PK w Renie: Triumf Andrzeja Stękały!

  • 2015-12-11 22:30

Andrzej Stękała zwycięzcą inauguracyjnych zawodów Pucharu Kontynentalnego 2015/2016! Reprezentant Polski okazał się najlepszy na skoczni normalnej (HS111) w Renie po skokach na odległość 111 m i 106 m. W finałowej serii wystąpiło czterech Biało-Czerwonych.

Pierwsza seria konkursowa była popisem Andrzeja Stękały. Reprezentant Polski jako jedyny zawodnik w stawce doleciał do punktu HS normalnej skoczni w Renie, wynoszącego 111 metrów. Drugi na półmetku Halvor Egner Granerud (106 m) tracił do lidera 6,5 punktu. Trzecie miejsce ze stratą 10,6 pkt. do Stękały zajmował kolejny Norweg, Fredrik Bjerkeengen. Kolejne pozycje zajmowali Kanadyjczyk Mackenzie Boyd-Clowes (108 m) oraz Słoweńcy Tilen Bartol (102,5 m) i Andraz Pograjc (101,5 m).

Na siódmej pozycji sklasyfikowany był Niemiec Markus Eisenbichler (105 m), który wyprzedzał bezpośrednio swoich rodaków - Piusa Paschke (104 m) i Karla Geigera (98,5 m). Pierwszą dziesiątkę zamykał Krzysztof Miętus, który wylądował na 102,5 m.

Dwunastą pozycję, po skoku na odległość 104,5 metra, zajmował powracający po ponad rocznej przerwie spowodowanej kontuzją Jakub Wolny. Cztery lokaty niżej znajdował się kolejny Polak, Aleksander Zniszczoł (102,5 m).

Do finałowej serii nie awansowali pozostali nasi reprezentanci. Krzysztof Biegun z wynikiem 97,5 m zajął 41. miejsce. Czterdziesty piąty był Stanisław Biela (94 m), zaś pozycję niżej - Bartłomiej Kłusek (90 m).

Zdyskwalifikowani za nieprzepisowy kombinezon zostali Ziga Jelar, Sigurd Nymoen Soeberg i Paul Winter.

Pierwsza seria konkursowa rozpoczęła się z 7. belki startowej, a po skokach 13 zawodników obniżono rozbieg do 6. platformy.

W finale Andrzej Stękała nie pozostawił rywalom złudzeń, kto tego dnia jest najlepszy na skoczni w Renie. Reprezentant Polski pofrunął na 106 metr i zdecydowanie pokonał drugiego Halvora Egnera Graneruda. Norweg, który wylądował w drugiej serii na 102,5 metrze, stracił do triumfatora konkursu 9,4 punktu. Na trzecią pozycję awansował Słoweniec Tilen Bartol (107 m), który przegrał ze Stękałą różnicą 15,7 punktu.

Tuż za podium sklasyfikowani zostali Fredrik Bjerkeengen (102,5 m), Mackenzie Boyd-Clowes (104,5 m), Andraz Pograjc (106 m), Karl Geiger (106,5 m), Markus Eisenbichler (107 m) oraz Pius Paschke (104,5 m). Czołową dziesiątkę piątkowych zawodów uzupełnił David Siegel (108,5 m).

Jakub Wolny swój pierwszy start po kontuzji zakończył na czternastej pozycji, lądując w finale na 102 metrze. Krzysztof Miętus (101 m), sklasyfikowany został na szesnastym miejscu, zaś lokatę niżej znalazł się Aleksander Zniszczoł (98 m).

W drugiej rundzie konkursowej zdyskwalifikowany za nieprzepisowy kombinezon został Jure Sinkovec. Finałowa seria została rozegrana z 6. belki startowej.

Dla Andrzeja Stękała to pierwsze w karierze zwycięstwo w zawodach Pucharu Kontynentalnego, a drugie podium. W marcu 2015 roku zajął drugie miejsce w konkursie PK w Niżnym Tagile.

Jutro drugi konkurs w Renie, tym razem na dużej skoczni HS139. Oficjalny trening wyznaczono na godzinę 9:00, zaś serię próbną na 11:30. Początek zawodów o godzinie 13:00.

WYNIKI I KLASYFIKACJE:
Zobacz wyniki I serii konkursu >>
Zobacz końcowe wyniki konkursu >>
Zobacz aktualną klasyfikację generalną Pucharu Kontynentalnego >>
Zobacz aktualną klasyfikację III periodu PK sezonu 2015/2016 >>
Zobacz aktualny ranking CRL >>


Adam Bucholz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (19747) komentarze: (165)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • sakala weteran

    @JankessPL

    Wrzucanie tego nie ma już sensu, bo zestawienie dotyczyło poprzedniego sezonu, a poza tym było o tyle niekompletne, że nie uwzględniało ostatnich konkursów krajowych, które miały być później dodane.
    Ale wrzucę pełne zasady punktacji - może się komuś przydadzą, np. @dejwowi.

  • anonim
    Statystyki

    Fakt, czytelnicy skijumping tworzą sporo dobrych statystyk. Też wam wrzucę za jakiś czas swój arkusz otwarty, może się komuś przyda, tylko jest na dysku z padniętego PC, muszę kupić kabel by pod laptopa dysk podpiąć i zgrać dane. Uzupełnię i wrzucę, może komuś się przyda.

  • HKS profesor

    @OjciecMarek
    Dzięki za info. To już nie mam pomysłu co jeszcze można by zrobić;)

  • sheef profesor
    Podsumowanie występu Polaków w pierwszym konkursie PK w Renie

    Udany konkurs w wykonaniu polskich skoczków. Andrzej Stękała oddał wczoraj dwa kapitalne wręcz skoki i tym samym zmiażdżył konkurencję w piątkowych zawodach. Kuba Wolny również zasłużył na pochwały - po powrocie do skakania zaprezentował się bardzo dobrze. Dobry występ Krzyśka Miętusa, który dwa ponad stumetrowe skoki. Olek Zniszczoł z kolei pierwszy skok miał udany natomiast drugi był już znacznie słabszy co i tak wystarczyło do zajęcia miejsca w drugiej dziesiątce zawodów.

  • haze23 doświadczony
    kiedy tory lodowe w Polsce?

    Bez tego marzenia o potędze będą zamrożoną iluzją.

  • OjciecMarek profesor
    @HKS

    Na Winterszusie ukazywały się rankingi stylistów za sezon 2012/13 i 13/14, poprzedniego cyklu PŚ chyba nie podsumowano.

  • anonim
    zamiast stocha wole stekałe

    zamiast stocha wole stekałe

  • HKS profesor

    @Micadi
    Gratuluję, fajna robota. Problemem jest zawsze punktacja ale widzę że to rozrzuciłeś bardzo sensownie. Jeszcze super to wszystko podsumowane z liderami roczników w dziale klasyfikacja - szacun!

    Wiadomo, że najlepiej by było liczyć rangę zawodów na podstawie zawodników spływających z "góry" ale to byłby już metamtyczny hardkor dla super mózgów, a można by zacząć od tego że bazą jest np. 1000 punktów za 10 miejsce w PŚ (powiedzmy że to 10 jest najbardziej stabilne) i później wszystko spływa na dół ale to jest ciężkie nawet nie czasowo ale jeszcze bardziej logistycznie;)

    Widzę że czytelnicy skijumpijg jakby wszystko podsumować mają chyba wszystkie możliwe rankingi;)

    Z ciekawości aż spytam czy ktoś robi ranking stylistów czyli kto ma najwyższe noty?;) Rankingi wiatru, klasyfikacje bez wiatru też już widywałem.

  • Micadi początkujący
    @HKS

    Chyba dokument był za duży, bo załadował się w małej części tylko. Może lepiej załaduje go do jakiegoś serwisu hostowania plików .
    https://mega.nz/#!NEVxEBKT!JZ6EhrrAqZoIVvMEPcIG1FTOiPnaWSrVns4oUWm2wiA

    Zawodników za sezon 2015 zebrało się ponad tysiąc, szkoda że google docs nie chcą całego załadować arkusza

  • borek99 doświadczony
    @HKS

    W ogóle widzę, że Koreańczycy mają dobry weekend - pierwszy raz w historii zdobyli prawo startu w PŚ w kombinacji norweskiej i w kobiecym PŚ w skokach. Chociaż w obu na wielkie sukcesy bym nie liczył ;)

  • HKS profesor

    @Micadi
    A możesz napisać jak ustalasz range, bo dwa pozostałe zeszyty czyli punktacja i klasyfikacja mi się nie chcą załadować.

    I tylko 250 się zbiera w takiej sytuacji? To nawet myślałem że więcej;)

    Ogólnie to widzę, że sporo osób coś tworzy i aż się dziwie że hobbystycznie i też się dziwie że taki wielki portal nie ma jakiś pierdół statystycznych bo można milion dziwnych rzeczy wrzucać i przeliczać;)

  • JankessPL doświadczony
    @sakala

    Szkoda że nie mam czasu, bo bym chętnie zaoferował swoją pomoc :)
    Możesz wrzucić ostatnią aktualizację rankingu?

  • Micadi początkujący
    @HKS

    Ja sobie taki ranking prowadzę hobbistycznie, liczę wszystkie konkursy jakie znajdę, puściłem wyniki za sezon 2015 do dokumentów googla tutaj jesli jesteś ciekaw jakby to wyglądało:

    https://docs.google.com/spreadsheets/d/1-9LZkGDmkztM-JCQTGn7jW1ePWY4rNfG8unQXQyVQVo/edit?usp=sharing

    Nawet fajnie mi to wyszło, automatycznie przypisuje punkty tak długo jak się poda pozycje i range konkursu, dodatkowo zmiana w punktacji automatycznie przerzuci się do tabel.
    Drobne ostrzeżenie tylko, będzie to lagować na słabszych kompach bo jest to cholernie gigantyczne zestawienie

  • HKS profesor

    @dejw
    Najlepiej to zrobić przeliczenie "wartości PK i FIS Cup" z PŚ na poziomie przechodzenia między tymi zawodami (czyli zbadać różnicę doświadczalnie i uśrednić), a później móc na podstawie powiedzmy 3 startujących zawodników wyciągnąć poziom jakiś lokalnych zawodów, dzięki ich rankingowi z zawodów międzynarodowych w danym sezonie.

    Tylko, że to by była niemal pełnoetatowa robota żeby to wykonać. Dodatkowo jeszcze trzeba mieć dostęp do wyników lokalnych.

    Ja się dziwię, że jeszcze nikt nie zrobił fajnego rankingu z jakimś "empirycznym" przeliczeniem PŚ na PK i PK na FIS Cup. To by można zrobić jakoś normalnie ale też pracy nie mało a kogo to interesuje tak na prawdę;)

    PS. Jak już rozmawiamy o egzotyce to Je-Un Park 24. jak ktoś kojarzy ocb;)

  • dejw profesor
    @sakala

    Ja też pamiętam o tym rankingu ;)
    Swoją drogą, chodzą mi po głowie plany, aby stworzyć coś swojego - plan dalekosiężny, ale może kiedyś się uda. Na razie ograniczam się tylko do banalnego przeliczania pkt PŚ + LGP, czy też PK/LPK, FC u najmłodszych uczestników, to będzie mój punkt wyjścia ;)

    Kolejną jałową dyskusję na temat limitów i limiciarzy sobie daruję, bo szkoda i czasu i nerwów - fakty są takie że Stękała wydaje się być spokojnie w formie na awans do TOP5 polskich skoczków, co powinno skutkować powołaniem do Engelbergu, bez względu na rozwijającą się sytuację limitową (czytaj tzw. WIĘKSZE DOBRO, czyli większy (i kompletnie niepotrzebny patrząc na to jak to bywało w nawet niedalekiej przeszłości) limit na T4S)).

  • Ponurzyca weteran

    Pisząc ,,słabo obsadzone konkursy w Japonii" nie miałem na myśli ,,elity" bijącej się o KK.
    Wydaje mi się, że nie przyjadą zawodnicy ,,środka" czyli trzecia i czwarta dziesiątka pucharu świata.
    Może nie być Włochów, Francuzów, Finów. Ale to tylko takie moje gdybanie.

  • dervish profesor
    Ponurzyca

    tylko, ze te 2 konkursy PK w Engelbergu to dopiero połowa periodu. Więc raczej nie rozstrzygnie się tam kwestia kwot.

  • Ponurzyca weteran

    O to mi właśnie biega.
    Przyczepiając się Stękały (w końcu dziś jest jego wieczór :) ) to jeżeli powtórzyłby dobre starty jutro i pojutrze to wg mnie może odpuścić sobie Finlandię, wystartować w PŚ w Engelbergu, jeżeli tam byłby bardzo dobry to automatycznie T4S od początku. Jeżeli jednak (pierwsze) zderzenie z PŚ wypadło by dla niego marnie to ,,zostaje" tam na te 2 konkursy PK, jeżeli wywalcza limit to w swoistą nagrodę przyjeżdża na konkurs w Ga-Pa (to też konkurs z syst. KO więc jest 50% szans na pierwsze punkty).
    Ale poważniej to w wyprawie poświątecznej na PK w Engelbergu widziałbym mocny skład w osobach Janka luz w d...pie Ziobry, Klimka Murańki, Maćka Kota lub/i Kubackiego.

  • dervish profesor
    Stinger

    http://www.skijumping.pl/pokaz.php?show=coc

  • Stinger profesor

    @dervish, @HKS

    Ga-Pa w tym roku w 4 periodzie? Przyznam że nie zagłębiałem się w te kalendarze szczególnie podziały na periody, a teraz po prostu sprawdziłem na konkurencji i tam jest napisane że Ga-Pa jest w periodzie numer 5.
    No ale jeśli tam jest błąd to sorry, nie wiedziałem że w tym sezonie zmiana.
    Także sorry za wprowadzenie w błąd.


    @Ponurzyca

    "Do tego możliwość wysłania ,,kompletu" zawodników na słabo zazwyczaj obsadzone konkursy w Japonii."

    W tym sezonie nie spodziewałbym się słabej obsady w Japonii. Raczej na pewno ktoś odpuści (jak teraz Niżny) ale że Sapporo jest po TCS i MŚwL a później nie ma już żadnej imprezy mistrzowskiej to raczej najlepsi, a więc ci w formie plus ci walczący o KK i wysokie lokaty w PŚ nie odpuszczą sobie tych zawodów bo to mogą być straty nie do odrobienia mimo że później jeszcze jest Kazachstan... Mimo wszystko ciekaw jestem jak te zawody potraktują najlepsi. W końcu imprezy główne są już w styczniu także nie spodziewam się słabych obsad na konkursach w Azji.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl