Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) po raz kolejny zwiększy wartość wskaźnika BMI (Body Mass Index), który decyduje o maksymalnej długości nart w stosunku do wagi zawodnika. Wskaźnik ten obecnie wynosi 20,5 i według ustaleń, które zapadły podczas spotkania przedstawicieli FIS w Zurichu, ma zostać zwiększony do 21.
Dodatkowo zadecydowano także, że część narty, która jest określana jako przód, zostanie zredukowana o 1 procent. Ma to znaczenie w przypadku umiejscowienia wiązań. Obniżenie procentu oznacza, że wiązanie musi być montowane bliżej przodu narty (około 2-3 cm), co odbije się na zachowaniu nart w powietrzu.
Obie zmiany zostały zatwierdzone większością głosów i teraz zostaną przekazane krajowym związkom. Te modyfikacje przepisów są zgodne z ogólnym trendem, kładącym nacisk na podkreślenie znaczenia umiejętności sportowych skoczków w stosunku do sprzętu.
Warto zauważyć, iż mimo usilnych prób wymuszenia na skoczkach przybrania na wadze, zawodnicy w większości decydują się na skracanie nart i zachowaniu dotychczasowej masy ciała.
Przykładowo, zawodnik mierzący 175 cm według nowych przepisów będzie musiał ważyć co najmniej 63 kg. W przypadku mniejszej wagi, musi skracać narty, co wpływa na gorsze noszenie i mniejsze odległości skoku.
-
pawelf1 profesor
Niezdecydowany Fis....
Jak rozumiem , intencją Fis-u przy zmianach BMI jest to by mniejszą rolę odgrywał wiatr czy sprzęd a większą umiejętności .......Jak dla mnie to Fis kręci się koło własnego ogona . Z jednej strony te zmiany BMI (słuszne moim zdaniem ) ale z drugiej strony pozostawienie bez jakichkolwiek zmian sprzętu skokowego , coraz bardziej aerodynamicznego , coraz bardziej podatnego na wiatr. Ba , przecież ten swoistego rodzaju wyścig zbrojeń trwa dalej......Brak w tych działaniach logiki.
To właśnie sprzęd powinien pójść na pierwszy ogień . Wystarczy sprawić ,by poprzez odpowiednie przepisy ,stał się bardziej "skokowy" , mniej areodynamiczny , mniej podatny na wiatr a skoczkowie sami zaczną przybierać na wadze żeby zwiększyć swoją prędkość na rozbiegu . Bo to zacznie się opłacać. Już nie będzie można liczyć na wiatr czy tzw noszenie.....trzeba będzie liczyć na umiejętności , technikę , siłę wybicia itp. -
anonim
@Emil
Ty wyliczasz średnią prędkośc a ja obstaję przy swoim, że niektórzy zawodnicy przekraczali w minionym sezonie prędkości, które ty podajesz.
Średnia, średnią, ale niektórzy ją zdecydowanie przekraczali.
I od 2001 roku co najmniej 5 razy zmieniły się przepisy odnośnie, nart, kombinezonów i wagi skoczka, najazdy skoczni zmienili na bardziej płaskie ale i tak niektórzy jeżdzili bardzo szybko.
Zalezy jeszcze z jakich belek skakali kiedyś a z jakich teraz, czynników jest wiele, Adam w tym roku w Planicy pomimo obniżonego najazdu przekroczył 101 km/h, porównując to z rokiem np:2002, w szerszym kombinezonie i na dłuższych wtedy nartach różnica jest nie aż tak duża, pomimo, że miał krótsze narty i węższy kombinezon ostatnio prędkość na rozbiegu w Planicy były spore nie tylko jego. -
Emil profesor
@Fanka. No oczywiście że średnia to średnia i jeden jeździł kilometr szybciej a inny kilometr wolniej niż ta średnia ale generalnie średnie się wylicza po to by oddać tendencje w danej dyscyplinie. Gdyby w ostatnim konkursie w Kuusamo wiało mocno pod narty to by pewnie zabrakło belek mimo że jeszcze pare lat temu przy huraganowym wietrze pod narty spokojnie wystarczyła belka nr 6 (teraz przy takiej Morgi przy wietrze z tyłu 149 lata), Skoki narciarskie w stylu V to wciąż bardzo młoda konkurencja i idzie cały czas bardzo do przodu. Jestem przekonany że taki Nieminen Bredesen lub Goldi z czasów kiedy mieli największe osiągniecia, z takimi samymi skokami jakie wtedy oddawali teraz mieli by olbrzymie problemy z wejściem do konkursu.
-
Antek doświadczony
@tys (*162.internetdsl.tpnet.pl)
Liczy się waga z kombinezonem, butami, numerkiem i wkładkami do butów
-
fanka_Malysza bywalec
szkoda, że skoków nie ma przez 12 m-cy:)
mogą być nawet po 4 konkursy na miesiąc ale żeby tylko były... -
anonim
@Kmitah
Czyli to BMI 21 to jest wskaźnik wagi bez kombinezonu, nart i butów? Bo teraz to już się sama zakręciłam..
A jak przykładowo ma ktoś mniejsze BMI to o ile mu narty skracają? albo większe to wydłużają?
Ile narty mają w % do wzrostu zawodnika? -
Antek doświadczony
@Emil (*220.internetdsl.tpnet.pl),
Prędkości mniejsza, a skok dłuższe! W tym roku w Zakopanem mieliśmy wiele skoków ponad albo w okolicach HS, a w 2002 rzadko kto koło 130 lądował
-
Emil profesor
@Fanka. Ja przejrzałem na pdf na stronie FIS prędkości (czyli wyniki również) wszystkich konkursów PŚ od listopada 2001 (ot takie moje hobby lubie statystyki) i generalnie jeździ się wolniej. Od sezonu 2001/2002 w niezmienionym kształcie pozostały tylko skocznie w Kuopio Willingen, Zakopanem Engelbergu, Innsbrucku, Sapporo i Lahti
Kuopio 2001: średnia prędkośc 90,05
Kuopio 2010 : 87,85
Willingen 2002: 93,15
Willingen 2011: 91,275
Sapporo 2001: 91
Sapporo 2011: 87,1
Engelberg 2001: 92,6
Engelberg 2010: 92,3
Innsbruck 2002: 90,65
Innsbruck 2011: 87,9
Zakopane 2002: 90,3
Zakopane 2011: 88,6
Lahti 2002:90.9
Lahti 2011 89,3
To porównanie z tylko sezonu 2001/2002 i tylko sezonu 2010/2011. Innych skoczni nie uwzględniłem bo albo wypadły z kalendarza, albo nie było ich w kalendarzu w 2002 r albo zostały całkowicie przebudowane. Źrodło FIS -
krwisty weteran
Sorki rozsypało trochę wzory po wklejeniu posta ale mamy tam do czynienia z ułamkami ;-)
-
krwisty weteran
Coś naukowego o skoku
Celem fazy lotu, najbardziej efektownej fazy skoku jest jak najdłuższe utrzymywanie się skoczka w powietrzu, a w konsekwencji uzyskanie jak maksymalnej odległości.
W czasie lotu decyduje układ sił działających na skoczka. Układ ten tworzą: siła ciężkości (Q) oraz siła aerodynamiczna (W), którą można rozłożyć na dwie składowe: siłę oporu powietrza, równoległą do kierunku ruchu skoczka (Wx) i siłę nośną (Wz) - prostopadłą do tego kierunku.
Siła oporu powietrza Wx określana jest często jako OPÓR CZOŁOWY, a jej wielkość oblicza się wzorem:
v2SgCx
Wx = -------------------- gdzie:
2
v - prędkość lotu
S - powierzchnia oporu czołowego
g - gęstość ośrodka
Cx - bezwymiarowy współczynnik siły oporu powietrza
Siła nośna Wz wyrażana jest formułą:
v2SCz
Wz = ---------------------- gdzie:
2
v - prędkość lotu skoczka
S - wielkość powierzchni nośnej (ciała i nart)
Cz - współczynnik siły nośnej, który zależy od kształtu i kąta natarcia skoczka wraz z nartami. -
Antek doświadczony
Nie zapominajcie, że w szkole przy nauce fizyki zazwyczaj, jeśli nie zawsze, pomija się wszelkie opory. Tak więc nie każde ciało spada z tą samą prędkością, bo ten przysłowiowy kilogram ołowiu spadnie szybciej niż przysłowiowe kilo pierze. Dlaczego? Ołów ma mniejszą objętość, więc działa mniejszy opór! Aerodynamika się kłania ;)
-
anonim
@Wojtek
To musiał by chyba ważyć przy swym wzroście 170cm , chyba z 62 kg :) wtedy poleciał by jak bomba :)
Ale przy wadze 53 kg to raczej się nie dało szybciej:) -
Wojtek bywalec
@Fanka
To fakt, ale wyższa prędkość jest zawsze atutem, gdyby Adaś miał większe prędkości to byłoby jeszcze dalej ;). Co nie znaczy, że narzekam ;]. -
Keberis początkujący
@Wojtek
"1. Długość nart ma znaczenie. Jeśli mi nie wierzysz to załóż narty 150cm, spróbuj się rozpędzić, a później zrób to samo na np. nartach 170cm. O wiele szybciej osiągniesz prędkość X w dłuższych nartach."
Nie mówię, że nie masz racji (jak będę miał okazję to przetestuję), ale czy jesteś w stanie podać jakieś fizyczne wytłumaczenie tego zjawiska? -
Michal_Ski bywalec
http://www.youtube.com/watch?v=JqBRGPINxwE
piękny filmik -
anonim
@Wojtek
Ale ja nic do ciebie nie mam :)
Zgoda.
Weż prosze pod uwagę fakt, że Adam nigdy nie osiągał powalających prędkości zawsze nimi odstawał a i tak latał nie raz bardzo daleko i daleko.
Wygrywał mocnym odbiciem, odpowiednią parabolą lotu. -
Wojtek bywalec
@Keberis
1. Długość nart ma znaczenie. Jeśli mi nie wierzysz to załóż narty 150cm, spróbuj się rozpędzić, a później zrób to samo na np. nartach 170cm. O wiele szybciej osiągniesz prędkość X w dłuższych nartach.
2. No ok, wiadomo, że przy tej samej wadze ciało o mniejszej gęstości będzie spadać wolniej, np. piórko będzie stawiać większy opór, chodzi o powierzchnię nośną.
@Fanka
Nigdzie Cię nie wyzwałem, specjalnie dodałem uśmiechy. Zauważ, że piszesz "logiczne" - chodziło mi tylko o to, że możesz wprowadzić kogoś w błąd, bo piszesz to w sposób taki jakbyś była tego pewna, a to nie prawda.
Nie wiem, czy dobrze Cię zrozumiałem:
"mogę to odszukać i Tobie wkleić przy okazji, sugeruję się jego słowami, by był zawodnikiem i wie lepiej niż ty czy ktokolwiek, jak jeżdził na skróconych nartach a jak na dłuższych, owszem wspominał też o kombinezonach im węższy tym szybkość wzrasta plus krótkie narty, wiadomo, prędkość większa."
Dobry narciarz wie, że na dłuższych nartach jeździ się szybciej. Gdyby Adam miał kombinezon o parametrach z tego roku i narty z zeszłego, to uwierz mi - miałby wyższą prędkość, przez co miałby szansę polecieć dalej ;].
Poza tym piszesz ładnie po polsku, miło się Twoje posty czyta - nie miej mi za złe tamtego posta ;]. Zgoda ? Na prawdę nie chciałem Cię urazić. -
anonim
Współczuje kobietom skoczków i samym im jak wychodzą na plażę...
Ja mam 179cm i ważę 82kg, a chciałbym ważyć 87-90... bo czuję się nadal szczupły :(.
-
anonim
@Emil
Nie wiem na jakiej podstawie ty tak analizujesz średnie prędkości na tych skoczniach w historii ale musiała bym dokładnie odszukać skoki np; sprzed 10 ciu czy 13 stu lat i konkurs po konkursie to przeanalizować w stosunku do ub.sezonu, jak to wyglądało, ale chyba jesteś jasnowidzem skoro potrafisz to tak analizować.
Nie wiem co powiedział Kruczek ale wiem co powtarzał Adam, że warunki dziś w stosunku do tego sprzętu mają ogromne znaczenie w skokach.
Mówil to bardzo często w wywiadach po samych zawodach.
Co do analizy tych prędkości niby najniższych w histori ja się za to nie zabieram bo można się mylić i to grubo musisz chyba mieć wszystko udokumentowane jakoś bo inaczej sobie nie wyobrażam aby padło takie stwierdzenie. -
Emil profesor
I jeszcze droga Fanko poszukaj wypowiedzi Adama ostatnich po sezonie a nie przed sezonem. Wyraźnie stwierdził że był bardzo zdziwiony tym że prędkości są coraz niższe a skoczkowie wcale nie skaczą krócej. Nawet dodał takie zdanie "może dlatego że tak poziom wzrósł". A Kruczek powiedział że wiatr zyskał takie znaczenie w dużej mierze przez "ammanowe wiązania"
Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl
Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl
- Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
- Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
- Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
- Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
- Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
- Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
- Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
- Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
- Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
- Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
- Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
- Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
- Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
- Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
- Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
- W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
- W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).
Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu
Zaloguj się