Artti Aigro: "Staram się dawać z siebie wszystko"

  • 2016-08-25 09:43

Estońskie skoki narciarskie po odejściu ze sportu Kaarela Nurmsalu przeżywają kryzys, starając się odbudować swoją pozycję na arenie międzynarodowej. Jedną z największych nadziei na lepsze jutro jest 17-letni Artti Aigro.

Artti Aigro urodził się 29 sierpnia 1999 roku. Od kilku lat uznawany jest za jeden z największych talentów w estońskich skokach narciarskich. Jest także jednym z najmłodszych medalistów mistrzostw kraju w kategorii seniorów w historii – drużynowym letnim mistrzem Estonii został bowiem w wieku niespełna 12 lat!

Mimo młodego wieku Aigro zdążył już wystartować w sporej liczbie konkursów międzynarodowych, gdzie jego największym osiągnięciem jest zdobycie punktu Letniego Pucharu Kontynentalnego, czego dokonał 16 sierpnia 2014 roku w Kuopio, w swoim debiucie w zawodach tej rangi. Startował także w najważniejszych zawodach w swojej kategorii wiekowej – zimowym olimpijskim festiwalu młodzieży Europy (2015) i igrzyskach olimpijskich młodzieży (2016), jednak nie osiągnął w nich spektakularnych wyników, plasując się na dość odległych pozycjach.

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z utalentowanym Estończykiem:

Skijumping.pl: Kiedy i dlaczego zacząłeś uprawiać skoki narciarskie? Dlaczego wybrałeś akurat ten sport?

Artti Aigro: Zacząłem skakać w wieku 4 lat. Na skocznię zabrał mnie mój ojciec, który sam był skoczkiem narciarskim (Kalev Aigro – mistrz Estonii z 1978 roku – przyp. red.). Od początku bardzo mi się to spodobało.

Jak wyglądają twoje treningi? Wiemy, że Estonia dysponuje tylko jedną skocznią normalną i nie posiada żadnej skoczni dużej – w związku z tym jak często trenujesz zagranicą?

W ciągu tygodnia trenujemy na skoczni 4 dni, za każdym oddając od 5 do 8 skoków. Często mamy też okazję wyjeżdżać za granicę, na treningi poza Estonią udajemy się raz, dwa razy w miesiącu.

Jakim rekordem życiowym możesz się pochwalić?

W tym roku na dużej skoczni w Planicy skoczyłem 136 metrów.

Po pierwsze medale mistrzostw Estonii w kategorii seniorów sięgnąłeś w bardzo młodym wieku (drużynowo Aigro po raz pierwszy stanął na podium w wieku niespełna 12 lat, od razu zdobywając mistrzostwo kraju, a indywidualnie medal pierwszy raz zdobył rok później). Jaka była twoja reakcja na te sukcesy? Jak traktowali cię starsi zawodnicy?

Osobiście byłem z siebie dumny i bardzo zadowolony z moich wyników. Moi koledzy ze skoczni także byli ze mnie dumni.

Swój pierwszy punkt w zawodach Pucharu Kontynentalnego zdobyłeś tuż przed 15. urodzinami. Od tego czasu jednak nie udało ci się zapunktować choćby na poziomie cyklu FIS Cup. Co prawda nadal jesteś młodym zawodnikiem, ale czy nie jest to dla Ciebie nieco frustrujące?

Cały czas staram się zebrać w sobie i dawać z siebie wszystko co najlepsze w zawodach.

Jakie są twoje cele na sezon 2016/2017?

Odkąd skończyłem 9 lat moim marzeniem jest start na mistrzostwach świata, które w 2017 roku odbędą się w Lahti. Poza tym chciałbym zdobyć punkty FIS Cupu, a być może także i Pucharu Kontynentalnego.

Co jest twoim największym marzeniem?

Zdobycie medali mistrzostw świata i igrzysk olimpijskich ;)

Kogo najbardziej podziwiasz w świecie skoków narciarskich?

Lubię Petera Prevca i Andreasa Wellingera.

Jak wygląda sytuacja skoków narciarskich w Estonii? Czy twoim zdaniem związek narciarski w twoim kraju robi wystarczająco dużo w kwestii promocji tej dyscypliny?

Skoki narciarskie nie są u nas tak popularne jak w Polsce czy Austrii. W ciągu roku odbywa się u nas około 5 konkursów, na których nie ma zbyt wielu widzów. Związek stara się promować tę dyscyplinę, jednak niezbyt im się to udaje.

Jak oceniasz decyzję Kaarela Nurmsalu, który w 2014 roku zakończył swoją karierę? Czy nie wpłynęła ona negatywnie na pozostałych estońskich skoczków?

Moim zdaniem Nurmsalu popełnił błąd odchodząc, gdy był w najwyższej formie. Jeśli idzie o estońskich skoczków to myślę, że jesteśmy silni i staramy się osiągnąć tak wysoki poziom jaki prezentował Nurmsalu.

W waszym kraju często trenują Łotysze, którzy nie mają odpowiedniej bazy treningowej w swoim kraju. Uważasz, że skoczkowie z tego kraju mogą w przyszłości osiągać dobre wyniki? Jak estońscy skoczkowie reagują na ich obecność? Staracie się wspierać czy raczej istnieje między wami pewnego rodzaju sąsiedzka rywalizacja?

Myślę, że Łotysze osiągną bardzo dobre wyniki, ponieważ trenują nie tylko w Otepää, ale i zagranicą. Bardzo lubimy, gdy do nas przyjeżdżają, gdyż wspólne treningi z nimi dają nam jeszcze więcej radości i zabawy. Wspólnie z nimi możemy też odwiedzać różne miejsca i robić więcej ciekawych rzeczy.

Dziękuję za wywiad.

Z Arttim Aigro rozmawiał Paweł Borkowski.

Kliknij tutaj, aby zapoznać się z sylwetką Aigro w naszej bazie.


Paweł Borkowski, źródło: Informacja własna
oglądalność: (8418) komentarze: (14)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • Joorny stały bywalec
    Pierwsze pkt

    Dzisiaj jest dzień w którym zdobył pierwsze pkt w PŚ

  • Sigur17 doświadczony
    Aigro

    Chłopak robi coraz większe postępy.

  • pawel96 profesor

    Jakie są twoje cele na sezon 2016/2017?

    Odkąd skończyłem 9 lat moim marzeniem jest start na mistrzostwach świata, które w 2017 roku odbędą się w Lahti. Poza tym chciałbym zdobyć punkty FIS Cupu, a być może także i Pucharu Kontynentalnego.

    Cele zrealizowane ;)

  • jakledw12 weteran

    Rozmawiali przez fb i może on zrobił minkę.

  • jakledw12 weteran

    Rozmawiali przez fb i może on zrobił minkę.

  • FunFact weteran

    'Zdobycie medali mistrzostw świata i igrzysk olimpijskich ;)'

    Nie wiem czy to taka moja nadwrażliwość, czy ta minka [ ;) ] na końcu jest troszeczkę obraźliwa..?

  • dejw profesor

    W PK 3, w FC 10.

  • anonim
    -

    Ile estonczycy mogą wystawic zawodnikow w PK i Fis-Cup.Bo w PŚ to chyba 2.

  • anonim

    Przecież na MŚ każdy może wystawic 4 zawodników . Jedynie limit wieku się w pewnym momencie pojawił

  • Piotrek stały bywalec
    -

    Chyba że FIS pójdzie po rozum do głowy i nieco zliberalizuje przepisy dot. startów w tych zawodach przynajmniej niższej rangi, oraz MŚ i MŚJ. Co do IO - tu nie ma co tych przepisów upraszczać, Olimpiada to Olimpiada i już jakiś poziom trzeba na niej prezentować.
    Myślałem trochę nad tym i proponowałbym mniej więcej taki system:
    - w kwestii FC nie mam zbyt wiele do zarzucenia, jednak lepiej by było gdyby dać tym słabszym reprezentacjom możliwość organizacji większej ilości konkursów w sezonie
    - w kwestii CoC właściwie też wygląda to nieźle, lecz dodałbym zapis, który informuje o tym, że prawo startu ma każdy zawodnik, który choć raz w karierze zdobył punkt zawodów niższej rangi, tj. FC
    - na MŚ i MŚJ każda reprezentacja ma możliwość wystawienia po 4 zawodników do rywalizacji (bonusowo +1 zawodnik dla organizatorów, oraz nacji, którą reprezentuje mistrz swiata z poprzedniej imprezy). Zwłaszcza w kwestii MŚJ te przepisy zostały ostatnio zradykalizowane, a tak każda reprezentacja mogłaby wystartować w 'drużynówce'
    - co do PŚ - tutaj obecne zapisy są w porządku

    Jest też jeszcze jedna kwestia, mianowicie homologacja skoczni. Biedniejsze reprezentacje nie posiadają środków by je modernizować. Ale na tą kwestię pomysłu nie mam.

  • sheef profesor
    @Janeman

    Niestety ale to jest smutna prawda na ten temat - Kaarel przy swoim potencjale (a był on naprawdę spory) mógł wiele zawojować na światowych skoczniach (oprócz brązowego medalu MŚJ warto przypominać to szóste miejsce w PŚ w Oslo oraz to, że w sezonie 2013/2014 osiągnął najlepszy wynik punktowy w karierze). A tak pozostaje tylko patrzeć jak skoki w "egzotycznych" krajach (takich jak Estonia, Bułgaria czy Węgry) zwijają się bezpowrotnie.

  • Janeman profesor
    @Nowyskoczek5

    Tamten konkurs wywołał spore poruszenie na tym forum , ale jakiś czas potem Nurmsalu udzielił wywiadu w którym kategorycznie odrzucił możliwość powrotu do skoków.
    Niestety tak to już jest, że jedni uparcie skaczą choć brakuje im talentu, a inni ten talent marnują.

  • Janeman profesor

    Nie wiem czy można nazywać Go utalentowanym.
    Wprawdzie jako dziecko miał pewne sukcesy, ale wynikały one głównie z poziomu skoków w Estonii. Poza tym ostatnio jakby przestał się rozwijać , albo nawet notuje regres, a skoki tak naprawdę na poważnie zaczynają się po 16 roku życia gdy ciało jest ukształtowane i dochodzą poważne obciążenia.

  • Nowyskoczek5 profesor
    -

    Szkoda że Kaarel Nurmsalu już nie skacze. Ale wystąpił w mistrzostwach Estonii w marcu i wygrał z przewagą aż 25 punktów. To by oznaczało że jest nadal w dobrej formie i może jeszcze powróci do skoków.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl