Położona w zachodniej Szwajcarii miejscowość Sion została pierwszym oficjalnym kandydatem do organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2026 roku. Walne zgromadzenie Szwajcarskiego Parlamentu Sportu ratyfikowało podjętą w zeszłym miesiącu decyzję komitetu wykonawczego o zgłoszeniu oficjalnej kandydatury. Byłyby to trzecie w historii zimowe Igrzyska na terenie Szwajcarii.
Początkowo pod uwagę brano pięć różnych regionów kraju, ale ostatecznie wybrano Sion, a więc miasto liczące około 30 tysięcy mieszkańców, stolicę kantonu Valais. W oficjalnej prezentacji kandydatury wzięli udział znani szwajcarscy sportowcy, w tym mistrzowie olimpijscy. Decyzja parlamentu była jednogłośna.
Kandydaturę poprzedziły trwające rok badania. Wynika z nich, że organizacja Igrzysk Olimpijskich będzie miała pozytywny wpływ na gospodarkę kraju. Przewidywany zysk to około 2-2,5 miliarda franków szwajcarskich. Przeprowadzono także internetową ankietę wśród mieszkańców. Okazało się, że około dwie trzecich z nich popiera projekt. Nie jest to jednak koniec konsultacji społecznych, bowiem na październik 2018 roku zaplanowano regionalne referendum w tej sprawie.
Podobne głosowania wielokrotnie okazywały się być decydujące dla ostatecznego wycofania kandydatur. Taka sytuacja miała też miejsce w samej Szwajcarii, gdzie zgłoszenie miasta Bern na Igrzyska w roku 2010 zostało ostatecznie wycofane po niekorzystnym wyniku referendum.
Do tej pory Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbywały się w Szwajcarii dwukrotnie – w roku 1928 i 1948 w Sankt Moritz. Natomiast w 2020 roku Lozanna będzie gospodarzem Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich.
Sion do tej pory dwukrotnie kandydował do organizacji największej zimowej imprezy sportowej świata, w 1976 roku przegrywając z Denver i Innsbruckiem, a w 2006 roku ustępując włoskiemu Turynowi.
Choć Sion jest pierwszym oficjalnym kandydatem, w najbliższym czasie do wyścigu dołączą kolejne miasta. Wśród najczęściej wymienianych rywali Szwajcarów znajdują się między innymi kanadyjskie Calgary i inni gospodarze Igrzysk Olimpijskich w przeszłości jak Innsbruck, Lillehammer czy Sapporo. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że zgłoszona zostanie także szwedzka kandydatura, choć jej szczegóły nie są w tej chwili znane. Inni potencjalni kandydaci to tureckie Erzurum i kazachskie Ałmaty, które zajęło drugie miejsce w wyborach o prawo organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022, ostatecznie przegrywając z Pekinem.
Decyzja Międzynarodowego Komitet Olimpijskiego w sprawie organizacji ZIO 2026 powinna zostać podjęta za około dwa lata, w 2019 roku.
-
anonim
@anonim @Wojciechowski
Dzięki, bardzo ciekawe informacje. Wygląda na to, że tym razem będą mieli łatwiejszą opcję :)
-
-
Wojciechowski profesor
@anonim @znawca_japonskiego
A w walce o ZIO 2012 proponowano wskrzeszenie ośrodka w Täsch, gdzie kiedyś odbyły się MŚ juniorów i parę konkursów niższej rangi. Miały tam powstać trzy skocznie - K-120, K-90 i jeszcze jednak mniejsza, typowo treningowa.
-
tlen doświadczony
Możde by tak się sprężyc i Zakopane? Wystarczy nie dotowac pana Rydzyka i kasy starczy..
-
Wojciechowski profesor
@anonim @znawca_japonskiego
W ramach ostatniej kandydatury Sion proponował budowę skoczni K-90 i K-120 w Crans-Montanie. Wszystkie obiekty - oprócz toru bobslejowego w St. Moritz - miały się mieścić w Valais, od Martigny po dolinę Goms.
-
Rumcajs bywalec
Niemożliwe!
Igrzyska w Europie? Co to ma być? Jeszcze nie było Bangladeszu, Korei Północnej i Kyrgistanu, a oni już chcą Europę?
-
Bogdinho weteran
Bardzo przykra wiadomość, Ronan Lamy Chappuis poważnie chory
"Pod koniec grudnia Lamy Chappuis zaczął narzekać na poważne dolegliwości bólowe kręgosłupa, wobec których zawodnik postanowił skonsultować się z lekarzem.
Po serii badań i konsultacji wykryto w kręgosłupie 23-letniego Francuza torbiel, po czym została wykonana biopsja, aby wykluczyć lub potwierdzić zmiany nowotworowe. Diagnoza potwierdziła najgorsze przypuszczenia: Lamy Chappuis wymaga szybkiej operacji usunięcia guza, a także przeszczepu kości.
Na początku maja Francuz ma przejść operację."
Info z portalu Winterszus. -
anonim
@dzika_swinia @dzika_swinia
Nie mówiąc już o odległościach - Kandersteg jest gdzieś trzy-cztery razy bliżej Sionu niż Engelberg czy Einsiedeln - odległość od Sionu do Kanderstegu to trochę więcej niż z zakopca do Rabki, a ze Sionu do Engelbergu lub Einsiedeln to tyle co z Zakopca do Radomia, z tą różnicą tylko, że autostradami.
-
anonim
@dzika_swinia @dzika_swinia
W Einsiedeln po pierwsze najpierw musieliby powiększyć skocznię dużą, bo pierwsze na tak oryginalnej skoczni żadnych mistrzostw by nie zrobili, po drugie jaki sens ma budowa obok siebie skoczni które różnią się wielkością o pięć-dziesięć metrów. Jeśli chodzi o Engelberg, to chyba cudem jest że oni tam dorocznie organizują PŚ i że w ogóle dokonują tam jakiekolwiek remontu co dziesięć lat. Jakby mieli jeszcze normalną, nie dali by radę tego utrzymać. W tym mieście poza Gross-Titlis to chyba nie ma nawet ani jednej skoczni choćby małej dla początkujących dzieci.
-
anonim
Kandydatura z brodą. Może im się w końcu uda, tak naprawdę jedyne kandydatury w które tutaj wierzę to Innsbruck, może Lillehammer no i dwie kandydatury północnoameryakńskie. Z Azji nic nie wybiorą z wiadomych powodów. Myślę, że Sion ma szanse nie wycofać się przed pierwszym głosowaniem, co ostatnio już jest dosyć sporym osiągnięciem.
Widzę niżej, że najbardziej prawdopodobną kandydaturą do skoków byłby Kandersteg. A jak to wyglądało w projektach poprzednich kandydatur? -
-
krzysiek987 weteran
Za dwa lata to zostanie 3-4 miejsca z tych wymienionych
-
berek3 stały bywalec
Pewnie Kazachstan wygra:D
-
dzika_swinia weteran
Jeśli Kandersteg to by musieli dobudować skocznię dużą, w sumie trochę głupio zrobili, że w Engelbergu i Einsiedeln nie ma skoczni normalnej
-
Adrian D. redaktor
@Wojciechowski @Wojciechowski
To bardzo prawdopodobne, zwłaszcza, że od dwóch lat bardzo poważnie mówi się tam o budowie dużej skoczni.
-
Malopolska doświadczony
Szwajcaria
Popieram
-
Wojciechowski profesor
Ciekaw jestem, jak będzie wyglądała ramowa koncepcja rozlokowania poszczególnych dyscyplin w tamtym rejonie. Narciarstwo alpejskie - wiadomo, Crans-Montana. Czy dla "klasyków" głównym punktem na mapie nie będzie Kandersteg? Całkiem prawdopodobne.
Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl
Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl
- Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
- Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
- Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
- Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
- Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
- Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
- Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
- Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
- Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
- Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
- Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
- Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
- Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
- Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
- Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
- W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
- W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).
Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu
Zaloguj się