Falun 2015: Gospodarze ogłosili skład. Sensacyjny powrót Eriksona?

  • 2015-02-15 14:53

W ostatnich dniach kolejne reprezentacje ogłaszają swoje składy na tegoroczne mistrzostwa świata w szwedzkim Falun. Swoją decyzję ogłosili w końcu także gospodarze, którzy po 5 latach przerwy ponownie wystartują w konkursie drużynowym na najwyższym poziomie rywalizacji międzynarodowej.

W związku ze słabymi wynikami szwedzkich skoczków osiąganymi w ostatnich sezonach i ogólną sytuacją tej dyscypliny w tym kraju kibice od dłuższego czasu zastanawiali się, czy gospodarze zdecydują się wystawić swoją ekipę w konkursie drużynowym podczas zbliżających się mistrzostw świata. Mimo iż szkoleniowcy szwedzkiej reprezentacji już latem 2014 roku ogłaszali, że chcą wziąć w nim udział, podając nawet wstępny skład, to, delikatnie mówiąc, niezbyt wysoka forma Skandynawów sugerowała, iż może jeszcze dojść do zmiany decyzji.

Okazuje się jednak, iż obawy te okazały się nieuzasadnione i, niezależnie od prezentowanego poziomu sportowego, Szwedzi zdecydowali się na zgłoszenie swojej reprezentacji do konkursu drużynowego mężczyzn. Będzie to ich powrót do takiej rywalizacji na tym poziomie po 5 latach przerwy – po raz ostatni bowiem szwedzka drużyna wzięła udział w drużynowej rywalizacji w ramach Pucharu Świata 7 lutego 2010 roku, zajmując wówczas ostatnią, 14. pozycję.

Co ciekawe jednak, mimo wystawiania reprezentacji w rywalizacji drużynowej, w konkursie indywidualnym zaprezentuje się tylko 3 zawodników gospodarzy – Carl Nordin, dla którego będzie to już trzeci start na mistrzostwach świata w karierze, a także debiutujący w tej imprezie, a wychowani w Norwegii Jonas Sandell i Christian Inngjerdingen.

W konkursie drużynowym do trio Nordin-Sandell-Inngjerdingen dołączy któryś z dwójki skoczków – Simon Eklund lub... Johan Erikson. Ostateczna decyzja zostanie podjęta prawdopodobnie po dzisiejszym konkursie indywidualnym o mistrzostwo Szwecji na skoczni dużej.

Dla Eklunda byłby to debiut w mistrzostwach świata. Z kolei wybór Eriksona byłby małą sensacją – skoczek ten bowiem zakończył swoją karierę po sezonie letnim... 2009 roku! Co prawda później skakał rekreacyjnie, startując, a nawet zdobywając medale, w mistrzostwach kraju, jednak nic nie zapowiadało, by miał powrócić do międzynarodowej rywalizacji. Warto dodać, że Erikson jest ostatnim szwedzkim skoczkiem, który zdołał się chociaż zbliżyć do szerokiej światowej czołówki – w sezonie 2003/2004 zdobył on bowiem 86 punktów, plasując się na 38. pozycji w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, a w całej karierze uzbierał 102 oczka. Wątpliwe jednak, by po tak długiej przerwie był w stanie chociaż nawiązać do takich rezultatów, o czym zresztą świadczy fakt, iż nie dostanie okazji do wzięcia udziału w konkursie indywidualnym, a o miejsce w kadrze walczy z fatalnie prezentującym się na arenie międzynarodowej Eklundem, który jedyne punkty w zawodach FIS Cupu zdobył podczas zeszłorocznych zawodów w amerykańskim Brattleboro, gdzie na starcie pojawiło się... 26 zawodników.


Paweł Borkowski, źródło: Informacja własna
oglądalność: (13084) komentarze: (29)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • anonim
    Tonio

    Jak Szwedzi chca wziasc Eriksona to rownie dobrze do Falun moze pojechac Tonio Tajner

  • borek99 doświadczony
    @Piotrek

    Wyników jeszcze nie ma, są tylko szczątkowe informacje w szwedzkich mediach, ale nawet kompletu medalistów tam nie podali.

  • anonim
    Nieznany

    Benjamin Larsson z tego co wiem, zakończył karierę, inna sprawa ze to byl raczej naciagany talent ale z braku laku byl swego czasu najlepszy

  • pepeleusz profesor
    @borek99

    Miewam ostatnio zaległości stąd nieprzypadkowy znak zapytania w mojej tezie. Fakty podane przez Ciebie wiele wyjaśniają.



    A co do wyboru pomiędzy Eklundem a J.Eriksonem to raczej powinni ich sprawdzić w skakaniu na bulę z belki adekwatnej do poziomu MS i raczej stary by sobie lepiej poradził.

    Inna poniżej poruszona kwestia- Faktycznie też B.Larsson w momencie wyboru Falun rokował najlepiej ze Szwedów a w każdym razie z młodych Szwedów. Trudno było sobie wyobrazić że go na tych MS nie będzie, ale potem strasznie zawiódł.

  • Piotrek stały bywalec
    @borek99

    Skąd wziąłeś wyniki?

  • borek99 doświadczony
    -

    Ostatecznie po dzisiejszym konkursie na skoczni dużej czwarty do drużyny zostanie wybrany dzień przed konkursem drużynowym na MŚ. Dzisiaj Erikson był szósty, a Eklund siódmy - jak będę miał pełne wyniki to oczywiście wrzucę.

    @muszek59
    Rumunia tak, pozostałe dwa zapewne też, ale pewności nie mam.

  • muszek59 bywalec

    Czy Kazachstan,Korea,Rumunia wysyłają skoczków na MŚ ?

  • nieznany weteran

    Kiedy ogłaszano wybor gospodarza tych mistrzostw, to ze szwedzkich dzieciakow dość przyzwoicie (jak na tamtejsze standardy) zapowiadal się Benjamin Larsson(1996). Wydawalo się, ze w 2015 moglby być najlepszym z Szwedow. Ostatnio nigdzie nie startuje. Ktos wie co się z nim stało?

  • filip12345 stały bywalec

    W sezonie 2003/2004 Erikson zdobył 86 pkt Pucharu Świata. Skakał wtedy przyzwoicie.

  • ZiomekSKI początkujący

    jeśli chodzi o Simona Eklunda, to punkty FIS Cup zdobył także w Notodden, gdzie był 30.. :P, jednak to marne pocieszenie, bo to wybitny no-talent

    Nie zmienia to faktu, że to pokazuje poziom Szwedzkich skoków, które praktycznie wymarły, dla mnie to nie do pomyślenia że w kraju który ma ogromne tradycje, nie byłoby skoczka który regularnie awansował do 50 PŚ

  • anonim

    Kiedyś Szwedzi potrafili osiągać dobre rezultaty w Pucharze Świata i nie mam ty na myśli tylko Boklöva, niesłusznie uważanego za prekursora stylu V, ale byli też Martinsson, Tällberg, a w późniejszych latach też Jaafs. W ostatnich latach skoki w Szwecji osiągnęły tak żenujący poziom, że jeśli Szwedom uda się skompletować drużynę, to jej wyniki będą porównywalne z poziomem Eddiego Edwarda. Niestety Finowie widocznie postanowili sobie ambitny cel dogonić poziomem swojego zachodniego sąsiada.

  • borek99 doświadczony
    @pepeleusz

    Jeśli chodzi o talenty to wszak Ty tutaj jesteś ekspertem, nie ja ;).

    Jak dla mnie Eriksson to jednak mniejszy kaliber talentu - co prawda w 2013 roku skakał na Youth Cupie dalej, ale już w 2014 roku przegrał z Devallem w sumie o 12,5 metra i generalnie w większości startów skacze słabiej - przykładowo tydzień temu podczas mistrzostw krajów nordyckich juniorów w Solleftea (Solleftei? nie wiem czy się tę nazwę odmienia i jak :P) przegrał z Devallem różnicą aż 21 metrów (na K-80), a z Aigro aż 25 metrami. No ale jak to z dzieciakami bywa wszystko okaże się w przyszłości.

    Z Antonem jest zresztą jeszcze taki problem, że on chyba lepiej biega niż skacze (nie znam się na tym, ale takie wnioski można wysnuć po jego starcie na wspomnianych wyżej mistrzostwach krajów nordyckich juniorów) i Szwedzi chcą z niego zrobić kombinatora norweskiego - na tych zawodach tydzień temu w kombinacji był 11 na 14 zawodników (wyprzedził Estończyka i dwóch Norwegów), ale biegowo wykręcił 3 (!) czas - pobiegł 10 sekund szybciej od rok starszego Kolpakova, który biegowo był w 30 na dłuższym dystansie na tegorocznym EYOWF'ie. Więc wcale się nie zdziwię jak pójdzie właśnie w stronę kombinacji, bo tam ma dzięki tym biegom chyba większy potencjał, a i o sukces tam łatwiej niż w skokach.

  • jma profesor
    Niezła kondycja szwedzkich skoków

    Czwarty regularny zawodnik nie jest lepszy od faceta, który 5 lat temu zakończył karierę i skacze dla zabawy. Aha i nie był w przeszłości zdobywcą KK czy choćby zameldował się w pierwszej "10".

  • anonim
    fsfsfsf

    brawo, szacun! :)
    szkoda tylko że 4 nie wystąpi w indywidualnym ;p

  • Piotrek stały bywalec
    -

    Patrząc na poziom Eklunda to wybór Eriksona wydaje się o wiele 'mądrzejszy'. Jednakże opierać reprezentację na 'eksportowanych' zawodnikach lub wskrzeszaniach zawieszonych od kilku lat karier nie prowadzi do niczego dobrego. mimo to, gdyby Sandell i Inngjerdingen trafili pod opiekę solidnego szkoleniowca to można by wykrzesać z nich całkiem przyzwoitych zawodników.
    Dziwi fakt że nie zaczęto myśleć poważnie o budowie drużyny już po ogłoszeniu kandydatury lub jej wyborze. A od tamtego czasu reprezentacja tylko się uszczuplała...

  • pepeleusz profesor
    @borek99

    A nie Anton Eriksson(2000) jest jedynym młodym talentem? Przecież ten 14 latek w 2014 w FC potrafił pokonać 15 zawodników, w Hinterzarten w swojej kategorii plasował się w połowie stawki

  • borek99 doświadczony
    -

    Jeśli z młodych ktoś ma coś osiągnąć to chyba tylko Devall (tudzież de Wall, bo Szwedzi nie mogą się zdecydować jak zapisywać jego nazwisko...), ale patrząc na to jak tam wygląda rozwój talentów w ostatnich latach jakoś sceptycznie nawet do niego podchodzę...

    A szwedzkie skoki narciarskie to i tak są na niezłym poziomie w porównaniu z tamtejszą kombinacją norweską - to dopiero jaja, że mistrzostwa świata rozgrywane są w kraju, gdzie w ostatnich mistrzostwach kraju wystartowało 2 "kombinatorów" z czego jeden to się chyba czołgał, a nie biegł na nartach patrząc po czasie biegu... No ale cóż - tak działają układy w FIS'ie - pomyśleć, że takie Falun dzięki samym biegom narciarskim dostaje MŚ, a Planica z rewelacyjnym kompleksem sportowym i masą kibiców nie...

  • Lestek weteran
    Szwedzi w PŚ

    87/88: J. Bokloev - 10 m., S. Taellberg - 12., Szwecja (PN) - 7.
    88/89: J. Bokloev - 1., Szwecja - 5.
    89/90: J. Bokloev - 14.
    90/91: M. Martinsson - 5., S. Taellberg - 12., Szwecja - 4.
    91/92: M. Martinsson - 6., S. Taellberg - 16., Szwecja - 5.

    Podia konkursów PŚ:
    11 - J. Bokloev
    7 - S. Taellberg
    6 - M. Martinsson
    1 - P. I. Taellberg

  • Stinger profesor

    Trójka spodziewana i walka między Eklundem, a... Eriksonem. Oby to Johan wygrał bo chętnie bym go zobaczył znowu na skoczni.

  • anonim

    Po co robić? Ponieważ to są MŚ w narciarstwie klasycznym a nie tylko w skokach narciarskich nie zapominajmy o innych zimowych dyscyplinach, w których szwedzi zajmują wysokie pozycje.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl