Nowe twarze w polskich kadrach

  • 2016-05-26 00:56

Podział na nowe grupy szkoleniowe przyniósł kilka zmian personalnych w składach poszczególnych kadr. W grupie dwudziestu dwóch sportowców znalazło się czworo juniorów, dla których jest to pierwszy okres przygotowawczy z pełnym wsparciem Polskiego Związku Narciarskiego. Jedyną zawodniczkę w tym gronie trenuje Sławomir Hankus, natomiast współpracę z Maciejem Maciusiakiem w kadrze juniorów rozpoczęło trzech młodzieżowców.

Anna Twardosz i Sławomir HankusAnna Twardosz i Sławomir Hankus
fot. Tadeusz Mieczyński

Anna Twardosz (12.04.2001):

Najmłodszą osobą we wszystkich kadrach będzie Anna Twardosz. 15-latka w kadrze kobiet zajęła miejsce Joanny Szwab, która po trzech latach trenowania w strukturach PZN-u, wypadła z grupy kierowanej przez Sławomira Hankusa. Szkoleniowiec przyznał, iż miał wolę powołania czterech skoczkiń, natomiast odgórne decyzje wymusiły na nim rezygnację z jednej z zawodniczek. Mieszkanka Skawinek jest drugą skoczkinią ostatniej edycji LOTOS Cup. Debiut na arenie międzynarodowej zanotowała latem 2014 roku. Miało to miejsce podczas zawodów FIS Cup, które były rozgrywane w czeskim Harrachovie. Twardosz wywalczyła tam 17. i 19. miejsce. Miesiąc później w rumuńskim Rasnovie została sklasyfikowana na szóstej, najlepszej jak dotąd lokacie w jej rozpoczynającej się karierze. Miniony sezon zakończyła z dorobkiem 38 "oczek" tzw. trzeciej ligi pań.

Łukasz Bukowski (20.03.1997):

Zakopiańczyk jest najstarszym tegorocznym debiutantem w kadrze juniorów. Pod opiekę Macieja Maciusiaka trafił w wieku 19 lat, a nadchodzący sezon będzie ostatnim, w którym może brać udział w Mistrzostwach Świata Juniorów. Jak dotąd jego doświadczenie w zawodach międzynarodowych jest bardzo niewielkie. Bukowski wziął udział w zaledwie czterech konkursach rangi FIS Cup, ale jak dotąd nie zdobył w nich choćby punktu. W styczniu 2015 roku na Wielkiej Krokwi zajął 58. i 64. miejsce, natomiast w sierpniu poprzedniego roku na obiekcie Skalite w Szczyrku uplasował się na 46. i 67. lokacie. W sezonie 2015/2016 rywalizował przede wszystkim w programie LOTOS Cup, gdzie w kategorii "Junior A" zameldował się na czwartej lokacie w końcowej klasyfikacji generalnej. W żadnym z siedmiu konkursów nowy członek kadry juniorów nie znalazł się na podium. Jak sam zareagował na informację o powołaniu do kadry i jakie widzi różnice po pierwszych zajęciach? - Było to dla mnie bardzo duże zaskoczenie Nie myślałam do końca o tym, że jest taka możliwość, ale udało się i cieszę się z tego bardzo. Trenowanie w Kadrze bardzo dużo się różni od trenowania w klubie czy SMS-ie. Przede wszystkim mamy dostęp do różnego rodzaju sprzętu, jest więcej zgrupowań i wyjazdów za granicę - stwierdza w rozmowie z portalem Polskiego Związku Narciarskiego.

- Przede wszystkim muszę popracować nad dojazdem, mam problemy w locie i czuję, że siły również mi brakuje, dlatego nad tymi elementami muszę popracować - dodaje Bukowski, którego sportowym idolem jest Noriaki Kasai.

Tomasz Pilch (20.10.2000):

Najbardziej znaną postacią z omawianego grona jest Tomasz Pilch. Reprezentant klubu z Wisły kilka miesięcy temu był uczestnikiem programu "Dzień Dobry TVN", w którym odpowiadał m.in. na pytania dotyczące jego powiązań rodzinnych z Adamem Małyszem. Jak sam przyznaje, to właśnie utytułowany wujek zachęcił go do uprawiania skoków narciarskich. Czy czterokrotny mistrz świata często doradza siostrzeńcowi?

- Wujek podczas testów przyznał, że wszystko jest dobrze, ale muszę schudnąć 4 kg <śmiech>. Przez zimę nieco mi się przybrało i teraz trzeba to zrzucić. Ale już 2 kg schudłem - przyznaje 15-latek na łamach pzn.pl.

Dominator kategorii "Junior C" w LOTOS Cup 2016, ma za sobą sześć występów w konkursach z cyklu FIS Cup. Dwa z nich kończył na punktowanych lokatach, a największą zdobycz uzyskał 16 stycznia 2016 roku na Wielkiej Krokwi w Zakopanem (25. miejsce).

Paweł Wąsek (02.06.1999):

Pomimo młodego wieku, szczyrkowianin jest już doświadczonym przez los zawodnikiem. Gdy w styczniu 2014 roku podczas testów przed Pucharem Świata zanotował groźny upadek na skoczni w Wiśle Malince, a kilka miesięcy później kolejne niebezpieczne wydarzenie zaliczył w Szczyrku, wydawało się, iż jego prawidłowo rozwijająca się kariera zostanie drastycznie zahamowana.

Pomimo niełatwej drogi, Wąsek nie zrezygnował z uprawiania tego sportu, dzięki czemu tej zimy został jednym z największych bohaterów Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w sportach zimowych. Niespełna 17-letni sportsmen wrócił z Harrachova z trzema złotymi medalami. Po tak udanych występach, Wąsek raz jeszcze wystartował na czeskim obiekcie, tym razem przy okazji zawodów FIS Cup. W marcowej rywalizacji nie spisywał się już tak dobrze, a w ostateczności plasował się na 41. i 50. pozycji. Podobnie jak Łukasz Bukowski, Wąsek również czeka na swoje premierowe punkty na arenie międzynarodowej. Jego debiut w konkursie rozgrywanym pod egidą Międzynarodowej Federacji Narciarskiej miał miejsce latem 2014 roku w Szczyrku (67. miejsce).

W zakończonym w lutym cyklu LOTOS Cup musiał uznać wyższość innego z kadrowiczów - Dominika Kastelika. Wąsek zmagania w kategorii "Junior B" zakończył na drugim miejscu.


Dominik Formela, źródło: PZN
oglądalność: (20848) komentarze: (21)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • anonim
    Junior

    Pilch=tonio t.?

  • Janeman profesor
    @dejw

    To w dużej mierze wynika z tego, na co zwracałem uwagę w zimie- w Słowenii czy Norwegii w juniorskich mistrzostwach kraju startowało więcej zawodników niż w MP open.Z resztą liczba zawodników startujących w MP była mniej więcej na tym samym poziomie co w mistrzostwach Francji.
    Ale z drugiej strony nie tłumaczy to aż tak małej ilości juniorów w kadrach, moim zdaniem 8 to takie absolutne minimum, zapewniające jakieś pole manewru w przypadku ustalania składu na MŚJ oraz gwarantujące pewną ciągłość szkolenia.

  • dejw profesor

    A kto bardziej od Pilcha zasłużył sobie na miejsce w kadrze juniorów? To absolutny dominator juniora C z tegorocznego LC (wcześniejszy triumfator kategorii junior E), w dodatku wykorzystał swoje szanse startując w FC, gdzie dwukrotnie punktował - na chwilę obecną to nr 7 jeśli chodzi o zdobycze punktowe z tego rocznika (kilka punktów mniej od Kratova, Learoyda, spora starta do lidera Zajca); choć tak naprawdę nr 3-4, jeśli odejmie się wyniki zawodników uzyskane w kadłubowo lub bardzo kadłubowo obsadzonych FC w Stanach, Pjongczang, Rasnowie.

    Oprócz dziwnej nominacji dla no-nama Bukowskiego, interesujące jest inne zestawienie. Liczba juniorów będących w kadrach zagranicznych w porównaniu z polskimi:
    Niemcy - 37(!)
    Słowenia - tutaj składu kadry juniorskiej nie znalazłem, ale należy się spodziewać, że objętych opieką jest także co najmniej kilkunastu zawodników
    Austria - 13
    Czechy - 14 (!!!)
    Polska - 5

  • neonek18 weteran
    Angelus

    Mam niestety to samo wrażenie..

  • Angelus bywalec

    Tomus Pilch chyba bardziej jest lansowany przez swojego wujcia niż przez swój talent!?

  • Andreas stały bywalec
    Andreas

    vzz ale oni sie jeszcze nie skonczyli bo w dalszym ciagu sa mlodzi i moga wiele osiagnac jeszcze;)

  • anonim
    ...

    Skandalem jest fakt ze w kadrze w ktorej pensje bedzie pobieralo az 3 trenerow jest tylko 5 zawodnikow zamiast 10-12. Skoro i tak maja trenowac tylko w Polsce to w czym problem? Strach przed kompromitacja sztabu? Trenujac tylko 5 zawsze mozna zwalic wine za niepowodzenie na zawodnikow ze zle dobrani leniwi czy kontuzjowani .

    No i odczepcie sie od zawodnikow. Sami sie nie wybrali. Czas na krytyke bedzie po kilku miesiacach pracy.

  • shi doświadczony
    Fajnie że mamy znanych juniorów

    z programu Dzień Dobry TVN. Mało kawy nie rozlałem ze śmiechu jak to przeczytałem.

  • anonim
    Wow

    https://mobile.facebook.com/DJ-PampeLuna-156070224762124/?_rdr

  • anonim
    Młode talenty

    Było tak:
    1. O super Murańka!
    2. Na 9 miejscu w Zakopanem znalazł się Zniszczoł.
    3. O super Zniszczoł!
    4. Konkurs PŚ wygrał Biegun.
    5. O super Biegun!
    6. Równą formą zaskakiwał Stękała.
    7. O super Stękała!
    8. Co zrobi Bukowski ???

    ;)

  • Andreas stały bywalec
    Andreas

    Kuba bo to sa zawodnicy którzy sukcesy osiągają w przedziale od 16 do 24 lat tak jak Schliri

  • anonim
    Mam coś na co wszyscy czekali

    oto i nowy wygląd nart i butów od Slatnara !

    http://siol.net/sportal/zimski-sporti/pred-vami-je-nova-smucka-s-katero-bo-skakal-peter-prevc-video-418119

    uważam,że narty są świetne-minimalistyczny design,kolory zimy-biały,niebieski i zielony akcent-będą świetnie wyglądać z każdym kombinezonem i żółtą koszulką lidera PŚ :) prócz tego nowe buty węglowe-wyglądają niesamowicie i podobno takie są bo już je testowali ;) to będzie wspaniały komplet a narty mają wiele ulepszeń i wykonane są z najnowocześniejszych materiałów ;) dzięki Panie Slatnar :)

  • anonim
    @EmiI

    Gutowi po wywaleniu z kadry zostały 2 sezony juniorskie.

  • Doors stały bywalec
    Juniorzy

    Na pierwszy rzut oka powołanie Bukowskiego jest bez sensu i ciężko je wytłumaczyć. Oczywiście może powtórzyć się historia Andrzeja Stękały - który mówił o sobie, że całe życie szorował bulę, ale takich historii nie ma aż tak dużo...
    Posucha w juniorach może i jest, ale lepiej inwestować w 3-4 lata młodszych chłopaków osiągających gorsze wyniki niż 19-letni Bukowski.

    Inna sprawa, że jeśli ktoś ma zrobić karierę w grupie juniorów to tylko Kastelik i Pilch. Jarząbek jak dla mnie jest promowany na siłę przez ojca.

  • Janeman profesor

    Sama obecność Bukowskiego w kadrze, aż tak nie dziwi - nadeszła posucha w rocznikach juniorskich, więc wszystkie ręce na pokład. Dziwniejszą sprawą są nieobecnosci, ale jak wiadomo PZN zawsze dzielił zawodnikó na równych i równiejszych.
    Dziwi mnie natomiast huraoptymizm Maciusiaka, bo w jednym z wywiadów mówił o Bukowskim jak o wielkim talencie i wygladało to jakby własnie z nim wizał największe nadzieje. Troche to dziwne, skoro mowa o chłopaku przed którym ostatni sezon juniorski, a skacze raczej na poziomie 15-16 latków. Ma problemy z ułożeniem sie w locie, wygląda na nieskoordynowanego a w dodatku On sam , jak i trener przyznają że jego moc odbicia mocno kuleje.
    Dlatego zastanawiam się, czy poprostu jest to taki gadanie "z urzedu" o talencie, czy może Bukowski ma takie "plecy" że oprocz powołania do kadry należy Go jeszcze chwalić ? Oczywiscie Maciusiak może rzeczywiście uważać Go za wielki talent , ale przyznam że ja tego talentu zupełnie nie dostrzegam.

  • anonim
    kadra młodzieżowa

    Nie miałbym nic przeciwko obecności łukasza bukowskiego w kadrze gdyby nie to że on znalazł się w niej kosztem pawła guta i innych juniorów, jak np. kacper stosel. Jeżeli nieobecność guta nie wynika z tego że zakonczył karierę lub ma jakąś poważną kontuzję to jest to prawdziwy skandal, paweł gut był już w kadrze młodzieżowej i zdobył dosć dużo punktów ale po słabszej zimie został z kadry wyrzucony, powinien znaleźć się w kadrze bo punktował już regularnie w fis cupie a i w lotos cupie był wyżej niż bukowski. Skoro na powołanie do kadry zasłużył bukowski to tym bardziej gut. Na koniec dodam że nie jestem przeciwnikiem obecności łukasza bukowskiego w kadrze ale przeciwnikiem wąskiej kadry, kadra młodzieżowa powinna się składać z jakichś 10 skoczków, maciusiak mówił że 1 może 2 juniorów zostanie do kadry przyłączonych, oby były to zasłużone nominacje. Można mówić że wtedy kadra będzie zbyt liczna, ale zobaczmy jak wygląda choćby norweska kadra b, czy niemiecka i austriacka kadra c, wiadomo tam jest wyższy poziom, ale nie należy skreślać zawodników którzy mogą osiągnąć dobry wynik.

  • EmiI profesor

    Ciekawe czemu rówieśnik Bukowskiego Paweł Gut najpierw mimo jeszcze kilku juniorskich sezonów przed sobą został wywalony z kadry, a teraz mimo że przez cały sezon był wyraźnie lepszy od Bukowskiego, nie wrócił do niej.

  • anonim
    @Andreas

    Powiedz to Słoweńcom, u których zawodnik w wieku 16 lat staje na podium w Pucharze Świata.

  • Andreas stały bywalec
    Andreas

    19 lat to w dalszym ciagu mlody chlopak i jeszcze wszystko przed nim

  • anonim

    Łukasz Bukowski podczas ostatnich Mistrzostw Polski w Wiśle zajął 28. miejsce (po pierwszej serii był 23.) - tym samym był piątym najlepszym juniorem wśród całej stawki zawodników. W konkursie drużynowym dobrze skoczył w drugiej serii - lepiej niż np. Krzysztof Biegun. Poza tym oddawał dobre pojedyncze skoki w Lotos Cup 2016, na podium się nie znalazł, bo zwykle słabiej skakał w drugiej serii. W Lotos Cup w sezonie 2014/2015 był 5. w klasyfikacji generalnej (na 17 startujących). W tym samym sezonie na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży zająłby 3. miejsce (!), ale został zdyskwalifikowany (nie mam informacji co było powodem dyskwalifikacji, ale wiadomo, że w klubach się nie przelewa i sprzęt nie zawsze jest dopasowany prawidłowo do wzrostu i wagi zawodnika). Nie mamy teraz aż tylu dobrze skaczących juniorów (rocznik 1997 i młodszych), więc mimo, że nie ma - na razie - super wyników i tak jest jednym z najlepszych juniorów.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl