Podczas tegorocznego Letniego Grand Prix testowane są nowe przepisy dotyczące sprzętu i kontroli zawodników, wprowadzone przez Międzynarodową Federację Narciarską. Jedną z nowości jest pomiar wysokości krocza, dokonywany przed skokiem. Po raz pierwszy przeprowadzono go podczas zawodów w Wiśle.
Do tej pory wysokość ta mierzona była po konkursie i tylko losowo wybranym zawodnikom. Teraz przed startem mierzony jest każdy ze skoczków, w każdej serii konkursowej. Zawodnik, którego wysokość krocza nie odpowiada podanym wcześniej wartościom, nie może zostać dopuszczony do rywalizacji. Ponadto, przed wprowadzeniem zmian, osobno mierzone były wzrost zawodnika i wysokość krocza. Obecnie te dwa pomiary dokonywane są równocześnie.
Punkt kontrolny na starcie eliminuje też możliwość wprowadzania zmian w kombinezonie tj. np. jego naciąganie, poprawianie i dotykanie, aby uzyskać jak największą powierzchnię nośną w trakcie lotu. Nieprzestrzeganie tych zasad grozi dyskwalifikacją.
Jako powód wprowadzenia tego rozwiązania, FIS podaje chęć wyrównania szans rywalizacji w konkursie. Na temat nowego sposobu prowadzenia tej kontroli wypowiedzieli się m.in.: dyrektor Pucharu Świata w skokach narciarskich Walter Hofer oraz trenerzy: Łukasz Kruczek, Alexander Stoeckl i Heinz Kuttin.
Trener naszej reprezentacji popiera ten pomysł. – Dzięki temu nie bedzie dyskusji na temat tego, czy kontrola jest prowadzona w sposób prawidłowy – mówi Łukasz Kruczek – Skoczek mierzony jest przed startem, więc do skoku przystępuje w przepisowym kombinezonie i nie ma wystarczajaco dużo czasu, aby dokonać jakiś manipulacji. To nowość zarówno dla zawodników, jak i trenerów, dlatego chcemy mieć pewność, że nie przeszkadza sportowcom w przygotowaniu do startu i, że wszystko przebiega sprawnie.
Podobne zdanie ma szkoleniowiec Norwegów Alexander Stoeckl. – Zaletą nowego punktu kontrolnego jest to, że będzie mniej spekulacji na temat tego, czy sportowcy manipulują przy swoich kombinezonach. Kontrola przed startem sprzyja większej sprawiedliwości, równości szans wśród sportowców i mam nadzieję, bardziej ekscytującym zawodom – wymienia.
Stoeckl dodaje, również, że dzięki pomiarowi przed startem, zawodnik nie może już modyfikować długości kombinezonu w kroczu. – Trudno powiedzieć, jak duża różnicę uzyskamy wyciągając kombinezon w dół na długość jednego lub dwóch centymetrów. Musiałoby być to obliczone aerodynamicznie, ale myślę, że jest to jednak duża różnica – twierdzi.
Zwolennikiem tego rozwiązania jest także trener Austriaków Heinz Kuttin. Tak jak Kruczek i Stoeckl, austriacki szkoleniowiec jest przekonany, że ta metoda sprzyja sprawiedliwej rywalizacji i zapobiega spekulacjom.
Z kolei Walter Hofer podkreśla, że tego typu kontrola to czynnik decydujący, jeśli chodzi o stosowanie przepisowego sprzętu. – Wykonywanie tego pomiaru tuż po skoku nie jest możliwe na każdym obiekcie. Czasami zawodnik musi pokonać dłuższą drogę do stanowiska kontrolnego. Jest to niewygodne dla skoczka z pełnym wyposażeniem, a poza tym daje możliwość manipulacji – tłumaczy.
Hofer przekonuje też, że kontrola przed startem nie dekoncentruje zawodników. – Na razie testujemy ten pomysł i do tej pory słyszymy pozytywne opinie od sportowców i trenerów. Teraz będziemy więc pracować nad przygotowaniem tej procedury na zimę – podsumowuje.
Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl
Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl
- Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
- Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
- Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
- Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
- Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
- Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
- Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
- Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
- Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
- Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
- Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
- Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
- Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
- Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
- Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
- W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
- W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).
Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu
Zaloguj się