Zakończył się niedawno zimowy sezon w skokach narciarskich 2011/12.Tym którzy czują niedosyt, którym mało skoków, proponujemy wypełnienie sobie martwego od skoków czasu lekturami związanymi z ową dyscypliną. Dokonaliśmy krótkiego przeglądu pozycji o skokach, które na przestrzeni lat ukazały się na polskim rynku wydawniczym. Prezentujemy co ciekawsze książki, które znaleźć można w księgarniach, antykwariatach i bibliotekach.
"Adam Małysz. Moje życie", Sebastian Szczęsny, Maciej Kurzajewski.
Wywiad rzeka z Adamem Małyszem z 2004 roku. Pozycja ładnie wydana, bogato ilustrowana, jednak nasz mistrz kilkakrotnie podkreślał, że nie jest z tej książki zadowolony i zamierza wydać w przyszłości autorską biografię. Czekamy...
"Adam Małysz. Bogu dziękuję". Andrzej Stanowski, Halin Zdebska.
Książka składa się z dwóch części, pierwsza opowiada o dzieciństwie Małysza, jego pierwszych sukcesach kryzysie formy, życiu religijnym. Druga to opis znakomitego dla polskiego skoczka sezonu 2000/01. Książka ilustrowana bardzo licznymi fotografiami.
"Mika Kojonkoski. Tajemnica sukcesu", Jon Gangdal.
Portret jednego z najlepszych trenerów w historii skoków narciarskich, który cztery różne kadry narodowe doprowadził do wielkich sukcesów. Książka z 2005 roku ukazuje kulisy pracy trenera, który z grupy zdemotywowanych skoczków potrafi uczynić silny zespół. Jednocześnie pozycja ta stanowi rzetelne źródło wiedzy na temat historii skoków narciarskich w Norwegii i na świecie.
"Tatrzańskie diabły", Józef Kapeniak
Ta książka to portrety przedwojennych podhalańskich narciarzy oraz kronika występów biało-czerwonych na krajowych i zagranicznych zawodach przed II Wojną Światową.
"Kronika śnieżnych tras", Ludwik Fischer, Józef Kapeniak, Marian Matzenauer.
"Kronika śnieżnych tras" to swego rodzaju kontynuacja "Tatrzańskich diabłów". Są to opisy dokonań polskich narciarzy, w tym skoczków narciarskich w latach 1945-1975. W książce przedstawione są też sylwetki najlepszych zawodników tego okresu.
"Na skoczniach Polski i Świata", Stanisław Marusarz, oprac. Zbigniew K. Rogowski.
Wspomnienia legendarnego "Dziadka" z okresu jego kariery sportowej oraz czasów II Wojny Światowej. Lektura obowiązkowa wszystkich interesujących się historią skoków narciarskich.
"Stanisław Marusarz. Król nart.", Wojciech Szatkowski.
Biografia Stanisława Marusarza wydana w związku z piątą rocznicą śmierci "Króla nart".
"Laury na śniegu", Alfons Filar, Michał Leyko
Historia dwójki wybitnych narciarzy i wielkich patriotów, Bronisława Czecha i Heleny Marusarzówny. Kibiców skoków powinna zainteresować zwłaszcza pierwsza część książki, w której opisane jest życie i kariera Czecha, między innymi jego batalie na polskich i zagranicznych skoczniach.
"Szczęście w powietrzu", Wojciech Fortuna.
Wzloty i upadki a raczej wzlot i upadki Mistrza Olimpijskiego z Sapporo opisane przez samego Fortunę.
"Od Marusarza do Małysza", Wojciech Szatkowski.
Pierwsza w Polsce monografia o skokach narciarskich autorstwa należącego do redakcji skijumping.pl Wojciecha Szatkowskiego. Obszerne sylwetki najlepszych w dziejach polskich skoczków narciarskich i kombinatorów norweskich, a także trenerów. Ta książka to nie tylko wyniki, opisy zawodów, ale przede wszystkim ukazanie wielu ważnych aspektów życiorysów poszczególnych sportowców.
"Śladami dwóch desek", Stanisław Zięba.
Pozycja wydana w latach 50-tych. Szczegółowa, dokładna i obszerna historia nart i narciarstwa, w której osobny rozdział poświęcony jest skokom narciarskim. Możemy się z niego dowiedzieć m.in, że pierwszy odnotowany przez źródła skok narciarski miał miejsce między 1046 a 1066 r., jakie emocje skoczków z lat 50-tych wywoływały skoki na mamutach oraz o tym, że skoki są absolutnie nieodpowiednią dyscypliną dla kobiet...
"Skoki narciarskie", Mieczysław Kozdruń.
Podręcznik sprzed ponad pół wieku dla trenerów narciarstwa przygotowany przez skoczka, trenera i działacza Mieczysława Kozdrunia. Książka dziś może funkcjonować jedynie jako ciekawostka i źródło wiedzy o historii skoków, ponieważ większość opisywanych zagadnień zdążyła się mocno zdezaktualizować.
"Poczet skoczków świata", Marek Serafin.
Książka wydana w 2005 roku składa się z trzech części. Pierwsza to zbiór wywiadów, artykułów, materiałów związanych z karierą Adama Małysza, w drugiej przedstawione są sylwetki najlepszych skoczków, trzecia składa się z ciekawostek, tabel, statystyk.
"Na światowych skoczniach i trasach", Wiesław Biedroń.
Autor opisuje przebieg rywalizacji w dyscyplinach narciarstwa klasycznego sezon po sezonie począwszy od sezonu 1923/24 skończywszy na sezonie 1999/2000.Osobną część książki zajmują sylwetki wybitnych narciarzy oraz zestawienia medalowe.
-
anonim
Jest jeszcze ładny album o Mistrzu Adamie Małyszu
Andrzej Stanowski i Halina Zdebska" Małysz: Bogu dziękuję'
opis o jego karierze . ze zdjęciami -
anonim
part 5
Johan Remen Evensen i Martin Larsen - "Pilot"
Zygmunt Głuszek - "Polscy olimpijczycy 1976"
Eddie Edwards - "On the piste" -
anonim
part 4
Dyja R., -" Wyprawa po setny medal", Sapporo 1972.
Ammann Simon i Kuettel Andreas - "Simon Ammann und Andreas Kuettel - die ungleichen Zwillinge", 2011.
Niedoba Andrzej - "Za metą", "Tak i nie", 1984.
Małysz Jan - "Wspomnienia z minionego wieku", Ustroń Polana, Cieszyn 2003.
Filar Alfons, Leyko Michał - "Laury na śniegu" - Warszawa 1974.
Nilgen Horst, Riedel Peter - "Jump! Najpiękniejsze skocznie narciarskie na świecie", 2011. -
anonim
part 3
Ziemba Stanisław - "Śladami dwóch desek", Kraków 1955.
de Jonga - "Reinzer naar de Kaap", 1796.
major Wergerland - "Skilobingen".
Gangdal Jan - "Mika Kojonkoski. Tajemnica sukcesu".
Konikowski Jacek - "Droga przez pasję - A. Małysz i J. Kowalczyk".
Żyliński Romuald - "Polski orzeł".
Kołodziej Rafał - "90 lat na śniegu. Historia PZN".
Blauth K., - "Kłaniajcie się kulom".
Tajner Leopold - "Historyczny rys sportu goleszowickiego", "Skoki narciarskie na słomie", "Skoki narciarskie na drabinach i płótnie", "Skoki do wody", "Stalowa linka w szkoleniu skoczków".
Bachleda A., - "Taki szary śnieg", Warszawa 1985.
Wykrota Jerzy - "Stefan Hula. Najlepszy bieg w karierze", Katowice 1979.
Zdebska Halina - "Bohater sportowy. Studium indywidualnego przypadku Bronisława Czecha", Kraków 1996.
Tajner Apoloniusz - "Przygotowanie skoczków narciarskich do zawodów najwyższej rangi światowej" (referat). -
anonim
part 2
Szatkowski Wojciech - "Od Marusarza do Małysza", Zakopane 2002 i 2003, dwa wydania książki poswięconej czołowym naszym skoczkom, biografie zawodników wzbogacone są ich własnymi wypowiedziami. W drugim wydaniu dodano sylwetki skoczków zagranicznych.
Szujecki Krzysztof - "Mistrzowie śnieżnych aren", Warszawa 2003, przekrojowa praca dotycząca dyscyplin narciarskich, kompendium wiedzy.
Tajner Aniela - "Legendy polskiego sportu. Białe szaleństwo" Cieszyn 1991, sylwetki naszych najlepszych sportowców zimowych.
Zdebska Halina - "Mistrzowie nart", Kraków 2000, praca wydana z okazji 80-lecia PZN, biografie naszych narciarzy, także cytowane są ich wypowiedzi.
Ernst Krzysztof - "Fizyka sportu"
Ahonen Janne - "Królewski Orzeł", 2009
Biografie: Andreasa Widhoelzla, Andreasa Goldbergera, Mattiego Nykannena i Toni Innauera.
Serafin Marek - "Poczet skoczków świata", 2005.
Mieczyński Tadeusz, Woliński Jarosław - "Skoki narciarskie w obiektywie", 2007.
Stanowski Andrzej, Zdebska Halina - "Małysz: Bogu dziękuję".
Kozdroń M., - " Skoki narciarskie", Warszawa 1953.
Andrzejczak Jerzy, Wesołowski Maciej - "Adam Małysz - Batman z Wisły", Warszawa 2002.
Kurzajewski Maciej, Szczęsny Sebastian - "Moje życie - Adam Małysz", 2004.
Adam Małysz. Tajemnica profesora Żołądzia - zeszyt 2 (z jakiejś gazety).
Wypowiedzi sportowców - "Boży doping", wydawnictwo Rafael.
Spila Stanisław - "Fraszki, wiersze i teksty... o Adamie Małyszu".
Fortuna Wojciech - "Prawda o Sapporo", "Szczęście w powietrzu".
"Norweskie opowiadania królewskie".
"Śladami Adama Małysza i nie tylko".
Marusarz Stanisław - "Skok, który uratował mi życie", Warszawa 1957.
Marusarz Stanisław - "Kartki z pamiętnika", Warszawa.
Ryn Z., - "Skoczkowie narciarscy - studium psychologiczne", Warszawa 1990.
Fortecki Janusz - "Analiza przygotowania i ocena wyników czołowych zawodników w skokach narciarskich w latach 1970-72" (praca magisterska), 1974.
Adamiec Zdzisław - "W pogoni za piątym kółkiem olimpijskim", Bielsko-Biała 1998.
Gąsiorowski M., - "Ewolucja sprzętu i ekwipunku skoczka narciarskiego w latach 1972-1981 w świetle obowiązujących regulaminów FIS", (praca magisterska), Kraków 1981. -
anonim
part 1
Biedroń Wiesław - "Na światowych skoczniach i trasach. Narciarstwo klasyczne", Krosno 2000 - kompendium wiedzy o konkurencjach klasycznych, opis rywalizacji na najważniejszych imprezach świata.
Fischer Ludwik, Kapeniak Józef, Matzenauer Martin - "Kronika śnieżnych tras", Warszawa 1977 - wspaniała praca sporządzona przez wybitnych dziennikarzy - miłośników narciarstwa - wiele opisów pasjonujących wydarzeń, m.in. na skoczniach.
Praca zbiorowa - "Igrzyska stare jak świat", Warszawa 1976, w książce tej narciarstwo opisuje Marian Matzenauer.
Kapeniak Józef - "Tatrzańskie diabły", Warszawa 1973, praca poświęcona polskim narciarzom okresu przedwojennego i ich startom na najważniejszych zawodach.
Marusarz Stanisław - "Na skoczniach Polski i świata", Warszawa 1955 - wspomnienie naszego wspaniałego skoczka, wiele bardzo ciekawych informacji.
Młodzikowski Grzegorz, Ziemilski Andrzej - "Narciarstwo. Zarys encyklopedyczny", Warszawa 1957 - fachowa praca naukowców badająca dzieje narciarstwa.
Szatkowski Wojciech - "Stanisław Marusarz - król nart", Zakopane 1999. -
anonim
A więc, przepisałam to, co kiedyś udało mi się znaleźć. Przeczytałam parę książek i sprawdziłam niektóre, ale nie wszystkie. Przepraszam, że tak chaotycznie, ale szybko przepisywałam. Muszę to dodać w kilku komentarzach :)
-
DASIEK bywalec
@piotr186
mi chodziło o książki z artykułu, zresztą mój ojciec jest księgarzem to czasem coś "upoluje" ale rzadko :) z artykułu nie mam
"Stanisław Marusarz. Król nart.", Wojciech Szatkowski -
piotr186 profesor
DASIEK
Książka "50 lat WKS Zakopane - Mistrzowskie śnieżnych tras" jest wprawdzie tylko częściowo o skokach ale na allegro jej nie uświadczysz, poprzednio jeden egzemplarz był w listopadzie na allegro za horrendalną kwotę.
Dzisiaj zamówiłem dwie książki " "Tatrzańskie diabły" i "Kronika śnieżnych tras" i miałem problem żeby znaleźć obie w jednym sklepie... -
piotr186 profesor
Pomniejszy błędów jest wiele np. odnośnie datacji wydarzeń) Ciekawa jest tez wypowiedź samego Bronisława Czecha ze jakoby pobił rekord świata w długości skoku w 1931 roku (skoczył w Pontersina 79 m z upadkiem po odjeździe) i jakoby szybko pobili go Norwegowie w rzeczywistości Sigmund Ruud skoczył 81,5 metra wcześniej niż Czech 79 metrów co można przeczytać w ówczesnym Przeglądzie Sportowym (archiwalne wydania z tamtego okresu są powszechnie dostępne) .
Na podstawie tego przykładu wyciągam wniosek ze Wojciech Szatkowski beznamiętnie przytacza wypowiedzi skoczków i działaczy bez odrobiny krytycyzmu i sprawdzenia czy to co mówią jest prawdą. .. Zabrakło jakby staranności i dbałości o szczegóły,
No i przykro ze mając dużo uboższe źródła informacji niż Wojciech Szatkowski stworzyłem dużo dokładniejszą listę rekordów świata w długości skoku narciarskiego i listę medalistów MP którą nadal udoskonalam jak mogę niż p. Wojciech Szatkowski . -
piotr186 profesor
Adrian D
Chociażby informacja że Takanobu Okabe zakończył karierę po sezonie 2000/2001 - to moja ulubiona "perełka" , Błędy są przy rekordach polski w długości skoku - brak konsekwencji sprawia że są podawane sprzeczne informacje na ten temat (inne są na ogólnie liście i inne wynikają z biogramów skoczków) , Pełno jest błędów na liście medalistów MP. (za rok 1947 i 1936 nie podaje brązowych medalistów MP mimo iż są oni podani w Przeglądzie sportowym na który to się Wojciech Szatkowski powołuje w bibliografii, brak tez w konsekwencji ido zawodników zagranicznych startujących w MP - niektórzy są uwzględniani inni nie). W opisie sezonu 2002/2033 który zawarł np ,.w ogolę nie opisał konkursu w Oslo gdzie Adam Małysz wygra i objął prowadzenie w PŚ.
To tak błędy na szybko. -
piotr186 profesor
A Wojciech Szatkowski się mocno rozleniwił.. od drugiego wydania "Od Marusarza do Małysza" (2004 r.) nie napisał więcej żadnej książki o skokach narciarskich,
-
krwisty weteran
WinterSzus
Mam parę pozycji wymienionych wyżej. Mam też jeszcze jedną. Od Wojciecha Fortuny zakupiłem kiedyś na I Memoriale Olimpijczyków książkę pt.:"Szczęście w powietrzu". Dostałem z automatu dedykację i wspólna fotkę. Książka ma 118 stron plus zdjęcia. Fajnie napisana z "jajem" i na luzie. ;-)
-
anonim
To w tej biografii Janne opisuje jak skakał w Planicy na wielkim kacu całą noc odwiedzał wszystkie puby w mieście nie wytrzeźwiał i skakał na mamucie:)
A po IO w Vancouver na allegro kupiłem książkę o Kowalczyk i Małyszu "Droga przez Pasję"nigdzie jej nie ma ale jest ekstra. -
JacHOPPsen stały bywalec
Ksiazki, ksiazki...
Ja mam jeszcze ksiazke niewpisana w artykule:
"Skoki narciarskie w obiektywie" Tadeusz Mieczynski
Album ze zdjeciami z zawodow w skokach narciarskich w sezonie 2006/07 na ktorych byli dziennikarze serwisu Skijumping.pl
Przeoczenie, czy skromnosc? ;)
Jezeli chodzi o albumy, to jest jeszcze wydany przez PKOl album "Na olimpijskim szlaku. Vancouver 2010", gdzie tez jest co nieco o skokach.
Widzialem tez ksiazke "Adam Malysz - Batman z Wisly", ale nie moge sie wypowiedziec na jej temat, bo nie czytalem.
Wyszla tez biografia Janne Ahonena, czy wspolna Simona Ammanna i Andreasa Kuettela, ale nie przetlumaczono ich na polski :(
PS. W sierpniu 2010 wyslalem maila do W.Szatkowskiego o nowe wydanie "OMDM". Odpisal, ze planuje ja wydac za trzy lata (2013?) i bedzie w formie fotoalbumu. najpierw musi jednak znalezc sponsorow... Pewnie nowe wydanie bedzie miec tytul "Od Marusza do Malysza i Stocha. Polskie skoki narciarskie 1921-2013" -
Davidsson doświadczony
www.skoczkowiezlodzi.pl
ja mam "Adam Małysz. Moje Życie" polecam. Jest jeszcze książka o Małyszu i Kowalczyk wydana po IO w 2010 roku.
-
fankuba88 doświadczony
http://wyborcza.pl/1,75248,7593179,Adam_Malysz__Wydawca_ksiazki_o_moim_zyciu_mnie_oszukal.html
-
anonim
Bardzo interesujące ;)
Będzie można czymś zapełnić nudę w weekendy ;D
Dziękujemy ;D
Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl
Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl
- Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
- Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
- Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
- Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
- Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
- Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
- Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
- Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
- Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
- Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
- Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
- Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
- Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
- Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
- Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
- W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
- W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).
Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu
Zaloguj się