Skoki narciarskie na dużym i małym ekranie

  • 2011-05-03 01:45

Wiosna to dla takiej dyscypliny, jaką są skoki narciarskie, sezon ogórkowy. To też dobry czas na przedstawienie tematów nieco luźniej związanych ze światem skoków bądź prezentujących je od innej strony...

Take OFFTake OFF
fot.

Mnóstwo powstało do tej pory produkcji kinowych, telewizyjnych, których tematem była piłka nożna, koszykówka, lekkoatletyka, baseball czy inne popularne dyscypliny sportowe. Kibice skoków narciarskich nie byli nigdy pod tym względem szczególnie rozpieszczani. Powstało co prawda w erze Małyszomanii na fali sukcesów wiślanina kilka produkcji dokumentalnych, reportaży na temat Adama Małysza, zawodów Pucharu Świata w Zakopanem, ale nie zmienia to faktu, że skoki jako dyscyplina nie były częstym tematem pojawiającym się w filmach. Dokonajmy jednak krótkiego przeglądu powstałych dotąd, co ciekawszych produkcji filmowych o tematyce skoków narciarskich.

Koreańska produkcja „Take off” swoją premierę miała 30 lipca 2009 roku. Opowiada o grupie młodych, ambitnych sportowców marzących o sukcesie na światowych arenach. W 1996 w małej koreańskiej miejscowości powstaje pomysł zbudowania drużyny skoczków narciarskich z myślą o igrzyskach olimpijskich. Lokalny komitet otrzymuje jednak raport, stwierdzający, że brakuje zawodników reprezentujących odpowiedni poziom sportowy. Zapada decyzja o konieczności stworzenia drużyny z prawdziwego zdarzenia. Amerykański narciarz Bob, który przyjechał do Korei w poszukiwaniu swojej matki wraz z czwórką niedoświadczonych koreańskich sportowców tworzy zespół, którego celem jest sukces na igrzyskach olimpijskich. Skoczkowie rozpoczynają żmudne, intensywne treningi, które mają w przyszłości doprowadzić ich na szczyt. Film był kręcony od sierpnia 2008 do końca kwietnia 2009 w Seoulu, Muju, Pyeongchang i podczas TCS w Oberstdorfie w 2008 roku. Reżyser Kim Yong-Hwa, który napisał także scenariusz, pracował nad projektem ponad dwa lata. Film miał premierę 30. lipca 2009 w Korei. "Take Off" wyświetlano we wszystkich większych kinach w całym kraju.
Zwiastun filmu dostępny jest tu:
http://www.youtube.com/watch?v=a7n3QJ7QcQk

13 stycznia 2006 roku swoją światową premierę miał film opowiadający o burzliwych losach jednej z największych legend skoków narciarskich, Mattiego Nykaenena. Film zatytułowany po prostu „Matti” przedstawia historię życia fińskiego skoczka od lat osiemdziesiątych do połowy minionej dekady, wzloty i upadki wielkiego sportowca i słabego często człowieka. W rolę Nyekanena wcielił się Jasper Pääkkönen. Zwiastun filmu dostępny jest pod tym linkiem:http://www.youtube.com/watch?v=AbN17FYrCmU

Czas na polski akcent. W 1969 r. nakręcony został film „Znicz Olimpijski” w reżyserii Lecha Lorentowicza inspirowany autentycznymi przeżyciami Heleny Marusarzówny, Bronisława Czecha i Stanisława Marusarza. Jest to opowieść o działalności konspiracyjnej polskich narciarzy - łączników między okupowanym krajem i placówkami na Węgrzech. Jest rok 1940. Niemiecki trener Schmitt usiłuje nakłonić polskich skoczków narciarskich do startu w barwach hitlerowskich Niemiec. Ci jednak podejmują pracę konspiracyjną - zostają kurierami na szlaku Zakopane - Budapeszt. Jest to przede wszystkim film wojenny, więc skoki narciarskie stanowią jedynie ledwo zarysowane tło początkowych wydarzeń filmu, niemniej jednak w filmie możemy obejrzeć efektownie pokazany trening niemieckich skoczków na Krokwi.

Pozycją obowiązkową dla wszystkich fanów skoków narciarskich jest film dokumentalny niemieckiego reżysera Wernera Herzoga z 1974 roku zatytułowany „Wielka ekstaza snycerza Steinera”, którego fragment dostępny jest tu: http://www.youtube.com/watch?v=y7Lk2OR9q-E&feature=related

Oto opis filmu zaczerpnięty z serwisu stopklatka.pl świetnie opisujący tę wyjątkową produkcję:
„Film przedstawia opętanego wizjami lotu i wyzwolenia w locie, legendarnego skoczka narciarskiego, Mistrza Świata w lotach – Waltera Steinera. Po raz pierwszy motyw lotu narciarskiego w filmie Herzoga pojawił się w Kraju milczenia i ciemności, jako fantom marzeń Fini, teraz lot jest rzeczywistością, w jakiej żyje Steiner. Film powstał na zamówienie telewizyjnej serii, prezentującej znane postaci życia publicznego, znacznie jednak wykraczał poza schemat tego typu realizacji. Stanowi jedno z największych osiągnięć filmu o sporcie: kręcony częściowo w czasie konkursu skoków w jugosłowiańskiej Planicy, zawiera rewelacyjne wprost studia zdjęciowe (Pięciu operatorów pod przewodnictwem Jörga Schmidta-Reitweina) lotu mistrza olimpijskiego. Zdjęcia te, w połączeniu kosmiczno-naturalną muzyka grupy Popol Vuh, nadały wyczynom skoczka wymiar niemal nadludzki – skok sprawiał wrażenie jakby metafizycznego przeistaczania się istoty ludzkiej w ptaka. Steiner, Szwajcar, z zawodu snycerz, opowiada przed kamerą Herzoga o swoim życiu, o snach, marzeniach, o pasji, która sprawia, że z brzydkiego, zalęknionego i nie umiejącego się dobrze wysłowić szarego człowieka – staje się niemal doskonałą istotą o nadludzkich zdolnościach i możliwościach. Herzog odnosi się do swojego bohatera z wielka admiracją i szacunkiem, choć widać, że przez cały czas opowiada tez o swojej pasji (Steiner występował później jeszcze kilkakrotnie w filmach Herzoga, grał epizodyczne role m.in. w Zagadce Kaspara Hausera i Woyzecku).”

Na koniec warto też polecić dokument przedstawiający karierę innego wielkiego skoczka, Stanisława Maruarza, pod tytułem „Dziadek” z 1979 roku. Reżyserem filmu jest Janusz Zielonacki, a legendarny Stanisław Marusarz, specjalnie na potrzeby filmu oddał jako 66-latek ostatni w życiu skok na Wielkiej Krokwi, który obejrzeć można tutaj: http://www.youtube.com/watch?v=HIFgrF-rKew



Adrian Dworakowski, źródło: informacja własna
oglądalność: (21178) komentarze: (46)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • matek1212 początkujący
    Take off

    Film naprawdę znakomity. Na początku chciałem zobaczyć tylko kawałek, ale wciągnął mnie i obejrzałem cały. Zamiast sobie powtórzyć coś do matury to oglądałem film :D. Ale napisy były tylko w języku angielskim, więc można to uznać za przygotowanie do matury z anglika :)

  • piotr186 profesor
    kibic

    A wiesz skąd można ściągnąć/ gdzie obejrzeć ten film Idziaka?

    Szkoda ze przez wszystkie ostatnie lata żadnego z filmów o skokach narciarskich (czy też ze skokami w tle) nie pokazywano w polskiej telewizji... (Nie licząc reportaży o A.Małyszu)......

  • anonim
    skoki

    skoki są również w filmie w reżyserii Sławomira Idziaka pt.Nauka latania radzę zapoznać się z tym projektem

  • piotr186 profesor
    krytyk_skokow_narciarskich

    Przecież pisałem ze będzie premiera tego filmu w tym roku. Coś kolo listopada a Eddiego Edwardsa zagra znany z "Harrego Pottera" Rupert Grint!

  • Hirschberg bywalec

    Ogladalem kilkakrotnie ten film 'Matti'. Jest w calosci na YouTube z angielskimi napisami. Przedstawiaja go tam w sumie jako ofiara wlasnego sukcesu. Mysle, ze gdyby nie alkohol to moglby wiesc normalne zycie. Tak czy tak musialby dac sobie spokoj ze skakanie ze wzgledu na bardzo zly stan zdrowia... no chyba, ze bylby dalej szprycowany prochami...

  • anonim

    Skoki narciarskie pokazane są też w bardzo starym polskim filmie z lat 30-tych pt.'Biały Ślad'. Tam to po zawodach w Zakopanem akcja od razu przenosi się do Morskiego Oka. Znajome, prawda? ;)

  • kuba1998 doświadczony
    @bozenka92

    Nie, chyba że chcesz mieć konto Premium. Tylko za darmo ściągasz na tamtej podstronie 1 film dziennie

  • anonim

    @bożenka
    Gdybyś czytała komentarze od dołu już dawno być ten film miała, już raz podałam linka, nic nie płacisz tam.

  • anonim

    http://www.megaupload.com/?d=5J2J85ZG

    Skok do histori ! Bez żadnej rejestracji, czekasz az odliczanie się kończy i robisz pobierz.

  • kuba1998 doświadczony
    @bozenka92

    www.skivideo.xaa.pl

    musisz założyć konto na tej stronce, a potem jak założysz wejść w "Pobieralnia" i "Inne" i tam będzie

  • bozenka92 doświadczony

    A wie ktoś, gdzie można obejrzeć, ściągnąć program o Małyszu "Adam Małysz skok do historii", który był emitowany 23kwietnia 2011na TVPsport?

  • k2596 początkujący

    A ja bym bardzo chciał aby za 6 lat MŚ odbyły się w PLANICY na dużej skocznii.Myśle że to wszystko już było a skoków w Planicy na dużej skocznii niebyło od 16 lat. !

  • Lestek weteran
    -

    Zakopane pod względem organizacji zwykle jest nisko oceniane. Kibice to nie wszystko. Szkoda, bo wiele nie trzeba, żeby te mistrzostwa dostać, a czekamy już prawie pół wieku.

  • Antek doświadczony
    @JacHOPPsen (*wap.plusgsm.pl)

    Oberstdorf: co roku Turniej Czterech Skoczni, MŚ 2005, MŚ w lotach 2008
    Planica: MŚ w lotach 2004, MŚ w lotach 2010
    Lahti: MŚ 2001
    Zakopane: nic...

    to Zakopane powinno dostać te MŚ

  • JacHOPPsen stały bywalec
    fis-ski.com: Kandydaci MS 2016 i 2017

    Minal termin zglaszania kandydatur. Juz znamy wszystkich zainteresowanych

    MS 2017:
    - Lahti
    - Oberstdorf
    - Planica
    - Zakopane

    MS w lotach 2016:
    - Bad Mitterndorf

    A zatem po 10 latach na 99,9 proc. mundial w lotach zawita do Austrii ;))

  • JacHOPPsen stały bywalec

    Tutaj tez sa filmy o Adamie:

    http://chomikuj.pl/skivideoxaapl/Filmy,+dokumenty

    M.in. "Droga na szczyt", "Filozofia sukcesu", "Ostatni skok", "Powitanie mistrza"

  • bozenka92 doświadczony

    Skoro nie ma jakichś filmów o skokach, to mogliby kręcić (albo puszczać w TV już nakręcone) różne reportaże o skokach, o ich historii, o różnych zawodnikach, nie tylko polskich.

  • anonim

    @zurr

    Filmy są kręcone o różnych tematykach.
    Każdy ma swoją kategorię do jakiej może być zaliczony.
    Zadnemu reżyserowi skoro go na to stać nikt nie może zakazać kręcić filmu np: o sportowcu.

  • anonim

    http://www.megaupload.com/?d=5J2J85ZG

    Stąd można ściągnąć ten film "Skok do historii" jak ktoś ma szybkie łącze to pójdzie w kilka minut.
    Film bardzo ładny!

  • zur555 weteran

    Ale po co film o Adamie Małyszu. Filmy powinny być o takich ludziach jak Jan Paweł II a nie o sportowcach.
    Jak już to jakaś historia startów Adama w PŚ, ale na fabularny.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl