PK w Czajkowskim: Geiger wygrywa konkurs, Hilde cały cykl

  • 2016-03-13 10:48

Karl Geiger wygrał loteryjny konkurs z cyklu Pucharu Kontynentalnego w rosyjskim Czajkowskim. W finałowym konkursie triumf w klasyfikacji generalnej zapewnił sobie Tom Hilde, który rzutem na taśmę wyprzedził Clemensa Aignera. W pierwszej serii rekord obiektu Śnieżynka ustanowił inny z Niemców - Martin Hamann. Polacy stanowili tło dla zagranicznych rywali. Punkty zdobyło czterech naszych rodaków.

Karl GeigerKarl Geiger
fot. Anna Szczepankiewicz

23-letni reprezentant Niemiec na półmetku niedzielnych zawodów zajmował drugie miejsce, kiedy to uzyskał 132,5 metra. Wówczas ustępował tylko Martinowi Hamannowi, który lotem na 146. metr ustanowił nowy rekord skoczni HS 140 w Czajkowskim. W finale Geiger doleciał do 128. metra, natomiast jego cztery lata młodszy rodak wylądował pół metra przed linią wyznaczającą punkt konstrukcyjny. W ostateczności Hamann spadł nie tylko za Geigera, ale także za Markusa Schiffnera, który w rundzie finałowej wylądował na 137. metrze, co wywindowało go z 13. na 2. lokatę. Austriak w pierwszej serii uzyskał 124,5 metra.

Bardzo zmienne warunki wietrzne zmusiły organizatorów do kilku zmian długości najazdu. Konkurs rozpoczęto z 14. platformy startowej, a ostatecznie zakończono go na belce nr 10. Rozmiar obiektu przeskakiwali dzisiaj także: Cene Prevc (145,5 metra), Anze Semenic (143,5 metra), Ernest Prislic (141,5 metra), a w rundzie finałowej najstarszy uczestnik rywalizacji - Dmitrij Wasiljew. 36-latek poszybował na 142. metr, co dało mu 12. miejsce i pierwsze punkty w kończącym się sezonie.

Polacy spisali się znacznie poniżej swoich możliwości. Z czwórki, która znalazła się w serii finałowej, w drugiej rundzie delikatnie poprawił się tylko Jan Ziobro, który z 25. lokaty awansował na miejsce 19. Klemens Murańka spadł z 11. na 17. miejsce, Jakub Wolny z 23. na 27., natomiast Krzysztof Biegun z 29. na 30.

Czwarte miejsce wywalczył Tom Hilde, co przy 10. pozycji Clemensa Aignera wystarczyło Norwegowi do odniesienia triumfu w omawianej edycji Pucharu Kontynentalnego. Norweg w 15 startach zgromadził 818 punktów. Jego austriacki oponent do zdobycia 805 "oczek" potrzebował 10 występów więcej. Trzecie miejsce ze stratą 64 punktów do Hilde zajął dzisiejszy zwycięzca - Karl Geiger.

Najwyżej sklasyfikowanym Polakiem w tzw. "drugiej lidze" został Bartłomiej Kłusek. Podopieczny Macieja Maciusiaka w 16 startach zgromadził 518 punktów, co dało mu 11. miejsce. Łącznie punktowało aż 125 zawodników. W tym gronie znalazło się piętnastu Biało-Czerwonych.

W nieoficjalnej klasyfikacji drużynowej najlepiej wypadli Austriacy. Reprezentanci tego kraju zebrali 4364 punkty, zatem o 538 więcej od drugich Niemców, a także o 2135 punktów więcej od Polaków, którzy zajęli 5. miejsce.

Dodatkowe miejsce startowe na 1. period Letniego Grand Prix wywalczyli sobie Norwegowie, Niemcy i Austriacy. Polacy na początku sezonu letniego będą mogli wystawić sześciu zawodników.

WYNIKI I KLASYFIKACJE:
Zobacz wyniki I serii konkursu >>
Zobacz końcowe wyniki konkursu >>
Zobacz końcową klasyfikację generalną Pucharu Kontynentalnego 2015/2016 >>
Zobacz aktualny ranking CRL >>
Zobacz końcową klasyfikację generalną 7. periodu Pucharu Kontynentalnego 2015/2016 >>


Dominik Formela, źródło: Informacja własna
oglądalność: (14121) komentarze: (42)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • Stinger profesor

    Bardzo dobrze że PK wygrał Tom Hilde, a nie Austriak Aigner.
    Po pierwsze Hilde miał dużo mniej startów, po drugie w PŚ skakał całkiem nieźle (ale bez przesady), a po trzecie niech i on coś ma skoro betonowa szóstka w PŚ zalicza sukcesy.
    Co prawda zwycięstwo w PK ma się nijak do np. jednego podium Hauera PŚ w tym sezonie ale lepsze to nic lecieć do dalekiej Rosji i wrócić na tarczy... lepiej z tarczą (była jakaś?).

    O Polakach nie ma co pisać, może warto tylko odnotować występ Jakuba Kota. Oczywiście on był beznadziejny i większych pretensji mieć nie można ale chciałem zaznaczyć tylko to że niektórzy z tej strony wciskali go nawet do PŚ... i do kadr na nowy sezon.
    Te wyniki pokazują że Kot po pierwsze nie chce już bawić się w to na poważnie, a po drugie to że w Stanach lał "leszczy".

  • sheef profesor
    Polacy w Pucharze Kontynentalnym - podsumowanie

    Sezon Pucharu Kontynentalnego za nami więc najwyższy czas na podsumowanie występu Polaków w zakończonym dzisiaj cyklu. Najlepszym polskim zawodnikiem okazał się Bartek Kłusek (11. miejsce, 518 punktów), który przez cały kontynentalowy sezon prezentował równy i solidny poziom odnosząc po drodze jedno zwycięstwo i stojąc dwa razy na podium. Drugim naszym mocnym punktem na PK był Andrzej Stękała (25. miejsce, 272 punkty). Na początku tegorocznego sezonu pokazał się z bardzo dobrej strony będąc czołowym zawodnikiem pierwszych konkursów w CoC. Następnym naszym zawdnikiem jest Dawid Kubacki (27. miejsce, 255 punktów), który prezentował całkiem niezłą dyspozycję przy okazji dwukrotnie stając na podium konkursów. Kuba Wolny (33. miejsce, 203 punkty) solidnie punktował jak na swój pierwszy sezon po kontuzji choć nie obyło się bez kilku słabych występów, dodatkowo zdobył pierwsze punkciki Pucharu Świata. Janek Ziobro (39. miejsce, 183 punkty) co prawda stanął raz na podium PK ale znając jego możliwości to uważam, że ten sezon w jego wykonaniu okazał się niewypałem, podobe odczucia mam odnośnie Piotrka Żyły (47. miejsce, 162 punkty) i Klemensa Murańki (44. miejsce, 170 punktów).

    Odnośnie pozostałych naszych kontynentalowców nawet nie ma co pisać.

  • EnriqueMichaelPhilips bywalec

    Czemu Vancury nie dadzą do PŚ, mam nadzieje, że na loty pojedzie, bo doświadczenie ma, może nawet będzie najlepszym z Czechów w przyszłośći

  • HKS profesor

    Geigerowi nie wiele brakło żeby spróbować zrealizować dosyć ciekawy wariant - wygrać PK i być w "30" PŚ. Duża sztuka;) Jeszcze jeden weekend i może by Geiger to wygrał.

  • monia866 doświadczony
    Tomowi Hilde

    już od dawna "nie idzie" w PŚ,przynajmniej się "wykazał" w Coc. K.Geiger też miał szansę wygrać cały PK,długo był liderem,ale zrezygnował z kilku startów na rzecz PŚ,gdzie też osiągnął (czasem;) dobre wyniki (a nawet podium, w Lahti;)

  • xyz stały bywalec
    KOT HAHA

    I co teraz powiecie o postawie Jakuba Kota? Już co nie którzy wysyłali go na PŚ, a niepowołanie go w Wiśle obwieszczali SKANDALEM. haha

  • narty bywalec
    skok

    Czyli Jakub Kot powinien po sezonie zakończyć karierę bo wątpię,że znajdzie się w którejś z kadr w następnym sezonie.

  • sheef profesor
    Podsumowanie występu Polaków w drugim konkursie PK w Czajkowskim

    Polscy zawodnicy w ostatnim konkursie Pucharu Kontynentalnego w tym sezonie zaprezentowali się co najmniej przeciętnie. Po raz drugi najlepszym z Polaków okazał się Klemens Murańka, który zajął miejsce pod koniec drugiej dziesiątki oddając jeden bardzo dobry i jeden dosyć przeciętny skok. Poprawny występ w dzisiejszym konkursie zanotował Janek Ziobro - pierwszy skok Janka był solidny natomiast druga próba była bardzo dobra. Kuba Wolny z kolei nie może dzisiejszego konkursu zaliczyć do udanych, drugi jego skok oceniam jako słaby natomiast Krzysiek Biegun w pierwszej serii oddał niezły skok ale drugi jego skok był koszmarnie słaby.

  • bardzostarysceptyk profesor
    Moje tradycyjne zestawienie.

    Puchar Narodów dzisiejszego konkursu PK w Czajkowski 2 .
    Państwo, zajęte miejsca, suma punktów, ilość punktujących zawodników.

    1. Niemcy (1, 3, 7, 8, 25) .......... 234 pkt (5 zawodników)
    2. Austria (2, 10, 11, 16, 21, 29) 157 pkt (6 zawodników)
    3. Słowenia (5, 9, 14, 18, 23) ... 113 pkt (5 zawodników)
    4. Rosja (12, 13, 15, 20, 22, 26) . 83 pkt (6 zawodników)
    5. Norwegia (4) ......................... 50 pkt (1 zawodnik)
    6. Czechy (6, 24) _..................... 47 pkt (2 zawodników)
    7. Polska (17, 19, 27, 30) ........... 31 pkt (4 zawodników)
    8. Finlandia (28) -.........................3 pkt (1 zawodnik)

  • anonim
    podsumowanie coc

    Puchar kontynentalny zakończony, więc czas na podsumowania: Hilde do ostatniej chwili walczył o wygraną w klasyfikacji generalnej, mimo tego że w w przekroju całego sezonu prezentował się dużo lepiej od aignera, który zdobył tyle punktów głownie ze względu na formę niepozwalającą na starty w pś. W tym sezonie w coc nie było jednego dominatora a raczej królowie poszczególnych zawodów. Zawodnicy startujący dobrze w coc z klepali bulę w pś, choć były wyjątki,np. aschenwald. W tym seoznie dominowali głownie austriacy, słoweńcy i niemcy. Polacy za całokształt nie zasługują na pochwałę, choć niektórzy potrafili wygrywać zawody, jednak słabo spisywali się juniorzy i część kadry b. Jak na pk wiele konkursów było transmitowanych(rena, iron mountain, vikersund, czajkowski). Oby ta tendencja rosła.

    Co dzieje się z danielem wenigiem, w tym sezonie startował tylko w notodden i pucharze niemiec.

  • solemn bywalec

    Przynajmniej Hilde zdobył coś na otarcie łez.

  • dejw profesor
    Juniorzy z punktami PK (bez rocznika 96)

    Aktualizacja na koniec sezonu.
    Punkty z zimy + 60% punktów z LPK.

    Rocznik 2000
    1. Learoyd FRA 29 pkt

    Rocznik 1999
    1. D.Prevc SLO 163,8 pkt
    2. Kytoesaho FIN 81 pkt
    3. Iwasa JPN 15 pkt
    4. JARZĄBEK POL 1,2 pkt
    5. Aigro EST 0,6 pkt

    W Vikersund swój dorobek punktowy powiększył Iwasa.

    Najwartościowsze wyniki:
    -Domen Prevc: 1 i 2 w Klingental (LPK2015); 4 w Stams (LPK2015); 8 w Kranju (LPK2014)
    -Learoyd: 11 w Engelbergu (PK15/16)
    -Kytoesaho: 13 w Rovaniemi (PK15/16); 15 w Engelbergu (PK14/15); 16 w Renie (PK14/15)

    Rocznik 1998
    1. Pavlovcic SLO 322 pkt
    2. M. Ito JPN 125,8 pkt
    3. M. Lindvik NOR 104,4 pkt
    4. J. Siegel GER 78 pkt
    5. Sell GER 69 pkt
    6. Holik CZE 66,4 pkt
    7. Leitner AUT 41 pkt
    8. Alamommo FIN 38,6 pkt
    9. Kus SLO 25 pkt

    Świetny sezon Pavlovcica i wyraźne przodownictwo w swoich roczniku. Jedno podium sporo wartościowych lokat w TOP10, punkty zdobyte w debiucie, także i w PŚ. Mam nadzieję, że dadzą mu szansę polatać w Planicy, a nie wyślą go na finał AC. Leitner za punkty w Rosji w trzeciej dziesiątce wyprzedził Alamommo. W Vikersund podobnie zapunktował Lindvik.

    Najwartościowsze wyniki:
    -Pavlovcic: podium w Sapporo (PK 15/16), pięć razy TOP10 (4 w Ga-Pa; 5 w Planicy; 10 w Engelbergu i Vikersund); 11 w Sapporo; 12 w Ga-Pa
    -M.Ito: 6 w Sapporo (PK15/16); 7 w Sapporo, 9 w Planicy (PK14/15)
    -Lindvik: 6 w Renie (PK15/16); 11 w Oslo (LPK15)
    -Sell: 6 w Engelbergu (PK15/16)
    -Holik: 9 i 12 w Sapporo (PK14/15)
    -Leitner: 12 w Bischofschofen (PK15/16)

  • dejw profesor
    Rocznik 1997

    1. Bartol SLO 502,8 pkt
    2. Hamann GER 391,2 pkt
    3. Fuchs GER 364,6 pkt
    4. Winter GER 324,2 pkt
    5. Insam ITA 206,6 pkt
    6. Polasek CZE 134,2 pkt
    7. Reisenauer AUT 122 pkt
    8. Birchler SUI 88 pkt
    9. Jelar SLO 70 pkt
    10. Torok ROU 49,2 pkt
    11. Pitea ROU 47 pkt
    12. Brasme FRA 39 pkt
    13. Ylitapio FIN 19,6 pkt
    14. Schubert GER 16 pkt
    15. Nousiainen FIN 15 pkt
    16. Rupitsch AUT 11,2 pkt
    17. Hoffman GER 3,6 pkt
    18. Merilainen FIN 2,4 pkt
    19. Hahn GER 2 pkt

    Zwycięstwo Bartola dzięki znakomitemu początkowi sezonu, później było słabiej, a do głosu doszli Niemcy. Hamann jako pierwszy z nich doczekał się podium zimą (Fuchs ma dwa w LPK), Winter po średniej pierwszej części sezonu w końcówce zanotował bardzo ładną serię. W środku sezonu błysnęli Insam, w mniejszym stopniu Jelar; na koniec taki błysk zanotowali Birchler, Polasek i Reisenauer. Punkty powoli zbiera Brasme.

    Najwartościowsze wyniki:
    -Bartol: 2 wygrane, 4 podia; 9 razy w TOP10 (raz latem)
    -Fuchs: 2 podia (latem 2015, oba w Kuopio); 5 w Ga-Pa i Planicy (PK15/16); 10 w Kuopio (LPK2014); 11 w Rovaniemi (PK15/16)
    -Insam: 2 i 6 w Bischo; 9 i 7 w Planicy (PK15/16), 8 w Wiśle(LPK15)
    -Hamann: 3 i 6 w Czajkowskim, 5 i 7 w Sapporo (PK15/16); 7 i 9 w Ga-Pa (PK15/16)
    -Birchler: 5 w Vikersund (PK 15/16)
    -Winter: 8 i 9 w Seefeld (PK14/15); 8 w Iron-Mountain (PK15/16) 9 w Kuopio (LPK14)
    -Jelar: 8 w Bischo (PK 15/16)
    -Polasek 8 i 13 w Vikersund (PK 15/16)
    -Reisenauer: 9 we Frenstacie (LPK15), 12 w Vikersund (PK 15/16)

  • HKS profesor

    @???
    A gdzie napisałem, że ma to jakieś ma to jakieś istotne znaczenie? Po prostu C.Prevc oddał jeden z najlepszych skoków w sezonie, przeskoczył rekord skoczni i jego reakcja wyglądała podobnie jak reakcja Zniszczoła czy Bieguna. Tyle. Ja mu się cieszyć nie każę.

  • anonim
    @HKS

    A jakie to ma znaczenie czy okazuje radość czy nie?

    Każdy reaguje inaczej także nie ma co z tego wyciągać wniosków.

  • anonim
    preucowie

    Patrzac na wystep Cene zaczelam sie cieszyc ze bedzie trzech panow Prevc w Planicy. Ale przypomnialam sobie ze Domen raczej nie wystapi :(

  • anonim
    do HKS

    No zapewne ma, w końcu to Prevc! Co do zawodów to moim zdaniem te konkursy w Rosji stały na wysokim poziomie. Transmisja była nawet z serii próbnej, całą dekorację pokazali. Kibiców też było sporo.

  • Gunner321 doświadczony
    Gunner321

    I jest jeszcze lepszy od Geigera na lotach

  • Gunner321 doświadczony
    HKS

    Eisenbichler do Planicy pojedzie pewnie bo jest dobrym lotnikiem

  • Nowyskoczek5 profesor
    -

    Fajnie że Hilde wygrał a nie Aigner.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl