W kwietniu Międzynarodowa Federacja Narciarska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących skoczni narciarskich. Miały one na celu utworzenie jeszcze wyższych standardów bezpieczeństwa na arenach zawodów rangi FIS. Pozwoliły jednak także na zmianę rozmiarów poszczególnych obiektów.
Zmiany w przepisach spowodowane są coraz to bardziej postępującym procesem technologicznym w sprzęcie zawodników, a także zmianą trajektorii lotu skoczków. Tym samym na wielu obiektach (np. mamucich) skoki w okolice punktu HS są bezpieczniejsze niż wcześniej. Każda taka próba musiała jednak - zgodnie z przepisami - powodować spotkanie jury i rozmowy na temat zmiany rozbiegu lub kontynuowania zawodów.
Jak w sierpniu powiedział naszemu portalowi Walter Hofer, dzięki zmianom na nowo przeliczone zostały rozmiary poszczególnych obiektów, które goszczą zawody pod egidą FIS. Stąd pojawiające się ostatnimi czasami coraz częściej zmiany punktów K i HS skoczni pomimo braku przeprowadzenia przebudowy.
Jeszcze przed oficjalnym zatwierdzeniem przepisów, w styczniu informowaliśmy o nietypowej sytuacji z dużą skocznią w Sapporo. Okurayama otrzymała nowe wymiary na czas zimowych zawodów (K-123 i HS137). Obiekt ten jednak wciąż posiada stare wymiary na letniej homologacji (K-120 i HS134). Z tego powodu rozgrywane tego lata lokalne zawody na igelicie odbywały się na "starej wymiarowo" skoczni.
Równie głośna była zmiana wymiarów Tremplin du Praz w Courchevel. Francuski obiekt, goszczący corocznie zawody Letniego Grand Prix, został "przesunięty" z K-120 i HS132 do wymiarów K-125 i HS135.
Dzięki nowym przepisom obiekty mogą jednak nie tylko "urosnąć", ale także "zmaleć". Przekonały się o tym przede wszystkim normalne skocznie wchodzące w skład rosyjskich kompleksów. Zmniejszenie wymiarów obiektów, w myśl nowych zasad, musiało zostać wprowadzone w życie. W przeciwnym razie owe miejscowości mogłyby utracić status organizatora zawodów Pucharu Świata lub Pucharu Kontynentalnego. I tak normalny obiekt w Czajkowskim został zmniejszony z HS106 do HS102, zaś skocznia w Niżnym Tagile - do HS96. Podobny los czeka obiekt w Krasnej Polanie k. Soczi, który w nowej homologacji będzie mieć zapisany punkt HS na 102 metrze.
Największe zmiany wymiarów skoczni prawdopodobnie jednak dopiero przed nami. Wszystko wskazuje na to, iż nowości w przepisach zostaną wprowadzone również przez właścicieli mamucich obiektów.
Jak informuje "Przegląd Sportowy", jako pierwszy decyzję ogłosił Oberstdorf. Nowo przebudowana skocznia im. Heiniego Klopfera podczas tegorocznych zawodów Pucharu Świata posiadała wymiary K-200 i HS225. Tymczasem już na przyszłorocznych Mistrzostwach Świata w lotach narciarskich zawodnicy mają rywalizować na obiekcie... HS235. O takiej zmianie Niemcy informują już u podnóża swojej największej skoczni, zaś nowy wymiar obiektu powinien zostać w najbliższych tygodniach zatwierdzony przez FIS. Tym samym skocznia im. Heiniego Klopfera stałaby się - na papierze - największą tego typu sportową areną na świecie.
Pytanie tylko na jak długo? W erze coraz większej i zaciętej rywalizacji o jak najdłuższe loty pomiędzy Vikersund i Planicą, trudno wyobrazić sobie aby te dwie miejscowości planowały zostać w tyle za Oberstdorfem.
-
Wojciechowski profesor
@anonim @znawca_japonskiego
W Wiśle i Szczyrku było jeszcze prawdopodobnie zbyt wcześnie, żeby coś zmienić.
-
anonim
Ta propozycja aż mi przypomniała moją bardzo długą dyskusję pod jednym z arykułów, chyba jeszcze w zimie, z użytkownikiem @StrasznyRybolakOtchlani, o wyższości (a według niego nie) wartości punktu HS na skoczni dużej niż na skoczni mamuciej. Ciekawe czy wciąż ma te same zdanie.
Co do artykułu - z jednej strony ciekawy pomysł, który by niektóre rzeczy uporządkował, ale z drugiej strony to ogromne przekraczanie HS na mamutach miało swój urok.
@kolos
Dotyczy to nie wszystkich skoczni normalnych ale głównie tych rosyjskich - tak jest w artykule. Większość pozostanie bez zmian, między innymi Hinterzarten, a chyba też i większość innych normalnych. Podobnie duże - Courchevel się zmieniło, większość innych jednak pozostanie bez zmian - bo zarówno obecne LGP jak i LPK były testowane w tym systemie i większość jest bez zmian.
@madrek
Wisła i Szczyrk bez zmian, przekonaliśmy się na LGP i LPK. Zakopane - zobaczymy po przebudowie.
@StrasznyRybolakOtchlani
Ale w Sapporo była zmieniona (wyłącznie na zimę, poprzez specjalną metodę pokrycia śniegiem) - przy pozostawieniu miejsca linii K i HS zostały nienaruszonego. A więc 137 m jest w dokładnie tym samym miejscu co wcześniej 134 m, i jest tak samo trudne do osiągnięcia, bo wysokość nad bulą nie wpływa na długość skoku, jeśli próg i dolna część zeskoku pozostają niezmienione. Siłą rzeczy 140 m jest równie trudne do osiągnięcia co poprzednie 137 m - a więc jedynie skoki powyżej 143 m powinniśmy rozpatrywać w kategorii skoków które możemy porównywać do ówczesnej bariery 140 m. -
Janeman profesor
trochę się spóźniłem na dyskusje...
Wszystko chyba już zostało powiedziane , więc dodam tylko, że jakoś mi się to po prostu nie podoba.
A prezyzując wypowiedź, to nawet nie tak "po prostu" , tylko dlatego, że jest to zmiana typu "wabik na Janusza" - bo większość skoczni "urośnie" bez przebudowy, a to jest po prostu "kreatywna księgowość" czyli rzecz raczej zła, a na pewno zbędna.
Natomiast rozumiem motywację FISu, bo pomijając wszelkie oficjalne definicje , to punkt HS jest po prostu odległością do jakiej należy dolecieć, aby być w czołówce (tak jak punkt K jest "granicą przyzwoitości") - te dwie czerwone linie mają być jasnym odnosnikiem dla mniej wprawnych kibiców.Natomiast obenie na obiektach mamucich zupełnie rozjechało się to ze stanem faktycznym i skoki w okolice HS nie robią już na nikim wrażenia. -
yyy profesor
@yyy @bardzostarysceptyk
Zwariowałeś człowieku? Zadałem pytanie, nie chcesz nie odpowiadaj. W ostatnim czasie nie śledziłem portalu i informacji o skokach, nie wiedziałem wiec zadałem pytanie. A przychodzi tutaj taki jaśnie wielmożny hrabia i płacze ze ktoś ma adnotacje profesor, która jest tylko rangą przyznawaną za ilość napisanych postów na portalu.
-
MrRadzio doświadczony
-
Dzięki za odpowiedzi... Tak czy siak - trzeba poczekać by się to potwierdziło a wtedy pewnie FIS będzie musiał się zająć dokumentacją by spisać wszystkie zmienione parametry skoczni :D
-
Wojciechowski profesor
@MrRadzio @molenda
Wartość HS zawsze pokrywa się z odległością w punkcie L. ;)
-
Lewy444 bywalec
Jak to tak?
-
wiatrhula111 weteran
@wiatrhula111 @Wiatrhula111
Dobra jak by ktoś mógł z moderacji to można by było ten komentarz skasować ,bo jak go pisałem to z trochę niejasnego artykułu wyniosłem złe wnioski.
-
EmiI profesor
@MrRadzio @molenda
Tepes w rozmowie z konkurencją wspominał że dla normalnych skoczni HS ma być na 32 stopniach, na dużych 31 a na mamutach 28. Nie wiem po co to zmiana, skoro wcześniej HS wyliczał komputer na podstawie większej ilości parametrów i słusznie, bo spadek z małej wysokości na nachylenie 29 stopni, może być mniej niebezpieczny niż spadek z dużej na 32 stopnie a trajektoria lotu może być różna. A parametry skoczni w Szczyrku raczej będą tożsame z normalną w WHistler.
-
molenda doświadczony
@MrRadzio @MrRadzio
Dokładnie tego nie policzyłem, ale kąt nachylenia skoczni w punkcie L (który się w przybliżeniu pokrywa z HS) dla Wisły wynosi 32,29°, a dla Zakopanego 33° (przy czym to jest informacja wzięta z certyfikatu na zeszły sezon), więc gdyby miało to być przesunięte na 28°, to te HS-y urosną. Dla Szczyrku nie mogę się dogrzebać do certyfikatu na żadnej ze znanych mi stron, może ktoś będzie sprytniejszy ode mnie.
-
-
boryna_na_hawajach bywalec
@MrRadzio @MrRadzio
Najpierw niech ta zasada "20 stopni" wejdzie w życie, to się będzie można bawić w przeliczenia. Na razie, tak na chłopski rozum, skoro w Oberstdorfie HS na podstawie nachylenia zeskoku 32 stopnie był (jest) HS225, a po zmianie na 28 stopni skocznia "urosła" o 10m, to np. w Wiśle Malince powinno być podobnie,w sensie że HS się trochę zwiększy. Tam podają nachylenie zeskoku: 34,8. Ale cholera wie, jak to jest wyliczane dla dużych obiektów czy normalnych.
-
-
bardzostarysceptyk profesor
@yyy @yyy
Najpierw przez 2 minuty w osłupieniu patrzyłem na twój wpis. Profesor ? z takim pytaniem ?.
Na ten temat było już przecież pisane od początku cyklu i to nie raz, że do Hinzenbach i Klingenthal wrócimy najsilniejszym składem. Ostatnio chyba nadmieniał o tym Kot. Wymieniano nawet skład: złota czwórka + Hula, Wolny, Murańka. -
yyy profesor
Ktoś wie czy Nasi planują start za tydzień w finałowych konkursach LGP?
-
MrRadzio doświadczony
-
Wy tu (prawie) się kłócicie a ja chciałbym zapytać o coś. Jak by to wyglądało z naszymi skoczniami? Obecnie mamy:
Wisła K120 HS134
Zakopane K125 HS140 (bo chyba taką wartość ma mieć po przebudowie - prawda?)
Szczyrk K95 HS106
To jakby to miało wyglądać po zmianie? Ciekawi mnie to... Nawet jeżeli miałaby być to tylko spekulacja to i tak to dość interesujące... -
Wojciechowski profesor
@Kolos @boryna_na_hawajach
Ha, to przepraszam. Zrozumiałem całą Twoją wypowiedź zupełnie opacznie - czyli że przepis jest, ale chcą go zmienić, tylko nic nie jest jeszcze pewne.
-
boryna_na_hawajach bywalec
@Kolos @Wojciechowski
Myślałem że chodzi o zbieranie się jury po przekroczeniu HS. Co do tego, że nie ma tego przepisu z kątem nachylenia - w pierwszym poście dokładnie to napisałem. Że nic nie jest uchwalone i żadnej regulacji na razie nie ma, na kongresie FIS w październiku mają dyskutować i ustalić. Te 28 stopni, jakie mają niby być, to na podstawie informacji z Oberstdorfu, gdzie sobie wg tego wyliczyli nowy HS235 i postawili już tablicę.
-
EmiI profesor
@Kolos @Wojciechowski
Na konkurencji jest wypowiedź Tepesa. Co właśnie stwierdził że w tej chwili każda skocznia ma inną wartość kąta i trzeba to ustandaryzować. Tylko nie rozumiem po co...
-
Wojciechowski profesor
@Kolos @boryna_na_hawajach
To znaczy konkretnie mam na myśli rzekomy przepis z 28 stopniami. Nie ma takiego, niemal każda skocznia ma inną wartość tego kąta. Bo ta wartość zależy od szeregu czynników.
Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl
Regulamin komentowania na łamach Skijumping.pl
- Zanim zadasz pytanie na forum - zobacz czy poniżej ktoś już nie dał na nie odpowiedzi.
- Redakcja serwisu Skijumping.pl zastrzega sobie prawo do usuwania oraz modyfikowania komentarzy łamiących regulamin - nie związanych z tematem newsa, zawierających obraźliwe treści, atakujących osoby publiczne (a w szczególności zawodników, trenerów, działaczy, polityków), napisanych wulgarnym językiem, spamu, powielania treści newsa itp.
- Zabrania się reklamowania innych stron, blogów itp.
- Forum to miejsce na przemyślane wypowiedzi i opinie. Do komentowania bieżących wydarzeń na skoczni oraz luźnych pogaduszek służy nasz czat. Komentarze o zerowej wartości merytorycznej typu "Ammann Słabo, Stoch - 125m, co tu tak cicho, czemu nie skaczą" - również będą usuwane.
- Komentarze powinny być rzeczowe, napisane poprawnie językowo i bez rażących błędów ortograficznych.
- Zapytania, opinie i uwagi skierowane do redaktorów serwisu Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres email. Nasi redaktorzy nie czytają wszystkich komentarzy, często mogą więc wcale nie odpowiedzieć. Zapytania, opinie i uwagi skierowane do moderatorów forum Skijumping.pl, prosimy przesyłać na nasz adres admin@skijumping.pl.
- Wszystkich użytkowników forum, prosimy o kulturalną dyskusję. Do rozwiązywania wszelkich sporów i kłótni służy email, gadu-gadu lub inne środki komunikacji.
- Aby uniknąć bałaganu i nieporozumień, zabrania się tworzenia i korzystania użytkownikom z więcej niż jednego konta/nicka oraz podszywania się pod innych użytkowników, poprzez tworzenie bardzo podobnych nazw/nicków. W przypadku wykrycia takiego działania, konta będą kasowane, a w skrajnym przypadku (nagminne tworzenie kolejnych kont), użytkownik banowany.
- Wszelkie komentarze, atakujące bezpośrednio poszczególnych użytkowników (w tym także oskarżenia o pisanie pod wieloma nickami), moderatorów lub redaktorów, będą bezzwłocznie usuwane, podobnie jak spory między użytkownikami, nie mające nic wspólnego z tematem artykułu. Konta użytkowników, którzy obrażają moderatorów, administratorów, bądź atakują Redakcję Skijumping.pl, mogą być blokowane.
- Wszelkie narzekania na to, że komentarze są "bezpodstawnie" usuwane, będą również kasowane. Jeśli ktoś uważa, że jego komentarz był zgodny z regulaminem, a mimo to został usunięty, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
- Jeśli uważasz, że dany użytkownik nagminne łamie regulamin, wywołuje kłótnie i utrudnia dyskusję w komentarzach, prosimy o kontakt emailowy na adres admin@skijumping.pl.
- Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania wpisów bądź blokowania użytkowników, którzy używają niecenzuralnego języka, nagminnie wywołują konflikty, spory oraz prowokują innych uczestników forum do kłótni.
- Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania użytkowników, których nazwy (ksywki) zawierają wulgaryzmy lub brzmią podobnie do niecenzuralnych słów.
- Redakcja nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy adres IP zablokowanej osoby, jest adresem całej sieci lokalnej. Ewentualne cofnięcie blokady może nastąpić jedynie w przypadku, gdy winny użytkownik zaprzestanie szkodliwych działań na forum.
- Redakcja nie odpowiada za treści i opinie prezentowane przez użytkowników forum. Jeśli wypowiedzi naruszają prawo, ich autorzy mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
- W przypadku "bana" użytkownika, zabronione jest tworzenie nowego konta, przez 7 dni od momentu blokady konta.
- W przypadku nagminnego łamania regulaminu forum oraz ogólnych zasad dobrego wychowania, Redakcja zastrzega sobie prawo do powiadomienia odpowiednich służb, wraz ze wszystkimi posiadanymi danymi użytkownika (adres IP, logi, dane kontaktowe).
Komentowanie jest możliwe tylko po zalogowaniu
Zaloguj się