Na początku września we włoskich miejscowościach Val di Fiemme i Predazzo pojawiło się ponad 20 młodych skoczków z mniej utytułowanych jeśli chodzi o skoki narciarskie krajów. Wzięli oni udział w dwutygodniowym obozie organizowanym przez Międzynarodową Federację Narciarską (FIS Camp), który zakończył się zawodami na skoczni normalnej.
Pomysł organizacji specjalnych obozów treningowych, na których młodzi adepci skoków narciarskich z krajów, w których tradycje i sukcesy w tej dyscyplinie nie są zbyt bogate, pojawił się jakiś czas temu. Pierwszy, można by rzec "testowy" obóz miał miejsce 2 lata temu w czeskim Libercu, a całym przedsięwzięciu dowiedzieliśmy się od Łotyszy, dla których był to jeden z pierwszych kontaktów ze skokami na międzynarodowej poziomie.
Idea FIS Campów oficjalnie weszła w życie rok później, gdy za sprawą Włocha Sandro Pertile, silnie promującego ten pomysł i odpowiadającego za jego organizację z ramienia FIS'u, zorganizowano pierwszy letni obóz we włoskich Val di Fiemme i Predazzo, na którym, co ciekawe, ustanowione zostały nowe rekordy Łotwy zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet.
Pomysł okazał się na tyle ciekawy i udany, że już w styczniu 2014 roku odbyła się kolejna edycja obozu, a 20 młodych skoczków i 12 trenerów z 8 krajów ugościły wspólnie Val di Fiemme i Predazzo. Zawodnicy oddali wówczas ponad 2500 skoków, a dla części z nich, jak choćby Gruzinów, była to pierwsza w życiu okazja do oddawania skoków na tak dużych i profesjonalnie przygotowanych obiektach. Mniejszy obóz wpisujący się w program FIS Campów miał także miejsce w czerwcu br. w słowackiej Bańskiej Bystrzycy, gdzie, oprócz miejscowych sportowców, pojawili się także Białorusini i Bułgarzy.
Zorganizowany w ostatnich dniach FIS Camp w Val di Fiemme i Predazzo był największym ze wszystkich dotychczasowych, co wiązało się z bardzo pozytywnym odbiorem ze strony uczestników poprzednich edycji i wzrostem zainteresowania dalszym rozwojem tego projektu ze strony samej Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. Dodatkowo, oprócz skoczków we Włoszech okazję doskonalić mieli także biegacze narciarscy, wśród których pojawili się przedstawiciele tak egzotycznych w sportach zimowych krajów jak Grecja, Macedonia, Litwa, Serbia, czy Bośnia i Hercegowina. W sumie w obu dyscyplinach liczba uczestników (obejmująca zarówno zawodników, jak i trenerów) wzrosła o 50% - z 50 w 2013 roku do 75 z aż 16 różnych krajów.
W przypadku skoczków narciarskich, poza dwójką (Estończycy Kristjan Ilves i Karl-August Tiirmaa) skupiającą się na uprawianiu kombinacji norweskiej i dysponującą wyraźnie większym doświadczeniem od pozostałych, uczestnicy obozu to młodzi adepci tego sportu, którzy pochodzą w sumie z 9 różnych państw: Bułgarii, Węgier, Estonii, Rumunii, Słowacji, Gruzji, Białorusi, Łotwy i Ukrainy (tych ostatnich jako jedynych zabrakło podczas edycji zimowej FIS Campu w styczniu 2014 roku).
Podczas dwutygodniowego pobytu w Italii sportowcy cały czas przebywali pod opieką wykwalifikowanego personelu, a także mogli korzystać z bazy sportowej, jaką dysponuje ten region, a na którą składają się m.in. skocznie narciarskie, ścieźki rowerowe, baseny i położona w górach siłownia zewnętrzna.
Zawodnicy mieli także okazję spotkać się ze swoimi idolami – biegaczy odwiedzili bowiem byli włoscy biegacze narciarscy i mistrzowie olimpijscy - Gabriella Paruzzi i Cristian Zorzi. Z kolei skoczkowie mieli okazję trenować z reprezentacją... Polski, która pojawiła się w tym czasie we Włoszech i w składzie której znajdował się m.in. Kamil Stoch.
Podczas całego obozu skoczkowie dwukrotnie wyjeżdżali do austriackiego Stams, żeby móc oddawać skoki na obiekcie K60, który jest ostatnim brakującym elementem kompleksu w Predazzo. Być może w kolejnych latach takiej konieczności już nie będzie, bowiem zarówno lokalni urzędnicy, jak i mieszkańcy dążą do wybudowania brakującej skoczni.
Oprócz zawodników szansę rozwoju podczas FIS Campów mają również ich trenerzy. Podczas zakończonej niedawno edycji wzięli oni udział w 11 przygotowanych dla nich przez ekspertów z ramienia FIS'u seminariach, na których mieli okazję dowiedzieć się m.in. jak prawidłowo planować i przeprowadzać treningi techniczne i siłowe, jak korzystać z analiz wideo, czy jak planować zadania na cały sezon.
Pod koniec obozu dla jego uczestników zorganizowano także zawody testowe na skoczni normalnej w Predazzo. Wobec dużej różnicy w wieku oraz poziomie sportowym zawodników skakali oni z kompletnie różnych belek startowych (najniższą belką była 17, z jakiej w 1. serii skakał Kristjan Ilves, a najwyższą 33, z jakiej skakało kilku innych skoczków), wobec czego wyniki nie są w pełni miarodajne (Ilves za samą różnicę w belkach otrzymał 129 dodatkowych punktów!). Z kronikarskiego obowiązku informujemy jednak, że Ilves zwyciężył, zdobywając w dwóch skokach astronomiczną liczbę 363 punktów i pokonując o blisko 100 punktów Ukraińca Stepana Pasicznyka , a o 110,5 punktu swojego rodaka Klausa-Marka Kolpakova. Czołową dziesiątkę uzupełnili jeszcze kolejno: Ukrainiec, Rumun, Estończyk, Słowak, Ukrainiec, Estończyk oraz... Gruzin. Stawkę 27 zawodników zamknęli z kolei Bułgar oraz dwóch Łotyszy. Szczegółowe wyniki zobaczyć można w załączniku do tego artykułu.
Kolejna edycja FIS Campu, tym razem zimowa, odbędzie się prawdopodobnie już w grudniu br. Ostateczna decyzja w tej sprawie zostanie podjęta na początku października podczas spotkania FIS'u w szwajcarskim Zurychu. Na decyzje dotyczące przyszłości tego projektu z pewnością będą miały wpływ pozytywne opinie.
Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl
Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl
- Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
- Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
- Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
- Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
- Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
- Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
- Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
- Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
- Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
- Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
- Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
- Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
- Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
- Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
- Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
- W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
- W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).
Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu
Zaloguj się