962 r. po raz pierwszy rozegrany został otwarty konkurs skoków na średniej skoczni. W 1980 roku na skoczni odbyły się jedne zawody Pucharu Świata, w których triumfował Stanisława Bobak. Ostatnia duża impreza rozegrana na Średniej Krokwi to Mistrzostwa Świata Juniorów, które odbyły się w 2008 roku. Pierwotnie konkursy skoków miały zostać przeprowadzone na nowo otwartej skoczni w Szczyrku, jednak z powodu braku śniegu przeniesiono je do Zakopanego. Triumfatorem konkursu indywidualnego został Andreas Wank, w zawodach drużynowych zwyciężyła reprezentacja Niemiec, trzecia lokata przypadła w udziale Polakom. W tej chwili obiekt jest według nomenklatury FIS skocznia normalną, z mocno już jednak anachronicznym punktem konstrukcyjnym K-85.


Adrian Dworakowski, źródło: www.dziennik.krakow.pl
oglądalność: (11764) komentarze: (30)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • jozek_sibek profesor
    Skocznia w Hinzenbach

    @ Olek,@JPW2,@kuba1998.

    Ostatnie mistrzostwa Austri wskazują na 100%,że skocznia w Hinzenbach ma punky K umieszczony na 85 metrze.

    Wiadomo,że za skok na odległość punktu K otrzymuje się 60 pkt i kazdy 1.0m dłuższy + plus 2.0 pkt a 1.0m krótszy - minus 2.0 pkt.

    Przykład - najłatwiejszy:

    10.A.Kofler - za skoki na odległość 85.0m i 80.0m - otrzymał 60.0 i 50.0 pkt za odległość.

  • Boy profesor

    @alfons6669
    Owszem, Murańka kiedyś oddał tam skok na odległość 102 m, ale było to podczas nieoficjalnego treningu z wysokiej belki, czyli nie może być to nawet rekord nieoficjalny. Oficjalny masz rację wynosi 94 m i należy do Ł. Rutkowskiego, ale Adam Małysz skoczył tam kiedyś dalej w Mistrzotwach Polski, ale w latach, gdzie nie było jeszcze takiego przekazu danych jak dzisiaj, więc nie zostało to odnotowane.
    Również rekordy Małej i Maleńkiej Krokwi są domniemane, nie są potwierdzone.

  • Snoflaxe weteran

    @Anonimowy Anonim
    W konkursach rzeczywiście średnie odległości wydają się być w Lahti jednak większe, ale rekord obie skocznie mają ten sam.

    @Boy
    Rekord Rutkowskiego jest oficjalny (nie 94,5 lecz pół metra bliżej), jednak odnotowane też jest zeszłoroczne 94,5 m Byrta. Na dodatek gdzieś kiedyś przeczytałem informację, że Murańka ustał tam skok ponad stumetrowy, więc Małysz ani oficjalnym ani nieoficjalnym rekordzistą raczej nie jest.

  • Boy profesor

    Przebudowa Średniej Krokwi będzie o tyle dobra, że w końcu nie będzie problemu z ustaleniem jej rekordu. Dotychczas było wiele wersji co do obecnego jej rekordu, ale nikt do końca nie jest pewien ile on wynosi. Gdy Rutkowski skoczył 94,5 m na MŚJ, to już wydawało się, że mamy nowy rekord, ale wcześniej były informacje jakoby Małysz w okolicach 2000 roku skoczył tam 95 m.

  • anonim

    No ale tak czy siak, w podanych niżej przez @alfons6669 przykładach, pomiędzy punktem K a HS jest dośc spora różnica, dlatego dziwne mi się to wydawało, że ta skocznia ma tylko 4 m różnicy.
    Czyli to K-85 jak dobrze rozumiem i HS 94.

  • JPW2 weteran

    Ja tez oparlem sie na danych z Wikipedii. Jak nie mam racji to rowniez zwracam honor:)

  • Greg1702 stały bywalec

    Pewnie będą podnosić początek buli dodatkowo by cofnąć próg. Tak chyba się powiększa skocznię.

  • Boy profesor

    Punkt K akurat nie ma większego znaczeni, gdyż w każdej chwili można go przesunąć bez konieczności przebudowy skoczni. Z kolei punkt HS dana skocznia ma jeden i nie da się go zmienić, zmieniając go trzeba przeprofilować zeskok. Także może być nawet skocznia K90 na, której HS wynosić będzie 91 m.

  • Anonimowy Anonim doświadczony

    HS to bardziej miarodajny parametr skoczni.

    Kuopio: HS-127
    Lahti: HS-130

    Mimo bliższego punktu K na drugiej z wymienionych skoczni, można jednak skakać na niej dalej, co potwierdzają dodatkowo ostatnie konkursy PŚ.

  • Boy profesor

    @alfons6669
    Ze skocznią w Westby to akurat jest taka sprawa, że odbywają się na niej konkursy międzynarodowe rangi FIS, ale nie Puchar Kontynentalny czy FIS Cup, ale zwykłe zawody FIS Race. I biorą w nich udział na ogół szaleni Norwegowie, którzy kochają przeskakiwać skocznię. W ogóle w Stanach popularny jest 'cykl' zawodów o nazwie 'Longest Standing', czyli zawody kto skoczy najdalej z najwyższej belki i zdoła ustać skok. Tak nie przejmują się swoim zdrowiem, tylko ustawiają maksymalnie najwyższą belkę i skaczą z niej, a później padają wyniki po 120 m na skoczni K90 i ponad 130 m na K106.
    Rekordy w Westby wynosi 130 m i pochodzi z konkursu, jednakże organizatorzy pozwolili na skoki z wysokiej belki, dlatego rekord ten jest tak kosmiczny.

  • Snoflaxe weteran

    http://www.skisprungschanzen.com/index.htm?/aut/aut_hinzenbach.htm
    Tutaj kilkanaście dni temu była informacja, że skocznia ma punkt K-85, jednak dziś jest to już 90 metrów.
    Natomiast jak już wcześniej wspomniano, punkty w konkursie mistrzostw Austrii bezpośrednio wskazują na to, że punkt konstrukcyjny skoczni to jednak 85 metrów. Coś tu więc nie gra.
    @Fanko, z tymi różnicami między punktem K a HS bywa na prawdę różnie i w sumie wszystko jest możliwe. Np. skocznia duża w Kuopio ma HS-127 i K-120. Skocznia w Westby w Stanach ma K-106, HS-117, a rekord 130 metrów, więc kto wie, czy nie dałoby się jej nawet podciągnąć pod K-115 czy 120. HS HSowi nierówny :)

  • Boy profesor

    Generalnie chodzi o to, że dzisiaj skocznie buduje się tak, że na ogół w każdej fazie lotu zawodnik leci nisko nad zeskokiem. I zawodnicy przyzwyczajają się do takich właśnie skoczni. A nagle mają skakać na skoczni tego samego rozmiaru, ale jednak zupełnie innej, gdzie leci się bardzo wysoko nad zeskokiem. Parametry Średniej Krokwi jeśli chodzi o punkt K i HS są w porządku, chodzi tylko i wyłącznie o profil skoczni, który na dzień dzisiejszy jest już przestarzały. Nawet na Wielkiej Krokwi to już nie to samo, co buduje się dzisiaj.

  • kibic_malysza profesor

    Te skocznie na żywo nie wyglądają wcale źle, w 2000r owszem skocznie były zaniedbane bez dobrego igelitu, ale wtedy to nawet Wielka Krokiew nie miała więc sie nie dziwie. Teraz widocznie potrzebne są jeszcze jakieś poprawki,żeby zorganizować poważne zawody.

  • Boy profesor

    Jejku, wystarczy spojrzeć sobie na nowe zdjęcie skoczni w Hinzenbach i po liniach na zeskoku da się ocenić i punkt K i HS co do jednego metra na oko. A jeśli ktoś ma z tym problemy to wystarczy zajrzeć na listę wyników ostatnich Mistrzostw Austrii. W Hinzenbach nie mieli miejsca aby na tej górce wybudować coś większego niż HS94. W każdym bądź razie punkt K tej skoczni to 85 m, tak jak niektórzy już tutaj pisali. A jej rekord póki co wynosi 92 m.

  • anonim

    Faktycznie tak tam pisze ale czy oni się tam nie kropnęli?
    No bo na logiczne myślenie jak może być punkt sędziowski oddalony tylko o 4 m dalej!
    Zazwyczaj na średnich skoczniach i tych już zmodernizowanych jest to jakieś 9m dalej.

  • Jabbar stały bywalec

    Fanka ma racje, K-85 HS94.

  • kuba1998 doświadczony
    Fanka

    http://de.wikipedia.org/wiki/Aigner-Schanze

    wszytko pisze

  • anonim

    @Kuba

    Nie pokręciłeś czegoś ?
    Nie może skocznia mieć rozmiar K-90, a HS 94.
    K-90 tak ale nie HS, punkt sędziowski jest oddalony tylko o 4 m dalej ?
    Nie ma czegoś takiego.

    K-85 i HS 94 , to juz prędzej tak chyba teraz wygląda średnia krokiew.

  • anonim

    Na zdjęciu tragicznie nie wygląda. Zobaczcie sobie skocznie na Ukrainie, albo w Harachowie. Nie wspominajc o Ironwood.

  • kuba1998 doświadczony

    Hinzenbach Aigner-Arena ma punkt K 90m a HS 94.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl