Szwajcarzy chcą zimowych igrzysk w 2026 roku

  • 2016-05-31 15:58

Leżące w południowo-zachodniej Szwajcarii kantony Valais i Vaud chcą połączyć swoje siły i wspólnie ubiegać się organizację najważniejszej zimowej imprezy sportowej w 2026 roku. Taką informację przekazano na zorganizowanej w ubiegłym tygodniu w Lozannie konferencji prasowej pod hasłem: "Szwajcaria gospodarzem zimowych igrzysk w 2026 roku".

Na razie nie wyznaczono oficjalnie potencjalnego miasta-gospodarza, choć wiadomo, że ochotę na pełnienie tej roli ma zarówno leżąca w kantonie Vaud Lozanna jak i położony w Valais Sion. Igrzyska chciałyby gościć u siebie też inne duże ośrodki, stolica kraju Berno, a także Sankt Moritz i Davos znajdujące się w kantonie Graubünden. Wszystkie zainteresowane miasta i kantony mają czas do grudnia, by opracować swoje projekty i zaprezentować je Szwajcarskiemu Komitetowi Olimpijskiemu.

Ostateczna decyzja na temat tego czy Szwajcarzy zgłoszą do MKOl-u akces zorganizowania olimpiady będzie zależna od wyników referendów przeprowadzonych w zainteresowanych kantonach. W 2013 roku mieszkańcy Graubünden odrzucili koncepcje przeprowadzenia imprezy w 2022 roku.

W marcu tego roku federacje sportowe w Szwajcarii wyraziły poparcie dla pomysłu przystąpienia do batalii o igrzyska. Prezes Szwajcarskiego Komitetu Olimpijskiego, Jörg Schild, powiedział wówczas: "Z naszymi górami i naszą długą tradycją związaną ze sportami zimowymi jesteśmy przeznaczeni do tego, by ponownie gościć Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Należyty plan finansowy i środowiskowy będzie atutem naszej oferty".

Szwajcarzy do tej pory dwukrotnie organizowali ZIO. W 1928 i 1948 roku gospodarzem imprezy było Sankt Moritz.

MKOl wprowadzając zapisy tzw. Agendy 2020 zamierza uczynić igrzyska tańszymi i łatwiejszymi do przeprowadzenia wychodząc w ten sposób naprzeciw głosom krytyki, mówiącym, że są one za drogie. Był to jeden z powodów wycofywania się wielu miast na całym świecie z pomysłu przeprowadzenia imprezy.

MKOl wybierze gospodarza igrzysk 2026 w 2019 roku.


Adrian Dworakowski, źródło: thelocal.ch
oglądalność: (6564) komentarze: (34)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • Kolos profesor
    shi

    Akurat MPK w Krakowie na jeździłem się nie mało :) Wprawdzie głównie tramwajami ale jednak. Jak dla mnie zupełnie dobrze jest skorelowana komunkacja w Krakowie. Jak chcesz obejrzeć i poczuć kiepską komunikację miejską to przyjedż do Bielska - Białej :)

    Ogólnie w przypadku metra główny problem to gigantyczne koszty. A widząc jak wyglądała budowa 2 linii metra w warszawie i jaka jest jego przydatność to w Polsce nie warto metra budować :)

  • shi doświadczony
    @Kolos

    Jeździłeś kiedyś MPK w Krakowie? Korki w mieście są niewiarygodne, stoją autobusy (mimo częściowo bus-pasów), szybki tramwaj jest szybki wyłącznie z nazwy (potrafi stać kilka minut na jednym rondzie). Trzeba mieć naprawdę dużo samozaparcia, żeby tym jeździć. Mnie nawet darmowe przejazdy by nie przekonały. Metro to najlepszy możliwy środek transportu w mieście.

  • Kolos profesor
    dinozaur

    Tramwaje nie stoją w korkach, a przynajmniej zdecydowanie rzadziej niż transport kołowy :)

    W takiej Warszawie metro się zupełnie nie sprawdza.

    Koszty metra w stosunku do jego sensowności są zupełnie nieadekwatne.

    Natomiast zgadzam się że stadionów piłkarskich jak i samych klubów piłkarskich miasta absolutnie utrzymywać nie powinny.

    W przypadku innych dyscyplin niż piłka nożna nie jest to już tak oczywiste.

  • anonim
    do Kolos

    Haha niezla komunikacja miejska ...stojaca w korkach. A obrzeza to glowne wylotowki z miasta I sadzisz ze tam by metro nie kursowalo. Przeciez .etro ma usprawniac przemieszczanie sie ludzi glownie z obrzezy do centrum. Tak jest wszedzie. Na obrzezach czesto metro jezdzi po prisfu po powierzchni. Metro to szybkie przemieszczanie sie I potrzebne kZdemu wielkiemu miastu. Jako podatnik takiej inwestycji mowie TAK. UtrzymywNiu staxionikow klubowych mowie NIE. Niech sobie kibice tej druzyny utrzymujA.

  • Kolos profesor
    dinozaur, shi

    W krakowie działa zupełnie niezła komunikacja miejska, jak ktoś chce zostawić auto na obrzeżach to zostawi. Metro to fanaberia bez sensu. I bardzo kosztowna. Zresztą na obrzerza miasta metro i tak by nie prowadziło.

  • anonim
    metro w Krakowie

    Krakow pilnie potrzebuje metra lub szybkiej kolei naziemnej by przyjezdni mogli zostawiac samochody na obrzezach I nie musieli stac w korkach. O znaczeniu metra dla Krakusow chyba nie ma co nawet pisac bo przy obecnych problemach z zanieczyszczeniem powietrza jest to niezbedne. Dziwne ze swiat juz 100 lat temu budowal metro a Krakow go nadal nie ma.
    Ale IO w Krakowie przy obecnej polskiej biedzie bylyby kompletnym jonsensem a juz kopanie tunelu pod Tatrami bzdura na resorach majaca sluzyc tko cwanym posiadaczom hoteli w ? Zakopanem I cwanym wlascicielom tras zjazdowych po slowackiej stronie. Przyklad Soczi pokazal ze nie ma sensu lonosic tak gigantycznych kosztow dla niewdziecznych sportowcow dzialaczy I niektorych kibicow. Soczi zadzialalo jak zimny prysznic na wiele spoleczenstw ktore po kolei powiedzialy glosne NIE igrzyskom. Warto inwestowac w obiekty ktore sportowcy danego kraju potrzebuja bo maja wyniki oraz mase nastepcow I kibicow a nie budowac rzeczy potrzebne tylko na kilka dni.

  • shi doświadczony
    @Kolos

    Metro zbędne w Krakowie? Widać że tu nie mieszkasz:).

  • Kolos profesor
    shi

    Jaki rozsądek Krakowian ?? Przecież oni tyleż chętnie głosowali przeciw IO jak za budową metra czyli czyli za inwestycją droższą od IO a stokroć bardziej abstrakcyjną i zbędną.

    Co do ŚDM-u to byś się dziwił że 90% jest za.

    Koszty ze strony miasta to głównie infrastruktura na co by i tak wydali pieniądze tyle że później. Czyli Krakowianie jeszcze powinni dziękować za organizację u siebie ŚDM tak naprawdę. Już nie wspominając ile miazto zarobi na pielgrzymach. ŚDM to bardziej opłcalna inwestycja niż ME w piłce nożnej dla takiego miasta (Kraków nie organizował Euro 2012 ale chciał).


    Nie jestem jakimś fanatycznym przeciwnikiem referendum. Ale ostatnje przykłady pokazują że w Polskiej mentalności się nie sprawdzają. Może w przypadku małych lokalnych referendów efekty mogą być dobre ale chyba nawet i nie. W Polsce udają się tylko referenda w sprawie odwołania władz miasta a i z tym bywa różnie :)

  • Kolos profesor
    shi

    Jaki rozsądek Krakowian ?? Przecież oni tyleż chętnie głosowali przeciw IO jak za budową metra czyli czyli za inwestycją droższą od IO a stokroć bardziej abstrakcyjną i zbędną.

    Co do ŚDM-u to byś się dziwił że 90% jest za.

    Koszty ze strony miasta to głównie infrastruktura na co by i tak wydali pieniądze tyle że później. Czyli Krakowianie jeszcze powinni dziękować za organizację u siebie ŚDM tak naprawdę. Już nie wspominając ile miazto zarobi na pielgrzymach. ŚDM to bardziej opłcalna inwestycja niż ME w piłce nożnej dla takiego miasta (Kraków nie organizował Euro 2012 ale chciał).

  • shi doświadczony
    @???

    Masz taką cudowną opcję "ignoruj wpisy tego użytkownika" - zamiast pierniczyć te swoje smuty, użyj raz głowy i ją wciśnij.

  • anonim
    @shi

    W kiecce to Kijowski chodzi.

    Naprawdę,przestań spamować to forum,to nie jest miejsce dla ciebie.

    Umów się na randkę z Włodzimierzem Cimoszewiczem,macie podobną mentalność.

  • shi doświadczony
    @Kolos

    Tak, to była inicjatywa Kraków Przeciwko Igrzyskom. Nie wiem czy do końca przeważyły szalę liczby i koszty, czy zdrowy rozsądek mieszkańców. Kraków na obecnym poziomie rozwoju po prostu nie nadaje się na organizację IO. Sam głosowałem przeciw, bo doskonale znam infrastrukturę w Małopolsce, doskonale wiem jak realizowane są tu inwestycje. Może kiedyś, na pewno nie w ciągu najbliższych 10-15 lat.

    A referendum przydaje się czasem. Np. powinno się odbyć kilka miesięcy temu, w sprawie ŚDM. Ale oczywiście nikt mieszkańców nie zapyta, bo okazałoby się, że 90% mówi NIE. Tymczasem faceci w kieckach za nasze pieniądze będą się bawić i blokować miasto przez ponad tydzień.

  • Kolos profesor
    shi

    Faktycznie pieniądze na promocje kandydatury Krakowa wydawano bezmyślnie. Nie pierwszy i jedyny taki przykład z czasów PO.

    Jednakowoż referendum zostało zorganizowane po fakcie na wskutek działań grupki krzykaczy zdaje się skrzykniętych w jakieś stowarzyszenie czy coś w tym deseń.

    Pomachali słabo zorientowanym Krakowaniom kiepskim ale nośnym argumentem o kosztach (wydumanym bo wymachiwano przed nosem wyliczeniami z IO w Soczi tyle że to przykład ekstremalny, zupełnie nie miarodajny i nie obiektywny.).
    I wystarczyło żeby zniweczyć piękny plan organizacji IO.

    To kolejny przykład że robienie referendów w Polsce sensu nie ma.

  • shi doświadczony
    @krzychoSt

    Akurat bazę hotelową Kraków/Zakopane mają jedną z najlepszych w Europie. Problem rzeczywiście w logistyce i transporcie, bo to jest drogowy koszmar. I brak obiektów sportowych. Pieniędzy brakuje na modernizację skoczni w Zakopanem, a oni chcieli olimpiadę organizować. PS. Oczywiście że dofinansowanie miało iść głównie z budżetu centralnego, gmina Kraków miała dać coś niewiele ponad 200 mln zł.

  • krzychoSt weteran

    To nie tylko kompleksy sportowe ale także infrastruktura (drogi, szybka kolej z Krakowa do Zakopca, lotnisko, sieć hotelowa i diabli wiedza co jeszcze. Przecież u nas wszystkiego brakuje.

  • krzychoSt weteran

    Naprawdę myślicie że Małopolska nazbierałaby dość pieniędzy na zorganizowanie IO?? Cały kraj by się musiał na to złożyć!!Mówimy o miliardach i to Euro.

  • shi doświadczony
    Referendum w Krakowie

    Zapominacie tylko, że w Krakowie referendum odbyło się trochę po fakcie. Zdążyli już wydać ładnych kilka milionów złotych, zanim zapytano mieszkańców. Przed referendum w maju 2014r. wydano kwotę 3,9 mln zł m.in. na - nomen omen szwajcarską - firmę przygotowującą aplikację Krakowa dla MKOL-u. I słynne logo, które student zrobiłby za 100 zł, a za które zapłacono, bagatela, 80 tys. zł. Kolesie zarobili. Kupiono nawet stroje dla urzędasów, którzy odbyli kilka fajnych wycieczek po świecie "promując" ZIO 2022 w Krakowie. Oczywiście nikt do dziś bandy tych ludzi nie rozliczył, z Jagną Marczułajtis na czele.

  • Janeman profesor

    Przecież wynik Szwajcarskich referendów jest z góry znany. Obecnie żadne zachodnioeuropejskie społeczeństwo nie popiera organizacji igrzysk, więc zostaje Azja.

  • Wojciechowski profesor
    @Kolos

    Nadal nie rozumiem analogii. W Krakowie było referendum, bo gospodarzem miał być Kraków. W Szwajcarii jest kilku kandydatów na bycie JEDYNYM kandydatem Szwajcarii do organizacji igrzysk. Stąd referenda w różnych miejscach. Gdzie tu jest napisane, że wszystkie wymienione kantony chcą robić IO naraz?

  • Kolos profesor
    Wojciechowski

    U nas referendum tylko w Krakowie choć IO miało być w sumie rozegrane w kilku miejscowościach polskich + udział słowacji. Szwajcarzy także zorganizują IO w kilku miejscowościach ale referemdum robią w całym kantonie a nawet kilku. Wyczuwasz różnicę??

    Żeby mówić o porywnywaniu to polskie referendum powinno być na terenie całego woj. Małopolskiego.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl