Burmistrz Zakopanego: "Najpilniejszą inwestycją jest modernizacja Średniej Krokwi"

  • 2013-07-17 21:26

Portal naszkasprowy.pl przeprowadził interesującą rozmowę z burmistrzem Zakopanego, Januszem Majcherem na temat szans polskiej kandydatury na organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku oraz korzyści wypływających z przeprowadzenia takiej imprezy. Poniżej prezentujemy obszerne fagmenty tego wywiadu.

Janusz Majcher dla portalu naszkasprowy.pl:

- Szanse na wygraną oczywiście są i jako członkowie założyciele Komitetu Konkursowego KRAKÓW 2022 głęboko wierzymy, że to właśnie Kraków otrzyma prawo organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku. Naszym atutem jest przede wszystkim ekonomiczne podejście do realizacji tego projektu, które w dzisiejszym kryzysowym świecie jest jak najbardziej pożądane. Mamy też duży potencjał infrastruktury sportowej Krakowa oraz Małopolski, a co najważniejsze przychylność i poparcie władz rządowych z Prezydentem i Premierem RP na czele. To jest to czego zabrakło nam przy staraniu się o organizację Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym w Zakopanem, a na co zwraca się największą uwagę, gdyż bez wsparcia rządu nie mamy co marzyć o sportowych imprezach o randze międzynarodowej. W mojej ocenie dużym atutem są również doświadczeni działacze sportowi w dziedzinie sportów zimowych. Analizując sytuację przyznawania prawa organizacji ZIO w latach ubiegłych, widzimy, że w roku 2014 Igrzyska odbędą się w SOCZI, w Rosji, w 2018 Zimowe Igrzyska Olimpijskie rozegrane będą w PyeongChang, w Korei Południowej, więc mało prawdopodobnym jest, aby pojawił się kandydat z Azji. Ostatnie Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbyły się w Vancouver, w Kandzie, wobec czego wydaje się, iż nie będzie również kandydata z Ameryki Północnej. Dodatkowo, jeśli popatrzymy na światową mapę Zimowych Igrzysk Olimpijskich od 1924 roku, to zobaczymy, że Europa Środkowo-Wschodnia jest szarą plamą na tej mapie, stąd też wierzymy, że oczy wszystkich zwrócone będą właśnie na tę stronę Europy. Pamiętajmy, że celem Igrzysk Olimpijskich ma być między innymi duży impuls do rozwoju sportu oraz infrastruktury sportowej w danym regionie, wobec czego MKOL może bardzo przychylnie spojrzeć na koncepcję organizacji tej prestiżowej imprezy w Polsce oraz na Słowacji.

- Najpilniejszą inwestycją jest modernizacja kompleksu Średniej Krokwi w Zakopanem, która z dniem 31 grudnia 2012 roku straciła homologację FIS. Spotkałem się już w tej sprawie zarówno w Ministerstwie Sportu jak i w Centralnym Ośrodku Sportu w Warszawie, ale nie jest to łatwy temat. Podczas spotkań bardzo zwracam uwagę na fakt, iż same procedury administracyjne takie jak na przykład sporządzenie oceny środowiskowej niezbędnej do rozpoczęcia modernizacji, są na tyle długotrwałe, że przygotowania do stworzenia potrzebnej dokumentacji powinny rozpocząć się jak najszybciej. Niestety, Centralny Ośrodek Sportu w Zakopanem nie ma szczęścia do dyrektorów, a częste zmiany na tym stanowisku nie pomagają w efektywnym zarządzaniu tego typu ośrodkiem. Jednakże staramy się, aby niezbędne inwestycje zostały jak najszybciej przeprowadzone i mamy nadzieję, że przy pozytywnym nastawieniu rządu do koncepcji organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku dużo łatwiej będzie nam o nie powalczyć. Również jeżeli chodzi o trasy biegowe wokół Krokwi, jest to kwestia dosyć dużych inwestycji, przygotowania przede wszystkim stadionu i uzgodnień z właścicielami gruntów, którzy są dzisiaj w większości właścicielami prywatnymi. W tej kwestii jestem jednak dobrej myśli, gdyż ostatni sezon zimowy i przygotowana pięciokilometrowa km trasa biegowa po zachodniej stronie Krokwi pokazała, że możliwa jest dobra współpraca pomiędzy Urzędem a mieszkańcami, która przynosi korzyści dla obu stron.

- Korzyści dla regionu tatrzańskiego będą ogromne. Przede wszystkim już sam proces aplikowania o tak prestiżową imprezę sportową niesie za sobą olbrzymi wymiar promocyjny dla całego regionu. Praktycznie przez dwa lata, czyli do lipca 2015 roku, kiedy to zostanie ogłoszona ostateczna decyzja Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego w sprawie przyznania praw do organizacji Igrzysk, cały świat będzie mówił o Krakowie i Zakopanem. Nasze miasta wymieniane będą w kampaniach reklamowych, w setkach artykułów prasowych, informacjach telewizyjnych, dzięki czemu przysłowiowy Kowalski czy Smith, zastanowi się, gdzie właściwie leży to Zakopane i jakie atrakcje można w nim znaleźć. Dzięki temu, mamy taką nadzieję, zwiększy się międzynarodowy ruch turystyczny w Krakowie oraz w Zakopanem, co w bardzo prosty sposób przełoży się na liczne korzyści dla naszych mieszkańców. Drugą, równie istotną, kwestią jest modernizacja naszych obiektów sportowych, które po zakończonych Igrzyskach będą służyły nam do organizacji innych imprez sportowych o międzynarodowej randze. Według ostatnio przeprowadzanych badań to właśnie imprezy sportowe są jednym z głównych motorów promocji polskiej gospodarki. 1,1 mld zł wydali w Polsce kibice, którzy przyjechali na EURO 2012, a wartość marki POLSKA wzrosła z 269 mld USD do 472 mld USD, co o czymś świadczy. Trzecią sprawą jest poprawa infrastruktury drogowej, która będzie niezbędna do organizacji tak dużej imprezy. Jeśli otrzymamy prawa do organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich, na pewno łatwiej będzie uzyskać środki na poprawę warunków na drogach dojazdowych do Zakopanego.

Cały wywiad dostępny jest tutaj


Adrian Dworakowski, źródło: naszkasprowy.pl
oglądalność: (4488) komentarze: (2)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • ... doświadczony
    Szymon

    Chyba raczej nie, zarówno kadra A, jak i młodzieżowa będą trenować w Wiśle.

  • anonim

    Apropos zakopanego , czy wie ktoś czy jutro lub pojutrze będą sie odbywały jakieś treningi na dużej skoczni ?

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl