Polskie medale w skokach na Zimowej Uniwersjadzie

  • 2013-12-09 23:32

Już w środę we włoskim regionie Trydent rozpocznie się oficjalnie Zimowa Uniwersjada. W jej ramach na skoczniach w Predazzo zostaną rozegrane konkursy skoków narciarskich. Pierwsze treningi kobiet i mężczyzn już w czwartek, w sobotę natomiast będzie miała miejsce rywalizacja o pierwsze medale. Zawody w skokach na Uniwersjadzie czyli igrzyskach sportowców-studentów są z reguły słabo obsadzone i nie cieszą się wielkim prestiżem, niemniej jednak z żadnej imprezy rangi, bądź co bądź, mistrzowskiej polscy skoczkowie nie przywieźli tylu medali. W oczekiwaniu na dobre występy Krzysztofa Bieguna, Stanisława Bieli, Bartłomieja Kłuska, Jakuba Kota, Andrzeja Zapotocznego i Aleksandra Zniszczoła, którzy będą reprezentować polskie skoki we Włoszech, przyjrzyjmy się dotychczasowym osiągnięciom polskich skoczków podczas Zimowej Uniwersjady.

Historia zimowych zmagań sportowców-studentów sięga 1928 roku, kiedy to po raz pierwszy spotkali się oni na śnieżnych trasach i lodowych arenach w Cortina d'Ampezzo. Na starcie zabrakło polskich skoczków, nasz kraj reprezentowała jedynie drużyna hokejowa. W latach 1951- 56 nastąpił rozłam w studenckim ruchu sportowym na opcję wschodnią i zachodnią. Sportowcy z bloku wschodniego, w tym Polacy, rywalizowali w rumuńskiej Poianie, Semmering i Zakopanem, reprezentanci krajów zachodnich spotykali się w Bad Gastein (1951), Saint Moritz (1953) i Jachorimie (1955). W 1957 r. nastąpiło ponowne zjednoczenie. Do 1959 rywalizacja sportowców-studentów nosiła nazwę 'Akademickie Mistrzostwa Świata', od 1960 roku zastąpiła ją Uniwersjada. Dwukrotnie rozegrano ją w Zakopanem, w 1993 oraz 2001 roku.

Multimedalistą Zimowej Uniwersjady jest obecny trener polskich skoczków, Łukasz Kruczek, który na podium imprezy stawał pięciokrotnie - wywalczył indywidualnie cztery złote medale, dorzucił do nich drużynowy brąz. Swój pierwszy krążek wyskakał w 1997 roku w koreańskim Muju - Chonju. Na skoczni K-90 zwyciężył po skokach na 100 i 92,5 metra, wyprzedzając o zaledwie pół punktu Japończyka Yoshiharu Ikedę. Na dużym obiekcie Kruczek musiał się zadowolić 11 miejscem. Dwa lata później podczas Uniwersjady w Popradzie reprezentant klubu LKS Klimczok Bystra obronił tytuł na normalnej skoczni. Co ciekawe na najwyższym stopniu podium stanął razem z Austriakiem Fabianem Ebenhochem. Obaj zawodnicy uzyskali taką samą notę, mimo iż skoki Polaka były łącznie aż o 4 metry krótsze. W loteryjnym, jednoseryjnym konkursie na skoczni dużej Kruczek uplasował się na szóstej pozycji. W 2001 roku w Zakopanem obecny trener kadry był bezapelacyjnie najlepszy w obu konkursach. Świetnie skakał też w zawodach zespołowych, jednak za sprawą słabszej postawy pozostałych naszych reprezentantów polska ekipa znalazła się poza podium. W 2003 roku we włoskim Tarvisio Polacy z Kruczkiem w składzie zdobyli brązowy medal.

Oto pełen wykaz polskich medali w skokach na Zimowych Akademickich Mistrzostwach Świata i Zimowej Uniwersjadzie:

Spindlerovy Mlyn 1949

2. Stanisław Karpiel
3. Tadeusz Kaczmarczyk

Zakopane 1956

3. Janusz Fortecki

Obergammerau 1957

3. Janusz Fortecki

Spindlerovy Mlýn 1964

3. Andrzej Sztolf

Sestriere 1966

2. Andrzej Sztolf

Sofia 1989

2. Jarosław Mądry

Zakopane 1993

2. Bartłomiej Gąsienica-Sieczka
3. Marek Tucznio, Stanisław Ustupski, Jarosław Mądry, Bartłomiej Gąsienica-Sieczka - drużynowo

Muju Chonju 1997

1. Łukasz Kruczek - K 90

Poprad 1999

1. Łukasz Kruczek - K 90

Zakopane 2001

1. Łukasz Kruczek - K 85
1. Łukasz Kruczek - K 120

Tarvisio 2003

3. Krystian Długopolski - K 90
3. Łukasz Kruczek, Grzegorz Śliwka i Krystian Długopolski - drużynowo

Innsbruck 2005

2. Krystian Długopolski, Grzegorz Sobczyk, Rafał Śliż, Marcin Bachleda - drużynowo

Harbin 2009

2. Marcin Bachleda - K 90

Erzurum 2011

2. Maciej Kot - HS 109
2. Maciej Kot - HS 140
3. Maciej Kot, Jakub Kot, Wojciech Gąsienica-Kotelnicki - drużynowo

***

Na skoczniach w Predazzo rozegranych zostanie po raz pierwszy w historii Uniwersjady aż pięć konkursów skoków. Panowie rywalizować będą indywidualnie na skoczni dużej i normalnej oraz drużynowo na tym drugim obiekcie. Dodatkowo na skoczni HS 106 odbędzie się konkurs pań oraz premierowo konkurs mieszany.

Szczegółowy program Zimowej Uniwersjady w Trydencie ==>


Adrian Dworakowski, źródło: www.azs.pl/informacja własna
oglądalność: (16855) komentarze: (39)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • anonim
    Skoki narciarskie na Zimowej Uniwersjadzie 2011

    1 Matej Dobovšek Słowenia 135,0 143,5 285,7
    2 Maciej Kot Polska 135,0 139,5 281,9
    3 Žiga Mandl Słowenia 124,5 139,0 271,6
    4 Daniel Lackner Austria 129,5 137,0 269,8
    5 Dmitrij Ipatow Rosja 125,5 129,5 247,8
    6 Christian Ulmer Niemcy 120,0 129,0 244,3
    7 Yumu Harada Japonia 123,0 129,5 243,5
    8 Sh

  • HKS profesor

    @Davidow

    I porażki też jak większość trenerów na świecie.

    A wracając do Uniwersjady, to ze znanych nazwisk są: Polacy, Słoweńcy, Kozisek i Kobayashi. Tak na pierwszy rzut oka tyle.

  • Davidow początkujący
    Kruczek jako trener już ma sukcesy.

    Kruczek kilka sukcesów już ma, jak nie jako skoczek, to jako trener i tego mu nie zabierzecie. Pzdr dla normalnych.

  • KUSY bywalec

    Trzeba podtrzymac tradycje sukcesów jakie odnosił Kruczek.Dlatego tak bardzo jest dla nich wazna uniwesjada.Wiadomo ze jest to turniej nielotów i pamiętam boje Kruczka do dziś z Koreanczykiem w Zakopanem.Jak ustawia rozbieg pod Bieguna to 3/4 skoków to beda na bule, jak ustawią dla rzeszy buloklepów wysoki rozbieg to Biegun i reszta naszych mogą przeskoczyć skocznie i w rezultanie złapać kontuzje.Tyle będzie korzyści z uniwersjady.

  • HKS profesor

    @nieznany

    Panuje słuszna opinia, że GOSPODARZE oraz Polacy wysyłają mocne składy, a reszta ZAZWYCZAJ olewa. Akurat Polaków w skokach tyczy się to najmniej, choć tym razem wysyłamy praktycznie bezpośrednie zaplecze Pucharu Świata i zawodników z pierwszej dziesiątki w kraju. Natomiast chodzi o całościowe podejście kraju, a nie o same skoki.

  • anonim
    @Xellos

    Żeby było śmieszniej to jak Kruczek wygrywał dwukrotnie Uniwersjadę w Zakopanem i wszyscy dookoła trąbili, żeby wziąć go na MŚ do Lahti, to on powiedział, że Uniwersjada nic nie znaczy i on weźmie Pochwałę i Bachledę.
    Ja to pamiętam, on najwyraźniej nie. Widać ma już swoje lata :-)

  • nieznany weteran

    Panuje tutaj nieprawdziwa opinia, ze na Uniwersjade wszystkie kraje wysylaja amatorow, a Polska mocne sklady. Jak to sie ma do rzeczywistosci?
    Oto lista zawodnikow majacych ponad 1000 pkt. PS w dorobku, ktorzy startowali na Uniwersjadzie w XXI wieku: J.Damjan, R.Schwarzenberger, M.Fettner, M.Neumayer, F.Liegl, M.Koch, D.Kornilow. Jedynym z Polakow majacych jakies osiagniecia jest M.Kot. Pozostali to takie "asy" jak: Dlugopolski, Kruczek, Sliwka, Tajner, Pochwala itd. Ponadto Bachleda i Sliz, w swoich slabych sezonach. Wszyscy oni sa slabsi od np. Ipatowa, Ritzerfelda czy Rosliakowa, takze startujacych w uniwersjadach.
    Pamietajmy, ze niewielu skoczkow studiuje, a nawet dla studentow jest limit wieku 28 lat. Wychodzi na to, ze malo kto lekcewazy te zawody.

  • HKS profesor

    @piotr186n

    "Kogoś" może tak, ale nie bardzo mają kogo. Wszyscy jadą na PŚ/PK/AC - to w zasadzie zostają im jakieś jednostki bez formy, ewentualnie jacyś pół amatorzy.

  • anonim

    Jest taka legenda miejska, ze Kruczek się z Izą Małysz woził po dyskotekach w weekendy i raz nawet zaliczyli stłuczkę po drodze. A Małysz na zawodach się denerwował i źle skakał, więc Tajner wziął Kruczka jako drugiego trenera kadry Kuttina:D

  • Xellos profesor
    Kruczek

    Mistrz Uniwersjady :)

    Mnie tylko bawiło jak niedawno w studio Tajner opowiadał o karierze Kruczka i jego osiągnięciach. I taki nacisk położył na Uniwersjadę, tak poważnie o tym mówił, jakby chciał pozostałych gości w studio przekonać, że to jest na równi z medalem IO :)

  • EmiI profesor

    W kombinacji u nas jedzie pierwszy skład a Włosi z tego co widzę... nie mają żywnie kogo wystawić. Pierwszy skład w połowie będzie na PŚ, w drugiej połowie trenować będzie w Schonach, drugi skład pojedzie na PK do USA, a juniorzy na Alpen Cup i... nie ma więcej zawodników z FIS Codem :) Chociaż Norwegowie wystawią w kombinacji na uniwersjadę kolesia bez FIS Codu :P

  • HKS profesor

    @jozek_sibek

    Oczywiście, dlatego napisałem w poprzedni poście "Tym razem nawet gospodarze oleją", bo jednak zazwyczaj u siebie w kraju gospodarz jakoś się chce zaprezentować, ale zazwyczaj to jest gospodarz + Polska - mówię o tendencji w 21 wieku, bo wiadomo, że wcześniej ta impreza mogła być inaczej postrzegana, ale nie będę udawał, że wiem jak to było wtedy.

  • anonim
    @kibic_malysza

    On nawet w 2003 roku by o tym nie pomyślał. Znam 2 wersje: 1.Miał odejść ze sportu kompletnie, a 2.Miał być trenerem w klubie. I pewnie dziś byśmy o nim ledwo pamiętali, gdyby nie przyjazd Kuttina do Polski akurat w tamtym roku :-)

  • jozek_sibek profesor
    @HKS

    Nie zawsze wszyscy olewali Zimową Uniwersjadę.

    Seefeld (HS 100) 13.01.2005:

    1.M.Fettner
    2.R.Schwarcenberger
    7.M.Neumayer


    Drużunowo - Seefeld (HS 100)14.01.2005:

    1.Słowenia
    2.POLSKA
    3.Austria


    Innsbrucku (HS 130) 19.01.2005:

    1.M.Fettner
    2.F.Liegl
    3.M.Koch
    4.M.Neumayer
    5.R.Schwarcenberger
    ---------------------
    7.R.SLIŻ
    8.K.DŁUGOPOLSKI
    9.M.BACHLEDA

    Austriacy po klęsce w konkursie drużynowym (tylko dięki M.Fetnnerowi zdobyli brazowy medal),na drugi konkurs indywidualny (duża skocznia) wystawili ,,bąbowy,, skład i zdobyli komplet medali.

  • kibic_malysza profesor

    Miałem okazję być na Uniwersjadzie w 2001r kiedy wygrał Łukasz Kruczek, obecny trener kadry A :)
    Nigdy bym nie pomyślał, że on kiedyś będzie trenerem reprezentacji Polski w skokach narciarskich.

  • anonim
    Polska

    Polska na Uniwersjadę wystawia dobrych skoczków, dobre biathlonistki, najlepszych alpejczyków (miejsca ok. 50-80 w PŚ bo taki poziom mamy w narciarstwie alpejskim w tej chwili), 3 kombinatorów najlepszych można też to tak ująć bo już startowali w PŚ z podobnymi sukcesami jak alpejczycy i biegaczy młodych jeszcze bez doświadczeń. Ot cała nasza kadra ;)

  • HKS profesor

    Na Uniwersjadzie będziemy na pewno liderem jeśli chodzi o sumę punktów w PŚ w narciarstwie klasycznym i biathlonie zdobytych w tym i w poprzednim sezonie (bo w końcu to Uniwersjada za poprzedni sezon).

    Każde zwycięstwo polskiego zawodnika cieszy, ale mimo wszystko trochę to jest dziwne, kiedy inne olewają tą imprezę, a my wysyłamy kadrowiczów w większości dyscyplin. W czym tkwi ten fenomen? Czemu Polska upodobała sobie Uniwersjadę? Tylko u nas uczelnie dają stypendium? Jeśli tak to chyba nie jest to jakieś wysokie stypendium.

    Tym razem nawet gospodarze oleją, bo Włosi to chyba w skokach i KN nie wystawią nikogo, bo wszyscy pojada na PŚ/PK/OPA. Na pewno ponad 10 najlepszych skoczków i kombinatorów wyślą właśnie na zawody poza granicami kraju.

    A obecny trener Łukasz Kruczek, to przy popularności skoków w Polsce to taka ikona Uniwersjady.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl