Legendy skoków zmierzą się w Laponii

  • 2016-11-18 16:19

Na niespełna tydzień przed inauguracją Pucharu Świata w Ruce, fińscy skoczkowie sprawdzą się w tradycyjnym konkursie otwierającym sezon zimowy. Areną zmagań będzie obiekt Ounasvaaran (HS 100) w Rovaniemi. W stolicy Laponii wystartują również członkowie japońskiego klubu Tsuchiya Home Ski Team, którzy aktualnie przebywają na zgrupowaniu nieopodal północnego koła podbiegunowego. Co ciekawe, tym razem zawody otrzymały rangę zimowych mistrzostw kraju.

Janne AhonenJanne Ahonen
fot. Tadeusz Mieczyński

Dla podopiecznych Andreasa Mittera oraz pozostałych reprezentantów Finlandii, będzie to nie tylko pierwsza okazja do walki na śniegu, ale także ostatni test przed inauguracją Pucharu Świata, która w dniach 24-26 listopada nastąpi na skoczni Rukatunturi (HS 142) nieopodal Kuusamo. Oprócz krajowej czołówki, dodatkową atrakcją dla kibiców będzie start sportowców z Japonii. Z gospodarzami na skoczni w Rovaniemi zmierzą się m.in. Noriaki Kasai, Ryoyu Kobayashi, Masamitsu Ito czy aktualna wicemistrzyni świata w skokach kobiet - Yuki Ito.

Tytułu zimowego mistrza Finlandii bronić będzie Ville Larinto. 26-latek na początku kwietnia okazał się najlepszy na nietypowym obiekcie HS 80 w Taivalkoskim, gdzie pokonał Fransa Taehkaevuori oraz Samiego Niemi.

W drugiej połowie września, w Lahti przeprowadzono Letnie Mistrzostwa Finlandii, w których złoty krążek wywalczył Janne Ahonen. Jak 39-latek wypadnie na tle 44-letniego Noriakiego Kasai oraz młodszych rodaków? Odpowiedź poznamy prawdopodobnie już w sobotę. Prawdopodobnie, gdyż na przeszkodzie organizatorów może stanąć silny wiatr prognozowany przez meteorologów. Jego średnia siła ma wynosić od 6 do nawet 8 m/s. Termometry mają wskazywać 2 stopnie Celsjusza.

Rekordzistą skoczni w Rovaniemi jest Taku Takeuchi. Skoczek z Kraju Kwitnącej Wiśni w 2005 roku podczas Mistrzostw Świata Juniorów uzyskał 103,5 metra.

Zeszłoroczne otwarcie sezonu w miejscowości zamieszkiwanej przez Świętego Mikołaja padło łupem Ville Larinto. Za jego plecami zameldowali się Lauri Asikainen i Janne Ahonen.

Transmisję z zawodów przeprowadzi fińska telewizja YLE pod >>>TYM<<< linkiem.

Program zawodów:

18.11.2016 (piątek):

17:45 - trening otwarty

19.11.2016 (sobota):

13:00 - seria próbna

14:00 - pierwsza seria konkursowa

Lista startowa Mistrzostw Finlandii w Rovaniemi (HS 100); 19.12.2016
NrZawodnikKraj
1 SAAPUNKI Joni FIN
2 MOILANEN Lasse FIN
3 IKEDA Ryusei JPN
4 MATTINEN Antti FIN
5 LOEYTAEINEN Niko FIN
6 KAVILO Henri FIN
7 MUOTKA Olli FIN
8 HEIKKINEN Kalle FIN
9 AIRISNIEMI Markus FIN
10 VETELAEINEN Jonne FIN
11 TAINIO Eemeli FIN
12 ITO Yuki JPN
13 KORHONEN Ville FIN
14 VIRRANTALO Juho FIN
15 LOUKASMAEKI Wili FIN
16 VIRRANTALO Markus FIN
17 ALA-TALKKARI Lauri-Matias FIN
18 ILOLA Anselmi FIN
19 OLLI Harri FIN
20 KLINGA Sebastian FIN
21 TAEHKAEVUORI Riku FIN
22 MAEAETTAE Jarkko FIN
23 AHONEN Janne FIN
24 OJALA Juho FIN
25 VAENSKAE Elias FIN
26 MERILAEINEN Eetu FIN
27 TAEHKAEVUORI Frans FIN
28 VALTA Ossi-Pekka FIN
29 NOUSIAINEN Eetu FIN
30 KORHONEN Janne FIN
31 AALTO Antti FIN
32 KYTOESAHO Niko FIN
33 ALAMOMMO Andreas FIN
34 ITO Masamitsu JPN
35 LARINTO Ville FIN
36 ASIKAINEN Lauri FIN
37 KOBAYASHI Ryoyu JPN
38 KASAI Noriaki JPN

Dominik Formela, źródło: hiihtoliitto.fi
oglądalność: (15413) komentarze: (35)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • madrek doświadczony
    @bardzostarysceptyk

    Dzięki za odpowiedź.

  • anonim
    dsd

    harri olli skakał?

  • anonim
    alo

    Po pierwszej serii trzeba było wejść na stream yle2 bo tam transmitowali całość a w linku była tylko 1 seria.

  • kasztelan doświadczony
    WYNIKI:

    1. MAEAETTAE Jarkko 92,0/93,5 260,4
    2. ASIKAINEN Lauri 92,0/84,5 236,9
    2. KASAI Noriaki 89,5/88,5 236,9
    4. KORHONEN Janne 86,0/94,5 236,7
    5. AHONEN Janne 92,0/83,0 234,9
    6. KOBAYASHI Ryoyu 85,5/94,0 234,7
    7. AALTO Antti 90,0/85,5 232,4
    8. NOUSIAINEN Eetu 88,0/86,0 229,9
    9. HEIKKINEN Kalle 91,5/86,5 229,2
    10. LARINTO Ville 89,5/84,0 228,4

  • IchBinDa weteran

    Ostatecznie wygrywa Maeaettae, za nim Asikainen ex aequo z Kasaim, tuż za nimi Korhonen, Ahonen piąty. Maeaettae znokautował resztę, jako bodaj jedyny przeskoczył punkt K ze skróconego rozbiegu. Dobry znak? Za wiele powiedzieć się nie da, ale może.

  • ktosiek bywalec
    -

    Po pierwszej serii:
    1. Maeaettae
    2. Ahonen
    3. Asikainen
    4. Larinto i Aalto
    6. Alamommo
    Dopiero 7. Kasai
    Czołowa trójka z 6 punktową przewagą nad następnymi.

  • alo profesor
    -

    Mi działał aż sie pierwsza seria skończyła

  • Brzozowy stały bywalec

    Działa komuś ten link?

  • anonim
    @dejw

    We wstępie do tekstu była o tym mowa:).

    Warto dodać,że Masamitsu i Yuki to rodzeństwo.

    O co do cholery chodzi?Dlaczego zablokowaliście mój nick?

  • dejw profesor
    @ms

    http://oh.fi/userassets/uploads/sites/5/2016/10/Yhdistetyn-M%C3%A4en-Tulokset.pdf

  • anonim
    Mistrzostwa w kombinacji

    Czy będzie także transmisja z mistrzostw w kombinacji norweskiej, co prawda skoki były już wczoraj ale bieg będzie dzisiaj. Ma ktoś może link do wyników po skokach?

  • bardzostarysceptyk profesor
    madrek

    A wiesz, byłem ciekawy, czy ktoś zapyta.
    Reforma oświatowa rządu Buzka miała dwa główne punkty.
    1. wprowadzenie gimnazjów i to nas nie obchodzi,
    2. przeniesienie finansowania szkół podstawowych i średnich na szczebel samorządowy, miast i gmin. Oczywiście za tym poszły pieniądze, dotychczas dzielone centralnie. Ideą było to, że na poziomie miasta czy gminy lepiej widać potrzeby i problemy i można szybciej i lepiej reagować. Jednak bardzo szybko okazało się, że pieniędzy od ministerstwa jest za mało, żeby gmina czy miasto zapewniła wszystkie potrzeby szkół na swoim terenie. Samorządy musiały znaleźć dodatkowe pieniądze. Zabrano małym i słabym, bo protestowali nieliczni, bez większego ciężaru wyborczego.
    Wśród ofiar, były właśnie mniej popularne sporty między innymi zapasy. To wtedy uległo likwidacji wiele małych klubów w których je trenowano. Bo właśnie te małe, raczej biedne kluby są podstawą, na których opiera się potęga danej dyscypliny, szczególnie sportów mniej popularnych, niszowych, lub to słowo wolę - elitarnych.

  • dejw profesor
    @borek99, @Emil

    Dziękuję bardzo za odpowiedzi :)

    @gość
    U nas nie było, bo to były letnie mistrzostwa. Z zimowych transmisje są.
    A skoro tutaj lista startowa "pęka w szwach", to jak wobec tego określić listę z niedawnych letnich mistrzostw Norwegii, na których wystartowało prawie 90 zawodników?

  • madrek doświadczony
    @bardzostarysceptyk

    Zaciekawił mnie ostatni akapit. Mógłbyś wytłumaczyć młodemu człowiekowi, w jaki sposób reforma oświatowa Buzka wpłynęła na upadek polskich zapasów ?

  • HKS profesor

    Japońscy juniorzy już mają rozpisane zgrupowania w kraju w grudniu więc tradycyjnie ich na PK nie będzie. Iwasa musi się wykazać w Nayoro, żeby ewentualnie się gdzieś w Europie móc pokazać;)

    A co do listy, to nie wiem czy 30zawodników z groszem na skoczni normalnej, to dobry wynik. I to w roku MŚ w danym kraju.

  • anonim
    Fińskie skoki w rozsypce :)

    A lista startowa aż pęka w szwach... Mają skoczków, mają skocznie, nawet transmisję TV ze swoich mistrzostw mają (a u nas nie było), więc spokojnie na sukcesy w PŚ też jeszcze przyjdzie czas. Ważne, że chęć do skakania w Finlandii nie zaginęła :)

  • EmiI profesor
    @dejw

    I Kasai i Kobayashi i Ito jeden z drugą, są członkami jednego klubu Tsuchiya Home i przyjehali na zgrupowanie do Finlandii, nawet odpuszczajac krajowe mistrzostwa w Zao.

  • borek99 doświadczony
    @dejw

    Ikeda od wiosny trenuje na stałe w Finlandii (konkretnie w Vuokatti), nawet latem był blisko podium w mistrzostwach Finlandii juniorów.

  • dejw profesor

    O Kasaim można pisać bardzo, bardzo wiele, ale na pewno nie to że jest obecnie mistrzem skoczni normalnych.
    Trzy najgorsze występy Noriakiego w zeszłym sezonie: 16, 17 i 30. Wszystkie na obiektach HS100. Na ostatnich dwóch MŚ na normalnej skoczni nie wchodził nawet do "30".
    W serii japońskich sprawdzianów na przestrzeni ostatnich trzech tygodni nie wygrał ani razu i tylko raz zmieścił się na podium, do tego sam niemal wprost przyznaje że do optimum formy mu jeszcze brakuje.
    Wygrać w takiej obsadzie pewnie i tak ma szansę, ale nie spodziewam się nokautu. Już prędzej porażki z Ahonenen, lub innym Finem, może także z Royou.

    W sumie to dopiero teraz przyjrzałem się wszystkim gościom z Japonii, juniorzy M. Ito, oraz Ikeda to właściwie co tu robią? Chcą się sprawdzić w kombinacji? Czy może mają plany zostać w Europie aż do początku PK?

  • HKS profesor

    @Kolos
    W biegach jakbym czysto hipotetycznie chciał zrobić kalendarz krajowych zawodów dla juniorów i seniorów tak jak w skokach to nie zajęło by to 2-3 godzin + wpisanie rozmiarów skoczni, a może nawet kilka tygodni... To są sporty nieporównywalne i łączy je tylko śnieg.

    A że powinien być wcześniej jakiś konkurs to inne sprawa. Na ten moment przygotowane są duże skocznie w: Kuusamo, Trondheim, Lillehammer, Vikersund, Chaux-Neuve i chyba też Czajkowskim i Niżnym Tagilem, do tego Seefeld, Ramsau, Rovaniemi, Voukatti itd. Spokojnie można by kogoś przyszantażować o zorganizowanie wcześniej PK a typował bym do tego Kuusamo, bo im zależy na zostaniu w kalendarzu. W podobnej sytuacji są Rosjanie - jak chcą wrócić, niech wezmą PK w listopadzie. Jest to wykonalne.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl