Problemy zdrowotne Węgrów

  • 2016-10-06 17:25

Sezon letni 2016 w wykonaniu Węgrów, za sprawą Virág Vörös, był wyjątkowo udany. Zakończył się jednak nieprzyjemnym akcentem – Vörös przy okazji startu w Pucharze Karpat w rumuńskim Rasnovie zaliczyła bowiem upadek, który zakończył się kontuzją kolana. Na szczęście uraz nie wymaga jednak operacji.

Węgierska jedynaczka w rywalizacji skoczkiń narciarskich ma za sobą niezwykle udany sezon letni. Virág Vörös zwyciężyła w 4 konkursach Alpen Cup i zajmuje 2. pozycję w klasyfikacji generalnej tego cyklu, zdobyła także pierwsze w karierze punkty Pucharu Kontynentalnego, uzyskując tym samym prawo startu w Pucharze Świata. Podczas organizowanego dla krajów, które nie odnoszą większych sukcesów w skokach narciarskich obozu FIS Development Camp w Val di Fiemme Vörös poprawiła także swój dotychczasowy rekord kraju uzyskując odległość 101 metrów.

Ostatnimi startami w zawodach międzynarodowych latem 2016 roku miały być dla Vörös konkursy w rumuńskim Rasnovie rozgrywane od 29 września do 2 października. Pierwszego dnia wszystko potoczyła się po myśli Węgierki, która w konkursie Pucharu Karpat uplasowała się w na 2. pozycji. Dzień później jednak podczas serii próbnej nie ustała swojego skoku, doznając urazu kolana, który wyeliminował ją zarówno z drugiego konkursu Pucharu Karpat, jak i obu zawodów cyklu FIS Cup, do których także była zgłoszona.

Na szczęście dla młodej skoczkini z miejscowości Koszeg jej kontuzja nie okazała się tak poważna jak w przypadku wielu innych sportowców, którzy w ostatnich latach zmagali się z urazami kolan. Vörös będzie musiała odpocząć od treningów przez okres co najmniej 2 tygodni, w czasie których nie może obciążać kontuzjowanej nogi. W związku z faktem, iż sezon letni właśnie dobiegł końca uraz ten nie powinien jej jednak zbytnio przeszkodzić w przygotowaniach do zimowej części sezonu, w której Węgierka planuje zadebiutować w Pucharze Świata (najprawdopodobniej podczas styczniowych konkursów w Oberstdorfie i lutowych w Hinzenbach), a także, po raz drugi w karierze, wziąć udział w seniorskich mistrzostwach świata.

Oba konkursy FIS Cupu w Rasnovie opuścił również najlepszy obecnie członek męskiej kadry Węgier – Flórián Molnár. Utalentowany skoczek tego lata popisał się bardzo udanym występem w zawodach FIS Youth Cup w Hinterzarten (dla rocznika 2002 i młodszych), gdzie w stawce 45 zawodników zajął 8. miejsce, przegrywając jedynie ze skoczkami ze Słowenii, Austrii, Niemiec i Francji i pokonując między innymi wszystkich 4 swoich rówieśników z Polski. W Rasnovie Molnár dwukrotnie zajął 13. pozycję w konkursach Pucharu Karpat, jednak po piątkowym starcie rozchorował się, w związku z czym trener Węgrów – László Molnár, który jednocześnie jest ojcem Flóriána, podjął decyzję o wycofaniu go ze startu w obu konkursach FIS Cupu i wcześniejszym powrotem do domu.

Warto również dodać, iż podczas konkursów Pucharu Karpat w Rasnovie w zawodach rangi FIS zadebiutował urodzony w 2004 roku Dávid Kelemen, który zajmował jednak odległe pozycje (29. w czwartek i 27. w sobotę, w obu przypadkach wyprzedzając tylko 2 rywali.

Start w Rasnovie problemy zdrowotnymi okupili nie tylko Węgrzy – kontuzją udział w Pucharze Karpat zakończył bowiem reprezentant Rumunii – Nicolae Sorin Mitrofan, który po czwartkowym zwycięstwie, podobnie jak Vörös, nie stanął na starcie zarówno piątkowego konkursu Pucharu Karpat, jak i weekendowych zmagań w FIS Cupie, a do treningów będzie mógł wrócić dopiero po kilku tygodniach przerwy.

Młodym sportowcom, zarówno z Węgier, jak i Rumunii, życzymy dużo zdrowia!


Paweł Borkowski, źródło: Informacja własna
oglądalność: (4257) komentarze: (7)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • nieznany weteran

    rubenblanco@hotmail.co.uk

  • EmiI profesor

    emil.dudzik@gmail.com mi możesz podesłać jak coś :) a o ile pamiętam taka różnica belek była co roku. Cóż na dole duża różnica poziomów.

  • borek99 doświadczony
    @nieznany

    Ten tekst jest po prostu nieprecyzyjny. W Val di Fiemme co roku jest obóz, na którym trenują wspólnie biegacze, skoczkowie i kombinatorzy. Macedończycy, Serbowie, Bośniacy i Grecy w części biegowej brali udział np. 2 lata temu - jak podasz maila to mogę podesłać wyniki testowych zawodów (zarówno w biegach, jak i skokach) z tamtej edycji (swoją drogą tamte testowe zawody w skokach to były jedne z najbardziej kuriozalnych jakich wyniki widziałem w życiu - dość powiedzieć, że najlepszy uczestnik skakał wówczas z belki 17, a najsłabsi z belki... 33). Drugi taki sam obóz jest co roku przeprowadzany zimą (z reguły też w Val di Fiemme, ale były chyba też jakieś wyjątki).

    A te obozy w Mongolii i Libanie to inna para kaloszy. Co prawda odbywają się one w ramach tego całego programu rozwoju narciarstwa klasycznego firmowanego od jakiegoś czasu przez FIS, ale to inna półka niż te 2 coroczne obozy w Val di Fiemme - podobnych imprez odbywa się spora na całym świecie i mają znacznie mniejszy zasięg terytorialny jeśli idzie o uczestników - np. w skokach tego typu obóz odbył się w czerwcu 2014 roku w słowackiej Bańskiej Bystrzycy, w którym, oprócz Słowaków brali też udział Bułgarzy i Białorusini + Czesi robiący za "mentorów".

  • nieznany weteran
    @borek

    Z tekstu na stronie FIS wynika, ze ten oboz był tylko dla skoczkow i kombinatorow.
    Sa inne artykuly na oficjalnej stronie o obozach tego typu dla biegaczy narciarskich i wśród uczestnikow wymienione sa np. Mongolia czy Liban.

  • Kolos profesor
    borek99

    Tu artykuł o tym:

    http://www.fis-ski.com/news-multimedia/news/article=development-camp-val-fiemme-and-stams.html


    Faktycznie któryś już raz to jest robione przez FIS. Tylko jakoś cicho o tym.

    Niestety nazwisk uczestników brak.

  • borek99 doświadczony
    @nieznany

    Nie dla skoczków i kombinatorów tylko dla skoczków, kombinatorów i BIEGACZY NARCIARSKICH - stąd obecność wymienionych krajów. Ten obóz jest organizowany któryś już raz - pisałem tu kiedyś zresztą o jednej z pierwszych jego edycji (co ciekawe w czasie, gdy FIS nie uznawał za konieczne pisanie o nim na swojej stronie :P).

  • nieznany weteran

    Na stronie FIS-u jest napisane cos więcej o tym obozie FIS Development Camp.
    Zostal on zorganizowany dla skoczkow i kombinatorow norweskich i uczestniczylo w nim 12 krajów.
    Niespodzianka jest obecnosc zawodnikow z Bosni/Hercegowiny, Litwy, Macedonii i Serbii, gdyż te państwa nie maja swoich przedstawicieli w oficjalnych zawodach.
    Prawdopodobnie Polichronidis nie porzucil jeszcze skokow, gdyż Grecja tez była na liscie uczestnikow.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl