Kamil Stoch straci rekord skoczni w Planicy? [PRIMA APRILIS]

  • 2017-04-01 13:12

Finałowy weekend zawodów Pucharu Świata w Planicy kibice zapamiętają na długo m.in. dzięki sobotniemu polowaniu na rekord Letalnicy (HS225). Ostatecznie padł on łupem Kamila Stocha, który poszybował na odległość 251,5 m. Mistrz olimpijski z Soczi podparł jednak swoją próbę, czego nie wychwycili sędziowie zawodów. Słoweńcy mają jednak odmienne zdanie na temat rekordu swojej najsłynniejszej skoczni.

Ubiegła sobota obfitowała w nowe rekordy Letalnicy. Już w serii próbnej dotychczasowy najlepszy wynik (248,5 m Petera Prevca) poprawił Robert Johansson. Norweg w swojej próbie pewnie lądował na 250 metrze. Odpowiedź na wyczyn Norwega nastała w finałowej serii zawodów. Najpierw na 251 metr poszybował Austriak Stefan Kraft, a tuż po nim Kamil Stoch uzyskał rezultat 251,5 m. Ta ostatnia próba wywołała spore kontrowersje. Powtórki telewizyjne wykazały, iż Polak podparł swój skok. Sędziowie byli jednak odmiennego zdania, tym samym zaliczając lot mistrza świata z Val di Fiemme.

– Uważam, że ten rekord powinien zostać wycofany. Sędziowie nie uznali tej próby jako upadek, ale sam zawodnik powinien wiedzieć, czy ustał, czy nie. Sprawa była jasna, śnieg aż trysnął, a jego kombinezon był mokry – twierdził tuż po zawodach były rekordzista świata, Norweg Johan Remen Evensen: – Kamil powinien podejść do sędziów i przyznać się do wszystkiego.

Sam Kamil Stoch nie ukrywał podparcia skoku w wywiadzie dla TVP: – Trochę zahaczyłem tyłkiem, trzeba to powiedzieć. Kiedy spada się na zeskok przy prędkości 140 km/h, to nie jest łatwo utrzymać się na nogach. Na szczęście tylko trochę "drapnąłem" śnieg.

Triumfator 65. Turnieju Czterech Skoczni nie ukrywał zadowolenia z decyzji jury: – Bardzo się cieszę, że rekord został uznany! To po prostu niesamowite. Nie potrafię tego opisać słowami, bo ciężko znaleźć takie, które będą w stanie oddać moje emocje. Uczucia podczas lotu były nieprawdopodobne. Chciałem, aby trwał on jak najdłużej.

Niezadowoleni z całej sytuacji są organizatorzy konkursów w Planicy. Ich zdaniem ciężko uznać podpartą próbę za rekord jednej z najsłynniejszych skoczni narciarskich świata. – Letalnica to dla nas wyjątkowy obiekt. Przez dekady przełamywano tutaj bariery ludzkich możliwości, ustanawiano nowe rekordy świata. Ewidentnie podparty rekord po prostu psuje wizerunek naszej skoczni – mówi Jelko Gros, dyrektor zawodów Pucharu Świata w Planicy.

– Mamy wielki szacunek do Kamila Stocha. To wybitny i utytułowany sportowiec, jedna z największych gwiazd tego sportu. Nasze działania nie są jednak wymierzone przeciwko niemu, a mają za zadanie dbać o legendę naszej Letalnicy. Nieustany prawidłowo skok nie może być rekordem naszego obiektu – dodaje Słoweniec.

Komitet Organizacyjny zawodów w Planicy zamierza w najbliższych dniach wysłać oficjalne pismo do Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) z prośbą o anulowanie w statystykach rekordowej próby Kamila Stocha.

– FIS nie zajmuje się ustalaniem rekordów skoczni – przypomina dyrektor Pucharu Świata, Walter Hofer. – W naszych dokumentach widnieją wyłącznie informacje o najdłuższej ustanej próbie na danej skoczni, oddanej podczas zawodów najwyższej rangi. W przypadku skoku Kamila Stocha, sędziowie orzekli lądowanie bez podparcia. Nie będziemy podważać ich kompetencji. Ostatnio otrzymaliśmy kilka uwag na temat pracy jurorów. Uwzględnimy je podczas obrad komisji FIS podsumowującej sezon.

– Do tej pory do FIS nie wpłynęło żadne pismo od organizatorów zawodów w Planicy. Jeśli je otrzymamy, to rozpatrzymy sprawę – wyjaśnia Hofer.

Słoweńcy nie zamierzają jednak czekać na ewentualną odpowiedź międzynarodowych władz. – Zamówiliśmy już nową tablicę informacyjną, którą postawimy przy skoczni na linii rekordu Letalnicy. Widnieje na niej napis "251 m" i nazwisko Stefana Krafta. Turyści powinni mieć okazję ją zobaczyć jeszcze przed Wielkanocą – zapowiada Jelko Gros.


Adam Bucholz, źródło: NRK/TVP/inf. własna
oglądalność: (48190) komentarze: (140)

Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu

Zaloguj się

wątki wyłączone

Komentarze

  • gafon początkujący
    Norweskie media czytają skijumping - szacunek dla redaktorów

    http://eurosport.onet.pl/zimowe/skoki-narciarskie/norweskie-media-pospieszyly-sie-z-odebraniem-rekordu-kamilowi-stochowi/21dhz0

  • krzysiek987 weteran
    @lukiw @lukiw

    Ale tylko po małej części

  • zaibatsu stały bywalec

    Cześć,

    Tydzień temu byłem w Planicy, nagrałem kilka skoków.
    Gdyby ktoś chciał zobaczyć jak wyglądają loty w Planicy oczami widzów, to zapraszam:

    Skok Krafta (250 m) z niedzielnego konkursu finałowego, nagrany z trybuny A:
    https://www.youtube.com/watch?v=EAq0Fbc2Q50&t=3s

    Skoki Krafta (251 m) i Stocha (251.5 m) z sobotniego konkursu drużynowego, nagrane z miejsca stojącego:
    https://www.youtube.com/watch?v=5xKjPBjcVZ0&t=17s

    Koniecznie ustawcie najwyższą jakość - 1080p i 60 fps.

  • lukiw początkujący

    Ale to jest po części prawda z tym Ewensenem

  • Andreas_MistrzPolotu stały bywalec
    .....

    Kraft niech spada kolejny sezon dla Kamila!

  • krzysiek987 weteran

    Taka dyskusja na temat żartu ( przyznam całkiem dobry i najlepszy z trójki, które zostały umieszczone)
    Niektórzy zaczeli się już czepiać skoku Małysza

  • Man_of_the_Day stały bywalec
    @MarcinBB @kolos

    Co do Willingen i Małysza - jeszcze ja spróbuję ;)

    Piszesz:
    "Tym czasem rozbryzgów BIAŁEGO śniegu na tle BIAŁEGO zeskoku nie dałoby się dopatrzeć (...)"
    Chyba nie zwróciłeś uwagi na to, co inni. W momencie zbliżenia ręki Adama do ziemi za dłonią pojawia się szara smuga (tak, jakby ktoś psiknął sprayem). Widzisz ją?

  • Kolos profesor
    @Wojciechowski @Wojciechowski

    Ale trzeba powiedzieć ze zapis czym jest ustany skok w tych starych zasadach wygląda na konkretniejszy od obecnego. Wprawdzie można się zastanawiać co to jest ta "pełna równowaga". Ale to przecież wyklucza śmieszne dywagacje jak duże (czy małe) dotkniecie zeskoku jest jeszcze skokiem ustanym a jakie już nie.


    Swoja droga skok Goldbergera na 202 m z 1994 roku (oddany jeszcze przed skokiem Nieminiena) został przez niego ustany lepiej niż skok Stocha czy Krafta z vikersund (przynajmniej o ile można coś powiedzieć o lądowaniu z takiego odległego ujęcia) a mimo to nie uznano tego skoku za ustany...

  • Wojciechowski profesor
    @Wojciechowski @thymiotus

    W latach 70. i 80. wytyczne co do stylu były kilkakrotnie dłuższe niż dziś, tyle mogę powiedzieć w skrócie.

  • thymiotus bywalec
    @Wojciechowski @Wojciechowski

    A ja myślałem, że obecny regulamin jest mało przejrzysty... :D
    W porównaniu do swojego dziadka, to wygląda jak pełnoprawny model w teorii języków formalnych :)

    Chociaż trzeba przyznać, że historyczna wersja miała pewien romantyzm... Siła, Odwaga, Spokój... Pięknie się to czyta. Ciekawe czy sędziowie mieli takie karty z tabelkami np.

    Siła | 3 pkt
    Odwaga | 2 pkt
    Precyzja |1 pkt
    Opanowanie | 3pkt
    Pewność | 1pkt

  • Wojciechowski profesor
    @Wojciechowski @dervish

    Nie, nie, dotknięcie narty jest uwzględniane w przepisach od dziesiątek lat, to nie jest nowość.

    Swoją drogą, skoro doszliśmy do zabawnych fragmentów regulaminu FIS, pozwolę sobie odkopać coś ze "starocia". Oto fragment wydania NRS z 1985 roku (polecam trzymać się mocno siedzenia):

    "454. WSKAZÓWKI DLA SĘDZIÓW
    Motto: Skoczek przygotowujący się do konkursu przez długie miesiące ma prawo oczekiwać, że będzie właściwie przez sędziów oceniony. Sędziowie również przygotowują się do pełnienia swoich zadań i powinni być w pełni obiektywni.

    451.1 Uwagi ogólne
    [...] Sędzia orzekający powinien wykazywać się dobrą znajomością skoków narciarskich, aby w każdej chwili mógł wczuć się w sytuację ocenianego skoczka, stanowić z nim w pewnym sensie jedność [sic!]. Tak jak skoczkowi, również sędziemu jest potrzebny trening. [...]

    451.2 Ocenianie stylu
    Idealny skok jest wykonany z siłą, odwagą i precyzją. Sprawia równocześnie wrażenie spokoju, opanowania i pewności. Bez siły i odwagi skok jest bez wyrazu. Z drugiej jednak strony skok nie powinien być wykonany zbyt energicznie, ponieważ odbije się to na opanowaniu nart i ciała skoczka, jak również na spokoju i precyzji całego skoku. W każdym skoku ceni się indywidualność skoczka. [...] Najczęstszym błędem sędziów orzekających jest zbyt małe zróżnicowanie not. Nie wystawiają odpowiednio wysokich not za specjalnie dobre skok, natomiast z drugiej strony nie karają [sic] właściwym odjęciem punktów za wyraźne błędy stylu. Skok jest ustany, o ile zawodnik w pełnej równowadze zjedzie z zeskoku na wybieg".

  • thymiotus bywalec
    @dervish @Wojciechowski

    Motto też jest ciekawe. Prawie poezja. :)

  • dervish profesor
    @Wojciechowski @Wojciechowski

    Tak sobie teraz pomyślałem, że Uli Forrer mógł miec rację i że ten przepis o utożsamiający nartę z podłożem może być nowinką która będzie obowiązywała dopiero od przyszłego sezonu.

    Ten dokument jest bardzo świeży i jest tam napisane, że jest to regulamin z 2015 z naniesionymi zmianami z 2017. Zapisy o dotknięciu narty ręką lub inna częścia ciała są wyróżnione wytłuszczeniem a to może oznaczać, że ten punkt regulaminu uległ zmianie polegającej na dodaniu sekcji traktującej o dotknięciu narty.

  • dervish profesor
    @dervish @Wojciechowski

    Ha ha ha, rozwaliło mnie :)

  • Wojciechowski profesor
    @dervish @dervish

    Inna taka uwaga jest chyba jeszcze lepsza:

    "Rodzaje zawodów w skokach:
    - międzynarodowe mistrzostwa na skoczniach dużych i normalnych (nie na: średnich Uwaga! Skocznie średnie są dla dzieci)".

  • monia866 doświadczony
    Ten \"news\"

    wydaje się bardziej bardziej wiarygodny niż o odejsciu Horngachera,dlatego łatwo sie nabrać;)
    Faktycznie lądowanie Kamila było kontrowersyjne,a Evensen wypowiedział się w podobny sposób co w artykule (wtedy też jego krytykowano,żeby lepiej zajął się kombinezonami Norwegów,jak taki "przepisowy";)
    Myślę;" Może naprawdę Słoweńcy chcą odebrać Stochowi ten rekord,tylko dlaczego tydzień po zakończonych zawodach"?;)

  • Wojciechowski profesor
    @Wojciechowski @dervish

    Niech żyje zgodna i jednomyślna rodzina FIS. ;)

  • dervish profesor
    @Wojciechowski @Wojciechowski

    No to ta wypowiedź jest sprzeczna z dokumentem opublikowanym na stronie PZN z datą 25.01.2017 w którym wyraźnie jest napisane, ze za podpórkę uznaje się dotknięcie ręką lub inna częścią ciała nie tylko zeskoku ale i narty.

  • dervish profesor
    @dervish @dervish

    Ciekawa sprawa, bo powyzszy dokument jest umieszczony na stronie pzn jako oficjalny a znalazłem w nim na końcu sekcji dotyczacej kryterów ocen fazy ladowania wytłuszczenie następujacej treści:

    "Uwaga! Nie odejmuje się punktów za nieprawidłowe określenie: ?lądowanie
    na dwie nogi? !? ? oczywisty nonsens! "


    Prawda że zabawne? Taki wpis w oficjalnym dokumencie na oficjalnej stronie PZN? :D

  • Wojciechowski profesor
    @Wojciechowski @thymiotus

    Niestety nie jest zdefiniowane. Definicji w NRS jest ogólnie bardzo mało. Powiem szczerze, że z perspektywy prawniczej połowę regulacji FIS-owskich można bez wahania wrzucić do pieca, tak to jest daremne. Niedomówień, uznaniowości, braku uściślenia pewnych kluczowych pojęć nie brakuje.

    Już samo to, że rozdział dotyczący skoków w żaden sposób nie mówi, co to jest skok ustany, kompromituje go z gruntu.

Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl