Na czym polega praca Delegata Technicznego?

  • 2016-09-06 19:17

Zawody pod egidą Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) nie mogą się odbyć bez Delegata Technicznego (DT) oraz jego Asystenta (ADT). Rzadko widać ich na pierwszym planie, jednak ich praca jest niezbędnym elementem każdego z konkursów skoków narciarskich. Przyjrzyjmy się bliżej ich pracy.

Obaj muszą doświadczonymi ekspertami w dziedzinie skoków narciarskich. Międzynarodowa Federacja Narciarska wydaje licencje, które są wymagane w celu podjęcia roli DT lub ADT. Wspomnianą licencję można nabyć poprzez ukończenie specjalnego kursu.

DT oraz ADT każdorazowo są nominowani przez organy decyzyjne FIS. Tylko delegaci, którzy znajdują się w tak zwanej grupie Pucharu Świata, mogą pracować w zawodach tej rangi, a także podczas Mistrzostw Świata czy Zimowych Igrzysk Olimpijskich.

Oficjalny portal Międzynarodowej Federacji Narciarskiej przyjrzał się pracy Delegata Technicznego oraz Asystenta Delegata Technicznego przy okazji Letniej Grand Prix w Hakubie. Wówczas omawiane role pełnili kolejno Pekka Hyvaerinen (Finlandia, były pilot wojskowy) oraz Christian Kathol (Austria, przedsiębiorca).

Pracę DT i ADT można podzielić na trzy części:

1. Przygotowanie:

DT i ADT są odpowiedzialni za to, aby obiekt wraz z zapleczem w całości spełniał wymogi FIS, które są konieczne do rozegrania danych zawodów. W razie potrzeby, muszą oni podjąć kooperację z organizatorami, a następnie zasugerować wykonanie niezbędnych poprawek. DT i ADT w sezonie zimowym zazwyczaj przybywają do miejscowości dwa dni przed zawodnikami i trenerami. Do ich kompetencji należy dokonanie inspekcji całej skoczni według specyfikacji FIS. Dzieje się tak dlatego, aby ewentualne poprawki zostały wykonane przed rozpoczęciem oficjalnego programu zawodów. Zimą przygotowanie zeskoku czy torów najazdowych pochłania więcej czasu, stąd delegaci zjawiają się wcześniej niż ma to miejsce podczas sezonu letniego.

2. Konkurs:

W trakcie rywalizacji skoczków, delegaci są częścią jury. Jest ono uzupełniane szefem zawodów (zazwyczaj jest to przedstawiciel komitetu organizującego dany konkurs, również posiadający licencję DT FIS). Asystent DT w trakcie zawodów znajduje się w gnieździe trenerskim, w celu zapewnienia łączności pomiędzy trenerami a członkami jury. Takie rozwiązanie zapewnia płynność przekazywania informacji w sytuacjach spornych lub problematycznych. Jury jest odpowiedzialne m.in. za ustawienie długości najazdu, modyfikację programu wydarzenia wynikającą z niesprzyjających warunków pogodowych czy dyskwalifikacje za nieprzepisowe rozwiązania sprzętowe.

3. Raporty:

Po każdym konkursie DT i ADT sporządzają szczegółowe sprawozdanie z danego konkursu. Dane i fakty w nim zawarte są opisem przebiegu zmagań. Ponadto załącza się aktualny certyfikat obiektu. Są to wartościowe dane, wykorzystywane przy okazji kolejnych konkursów organizowanych na poszczególnych skoczniach.


Dominik Formela, źródło: fis-ski.com
oglądalność: (8606) komentarze: (13)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • EmiI profesor
    @Wojciechowski

    Wiem, tylko traktuje to takie moje wtrącenie do tematu :)

  • Wojciechowski profesor
    @Emil

    A to przecież nie ja akurat mówię, że Hofer podejmuje wszystkie decyzje. ;)

  • EmiI profesor

    pomijając a nie podejmując

  • EmiI profesor
    @Wojciechowski

    Hofer stojąc gdzieś tam przy skoczni z krótkofalówką nie ma dostępu do wszystkich danych pozwalających mu podejmować wszystkie decyzje na skoczni, podejmując że organizacja takich zawodów to jest dość skomplikowane przedsięwzięcie i jeden człowiek choćby najzdolniejszy fizycznie tego nie ogarnie.

  • Wojciechowski profesor

    @Kolos
    [...] Mimo wszystko o takich "bzdetach", jak zgoda na obniżenie rozbiegu na wniosek trenera, Hofer nie decyduje. A przynajmniej w to nie uwierzę.

  • Wojciechowski profesor

    @joł
    A skąd w tak niszowym sporcie miałyby się wziąć inne twarze funkcyjnych? I tak dobrze, że muszą być przedstawiciele organizatorów...

    @Kolos
    W praktyce większość tak, ale niczego bez przyklepania choćby przez jury zrobić w czasie konkursu sam nie może. Mimo wszystko o takich

  • joł początkujący
    czyli

    czy to puchar swiata mś czy io to i tak mozemy powiedziec ze to tak jakby kolejny konkurs pucharu swiata bo te same twarze rzadzą i dzielą

  • EmiI profesor

    Zadania dyrektora zawodów FIS (RD)
    Dyrektor zawodów ma następujące obowiązki:
    - reprezentowanie interesów FIS
    - ustalanie programu inspekcji i jej przeprowadzanie
    - sprawdzanie wykonania wszystkich aspektów umowy
    z organizatorem
    - przeprowadzenie zawodów zgodnie z regulaminem FIS
    - współpracuje z ramienia FIS z wszystkimi zaangażowany
    mi instytucjami
    - podejmuje decyzje w sprawie przesunięcia i przeniesienia
    zawodów
    Dyrektor zawodów posiada prawo do korzystania z pełnej pomocy
    komitetu organizacyjnego, w pełnieniu swoich obowiązków.

    Czyli uprawnienia Hofera są takie w skrócie ze nadzoruje sędziów czy przestrzegają procedur, i decyduje do kiedy zawody mogą trwać i czy mogą sie odbyć w innym terminie, po konsultacji m.in ze stacjami TV, bo kontakty z nimi to też jego działka.

  • Kolos profesor
    Wojciechowski

    Tyle ładnej teorii, w praktyce wszystkie decyzje w trakcie zawodów pucharu świata podejmuje dyrektor PŚ Walter Hofer.

  • EmiI profesor
    @m65f

    Delegata technicznego, jego asystenta i szefa zawodów który jest zawsze z kraju organizującego zawody. Jest to napisane w tekście i za co mniej więcej jury odpowiada.

  • Wojciechowski profesor
    @fh65f

    Jury we wszystkich zawodach FIS jest trzyosobowe, zresztą mowa o tym w artykule. Tworzą je delegat techniczny, asystent delegata technicznego i kierownik zawodów. To ono formalnie podejmuje decyzje w czasie zawodów (zwykłą większością głosów), chociażby takich jak przerwanie czy anulowanie konkursu, ustalenie długości rozbiegu, rozpatrywanie protestów itp.

    Natomiast w czasie IO, MŚ, MŚL, PŚ i LGP jury jest częścią większej struktury, czyli kierownictwa zawodów (ang. competition management), gdzie oprócz trzech wymienionych są dyrektor imprezy/cyklu (oczywiście w męskich skokach to od lat zawsze Hofer), asystent dyrektora i kontroler sprzętu. Całe kierownictwo zajmuje się przeprowadzaniem zawodów tej rangi, ale teoretycznie decyzje nadal podejmuje wyłącznie trzyosobowe jury (chociaż są wyjątki, np. sygnalizacją kieruje przecież asystent dyrektora cyklu).

    W Pucharze Kontynentalnym zamiast dyrektora jest koordynator, ale to w zasadzie tylko inna nazwa.

  • anonim
    Jury

    takie pytanie z innej beczki.
    Kogo dokładnie interpretujemy pod słowem -jury-?

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl