PŚ w Kuopio: Hayboeck wygrywa po raz trzeci z rzędu, Hula i Kubacki w "10"!

  • 2016-02-23 20:52

Nie było mocnych na Michaela Hayboecka podczas fińskich konkursów Pucharu Świata. Po dwóch wiktoriach w Lahti, tym razem reprezentant Austrii odniósł trzecią wygraną z rzędu, triumfując na skoczni w Kuopio (HS127). Zwycięstwo dały skoki na odległość 131 m i 129 m. Stefan Hula zajął szóste, zaś Dawid Kubacki siódme miejsce, czym poprawili swoje najlepsze osiągnięcia w karierze. W finałowej serii wystąpiło czterech Polaków.

23.02.2016 - Podium PŚ w Kuopio23.02.2016 - Podium PŚ w Kuopio
fot. Tadeusz Mieczyński
Michael Hayboeck i Stefan KraftMichael Hayboeck i Stefan Kraft
fot. Tadeusz Mieczyński

Po pierwszej serii konkursowej prowadził Michael Hayboeck. Reprezentant Austrii wylądował na 131 metrze i na półmetku rywalizacji miał przewagę 5,9 punktu nad drugim Danielem Andre Tande (131,5 m). Z kolei Norweg wyprzedzał o 4,3 punktu trzeciego Severina Freunda (124,5 m). Na czwartym miejscu plasował się Jan Matura (124,5 m), zaś piąty był Kamil Stoch. Reprezentant Polski poszybował na odległość 125 metrów i tracił do trzeciej pozycji 1,6 punktu, jednocześnie wyprzedzając o 2 punkty lidera Pucharu Świata, Petera Prevca (123,5 m).

W pierwszej dziesiątce zawodów znajdowało się jeszcze dwóch innych reprezentantów Polski. Siódmy na półmetku był Stefan Hula, który wylądował na 124,5 metrze. Z kolei Dawid Kubacki po skoku na 123,5 metra zajmował dziewiątą lokatę. Biało-Czerwonych rozdzielał Andreas Stjernen (123 m). Czołową dziesiątkę zamykał Robert Kranjec (121 m).

Do finałowej serii awansował również Piotr Żyła, który z rezultatem 122 metrów plasował się na piętnastej lokacie. Już na pierwszej rundzie udział w zawodach zakończyli trzydziesty drugi Klemens Murańka (117,5 m) i czterdziesty pierwszy Andrzej Stękała (110 m).

Pierwsza seria konkursowa została rozegrana z 13. belki startowej.

Michael Hayboeck w finale nie dał szans swoim rywalom, szybując najdalej, bo aż na 129 metr. Tym samym Austriak, który do ostatniego czwartku triumfował tylko w Bischofshofen w 2015 roku, odniósł swoje czwarte pucharowe zwycięstwo w karierze, a trzecie z rzędu, zarazem trzecie z rzędu na fińskich skoczniach. Drugie miejsce zajął Daniel Andre Tande (127 m), który stracił do Hayboecka 7,3 punktu. Na najniższy stopień podium awansował z kolei rodak triumfatora, Stefan Kraft, który w finale lądował na 128 metrze. Kolejne miejsca zajęli Peter Prevc (123,5 m), który podczas konkursów w Lahti i Kuopio ani razu nie stanął na podium, oraz Johann Andre Forfang (129,5 m).

Bardzo dobrze spisali się Stefan Hula i Dawid Kubacki. Reprezentanci Polski lądowali w drugiej serii odpowiednio na 121 m i 119 m, dzięki czemu odnotowali awans na szóstą i siódmą pozycję. Dla obu Biało-Czerwonych to najwyższe w karierze lokaty w indywidualnych zawodach Pucharu Świata. Do tej pory rekordowym osiągnięciem Huli była siódma pozycja w Engelbergu w 2010 roku, zaś dla Dawida Kubackiego - dziewiąte miejsce, również na Gross-Titlis-Schanze, w 2012 roku.

W pierwszej dziesiątce zawodów znaleźli się także Severin Freund (114,5 m), Richard Freitag (123,5 m) i Taku Takeuchi (125 m).

Piotr Żyła w finałowej serii wylądował na 119 metrze i ostatecznie zakończył zawody na szesnastym miejscu. Niestety, najkrótszy skok finałowej rundy był dziełem Kamila Stocha. Dwukrotny mistrz olimpijski z Soczi doleciał do 102 metra i spadł z piątej na dwudziestą siódmą lokatę.

Druga runda zawodów przeprowadzona została z 12. platformy.

Dzięki dzisiejszej wygranej w Kuopio, Michael Hayboeck awansował na trzecią pozycję w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Austriak ma już w swoim dorobku 1018 punktów i wyprzedza o sześć "oczek" Norwega Kennetha Gangnesa. Na pierwszych dwóch miejscach plasują się niezmiennie Peter Prevc (1698 pkt.) i Severin Freund (1139 pkt.). Najlepszy z Polaków, Kamil Stoch (213 pkt.) zajmuje dwudziestą drugą lokatę. Awans na odpowiednio 23. i 29. pozycję odnotowali Stefan Hula (190 pkt.) i Dawid Kubacki (145 pkt.).

W Pucharze Narodów prowadzą Norwegowie (5505 pkt.) przed Niemcami (4465 pkt.) i Słoweńcami (4247 pkt.). Polacy z wynikiem 1775 punktów zajmują szóste miejsce.

Kolejne zawody Pucharu Świata odbędą się w najbliższą sobotę i niedzielę (27-28 lutego) w Ałmatach. Będą to pierwsze w historii zawody PŚ w skokach narciarskich rozegrane w Kazachstanie.

WYNIKI I KLASYFIKACJE:
Zobacz wyniki I serii konkursu >>
Zobacz końcowe wyniki konkursu >>
Zobacz aktualną klasyfikację generalną Pucharu Świata >>
Zobacz aktualną klasyfikację generalną Pucharu Narodów >>
Zobacz aktualny ranking WRL >>

FOTORELACJA


Adam Bucholz, źródło: Informacja własna
oglądalność: (49636) komentarze: (525)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • anonim
    500

    komentarzy . ;-)

  • anonim
    -

    Dobry występ Polaków

  • Mns stały bywalec

    jak to jest że ucina mi przy 7. miejscu...........

  • Mns stały bywalec
    Klasyfikacja kwalifikacji

    1. Joachim HAUER NOR 889
    ---
    2. Kamil STOCH POL 753
    ---
    3. Anže LANIŠEK SLO 721
    4. Anders FANNEMEL NOR 718
    5. Taku TAKECUHI JPN 690
    6. Roman KOUDELKA CZE 629
    7. Daiki IT

  • ZKuba36 profesor
    Kruczek zostaje!?

    http://www.msn.com/pl-pl/wiadomości/other/p%C5%9B-w-skokach-maciusiak-kruczek

  • Jaro doświadczony
    Kosmin

    W przypadku tych imion i nazwisk nie należy odmieniać dwóch członów. Nie należy mówić Noriakiego Kasajego tylko Noriakiego Kasai, nie Daikiego Itiego tylko Daikiego Ito taki błąd popełniają Pieczatowski i Szczęsny natomiast poprawnie odmieniają Rudziński, Snopek i Błachut. Co do imion i nazwisk Taku Takeuchi, Shohei Tochimoto wcale nie powinno się ich odmieniać należy stosować pierwszy przypadek.

  • xxx doświadczony

    @Kosmin
    Jeśli się nie mylę, to w wypadku tego typu nazwisk wystarczy (należy?) odmieniać tylko jeden (dowolny) człon. Trzeba by to sprawdzić w wytycznych Rady Języka Polskiego.
    Łatwiej odróżnić dopełniacz od biernika dając mu pytanie 'czyj?'.

    @bardzostarysceptyk, @darski
    Można by pomyśleć o średniej punktowej i odchyleniu standardowym, przy uwzględnieniu wszystkich Polaków startujących w konkursie. ;)

  • yyy profesor
    bardzostarysceptyk

    Gdyby Stoch nie był 5 po pierwszej serii tylko o 20, to nawet byś nie pisał o jakiś bzdurnych 100 punktach byłbyś happy ze mamy 6 i 7 miejsce.

  • Mns stały bywalec

    Klasyfikacja kwalifikacji do konkursów indywidualnych (skrócona):

    1. Joachim HAUER NOR 889
    2. Kamil STOCH POL 753
    3. Anže LANIŠEK SLO 721
    4. Anders FANNEMEL NOR 718
    5. Taku TAKECUHI JPN 690
    6. Roman KOUDELKA CZE 629
    7. Daiki IT

  • anonim
    @Kosmin

    takiego Takeuchiego to mogą Japończycy chcieć oglądać na kolejnych zawodach PŚ

  • Adam stały bywalec
    Składy

    Wiadomo coś o składach innych reprezentacji na Ałmaty?

  • anonim
    Nazwiska Japończyków

    Witam

    Jak należy odmieniać imiona i nazwiska skoczków japońskich?

    Moje propozycje:

    - kto - Noriaki Kasai
    - kogo - Noriakiego Kasajego
    - komu - Noriakiemu Kasajemu
    - kogo - Noriakiego Kasajego
    - z kim - z Noriakim Kasaim
    - o kim - o Noriakim Kasaim
    - wołacz - Noriakju Kasaju!

    - kto - Taku Takeuchi
    - kogo - Takiego Takeuchiego
    - komu - Takiemu Takeuchiemu
    - kogo - Takiego Takeuchiego
    - z kim - z Takim Takeuchim
    - o kim - o Takim Takeuchim
    - wołacz - Takju Takeuchiu!

    - kto - Daiki Ito
    - kogo - Daikiego Itiego
    - komu - Daikiemu Itiemu
    - kogo - Daikiego Itiego
    - z kim - z Daikim Itim
    - o kim - o Daikim Itim
    - wołacz - Daikju Itju!

    - kto - Shohei Tochimoto
    - kogo - Shoheja Tochimotjego
    - komu - Shohejowi Tochimotjemu
    - kogo - Shoheja Tochimotjego
    - z kim - z Shohejem Tochimotim
    - o kim - o Shoheju Tochimotim
    - wołacz - Shoheju Tochimotju!

    Czy to jest poprawnie?

  • SkiJumpers początkujący
    Hahha

    https://m.youtube.com/watch?v=1iS4YY6xeEs

  • anonim
    Skad on to bierze

    Peter PreUc. Zewerin Freund.

  • Stinger profesor

    Szkoda że Daniel Andre Tande znowu "przegrał", liczyłem że tym razem pokona Michaela Hayboecka no ale trudno, może w Kazachstanie się uda?
    Ładny awans Krafta i Forfanga.

    Stefan Hula i Dawid Kubacki świetny konkurs, 6 i 7 miejsce to ich nowe życiowe wyniki w PŚ i wreszcie skoczyli dwa porządne skoki w zawodach (Stefanowi to się zdarzało częściej ale nie na takim poziomie).
    Szkoda że Hula zostaje teraz wycofany bo w takiej formie mógłby w tym sezonie śmiało walczyć o 300 pkt, a tak mając 2 konkursy mniej może być ciężko ale 250 i pogoń za Stochem możliwa.

    Piotr Żyła też całkiem solidny występ. Trochę szkoda tego drugiego skoku bo Forfang wskoczył do TOP 5, a on pozostał niemal na tej samej ale połowa drugiej dziesiątki nie jest zła mając w TOP 7 dwóch skoczków.
    Znowu kiepski występ Kamila Stocha, może i dobrze że "bierze" wolne? Przynajmniej nie będzie się kompromitował w co drugim skoku.

    Klemens Murańka blisko finałowej serii ale niestety bez punktów, mimo wszystko pokazał że jest w formie na małe punkty tak więc trochę dziwnie że i on i Hula odpuszczają Kazachstan w końcówce sezonu zamiast zdobywać kolejne punkty...
    Andrzej Stękała tragedia, bez sensu. Nie ma co komentować.

  • Admary stały bywalec
    @Majeranek

    Piszesz o pokorze, może sam zastosowałbyś się do swoich rad? Atakowanie innych użytkowników jest przejawem pokory i wysokiego poziomu kultury osobistej?

  • dejw profesor
    Roczniki od 94 wzwyż z punktami PŚ/LGP

    Aktualizacja po konkursie w Kuopio.
    Punkty z zimy + 60% punktów z LGP

    Rocznik 1999
    1. D.Prevc SLO 431 pkt

    Rocznik 1998
    1. Pavlovcic SLO 20 pkt

    Rocznik 1997
    1. Insam ITA 7,8 pkt
    2. Winter GER 5,4 pkt
    2. Polasek CZE 5,4 pkt
    4. Torok ROU 1,2 pkt
    4. Pitea ROU 1,2 pkt

    Najmłodsi Słoweńcy nie mają w chwili obecnej żadnych rywali. Obaj dystansują konkurencję także w rankingu PK.
    Rocznik 97 wciąż nie może doczekać się pierwszego zawodnika z punktami PŚ, mało tego w tym sezonie były zaledwie trzy (!) konkursy, gdzie zawodnicy z tego rocznika przeszli przez kwalifikacje (dwukrotnie Bartol na TCS i Jelar wczoraj. Zajęli lokaty w piątej dziesiątce).

    Najwartościowsze wyniki:
    -D.Prevc: dwa podia (2 w Engelbergu i Sapporo), 8 razy w TOP10
    -Pavlovic: 16 i 26 w Sapporo (jedyne jak dotąd starty w PŚ, podobnie jak w PK punkty zdobyte od razu w debiucie)
    -Insam: 18 w Ałmatach (GP2015)

  • dejw profesor
    Rocznik 1996

    1. Lanisek SLO 308,2 pkt
    2. C.Prevc SLO 62,2 pkt
    3. R.Kobayashi JPN 47 pkt
    4. D.Siegel GER 29 pkt
    5. Hofer AUT 25 pkt
    6. Bradatsch GER 7,8 pkt
    6. LEJA POL 7,8 pkt
    8. Nakamura JPN 6 pkt
    9. Vancura CZE 3 pkt
    10. Bickner USA 1,6 pkt
    11. Greiderer AUT 1 pkt

    Tutaj, a jakżeby inaczej, także rządzą Słoweńcy. Lanisek, choć jest bardzo chimeryczny ma udany sezon i uciekł rywalom. Cene, mimo niskiego poziomu jaki prezentuje w tym sezonie, wciąż utrzymuje drugą lokatę. Największe szanse na przegonienie go ma świeżo upieczony MŚJ - o ile oczywiście Siegel znajdzie uznanie w oczach Schustera.

    Najwartościowsze wyniki:
    -Lanisek: 4 i 7 w Niżnym Tagile, 6 w Sapporo, 8 razy w TOP20 (wszystko tej zimy); 8 i 12 w Ałmatach; 12 w Czajkowskim (GP2015)
    -Kobayashi: 7 w Zakopanem - punkty w debiucie
    -C.Prevc: 16 w Planicy (13/14); 17 w Lahti, 18 w Trondheim (14/15); 16 i 19 w Ałmatach (GP 2014)
    -Siegel: 16 w Ga-Pa, 17 w Sapporo (15/16)
    -Hofer: 3/4 punktowane występy w tym sezonie, wszystkie w trzeciej dziesiatce, punkty w debiucie w Zakopanem

  • dejw profesor
    Rocznik 1995

    1. Wellinger GER 1943,4 pkt

    2. Forfang NOR 1170 pkt

    3. Sjoeen NOR 417,8 pkt

    4. STĘKAŁA POL 93 pkt

    5. Egloff SUI 74,4 pkt

    6. Aschenwald AUT 67,2 pkt

    7. WOLNY POL 42,8 pkt

    8. Peier SUI 25,4 pkt

    9. D.Maylander GER 18 pkt

    10. Bjoereng NOR 11,4 pkt

    11. Heinrich GER 6 pkt

    12. Sato JPN 4,2 pkt

    13. Ojala FIN 1,8 pkt

    14. Korek CAN 1,2 pkt



    Najlepiej punktujący rocznik spośród tych, z których robię zestawienia.

    Forfang który ma kapitalny sezon i zdobył w nim o ponad 500 pkt więcej niż Wellinger, wciąż ma jeszcze sporą stratę do Niemca. Którego wyniki i tak robią spore wrażenie, wyjąwszy poprzedni sezon, stracony w większości przez upadek na początku, za każdym razem zdobywa conajmniej blisko 400 pkt.

    Wyskok Stękały z Trondheim pozwolił mu awansować bezpośrednio za Sjoeena, warto jednak zwrócić uwagę na coraz śmielsze poczynania Aschenwalda. Egloff jest tu wysoko dzięki 115 pkt zdobytym w GP2015, w zimie jeszcze nie punktował. W tym sezonie jak dotąd, oprócz wymienionych drobne punkciki zdobyli Wolny, Bjoereng i Peier.



    Najwartościowsze wyniki:

    - Wellinger: jedna wygrana, sześć miejsc na podium, 9 miejsce w generalce 13/14, dwa razy TOP10 w TCS; 22 razy w TOP10 w pucharowych zawodach; wygrany cykl LGP2013, trzy wygrane konkursy GP, 5 miejsc na podium, 11 razy w TOP10

    -Forfang: pięć razy na podium, 5 miejsce generalki obecnego sezonu, 6 w TCS, 22 razy w TOP10 (aż 18/22 w obecnie trwającym)

    -Sjoeen: 7, 15 w Sapporo; 11 w Engelbergu; 12 w Obersdorfie, 13 w Oslo (14/15); drugie miejsce w LGP2014, dwa wygrane konkursy GP, cztery podia, 6 razy w TOP10

    -STĘKAŁA: 6 w Trondheim, 17 w Zakopanem

    -Aschenwald: 13 w Kuopio (15/16); 14 w Courchevel i Einsideln(GP15)

    -Egloff: 5 w Ałmatach, 15 i 16 w Czajkowskim (GP15)

    -WOLNY: 11 i 13 w Hakubie, 15 w Hinzenbach (GP14)

    -Maylander: 11 w Einsideln (GP14)

    -Peier: 17 w Klingenthal (raz latem 2014, raz zimą 14/15)Komentarz zmoderowany (Moderator nr:21223) / 2016-02-24 14:03:19

  • dejw profesor
    Rocznik 1994

    1. Tande NOR 956,6 pkt
    2. MURAŃKA POL 387,8 pkt
    3. BIEGUN POL 325,6 pkt
    4. Maataa FIN 288,6 pkt
    5. ZNISZCZOŁ POL 224 pkt
    6. Bojarincew RUS 168,8 pkt
    7. Klimow RUS 26,8 pkt
    8. Wohlgenannt AUT 14 pkt

    Przewaga Tande jest w tej chwili tak ogromna, że nie wymaga komentarza. Rocznik w tym sezonie wygląda biednie - poza Norwegiem, oraz niewielkimi zdobyczami Murańki i Klimowa punktów nie dopisał nikt inny.

    Najwartościowsze wyniki:
    -Tande: jedna wygrana, trzy miejsca na podium, 7 obecnie w generalce, 15 razy w TOP10; dwa miejsca na podium w GP, cztery razy TOP10
    -BIEGUN: jedna wygrana; 5 w generalce GP2013, wygrany konkurs GP, dwa podia, pięć razy TOP10
    -MURAŃKA: 7 w Engelbergu (13/14), 10 w Oslo (14/15), 13 w Zakopanem, 14 w Obersdorfie (13/14); dwukrotnie 7 w Hakubie(GP13)
    -Maataa: 8 w Lahti (14/15), 9 w Insbrucku (13/14), 12 w Niżnym Tagile, 14 w Planicy (14/15); 4 w Hakubie, 7 w Courchevel, 13 w Einsideln i Hinterzarten (GP15)
    -ZNISZCZOŁ: 9 i 14 w Zakopanem (11/12), 15 w Wilingen (14/15); 9 w Hakubie, 10 w Niżnym Tagile (GP13)
    -Bojarincew: 14 i 16 w Niżnym Tagile, 16 w Lillehamer (14/15); 3 i 4 w Ałmatach (GP14)

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl