Nowe kombinezony już w Polsce

  • 2012-04-27 23:14

Nowe kombinezony skoczków nie zostały jeszcze ostatecznie zatwierdzone przez FIS, tymczasem już rozpoczął się "wyścig zbrojeń", w którym dostawcy sprzętu starają się jak najszybciej przygotować kombinezony zgodne z nowymi krojami i przepisami Międzynarodowej Federacji Narciarskiej.

W Polsce pionierem w tej dziedzinie jest firma Berdax, która ma już gotowy prototyp i wkrótce będzie mogła rozpocząć produkcje nowych strojów dla naszych reprezentantów oraz zawodników innych krajów.

"Mamy już gotowy prototyp kombinezonu, uszyty zgodnie z nowymi przepisami. Wygląda on całkiem dobrze, wymaga jedynie kosmetycznych poprawek i będzie gotowy do produkcji" - mówi właściciel firmy - Tadeusz Szostak.

W poprzednią sobotę kombinezon przymierzał Krzysztof Miętus. Mini relację zdjęciową z tego wydarzenia możecie obejrzeć poniżej.

Mamy nadzieję, że nasi reprezentanci będą mogli rozpocząć skakanie w nowych strojach od samego początku przygotowań do sezonu i szybko przyzwyczają się do zmian wprowadzonych przez FIS.


Tadeusz Mieczyński, źródło: Informacja własna
oglądalność: (13752) komentarze: (83)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • krwisty weteran
    WinterSzus.pl

    Co do kombinezonów, to zapodałem wywiad z trenerem Kruczkiem, w którym mówi między innymi o kombinezonach dla naszej kadry. Zapraszam.

  • Kubiszon98 stały bywalec

    Lepiej jak kombinezony będą musiały być przylepione do ciała,Austriacy nie będą kantować

  • anonim
    kombinezony

    Moim zdaniem te kombinezony są zbyt obcisłe i skoczkowie najlepiej w nich nie wyglądają. Na pewno skrócą też lot, bo mniejsza powierzchnia.

  • anonim

    http://www.youtube.com/watch?v=kBFEKyNhrzI

  • ZKuba36 profesor
    Aha.

    I jeszcze trzeba sprawdzić co z tą gumą(?) u szyji. Jak ona wpływa na napełnianie się kostiumu powietrzem?

  • ZKuba36 profesor
    Uwaga na "kruczki"!

    Moim zdaniem zanim uszyjemy nowe kombinezony dla wszystkich skoczków należy w pierwszej kolejności sprawdzić pewne rozwiązania w tunelu aerodynamicznym. Może być na manekinie. Tu nie chodzi o to jak czuje się skoczek!
    Z tego co zrozumiałem to oficjalnie dopuszczono 2 materiały o identycznej(?) przepuszczalności ale jeden z tych materiałów jest o 30% bardziej elastyczny. Co to znaczy w praktyce?!
    Należy sprawdzić:
    - jak zachowa się kombinezon z bardziej sztywnego materiału;
    - jak zachowa się kombinezon z elastycznego materiału;
    - gdy przód jest bardziej elastyczny od tyłu;
    - gdy tył jest bardziej elastyczny od przodu;
    - gdy od kolan w dół materiał jest elastyczny;
    - gdy od kolan w dół materiał jest bardziej sztywny.
    Jak widać jest tu dużo kombinacji, które mogą wpłynąć na:
    - szybkość zawodnika na progu;
    - tworzenie się "baniek" powietrza na plecach, umożliwiających dalekie loty, które (bańki) znikną zanim skoczek dotrze do kontroli technicznej.
    Bez takich badań Austriacy zapędzą nas w kozi róg a my będziemy się dziwić dlaczego tak daleko skaczą i gdzie oszukują. Oni nigdzie nie będą oszukiwać tylko do perfekcji wykorzystają dozwolone właściwości nowych kostiumów.

  • anonim

    MSad no ty to jesteś jakiś anormalny jak nie ważne?przepisy mówią wyraźnie nie wolno zawodnikowi zaraz po skoku rozpiąć kombinezonu ani zdjąć go z butów może to zrobić dopiero za przejściem przez bramkę.A ty jak zwykle udajesz najmądrzejszego.

  • Antek doświadczony
    @MSad

    Chodziło mi o odpięcie kombinezonu od butów czy rozpięcie już po skoku. I rozpięcie celowe, nie samoistne w wyniku np. awarii.

  • MSad_ profesor
    Antek (77antek@wp.pl) , 28 kwietnia 2012, 17:42

    Rozmieszyles mnie z tym porownaniem rozpiecia sie kombinezonu skoczka ze zdjeciem koszulki przez pilkarza.

    Jednak w obu przypadkach jest to niedozwolone

  • Antek doświadczony
    @gina

    Wtedy w 2009/10 był problem z odpinaniem kombinezonu od butów. Zdyskwalifikowano za to Ahonena w Engelbergu i Morgensterna w Sapporo. Wg mnie to idiotyczny przepis. Rozumiem przepis odnośnie skoku. A jeżeli ktoś coś rozepnie, odepnie, to co za problem? Tak samo jak ze zdejmowaniem koszulki podczas meczów piłki nożnej..

  • Narty321 stały bywalec

    Z drugiej strony wyglądało to tak, jak już Ammann był w ogniu krytyki, jakby ten medal Schlierenzauera był dla nich (Austriaków) nic nie warty. 20-letni chłopak zdobywający na swoich pierwszych IO medale to jest potężny sukces. A oni jakby nie byli z tego szczęśliwi.

  • Narty321 stały bywalec

    @MSad_

    Wiem, że na IO nie wolno startować w kombinezonach z reklamami, ale Walter Hofer nie pozwolił chyba 2/3 tygodnie przed IO w Vancouver zakleić reklam od sponsorów, tylko kazał, aby zmienić kombinezon na nowy, bez reklam. I wtedy byli oburzeni. A potem ta cała "nagonka" na Ammanna i jego wiązania.

  • MSad_ profesor
    Narty321 , 28 kwietnia 2012, 17:18

    Na kazdych IO od wielu wielu lat zabronione jest uzywanie strojow z reklamami w kazdej dziedzi ie sportu wiec nie rozumiem o co chodzi w twym stwierdzeniu
    "trochę Austriacy mnie wtedy trochę zdenerwowali. Sami przed IO byli źli, bo z tego co pamiętam, nie zezwolono skakać w kombinezonach, które miały mieć zaklejone reklamy."

    Oni sie dopiero na tych IO dowiedzieli ze byli źli ?

  • Narty321 stały bywalec

    To takie kombinezony :) Myślałam, że poubierają ich w takie jak mają np. biegacze narciarscy. Ale fajnie, że FIS je wprowadził. Będzie to na pewno korzystne dla zawodników. A co do tych wiązań Ammanna na IO w Vancouver, to trochę Austriacy mnie wtedy trochę zdenerwowali. Sami przed IO byli źli, bo z tego co pamiętam, nie zezwolono skakać w kombinezonach, które miały mieć zaklejone reklamy.

  • MSad_ profesor
    krymek (*176.31.222.33), 28 kwietnia 2012, 14:16

    Niezły pomysł z tymi gąbkami. Tylko ,że zawodnicy wyglądaliby jak dmuchane pajace.
    Jesli niektórzy rozpływają sie o przszłosci kombinowania z kombinezonami to ja przypomne niedawną przeszłośc.
    Co mówił Gratzer o nowych strojach:

    Ostatniej zimy sporo mówilo sie o kontroli sprzetu i dyskwalifikacjach w Pucharze Swiata i Pucharze Kontynentalnym. Dyskusje prowadzono miedzy innymi odnosnie dyskwalifikacji Bułgara Vladimira Zografskiego i Gregora Schlierenzauera w Bad Mitterndorf..
    Przetestowalismy wiele materialow i znalezlismy tkaniny, ktore sa na tyle elastyczne, aby pozwolic na rozne pozycje w skoku", Gratzer tlumaczy. FIS udowodnil to na przykladzie Thomasa Morgensterna, ktory przez jeden dzien testowal kombinezon i przekazal swoje uwagi. Gratzer: "Morgenstern rowniez ocenia kombinezon pozytywnie". Mezźczyzni i kobiety skorzystaja na nowym kombinezonie.
    Nowe przepisy daja rowne szanse mniejszym druzynom, poniewaz nie trzeba bedzie zastanawiac się nad wymiarami kombinezonu, a jego dopasowywanie zostanie zastapione gotowymi produktami. Tkaniny beda dostarczane przez dwie firmy, Eschler z Szwajcarii i Meninger z Niemiec i beda dostepne dla wszystkich druzyn.
    Jesli nowy kombinezon zostanie wprowadzony, bedzie mialo to wplyw na skoki narciarskie. Oczywiscie nie mamy jeszcze rzetelnych informacji o wartosciach, ale mozna spodziewac sie, ze w nowym kombinezonie nie bedzie mozna odbijac sie zbyt agresywnie, a ruch bedzie odbywal sie bardziej w gore, co pozwoli na wyzsza, balistyczną krzywa lotu. Oznacza to także, ze prędkosc na rozbiegu bedzie musiała zostac zwiększona w celu uzyskania takich odległści, jak poprzednio. Jednak są… to jedynie spekulacje, a czas pokaże, czy znając one odzwierciedlenie w rzeczywistsści." To sa slowa Gratzera

    Myśle,że te stwierdzenia sa bardziej przyzdatne w dyskusji niz bezowocne bicie głowa w mur aby przekonac jednego nierefolmalnego upartego osła

  • Emil profesor

    @gina No dlatego w tym sezonie wprowadzono tyle zmian żeby obowiązywały też na igrzyskach. Dlatego też na igrzyskach w Vancouver nie było systemu kompensacji za wiatr i za belkę.

  • gina profesor
    i było jeszcze to...

    Przypomnijmy też, że po konkursie na normalnej skoczni sporo zamieszania wywołało zachowanie Austriaka Gregora Schlierenzauera, który zanim opuścił zeskok, rozpiął kombinezon, co też jest niedozwolone według oficjalnych przepisów FIS. Tyle że ten zakaz dodano do regulaminu przed tym sezonem, a do zasad konkursu olimpijskiego nie wolno wprowadzać zmian już dwa lata przed jego rozegraniem. Wielu uważało jednak, że to niestosowne zachowanie, a nawet domagało się w wypowiedziach dyskwalifikacji Austriaka. W tej sprawie też nie wpłynął jednak żaden oficjalny protest.

  • gina profesor

    ze strony skijumping

    Austriacy chcą dochodzenia Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) w sprawie wiązań nart używanych w Vancouver przez Szwajcara Simona Ammanna. Uważają, że mogą one być nielegalne i dawać niesprawiedliwą przewagę nad rywalami. Według informacji Sport.pl FIS już zaczął sprawdzanie tej kontrowersji. Przedstawiciel FIS dzwonił m.in. do fińskiego producenta dostarczającego wiązania Simonowi Ammannowi oraz Adamowi Małyszowi.

    Czyli FIS niezależnie od swoich kontroli sprawdzał po słowach Austriaków wiązania?

  • anonim

    Kolejny przykład kiedy zawodnik mówi o kombinacjach sprzętowych , że one były i bedą tak mówi Kamil a tu usiłuje się zamazać obraz rzeczywistości tej dyscypliny.W takim razie jak kombinowali szczególnie Auty to trzeba im odebrać wszystkie medale bo mieli nieregulaminowe kombinezony i o tym sie mówiło od dawna ale nikt z tym nic nie robił nachapali sobie medali to teraz można ujednolicić przepisy a co.

  • MarcinBB redaktor
    sprawdzanie sprzętu

    Nic nie wiem o tym, by kombinezony badano dwa dni przed zawodami - byłby to zaiste dziwny pomysł.
    Po każdym skoku, każdy zawodnik musi pokazać, czy skakał w kombinezonie z homologacją, czyli z plombą. Ale oprócz prócz tego podczas każdych zawodów losuje się kilku skoczków, którym mierzy się długość nart a kombinezon jest sprawdzany zarówno pod względem rozmiarów jak i przepuszczalności powietrza (Sepp Grazer ma do tego specjalne urządzenie). Oczywiście mierzony i ważony jest również sam skoczek.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl