W sobotę w miejscowości Örnsköldsvik na skoczni K90 w kompleksie Paradiskullen odbyły się letnie mistrzostwa Szwecji. Tytuły mistrzowskie w rywalizacji indywidualnej trafiły w ręce Carla Nordina i Matildy Gundersson, a w konkursie drużynowym najlepszy okazał się duet Olof Lundgren i Simon Eklund reprezentujący klub Holmens IF.
Mimo olbrzymich tradycji jeśli chodzi o skoki narciarskie, Szwecja od kilkunastu już lat nie odgrywa w skokowym świecie żadnej poważniejszej roli, a jej pozycja regularnie spada coraz niżej. Niestety nic nie świadczy o tym, aby sytuacja ta miała się w najbliższej przyszłości zmienić. Świadczyć o tym mogą rozegrane w ostatni weekend letnie mistrzostwa tego kraju.
W rywalizacji indywidualnej mężczyzn na starcie pojawiło się zaledwie 10 skoczków. Najlepszy okazał się Carl Nordin. Niespełna 26-latek, który w swojej karierze nigdy nie zakwalifikował się do konkursu głównego Pucharu Świata (wszystkie starty w tej fazie rywalizacji zawdzięcza odwołaniu kwalifikacji), nie zostawił swoim młodszym rywalom szans, uzyskując nad nimi wynoszącą blisko 30 punktów przewagę. Nordin był także jedynym skoczkiem, który przekroczył punkt konstrukcyjny skoczni K90 w kompleksie Paradiskullen. Srebrny medal trafił w ręce Olofa Lundgrena, który o dwa punkty wyprzedził Josefa Larssona. Larssona, który swoją karierę zawodniczą zakończył trzy lata temu, a od tego czasu na skoczniach pojawia się już tylko czysto hobbystycznie...
Warto też zauważyć, że na starcie zabrakło trzech spośród pięciu skoczków, którzy mieli okazję oddawać swoje skoki podczas tegorocznych mistrzostw świata w Falun – Johana Eriksona, Jonasa Sandella i Christiana Inngjerdingena.
Oprócz konkursu mężczyzn, po raz pierwszy od kilku lat, zorganizowano także rywalizację dziewcząt. Na starcie stanęły 4 zawodniczki, urodzone między 1999 a 2001 rokiem. W tej wyjątkowo młodej stawce najlepsza okazała się Matilda Gundersson, która pod koniec września, podczas konkursów Pucharu Karpat i FIS Cupu w Rasnovie, także prezentowała się najlepiej ze Szwedek, zajmując miejsca na początku drugiej dziesiątki. Srebro trafiło w ręce Fridy Westman, która, po słabszej pierwszej próbie, w drugiej oddała najdalszy skok rywalizacji (81 metrów), ostatecznie przegrywając z Gundersson różnicą zaledwie 2 punktów. Na najniższym stopniu podium stanęła Astrid Moberg, która jako jedyna spośród startujących skoczkiń nie miała jeszcze okazji pojawić się na starcie zawodów FIS'owskich.
W konkursie zabrakło Joanny Mohlen, która w Rasnovie uzyskiwała najgorsze wyniki spośród Szwedek (dla których w komplecie był to debiut w rywalizacji międzynarodowej pod egidą FIS'u). Co ciekawe Mohlen pojawiła się jednak w rozegranych w ten sam dzień mistrzostwach Szwecji juniorów.
Wyniki konkursów indywidualnych w formacie PDF
W Örnsköldsvik w tym samym dniu co konkursy indywidualne odbył się również konkurs drużynowy, który przybrał dość nietypową formę – zawodnicy rywalizowali bowiem w... duetach, a na takich samych zasadach z mężczyznami startowały 2 zespoły kobiece. Tytuł trafił w ręce klubu Holmens IF, który reprezentowany był przez parę Olof Lundgren i Simon Eklund. Pozostałe miejsca na podium zajęły pierwszy i drugi zespół klubu Sollefteå GIF, startujące odpowiednio w składach Sebastian de Wall i Josef Larsson (1. drużyna, srebrny medal) oraz Anton Eriksson i Marcus Flemström (2. drużyna, brązowy medal). Co ciekawe indywidualnie najlepszy wynik uzyskał ponownie Carl Nordin. Znalazł się on jednak w drużynie z Tobiasem Fröierem, który indywidualnie był... najsłabszy, przegrywając nawet z 4 dziewczętami.
Wyniki konkursu drużynowego w formacie PDF
Wyniki indywidualne z konkursu drużynowego w formacie PDF
Oprócz seniorów o medale walczyli także młodsi zawodnicy. Wśród juniorów na skoczni K90 medale zdobyli Olof Lundgren (złoto), Simon Eklund (srebro) i Sebastian de Wall (brąz), a wśród juniorek Frida Westman (złoto), Matilda Gundersson (srebro) i Astrid Moberg (brąz).
Pełne wyniki konkursów mistrzostw Szwecji juniorów w formacie PDF
Ponadto dzień po wcześniej opisanych zawodach w kompleksie Paradiskullen odbyły się także konkursy o mistrzostwo Szwecji w młodszych kategoriach wiekowych. Wśród nieco starszych, na skoczni K55, złote medale zdobyli Sebastian de Wall wśród chłopców i Astrid Moberg wśród dziewcząt, a wśród nieco młodszych, na skoczni K35, tytuły mistrzowskie trafiły do Jonathana Swedberga u chłopców i Fridy Hedin u dziewcząt.
Pełne wyniki konkursów mistrzostw Szwecji w młodszych kategoriach wiekowych w formacie PDF
Dopełnieniem wyjątkowo jak na Szwecję obfitego w rywalizację skoczków i skoczkiń narciarskich weekendu były tradycyjne dziecięce zawody z cyklu Vidars Minne, w których najmłodsi konkurowali na najmniejszych skoczniach wchodzących w skład kompleksu Paradiskullen: K10, K20 i K35. Wyniki tych zawodów można znaleźć tutaj:
-
Piotrek stały bywalec
-
Być może ta młodzież szkolona obecnie w klubach będzie w stanie coś ugrać na przestrzeni kilku lat.
Ale tak się zastanawiam, ile determinacji musi być w Nordinie: skacze w PŚ od 6 lat, nic nigdy nie zwojował (a wręcz notuje regres) a nadal skacze. -
borek99 doświadczony
@SerpensAntiquus
Rodzina na 100% (młody reprezentuje ten sam klub co Rickard, a przy popularności skoków w Szwecji ciężko byłoby o taki przypadek, żeby dwie niespokrewnione ze sobą osoby o tym samym nazwisku z tego samego klubu uprawiające skoki nie były rodziną), prawdopodobnie syn, ale pewności tutaj nie mam.
-
anonim
-
Najbardziej to by się szwedom przydał drugi Boklov, Tallaberg albo Martinsson
-
anonim
A najbardziej Szwedom przydałby się taki drugi Jaafs albo Erikson z sezonu 2003/2004
-
EmiI profesor
Szwedzi by chcieli teraz mieć bardzo takiego Froeiera co potrafił być 11 na PK, i zajmować kilkukrotnie miejsca w drugiej dziesiątce tych zawodów.
-
anonim
No akurat Rickard Froeier był lepszym skoczkiem niż Eklund.
-
SerpensAntiquus bywalec
Ciekawe, czy ów Tobias Froeier jest jakoś spokrewniony z Rickardem Froeierem - innym szwedzkim skoczkiem-amatorem, który próbował swych sił pod koniec lat 90. (raz nawet wypadł lepiej od Adama Małysza :P)?
-
Stinger profesor
Carl Nordin to aktualni najlepszy skoczek w Szwecji także nic dziwnego że zdobył złoto.
Mimo wszystko poziom skoków w Szwecji jest na fatalnym poziomie i te odległości nam mówią tyle że z wysokich belek i Szwedzi mogą sobie poskakać. -
anonim
Musiała być bardzo wysoka belka jeśli Nordin przekroczył punkt K.Takie są niestety realia szwedzkich skoków
Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl
Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl
- Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
- Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
- Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
- Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
- Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
- Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
- Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
- Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
- Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
- Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
- Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
- Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
- Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
- Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
- Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
- W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
- W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).
Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu
Zaloguj się