ZIO w Soczi: Carina Vogt pierwszą Mistrzynią Olimpijską

  • 2014-02-11 19:41

Carina Vogt zdobyła pierwszy w historii złoty medal Igrzysk Olimpijskich w skokach narciarskich. Niemiecka zawodniczka sprawiała ogromna sensację pokonując główne faworytki do zwycięstwa - Sarę Takanashi oraz Danielę Iraschko-Stolz.

Vogt w pierwszej serii uzyskała aż 103 m i z notą 126,8 pkt wyprzedzała Coline Mattel oraz Sarę Takanashi. W finale lądowała na 97,5 m, co dało jej łączną notę 247,4 pkt.

Drugie miejsce i srebrny medal wywalczyła Daniela Iraschko-Stolz. Austriaczka na półmetku zawodów sklasyfikowana była dopiero na piątym miejscu po skoku na 98,5 m. W drugiej serii lądowała najdalej z wszystkich zawodniczek na 104,5 m jednak strata z pierwszej rundy nie zapewniła jej zwycięstwa. Do zwyciężczyni straciła zaledwie 1,2 pkt.

Najniższy stopień na podium w konkursie olimpijskim zajęła Coline Mattel. Francuzka oddała skoki na odległość 99,5 m oraz 97,5 m i z notą 245,2 pkt mogła cieszyć się z brązowego medalu.

Największą przegraną konkursu olimpijskiego jest Sara Takanashi. Japonka, która dominuje w Pucharze Świata i była główną faworytką do złotego medalu, zajęła najbardziej nie lubiane przez sportowców czwarte miejsce. 17-letnia zawodniczka wylądowała na 100 m oraz 98,5 m (243 pkt).

Sporą niespodziankę sobie i kibicom sprawiła Evelyn Insam. Włoszka w klasyfikacji Pucharu Świata plasuje się dopiero na 27. miejscu a w konkursie olimpijskim znalazła się na piątej pozycji. Szóste miejsce zajęła Maja Vtic a siódma była kolejna z japońskich zawodniczek - Yuki Ito. Na kolejnych miejscach znalazły się dwie Norweżki - Maren Lundby oraz Line Jahr. Najwyżej sklasyfikowaną reprezentantką USA była Jessica Jerome na miejscu 10.

Sarah Hendrickson, która walczyła z kontuzja kolana ostatecznie wystartowała w historycznym konkursie olimpijskim kobiet i zajęła w nim 21. lokatę.

11.02.2014 - podium konkursu kobiet11.02.2014 - podium konkursu kobiet
fot. Tadeusz Mieczyński


WYNIKI I KLASYFIKACJE:
Zobacz wyniki po I serii konkursu »
Zobacz końcowe wyniki konkursu »

FOTORELACJA


Anna Szczepankiewicz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (17598) komentarze: (134)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • Edward bywalec
    @Michał

    jak sam przyznałeś k-90 służą panom do treningów.
    nieźle pojechałeś z tymi dziesięcioma PŚ na małej.
    nikt by tego nie oglądał na żywo a tv by niewiele dała
    nikogo to nie interesuje, na pewno nie sponsorów,
    kibiców też często trudno ściągnąć na duże skocznie a co dopiero takie coś. niestety takie są fakty.
    k-185 to niestety duże koszty budowy, na pewno na IO nikt nie będzie budował, nie ma co marzyć. ważne żeby było jak najwięcej konkursów na mamutach w PŚ (wszystkie skocznie, najlepiej żeby ze dwie jeszcze powstały)

    ps. Daniela I-S. skoczyła na mamucie ponad 200 już dawno temu,
    teoretycznie a w jej wypadku i w praktyce jest to możliwe, tak jak skok na 130 metrów w Zakopcu oddany przez dziecko, Murańkę

  • Michał doświadczony
    @ Edward

    Technikę trenuje się na skoczniach k-90 i na imprezach mistrzowskich nigdy się z tego typu skoczni nie zrezygnuje. To nie jest żaden relikt tylko podstawa treningu.To raczej skocznie k-120 i ka-185 są dodatkiem.
    Gdyby nie skocznia k-90 w Szczyrku nasi skoczkowie mieliby wielkie nic, a nie technikę lub musieli jeździć do sławnego Ramsau. Taka jest prawda.
    W Pucharze Świata mężczyzn od roku 2000 olewa się skocznie k-90 na rzecz skoczni k-120, ale robi się to tylko pod presją widowiskowości. Technikę trenuje się na k-90. Nie tylko nie zgadzam się z opinią, że skocznie k-90 to przeżytek, ale powiem więcej, skocznie k-90 przetrwają, a k-120 mogą się zmienić za 10, 20 lat w skocznie k-145.

    Pisałem to wiele razy. W Pucharze Świata tak mężczyzn jak kobiet powinno być 30 konkursów, po 10 na skoczniach k-90, k-120 i k185, trzy osobne Puchary plus Kryształowa Kula za cały sezon PŚ, a zawody na przemian, dwa dni k-90 (początek PŚ w Falun, Ramsau lub w Szczyrku), dwa dni k-120, dwa dni k-185 (finał w Planicy).

  • Edward bywalec
    oby za 4 lata były 2 konkursy.

    skoro w każdym kompleksie buduje się i tak skocznię k-90
    która służy potem głównie treningom dla młodych
    to na olimpiadzie panowie powinni skakać
    na skoczniach k-115-120 typu fińskie gdzie najlepsi skoczą 130-135,
    oraz na skoczni typu Willingen, gdzie najlepsi skoczą 150 albo i dalej.
    natomiast panie powinny rywalizować na tych pierwszych
    i na k-90. tak by było logicznie.
    rywalizacja mężczyzn na k-90 to relikt utrzymywany tylko przez wzgląd na tradycję, ale to nie wygląda dobrze w porównaniu z tym co na bieżąco oglądamy w PŚ.
    Gdyby były 2 konkursy to Sara pewnie by zdobyła złoto,
    przy jednym presja była ogromna, niewiele takich dominatorek jest na olimpiadzie, pani Marit Bjoergen ma 6 podejść, biatlonistki też,
    a Takanashi tylko jedną, mogła się więc noga podwinąć, Bjoergen się wyrąbała ale zostało jeszcze sporo szans na worek złota.
    Skokom potrzeba nowych a zarazem nowoczesnych obiektów które będą używane, a skocznie k-90 to marnowanie pieniędzy na kontynenty i fiscupy w porywach. Ja bym nakazał budować skocznie jak Willingen, czy Bischofs, jeśli dyscyplina ma się rozwijać

    ps. Sara chyba 10-2-1 (albo 10-1-2) ma bilans w tym sezonie PŚ. to jest cholernie smutne że wyjeżdża z Soczi bez medalu. A Carina nigdy nie wygrała konkursu

  • anonim

    Złoto nie tyle wygrała Vogt, co przerżnął je trener Iraschko. Mając najsilniejszą na progu zawodniczkę, w dodatku trafiając na uśmiech losu w II serii, nie dał dziewczynie szansy. Jak to się robi, pokazali Kuenzle w Oberstdorfie i Schuster w Wiśle.

    Najdziwniejsze, że tyle razy przed Igrzyskami, nawet gdy nie było warunków, obniżał jej belkę - a w decydującym skoku sezonu narobił w portki. Nawet Mattel nie ustałaby tych 104,5 m.

    Inna sprawa, że gdyby jury nie skupiło się na zrobieniu show ustalając prawie 40. belkę, wyniki też byłyby inne. To kiepski pomysł, żeby o rozdziale medali decydowała subiektywna ocena niższości rozkraczonej Iraschko nad lądującą niczym dwa kije od szczotki Vogt.

  • kkk stały bywalec

    Jeśli ktoś chce sobie poskakać w wirtualnym świecie, to serdecznie zapraszam do managera skoków narciarskich z bardzo fajnym systemem rozwoju skoczka, jak i również samym symulatorem skoków http://s1.sk?ijum?pmania.com/r133 (usunąć py tajniki)

  • Edward bywalec
    tvp sport właśnie pokazuje 2 serię

    niebieska linia rzeczywiście kaplica.
    prawidłowo działająca pozwala od razu ocenić jaki był wiatr w momencie wyjścia z progu, a dziś bez sensu.
    Sarah z USA w formie by miała dziś wielkie szanse na złoto,
    panie lądowały bardzo źle. Można wiele nadrobić stylem.
    Ale na poziom nie ma co narzekać, szkoda że nie będzie konkursu na dużej.

  • anonim

    No i mrowaną faworytkę do złota zamurowało.
    Pismaki już wczoraj zaocznie dali złoto S.Takanashi.
    Były już gotowe artykuły, a tu co ? - BERET!

  • sfs początkujący
    Skoki na stadionach? jestem ZA!

    Fajnie bybyło jakby skoki odbyawały się na największych stadionach piłkarskich świata z zadaszeniem na czas konkursu może wtedy doczekalibyśmy się skoczków z krajów Ameryki Płd., Australii czy też pozostałych krajów Azji, byłyby równe warunki a zawody mogło by oglądać na żywo nawet 100 tys. ludzi

  • Paweł stały bywalec
    blue line

    Ja tam jakoś dziwiłem się wyjątkowo wskazaniom niebieskiej linii, która dzisiaj wyjątkowo nie była miarodajna. Wiadomo, że ona wskazuje bezpieczne miejsce, po którego osiągnięciu przy lądowaniu i notach 3x18 można przeskoczyć aktualnego lidera w konkursie, ale wielokrotnie było tak, że zawodniczki tę linię przeskakiwały, ale lądowały niżej w klasyfikacji. I odwrotnie, jak skoczyła Vogt, to wydawało się, że skoczyła przed linią.

    Sędziowie też niektóre oceny z kosmosu brały. Skok jednej z pań z mocnym przykucnięciem został oceniony na 16-16,5, a skok innej pani, która nie kucnęła, na 17-17.5. Zresztą, skoków na 2 nogi było sporo i w wielu przypadkach to odległość miała znaczenie, a nie styl.

    Mam nadzieję, że dożyję skoków na hali bez żadnych przeliczników i w miarę obiektywnym sędziowaniem. :) Szkoda Takanashi, powinna być na podium.

  • 2rs232 początkujący
    @karla

    Belka nr 39.
    Szczegóły w linku z wynikami:
    http://data.fis-ski.com/pdf/2014/JP/3927/2014JP3927RL.pdf

  • Michał doświadczony

    Poważnie ktoś sądzi, że Jouko Törmänen jest lepszy od Janne Ahonena? Pewnie nawet nie kojarzycie tego złotego medalisty olimpijskiego z Lake Placid 1980? Ach ten prestiż IO. W sumie gdyby gość nie był prezesem FIS i nie zdobył złota na IO to nawet bym się o jego istnieniu nie dowiedział, bo w PŚ był nawet nie słaby lecz marny ze swoimi 19 i 35 miejscem w klasyfikacji generalnej.

  • Toyminator profesor

    Hmm jak tak sobie popatrzę na kobiece skoki to hmm zastanawia mnie co będzie dalej;D Wiadomo że PŚ trwa dopiero drugi sezon,wcześniej były podchody w PK . Ja myślę że tak za trzy lata zaczną skakać częściej na dużych skoczniach ,a gdzieś za 10 lat na mamutach;D

  • ju333 bywalec
    ..

    Oglądałem drugą serię na Dwójce,i całkiem ciekawy konkurs,wbrew temu co niektórzy wcześniej pisali.
    Naprawdę dziwię się dlaczego to są dopiero pierwsze Igrzyska,na których są skoki narciarskie kobiet,było to wielce krzywdzące dla skoczkiń.
    Szkoda oczywiście,że nie było Polek,bo emocje byłyby znacznie większe.
    Gratulacje dla wszystkich zawodniczek,a zwłaszcza dla medalistek.
    Niespodziankę sprawiła Carina Vogt,zdobywając złoty medal,pierwszy skok zwłaszcza wyszedł jej świetnie.
    Druga Iraschko,w drugim skoku naprawdę odpaliła,104,5 m,najdłuższy skok zawodów.
    Trzecia Mattel,również gratulacje,oby ta dyscyplina się rozwijała,i w Polsce także cieszyła się coraz większym zainteresowaniem,oby wyniki Polek były coraz lepsze,tego im życzę.

  • monia866 doświadczony
    @ Kwantyfikator

    Jak skoki kobiet,to oczywiście nie obejdzie sie bez komentarzy co do urody zawodniczek;)Robia to niby nawet niby zawodowi komentatorzy w studiu;)
    Przyznaje,że tez zwracam uwagę na wygląd (niektórych;) skoczków;)

    P.S też jestem na emigracji i trochę ubolewam nad jakością oglądania konkursów przez internet;(nie mam polskiej tv),ale lepsze to niż nic;)
    (Akurat dekoracja Kamila była w porządku;)

  • ostry017 stały bywalec
    @Mikolaj1

    Nic podobnego nie powiedziałem co nazwałeś bzdurami, nie uważam go za słabego komentatora jednak ten patent na zrelacjonowanie powierzonej konkurencji był bardzo zły.

  • Mikolaj1 weteran
    ostry017

    gadasz bzdury Szczęsny dobry komentator brzynajmniej krzyczy głośno jak naszemu polakowi wyjdzie nikt nie jest idealny i każdy może mieć słabszy dzień Błachut czy Chruściński lepsi nie są

  • ostry017 stały bywalec
    @Mikołaj1

    Popadasz ze skrajności w skrajność. Kolega @bogus Ci dobrze wytłumaczył. Rozumiem popełnić jeden błąd w ułamkach sekundy bo może akurat zaczał rozwijać myśl i nie sprawdził, w dodatku emocje bo Polak ze złotem, całkiem czymś innym jest zaplanowane, powielenie tych samych informacji na przestrzeni jednej godziny przez Szczęsnego.

  • anonim
    Najlepsi komentatorzy skokow - Marek Szewczyk

    Rudzinski, Blachut, Miklas, Snopek. Pamieta ktos Marka Szewczyka ktory komentowal w latach 90-tych w TVP skoki np Turniej 4 Skoczni?

  • ostry017 stały bywalec
    @Wan_Zen

    Widzę, że nie tylko ja to zauważyłem. Schemat prosty, po dwie góra trzy ciekawostki(w przypadku każdej z zawodniczek w obu seriach te same słowo w słowo) w trakcie najazdu pozniej wstawka o odległości, na którym jest miejscu i tak w kółko. Toż to przecież do gier komputerowych mniej przewidywalne komentarze nagrywają...

  • anonim
    Szczesny - tragedia

    wan_zen
    Dokladnie, Szczesny nie tylko mowil te same rzeczy o poszczegolnych zawodniczkach w 1 i w 2 serii ale nawet mowil dokladnie te same zdania- tak jakby je czytal z kartki! Moze wplyw na to mial fakt ze tylko 2 seria byla w tvp 2 i tvp sport, nikt mu nie powiedzial ze 1 seria byla w tvp info

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl