Wielka Krokiew będzie wymagać renowacji

  • 2011-09-07 15:26

W kontekście walki Zakopanego o organizację Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym w 2017 roku mówi się najczęściej o konieczności powstania tras biegowych oraz gruntownej modernizacji Średniej Krokwi. Jak się okazuje także największa polska skocznia, Wielka Krokiew, będzie wymagała renowacji.

- Prace na skoczni trwają od 2001 roku, więc w czasie mistrzostw niektóre elementy będą miały 16 lat. Co pewien czas coś jest dobudowywane, a coś innego przestaje spełniać normy. Tym razem modernizacji będą wymagały m.in. lewa trybuna i poszycie skoczni - informuje Jan Kowal, który pracował przy organizacji konkursów Pucharu Świata w Zakopanem.

W tej chwili trwają rozmowy z Tatrzańskim Parkiem Narodowym o możliwości przeprowadzenia konkurencji biegowych m.in. Drogą pod Reglami. Jeśli zakończą się fiaskiem, alternatywna trasa mogłaby wieść przez Bachledzki Wierch lub Dolinę Chochołowską.

- Musimy przekonać polski rząd oraz społeczeństwo, że mistrzostwa są nam potrzebne. Jeśli nasz głos będzie wyraźny, to FIS go nie zlekceważy. Kraj, w którym żyje 38 mln osób, to dla nich ogromny rynek. Pieniądze to problem, ale z takim atutem w ręku, jakim jest prawo do organizacji mistrzostw świata, będziemy mogli powalczyć o sponsorów - mówi Zofia Kiełpińska, naczelnik Wydziału Edukacji, Turystyki i Sportu Urzędu Miasta w Zakopanem.


Adrian Dworakowski, źródło: sport.pl
oglądalność: (10755) komentarze: (29)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • Boy profesor

    Najbardziej konieczne w kompleksie Wielkiej Krokwi jest zagospodarowanie terenu, a właściwie zrobienie jakichś porządnych trybun na dole, bo obecny ich stan woła o pomstę do nieba. W takich warunkach można oglądać skoki np. w USA, gdzie nie mają w ogóle pieniędzy na modernizację skoczni, ale jednak są one czynne. Tutaj powinno to wyglądać trochę bardziej nowocześnie, tym bardziej, że co roku organizuje się na Wielkiej Krokwi PŚ i LGP oraz Puchar Kontynentalny. O licznych zawodach krajowych nawet nie wspominam. W sumie trybuny górne też nie są w najlepszym stanie, ale przynajmniej są bardzo spektakularne.

  • krwisty weteran

    @Boy nie chwalę się, tylko mówię jak jest. A co do odeskowania, to pewnie że można ułożyć część desek wyżej, niżej i trochę profil zmienić. Bynajmniej na chłopski rozum;-) Ale tego to my zbytnio nie wiemy, co tam jest grane na tej Wielkiej Krokwi. Ogólne zasady podałem w pierwszym wpisie. Pozdrawiam ;-)

  • Boy profesor

    @krwisty
    Nie chwal się już tak ;-)
    Jeśli więc poszycie skoczni to rzeczywiście w tym wypadku to co mówisz, to sprawa trochę dziwna, bo igelit jest stosunkowo nowy. Ewentualnie może odeskowanie szwankuje, tego nie wiemy. Ale na przykład zmiana ułożenia odeskowania może spowodować zmianę profilu zeskoku, to oczywiste. Wystarczy ułożyć to odeskowanie trochę inaczej, pod innym kątem.

  • krwisty weteran

    Poszycie skoczni nie jest zmianą profilu. Profil, to ukształtowanie buli, zeskoku, odjazdu. Profil to kształt ziemi (terenu) pod poszyciem skoczni. Poszyciem nazywa się przeważnie igelit. Możemy podczas wymiany poszycia (igelitu), wymienić też część, albo całość odeskowania znajdującego się pod nim. W zależności od stanu desek.

    Zeskok skoczni, to teren usypany i wyprofilowany przez sprzęt ciężki według wytycznych FIS.
    Na to układa się poszycie z desek, igelitu. Zimą na igelit rozciąga się wielkie grube siatki i zaśnieża to wszystko potem. Siatki są naciągnięte jak struny i przymocowane do boków skoczni i w głównej mierze do betonowego progu. Ten kto nie widział, jak powstaje skocznia, niech wejdzie na mojego bloga pod artykuły archiwalne z budowy Skalitego, czy Bystrej i zobaczy na filmikach i zdjęciach, jak to wszystko wygląda. ;-)

  • anonim

    http://sport.newsweek.pl/jedziecie-ze-mna,81638,1,1.html

    Wywiad z Adamem :)

  • kibic_malysza profesor
    @Alina88

    Może i jestem naiwny w tej sprawie, ale po to są media które mają kontakt z Adamem (skijumping.pl, PZN ) żeby ewentualnie potwierdzić bądź zaprzeczyć tą informacje.
    Nie wierze, że Adam nie wie czy będzie 23 i 24 września w Zakopanem.

  • Boy profesor

    Musieliby wtedy chyba cofnąć rozbieg trochę wyżej, a to wiązałoby się z dużo większymi kosztami. Ale Wielka Krokiew pomimo swojego obecnego punktu HS pozwala na skoki 140 metrowe wylądowane telemarkiem, a na dwie nogi nawet do granicy 150 metrów, także są tam spore możliwości.

  • Anonimowy Anonim doświadczony

    Zmiana poszycia skoczni? Brzmi tajemniczo.
    Jeśli chodzi modernizację profilu jestem zdecydowanie za, chociażby miała być to kolejna K125 - HS140 (mam nadzieję, że pomyślą i odwalą coś w stylu Ruka lub Willingen). Mniejsze skocznie nie mają już niestety tak silnej pozycji w kalendarzu, więc byłoby to zabezpieczenie PŚ w Polsce na przyszłość.

  • anonim

    @Alina

    W 2009 roku Adam miał startował w zawodach Solidarności ale ostatecznie nie startował z prostej przyczyny jak pamiętasz w PK w Wiśle startował z bólem brzucha, okazało się potem po dokładnych badaniach, że ma naderwane mięśnie brzucha musiał to wyleczyć i to logiczne, że nie startował a chodził na zabiegi.
    W roku 2010, również choroba nie pozwoliła mu na start w zawodach Solidarności jak pamiętamy w LGP skakał z przepaską za szyi, miesiąc leczył zapalenie gardła i migdałów i był cały czas na antybiotykach i to logiczne, że mało znaczące zawody odpuści aby to wyleczyć porządnie.

  • kuba1998 doświadczony
    @Flyer

    ładne skocznie są także w Libercu, pięknie wyglądają na tle obserwatorium Jested. Polozone są na zboczu góry.

  • anonim

    @Raffski akurat Wielka Krokiew jest jedną z najpiękniejszych (i najstarszych 1925) skoczni na świecie, to opinia wielu ludzi, jako jedna z nielicznych jest całkowicie naturalna, wzgórze dosyć się wznosi nad rozbiegiem, jest gęsty las wokół (w mroźną zimę biały jak w Kuusamo ale nie zawsze). Trochę podobna jest Titlis w Engelbergu, która ma jednak drzewa za blisko najazdu i buli, nie ma wysokich trybun (to też atut Krokwi) i jest fatalna widoczność z kamery. Wszystkie nowoczesne budowane z wielkim budżetem są innego typu więc nieporównywalne. Widok z Antałówki na skocznię i Giewont jest jedyny, choć np. w Alpach są lepsze panoramy gór ale obiekty całe naturalne są rzadkością.

    http://www.panoramio.com/photo/6169874

  • Boy profesor

    Małysz musi póki co odpocząć od skoków, bo widać, że ma ich jak na razie dosyć. Olewa wszystkie imprezy, więc i na Pucharze Solidarności go pewnie nie będzie. Ile na tej imprezie może być kibiców, 200?

  • Alina88 doświadczony

    @kibic_malysza

    Przykro mi, ale jesteś dość naiwny. Rok temu też pisano, że Małysz jest patronem imprezy i oczywiście go nie było w Zakopanem, tak samo dwa lata temu. To logiczne, że "Solidarność" napisała, że zapraszają Adama. Im więcej ludzi w to uwierzy, tym więcej kupi bilety, tym więcej zarobią. Tak samo było przed LGP, kiedy mówiono, że Adam pojawi się w Wiśle, podobnie na zimowych mistrzostwach Polski w Szczyrku.

  • kibic_malysza profesor
    @piotr186

    Adam Małysz jest patronem fundacji pod tą impreze "Puchar Solidarności". W czerwcu na stronie solidarności pisali, że wstępnie Adam sie zgodził i przyjedzie, więcej nic nie wiadomo bo tajemnicą owiane wszystko ponoć.

    Ale kibice chcą wiedzieć, czy jechać czy nie jechać :)

  • Boy profesor

    Poszycie skoczni w tym wypadku to jak dla mnie profil zeskoku. I to by się zgadzało, bo do 2017 roku profil na pewno będzie już bardzo przestarzały, nawet już teraz taki jest.

  • anonim

    Warto sobie przypomnieć jak wygląda skocznia w Kazachstanie.Porównanie z Wielką Krokwią i Malinką nie wypada najlepiej.

  • anonim

    @piotr

    Ja bym tego tak nie nazwała dosadnie.Po prostu wyjechał w tym czasie z rodziną na wczasy tak jak mówił, że będzie mógł teraz jeździć np;w lipcu a nie w kwietniu! Miał do tego prawo i nie musi się już na nic ani na nikogo oglądać.Ale jeśli objął patronat nad tymi zawodami we wrześniu to być może się z żoną pojawi.

  • piotr186 profesor
    Fanka

    Adam Małysz wypiął się na LGP w swoim rodzinnym mieście a przyjedzie na taki w sumie mało znaczący Puchar Solidarności?

  • abc stały bywalec

    W Trondheim wystąpią:

    Dawid Kubacki,
    Tomasz Byrt,
    Aleksander Zniszczoł,
    Bartłomiej Kłusek,
    Klemens Murańka,
    Grzegorz Miętus.

  • anonim
    poszycie

    Hymmm, tutaj chyba sa 2 opcje:

    1. To co znajduje sie pod igielitem, jakas izolac od ziemi czy cos.
    2. Material, z ktorego jest zbudowana skocznia.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl